www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Booster/buffer On-board


Guest Legion
 Share

Recommended Posts

Maestrul Gabriel Tudoran (se ascunde pe forum sub pseudonimul dark_rain) mi-a montat pe chitara - un Edwards Les Paul - un booster (evident, activ).

 

Care e rezultatul - cu boost-ul la minim, functioneaza doar ca un buffer. Adica impedanta de iesire mare a dozelor pasive este transformata intr-o impedanta de iesire mica. ceea ce elimina pierderile de semnal prin cabluri.

Consecinta acestui lucru e ca atunci cand dau volumul mai incet nu mai sunt pierderi de inalte, iar cand dau tonul mai incet (chiar si pana la minim) tonul nu devine "muddy". Lucru testat pe un SD APH-1 Alnico II Pro montat la neck (o doza care nu e renumita pt brightness).

 

Ca booster, are un gain de aprox 10-12 decibeli. Nu e colosal, nu va transforma o chitara cu doze low-output (cum e a mea) intr-un monstru bun de metale, dar e suficient pt a da "coaie" oricarui distors.

 

Pretul - 100 lei (noi, evident) - circuit + montaj.

 

Ca o concluzie - pt o suma modica (spun eu), o chitara buna a devenit foarte buna si versatila. In opinia mea, orice chitara ar avea numai de castigat de pe urma montarii unui asemenea circuit. Deci recomand tuturor sa apeleze cu incredere la serviciile lui Gabi. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa aduc in discutie anumite principii insa buffering face orice tranzistor (FET sau Bipolar sau etc. iar buffering face si un tub) acest bufering poate avea sau nu avea gain variabil adica poate avea gain sau poate avea un gain subunitar (cam 0.95 mai exact).

Iar libera piata functioneaza oriunde si nu am inteles de ce trebuie sa folosesti un ton pe care il miros ca malitios.

 

Cu respecte,

Gabriel Tudoran

Link to comment
Share on other sites

A) Daca este realizat cu 1 FET nu poate fi si booster si buffer in acelasi timp - cu 2, da,

:) cit despre pret, cum vi se pare ? - poate incep si altii sa construiasca daca sint amatori in numar mare si concurenta loiala functioneaza.

 

A) Pe noi astia mai tineri ne-a invatat la scoala ca orice tranzistor discret poate realiza adaptare de impedanta [=buffering, Zbuffering], indiferent de numar. Acuma, poate s-au reinventat tranzistorii si pe noi ne mint aia de la facultate ca la televizor.

 

:) Si altii construiesc, si altii iau bani, concurenta functioneaza :) Exista pana si produse de firma, care costa pe masura renumelui ... sunt unii care cumpara chiar si de-alea [edit - si ciudatii astia si le monteaza singuri sau chiar platesc amatori sa le mutileze chitarile]

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Daca este realizat cu 1 FET nu poate fi si booster si buffer in acelasi timp - cu 2, da, cit despre pret, cum vi se pare ? - poate incep si altii sa construiasca daca sint amatori in numar mare si concurenta loiala functioneaza.

 

1. Vad ca s-a raspuns deja.

2. Nu inteleg intrebarea. Cred ca deja am precizat opinia mea despre pret.

Link to comment
Share on other sites

In articolul http://www.muzique.com/schem/mosfet.htm este data o schema de booster cu un singur MOSFET care poate, cu un switch, sa faca si buffer si booster.

 

Eu am construit de multe ori acest booster si suna absolut superb (practic este SuperHardOn-ul lui ZVEX, chiar daca nu-i inventia lui), iar cu gain-ul la minim cred ca se comporta ca un buffer (exact cum zicea dark_rain mai sus).

 

Despre pret mi se pare stupid sa comentez cat timp beneficiarul este multumit!

Link to comment
Share on other sites

"...cu gain-ul la minim cred ca se comporta ca un buffer (exact cum zicea dark_rain mai sus)...."

 

Avem alta impedanta de iesire (mare) si faza inversata;

 

Cel ce a deschis topic-ul si-a exprimat o parere, ce e rau in a afla si parerile altor potentiali cumparatori despre pret ? Pot deschide un topic cu intrebarea respectiva, ce ziceti ? -se mai supara cineva ?

 

Eu am construit montajul respectiv atat ca booster, cat si ca buffer si a sunat bine (cel putin pentru urechile mele si ale beneficiarilor)...daca-mi aduc bine aminte eu decuplam doar condensatorul de 100uF si potentiometrul de gain si le inlocuiam cu o rezistenta de 2.7k ca in articolul: http://www.muzique.com/lab/buffers.htm.

