www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[multiefect] Pod X3 Live De Line6


Guest Radu Gota
 Share

Recommended Posts

Guest Radu Gota

Nume: POD X3 Live produs de Line6

Pret: 475 Euro (Thomann, desi se poate gasi mai ieftin sau mai scump cu 50 de euro)

 

largezj0.jpg

 

Caracteristici:

 

In mare este un preamplificator, cu emulatie de amplificator, cu efecte tip stompbox (screamer, fuzz, flanger, etc) sau de studio (de-esser, auto-pan, reverb, etc)

 

intrari:

- 2 Chitara (Jack mare)

- 1 Microfon (XLR)

- 1 Auxiliara ( Jack mic)

- 1 Variax (RJ45)

- 2 Loop pentru efecte suplimentare (stereo, jack mare)

- pedala suplimentara (de expresie, jack mare)

- MIDI

 

iesiri:

- 2 iesiri stereo sau mono (jack mare)

- 2 iesiri stereo (XLR)

- 1 iesire casti (jack mare)

- 1 iesire SPDIF

- iesire efecte suplimentare

- USB 2.0

- MIDI

Emulare (cabinete, head-uri, preampuri, microfoane de preluare)

- 78 modele de amplificatoare de chitara cu 24 de modele de cabinete de chitara

- 28 modele de amplificatoare de bas cu 22 de modele de cabinete de bas

- 6 preamplificatoare de voce

- 4 modele de microfoane de preluare

 

Effecte

- 98 efecte (stompbox si de studio)

 

Alte elemtente

- 1 pedala wah/volum/tweak

- 12 pedale individuale ( ptr a controla delay, modulatie, compresie etc)

- 9 knoburi (ptr a seta inalte, bas, volum, presenta, reverb etc)

 

Cum suna / cum se comporta:

Aici e sectiunea controversata:

Ptr compromisul intre a avea de toate intr-una si avea "the real thing" aceast procesor suna impecabil.

 

Nu voi spune ca este identic, deoarece am cantat la un fender twin si stiu cum e, dar e "the next best thing".

Emularea si efectele suna foarte bine. Sunetul este plin, rotund si foarte dinamic.

Asta de obicei le lipseste celorlaltor procesoare, si anume dinamica. Sunetul nu este unul static si digital cum sunt multe multiefecte ci este foarte sensibil si e cu un feedback foarte fidel.

 

Efectele de chitara suna nemaipomenit, basul suna foarte dominant, chitara acustica prin microfon suna foarte cald si mare iar vocea are toate beneficiile unui filtru de sunet bun.

 

Se poate canta orice pe el, si spun asta cu multa incredere (fie ca vei canta jazz, folk, blues, rock, trash, death, black, heavy, pop, punk, indie, alternative, nu, classic rock, 80', industrial rock, funk.. si cam tot ce mi-ar mai veni prin minte :))

 

Parti bune:

- emularea de amplificatoare, foarte bine lucrata, foarte autentica

- se poate adapta la orice context muzical (studio, concert, repetitii, cu sau fara amp, ca interfata)

- multilateralitatea lui (pot conecta aproape orice la el, am multe posibilitati de iesiri)

- marimea si portabilitatea lui

- posibilitatiile stereo

 

Parti proaste:

- nu este asa de rigid cum ar trebui sa fie

- iti trebuie mult timp si multa experienta cu el pentru a putea programa patchuri-le de sunete repede si bine

- pedalele ciudate si incomode de apasat

 

Impresie generala:

Eu am renuntat de ceva timp la stackul meu pentru acest procesor.

Nu imi pare rau deloc, deoarece set-upul meu a devenit mult mai mic si mai simplu.

Imi place foarte mult idea folosita pe POD X3 Live, si anume ce de "Dual Tone"

- Dual Tone inseamna doua cai de sunet paralele, care pot fi setate in multe feluri:

- 1. ar fi cea de doua chitari, sau un bas si o chitara, care te poate inalatura de efort mult si spatiu mult, sau un microfon si o chitara, (optiune foarte oportuna artistilor solo)

- 2. ar mai fi cea de doua tonuri ptr acelasi instrument, care mie imi place foarte mult. In primul rand sunt un fan mare de stereo si sunt de parerea ca orice instrument suna de 10 ori mai bine si mai autentic in stereo. Un exemplu: Cant un rock classic. Am pe o cale de sunet o emulare de Mesa Boogie dual rectifier cu un cabinet mare care il dau spre stanga ca si pan, iar pe dreapta am un VOC AC30 micut cu mult sparkle, pe care il folosesc cu un Tube Screamer, si cu un ecou scurt. Sunetul este foarte plin, foarte 3-D, foarte larg.

Multe combinatii se pot face in acest mod. Se poate experimenta, se pot face combinatii ciudate, se pot salva, si prin emularea foarte buna, poti trage din pedala direct in mixer (eu asta fac permanent) astfel avand acelasi sunet oriunde te-ai afla.

 

Daca BOSS GT-10 mie imi place la efecte, POD X3 Live ma captiveaza la modele ampuri.

Alegerea intre aceste doua este o chestie de gust si stil personal si nu consider nici una mai buna ca cealalta

POD XT Live este in mare acelasi lucu ca POD X3 Live doar cu mai putine posibilitati de conectare si fara partea de voce, bass sau chitara acustica.

 

In concluzie pot spune ca POD X3 Live este procesor foarte versatil, cu multe posbilitati si cu un sunet excelent.

 

Il recomand tuturor oamenilor care vor sa fie compacti, sa aibe de unde alege, sa aibe multe posibilitati la indemana sau care cauta sunetul lor. Aceasta pedala te poate indruma, dupa ce stii cam in ce directie te duci spre amplificatoarele si efectele autentice si originiale care ti se potrivesc economisindu-te multi bani. Este foarte buna atat pentru incepatori, avansati sau chiar profesionisti.

 

Nota mea ar fi de 9 din 10 deoarece este o replica dupa scule originale si autentice, daca nu ar fi fost 10. :)

ptr mostre de sunet, accesati site-ul si asculati sunetele din sectiunea "dual tone"

http://line6.com/podx3live/

 

astept pareri, completari, intrebari, sugestii :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.