www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Yamaha Erg121


Guest gnrmarius
 Share

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Nume: Yamaha ERG121(+amplificator+alte dracarii mai mult sau mai putin utile)

De la: Divertas,reprezentant Yamaha,Bucuresti - 2004

Pret:1440ron pack-ul

 

Descriere(si note bune): culoare neagra acceptabila,cam lasa urme de degete,corp agathis,gat artar,grif sonokeling(indian rosewood),2 humbukers,1 single-coil(middle),2 knobs(volum&ton),switch 5 pozitii.

Am fost surprins in mod placut sa imi ascul chitara pe un amplificator mai mare(al meu avea 8-10w) si pot sa spun ca it rocks!Cand am luat-o nu stiam altceva decat Fender si Gibson,dar nu aveam bani pt asemenea "visuri".Am zis ca iau si eu o ragalie,dar,nu a fost deloc asa,chitara este foarte buna,configurabila,are un sunet placut atat pe clean cat si pe distors,dozele hum facandu-si destul de bine treaba(am zi "destul de"!).Imi place tare doza neck pt sunetul sau cald si la nevoie cu mult bass,single-ul e perfecta,bridge-ul mai slabuta la output.

Se poate canta absolut orice pe ea,nu are "limite naturale", de la blues pana la executii rapide.

 

Grif precis,gat ergonomic si foarte placut,cheitele sunt binisor "fixiste",nu prea se dezacordeaza decat la "overwhelming"! :-)(am vazut chitara de firma care se dezacorda mult mai repede si era noua).

 

Note proaste(obiectivitatea ne omoara...): un aspect inestetic il reprezinta asezarea corzii mi(subtire) pe grif,are un mic defect la bridge cred,e cam "dubioasa" combinatia.Bratul de tremolo devine iritant la executii de finete,are un joc suparator in bridge si trebuie strans pana pocneste...knob-urile cam lasa de dorit,au buzz-uri la anumite intensitati(mai ales cel de ton), dar se pot elimina.

Cel mai prost lucru in opinia mea este switc-ul care a fost facut asa "hai ca n-avem ce face,sa ii facem lu' asta un switch!"La cateva "oscilatii" stanga-dreapta s-a bulit,facea contact imperfect la pozitiile extreme(1-5).Neavand bani, l-am "aranjat" cum am putut si merge(partial!).

In rest,nu ar mai fi probleme cu ea doar din cand in cand unele buzz-uri de pe la corzi,grif,dracu mai stie de unde(dar destul de rar).

 

In concluzie: m-am indragostit de chitara asta,nu as da-o pt nimic in lume,isi merita banii pe deplin(cam 9-10mil fara amp,corzi si alte rahaturi incluse).Ideea e ca trebuie "tunata",i-am luat deja o doza S Duncan JB pt bridge si suna mortal!E o chitara stabila, ergonomica din toate punctele de vedere,sunet placut.

Pot spune ca am "facut" un Fender cu ea dupa achizitionarea dozei SD-JB.Tipul cu Fenderul american(doze Tex-Mex) a ramas masca dupa ce a cantat la ea,bineinteles pe un amp sub medie,adica nu jaf de 8watts cum aveam eu.

 

Impresie generala: raport pret/calitate - nota 10

calitati "innascute"(adica fara tuning) - nota 7(e totusi nota de trecere...)

 

 

p.s.:sper sa fi fost cat se poate de obiectiv!!!

 

Va saluty!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest brainwash

Cheitele se pot strange cu surubelul mic din capat, asa am facut eu, altfel se dezacordeaza destul de usor din neatentie.

 

Mai multi au scris de comutatorul cu 5 pozitii ca e printre cele mai proaste. Pana acum nu am avut probleme cu el si nici nu face zgomot la comutare. Ma indoiesc ca o va mai duce mult insa, la ce se tot scrie :)

 

Bara de tremolo e aproape inutilizabila, fata de modelele mai scumpe. Are joc, te incurca la solouri si avand in vedere ca chitara nu are dispozitiv de prindere a corzilor exista sanse sa ti-o dezacordeze.

 

Apropo de acordat, modificarea unei corzi duce la modificarea celorlalte corzi... clateste si repeta la infinit... Insa daca la acordare tii cont de cum vor fi modificate celelalte corzi poti ajusta putin in avans. Problema ar fi cand vrei sa schimbi din E in D-dropped si inapoi, rapid.

 

Butonul de volum e plasat cam in drum si il poti lovi cu mana in pasaje mai energice, de obicei asta se traduce prin volum minim. Nu am gasit cum pot 'intari' potentiometrul, ma gandesc la o pasla (2-3) sub buton sa-i dea un pic de frecare.

 

Doza single e zgomotoasa (ceea ce e de asteptat), iar combinatiile intre single si humbucker sunt ceva mai putin zgomotoase. Asa ca pe single incercati sa stati departe de monitoare CRT, cuptoare cu microunde, transformatoare de putere, etc :)

 

Cam astea ar fi problemele, chitara are multe plusuri, dar fiind un model destul de ieftin poate variaza de la exemplar la exemplar. Pot sa zic despre a mea ca nu falseaza, nu bazaie, griful este extrem de comod, sunetele pe hum-bridge sunt clare si cu atac bun pentru 'metale', hum-neck, single si combinatii sunt bune pentru blues. A, si toti cei care au incercat-o au laudat-o, desi au vrut sa fie dezamagiti :)

Inca o chestie, initial pe doza neck inaltele cam lipseau, dar modificand actiunea ei am compensat putin si acum pare ca suna mai apropiat de realitate.

 

Aceleasi note le dau si eu. Cu ceva modificari se poate face o chitara f buna, dar nu de nota 10. Isi merita toti banii si orice chitarist ar trebui sa aiba una :( Macar pt backup.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.