 

In rest, mi se pare chiar interesant sa faci un topic despre pret...eu oricum nu pot avea decat pareri destul de subiective.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am mai exprimat parerea despre astfel de efecte:

 

pot____________________3 lei

tranzistor/FET/opamp_____1 leu

2—3 R si C______________1 leu

 

Restul pana la 100 platesti pt. ca nu esti in stare sa-l lipesti si instalezi singur. Nu-i nici un secret sau o problema, it's a seller's market si recomand oricui sa-si puna buffer/booster/eq activ onboard, dar eu aleg varianta DIY.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am mai exprimat parerea despre astfel de efecte:

 

pot____________________3 lei

tranzistor/FET/opamp_____1 leu

2—3 R si C______________1 leu

 

Restul pana la 100 platesti pt. ca nu esti in stare sa-l lipesti si instalezi singur. Nu-i nici un secret sau o problema, it's a seller's market si recomand oricui sa-si puna buffer/booster/eq activ onboard, dar eu aleg varianta DIY.

 

 

+1000...robert keeley te taxeaza cu vreo 50$ ca sa schimbe 10 rezistente si condensatori intr-un boss :)

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am mai exprimat parerea despre astfel de efecte:

 

pot____________________3 lei

tranzistor/FET/opamp_____1 leu

2—3 R si C______________1 leu

 

Restul pana la 100 platesti pt. ca nu esti in stare sa-l lipesti si instalezi singur. Nu-i nici un secret sau o problema, it's a seller's market si recomand oricui sa-si puna buffer/booster/eq activ onboard, dar eu aleg varianta DIY.

tu habar n-ai ce spui acolo, si ma refer la lista de preturi pt pot, trans si altele...Tu se pare ca le stii pe toate tot timpul.Cumpara tu kit-ul d p site si lipeste-l si mai da tot atat sau mai mult pe transport, si lipeste-l si prost, sa vedem atunci la cat te ajunge.Nu ia nici un 100 p lipit.Tu omiti ca, odata costa placa cu cupru, clorura, SWITCHUL e suficient, cutia, tot.....capacelele de pot.Chiar e foarte decent, nu stiu ce aveti atat de comentat sincer.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am vorbit si cu Gabriel vreau sa fie clar ca n-am nimic cu pretul, piata libera sau cu capitalismul in general, doamne fereste. Fiecare cere cat vrea pe produsele si serviciile sale si daca are si clienti cu atat mai bine. Pe mine ma intereseaza sa stie cumparatorul pe ce da bani; daca vrea sa dea 1000 EUR pe un Fuzz Face din '70 treaba lui, dar sa ia o decizie informata. Vi se pare ca am un scop ilegitim, ca urmaresc sa-i stric afacerea cuiva sau ca urmaresc propriile-mi interese comerciale (cum se mai poarta pe RGC)?

Acum, Razvan, daca tii sa carcotim putem extinde lista mea de cumparaturi:

 

- Footswitch-ul si carcasa, in special o cutie turnata intr-adevar ridica mult costul dar e irelevant atata timp cat vorbim de un efect onboard.

- In materie de PCB, un circuit atat de simplu nu ocupa mai mult de 2 lei de placa perforata sau stripboard si n-are nici un sens sa le faci pe altceva decat daca le produci in serie, caz in care oricum se amortizeaza pretul materialelor mai repede.

- Am presupus ca a inlocuit un potentiometru deja existent pentru a nu strica aspectul instrumentului, deci ar fi ramas cu butonul (capacul) original. In caz contrar, se gasesc butoane de la 2 lei la 30 EUR (si sky's the limit daca vrei unul de pe una din chitarele cu care a fost ingropat Dimebag) , pe Thomann erau tip Les Paul aurii la 2,50 EUR.

 

Vrei chitante? Cum te pot convinge ca am habar ce spun acolo?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am vorbit si cu Gabriel vreau sa fie clar ca n-am nimic cu pretul, piata libera sau cu capitalismul in general, doamne fereste. Fiecare cere cat vrea pe produsele si serviciile sale si daca are si clienti cu atat mai bine. Pe mine ma intereseaza sa stie cumparatorul pe ce da bani; daca vrea sa dea 1000 EUR pe un Fuzz Face din '70 treaba lui, dar sa ia o decizie informata. Vi se pare ca am un scop ilegitim, ca urmaresc sa-i stric afacerea cuiva sau ca urmaresc propriile-mi interese comerciale (cum se mai poarta pe RGC)?

