www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Taxe


MardukGX
 Share

Recommended Posts

Guest Death Poop

daca vrei, http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=31181

eu am mai trimis unui tovaras din roman un pachet de 3kg si ceva, si a dat pe transport 26 ron nu cred ca, din orice parte a tarii, transportul face mai mult de 50 ron....acu', depinde si de masa chitarii (chitarei)

contacteaza-ma daca te intereseaza chitara din anunt :)

cheerz!

 

p.s. la curierul de unde l-am trimis, nu i'a luat in calcul si forma coletului, doar masa (coletul era o cutie de drujba :)))

Edited by Death Poop
Link to comment
Share on other sites

Salut !

Daca vrei sa iti cumpei o chitara de pe net uite-te sa vezi cu ce firma trimit ei . Apoi poti sa intri pe site-ul firmei si sa iti calculezi cat te ajunge transportul , eu imi calculam pe fan courier cand faceam un transport, de obicei ptr o chitara ia cam 50 lei dar asta depinde de cat de lung este drumul si de greutatea coletului .

Link to comment
Share on other sites

sa te astepti la peste 50 ron. depinde de valoarea ei. asigurarea e 2% cred, si e asigurata. deci adaugi si asta. plus adaugi si rambursul

cele mai neplacute experiente ale mele au fost 175 ron pt o chitara de 2300 si 200 pt una de 6000 cu cargus. NICIODATA sa nu alegi Cargus :) sunt niste papagali.

 

si daca o iei din Romania, mai bine du-te si vezi despre ce e vorba, alege-o si incearca-o.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

daca esti elev/student...poti merge cu trenul in acel orash:)spre ex...eu sunt din galati si platesc 50Ron transport(+ ce mia cheltui acolo).imi e mult mai bine sa-mi cumpar cate ceva mai valoros direct din magazin decat sa comand online(costurile sunt aceleashi insa potzi proba/auzi produsul)

 

acum nush cat face de la tine pana in bucuresti transportul insa...merita

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

sa nu iei sau sa nu trimiti niciodata prin posta romana (iti mai verifica ei pachetu', mi s-a intamplat si nu e sigur transportul) si prin fan curier (e scump transportul) eu am trimis prin Atlassib si mi s-a parut rezonabil tariful

Link to comment
Share on other sites

NICIODATA sa nu alegi Cargus :) sunt niste papagali.

si daca o iei din Romania, mai bine du-te si vezi despre ce e vorba, alege-o si incearca-o.

 

+1

 

sa nu iei sau sa nu trimiti niciodata prin posta romana (iti mai verifica ei pachetu', mi s-a intamplat si nu e sigur transportul) si prin fan curier (e scump transportul) eu am trimis prin Atlassib si mi s-a parut rezonabil tariful

 

Fan Courier rules! Cu ei ma "inteleg" eu cel mai bine...de cate ori am trimis ceva, am fost acolo cand au pus in masina. Si daca e vorba de o chitara, au grija sa fie in siguranta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
+1

 

 

 

Fan Courier rules! Cu ei ma "inteleg" eu cel mai bine...de cate ori am trimis ceva, am fost acolo cand au pus in masina. Si daca e vorba de o chitara, au grija sa fie in siguranta :)

 

eu nu-am zis ca fan curier are probleme cu siguranta pachetelor, nu stiu cum e la ei cu siguranta, dar am vazut pe sit-ul lor tarifele si mi s-a parut destul e scump

Link to comment
Share on other sites

Sunt avantaje si dezavantaje daca iti cumperi instrument de pe net. De exemplu, eu prefer sa simt chitara, sa o testez inainte sa o cumpar:) E mai practic, mai profesional.

Dar daca iti iei de aici din Romania ai dezavantajul ca o cumperi mai scump, au adaos comercial destul de gros:)

Edited by andy4297
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Alex1994

Chiar vineri seara am fost la fan curier si am trimis o chitara acustica. Am ajuns acolo iar chitara nu era in cutie, chiar daca o puteam in cutie tot aia era numa ca era invelita in multe straturi de ceva (nush cum ii zice) si puteau sa joace si fotbal cu ea ca nu patea nimica. Domnisoara de acolo mia zis ca nu o ia ca nu are ambalaj corespunzator, ca trebe sa ii pun o cutie. Si iam zis '' bun, ii pun o cutie da imi garantati dvs ca nu pateste nimica'' si ea foarte sincer '' NU''. Leam zis ca o sa fac o cutie din otel sa vin sa o pun, si am avut noroc ca era soferu care pleca la bucuresti si mia zis ca o ia el cu el in fata. Asta dupa ce miau pus taxe de fragil si m-am certat cu ei pe acolo.(ma puneau sa citesc toate foile de pe peretii lor...erau cam 10 foi a4 cu scris de 12..). Dupa ce am terminat soferu foarte de treaba a si pus chitara in fata langa el. Desigur l-am rasplatit pe om cu o cafea (valoare in bani)...

 

Acuma, pretul brasov-bucuresti (chitara) masa 3kg, fragil, cu o valoare de 220 ron ma costat injur de 22 ron transportul.

ps: Nu recomand nici un curier pt. astfel de achizitionari, mai bine mergi si probezi, vezi ce iei fiindca astia din romania sunt tare nesimtiti.

Link to comment
Share on other sites

normal ca iti cere sa o pui intr-o cutie, nu exista niciun transportator in lumea asta care sa accepte transportul fara cutie, ca un minim de siguranta, plus din motive de spatiu, pe riscul sau. iar garantia este valoarea declrata si inscrisa ca fiind valoare asigurata. nu am ajuns sa aflu, inca, cat de greu sau usor se rezolva treburile in cazul in care curierul restituie valoarea asigurata, si sper sa nu aflu vreodata, insa am avut parte de o experienta foarte neplacuta cand curierul nu a trecut expeditia ca fiind asigurata, si ca urmare a jucat coletul in picioare pana la destinatar, pt ca nu era pe barba lui, si in fond daca stai sa te gandesti, chiar are interesul sa faca asta, pt ca destinatarul probabil refuza coletul si astfel trebuie sa il returneze expeditorului, ceea ce inseamna dublarea costului de transport. bineinteles ca a ajuns praf, dar asta e alta poveste. asta, impreuna cu alte costuri sau practici ascunse m-a determinat ca din acel moment sa spun, de cate ori am ocazia: cargus NU

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex1994

Da e normal. Da daca ii puneam eu o cutie de carton ma asigurai tu ca nu puneau pe ea alte chestii pana se umple tiru? Doar are cutie. Si leam zis daca ii pun o cutie ma asigurati dumneavoastra ca ajunge cum trebe si nu puneti peste ea alte chestii? Si raspunsul a fost NU....deci pentru ce sa ma strofoc sa caut cutie de marimea aia cand pe ei tot acolo ii doare?

 

Si tu ai platit aceea taxa de asigurare a marfii si ei nu au pus-o? Cum ai rezolvat?

 

Dami un pm sa nu stricam topicul omului

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.