Acum, Razvan, daca tii sa carcotim putem extinde lista mea de cumparaturi:

 

- Footswitch-ul si carcasa, in special o cutie turnata intr-adevar ridica mult costul dar e irelevant atata timp cat vorbim de un efect onboard.

- In materie de PCB, un circuit atat de simplu nu ocupa mai mult de 2 lei de placa perforata sau stripboard si n-are nici un sens sa le faci pe altceva decat daca le produci in serie, caz in care oricum se amortizeaza pretul materialelor mai repede.

- Am presupus ca a inlocuit un potentiometru deja existent pentru a nu strica aspectul instrumentului, deci ar fi ramas cu butonul (capacul) original. In caz contrar, se gasesc butoane de la 2 lei la 30 EUR (si sky's the limit daca vrei unul de pe una din chitarele cu care a fost ingropat Dimebag) , pe Thomann erau tip Les Paul aurii la 2,50 EUR.

 

Vrei chitante? Cum te pot convinge ca am habar ce spun acolo?

 

Maestre, de ce am eu impresia ca imi tii MIE teoria chibritului ?

Pt informatia ta, sunt inginer - asa ca mi-e foarte clar ce e aia booster, buffer, care e complexitatea (sau simplitatea, in cazul de fata) circuitului, etc.

 

Dar inainte sa te apuci sa o faci pe-a desteptul cu necunoscuti, poate ar fi cazul sa te gandesti ca timpul meu liber nu e foarte abundent - asa ca din punctul meu de vedere, sa dau 100 de lei e o decizie justificata, intrucat nu sunt chiar foarte indemanatec cu pistolul de lipit (si daca asta te face sa ma consideri un fraier, problema ta).

 

Asa ca scuteste-ma cu aerele tale de superioritate si fa-o pe-a desteptul in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

alo....

usurel ca asta e un topic ok...nu merita sa se ajunga la scandal...

 

fiveseven nu a zis ca esti fraier, sau ca pretul e prea mare, ba din potriva, el zicea ca in ciuda pretului f scazut al componentelor pretul de 100lei este justificat prin faptul ca foarte putini stiu si au posibilitatea sa proiecteze si sa realizeze un cablaj si sa constuiasca dispozitivul.

 

ps.

si eu consider ca pretul este f ok.

Link to comment
Share on other sites

Dude, ai observat in oricare post de-al meu cuvantul "fraier"? Tu ai scris aceasta recenzie pentru a te lauda ca ai boost sau in sprijinul colegilor de forum? Si atata timp cat tu a cumparat deja un booster deci poti vedea ce este si stii cum functioneaza de ce ti-as tine tie "teoria chibritului"? De ce ti-as da tie sfaturi daca tu ai cumparat deja produsul?

Poate ar trebui sa fac pe-a desteptul in alta parte, intr-o tara mai civilizata.

Link to comment
Share on other sites

Dude, ai observat in oricare post de-al meu cuvantul "fraier"? Tu ai scris aceasta recenzie pentru a te lauda ca ai boost sau in sprijinul colegilor de forum? Si atata timp cat tu a cumparat deja un booster deci poti vedea ce este si stii cum functioneaza de ce ti-as tine tie "teoria chibritului"? De ce ti-as da tie sfaturi daca tu ai cumparat deja produsul?

Poate ar trebui sa fac pe-a desteptul in alta parte, intr-o tara mai civilizata.

 

Am scris aceasta recenzie pt ca am fost foarte placut surprins de efectele instalarii unui circuit activ pe chitara si am considerat ca ar fi bine ca si altii sa stie, mai ales ca aici pe forum atitudinea e de genul "daca nu e exact ca ce era pe vremea lui Hendrix, e de cacao".

 

Personal, nu prea sunt mare fan al chitarilor solid-body cu humbucker-e (semi-hollow-uri gen ES-335 sunt alta discutie), dar acum pot spune ca mi-am schimbat opinia. Alta surpriza placuta a fost ca un fuzz gen Big Muff, care pana acuma mi se parea prea muddy cand bagam in el Les Paul-ul, a inceput sa sune foarte bine.

 

Asa ca nu prea pot sa inteleg de ce o discutie pe tema unui booster/buffer a devenit un soi de despicare a firului in patru pe tema pretului. Dar poate sunt eu aiurea, cine stie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.