www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Efect Home-made


Recommended Posts

Un BOSS DS-1 si un FUZZ FACE (silicon, cu BC108). Ambele cu true bypass.

 

DS-1 e in cutie Hammond, switch 3PDT, si toate alea; FUZZ FACE-ul e in boutique version, carcasa din cablaj dublu placat, switch 2PDT; dar e foarte dragut, si se aude si bine :)

Nu le folosesc, si n-am chef sa le schimb destinatia sau cutiile, etc.

 

post-3928-1233426597_thumb.jpgpost-3928-1233426610_thumb.jpg

 

DS-1 la 100 ron, FUZZ-FACE la 50 ron.

Link to comment
Share on other sites

Am primit mai multe mesaje pe tema pedalelor de diverse genuri ...

Desi m-am axat momentan pe amplificatoarele pe lampi (apropos, ma gandesc serios sa incep niste JCM-uri, 2204 sau plexi, sa zicem, asa ca daca sunt doritori, orice comanda e binevenita ... si vorbim si de "real thing", cu tuburi si trafuri USA made, numai doritori sa fie), daca cineva doreste o pedala anume, imi poate cere acest lucru aici sau pe PM. In principiu orice efect existent poate fi realizat ... desi eu ma gandesc la ceva mai deosebit, ce nu poate fi luat din RO sau la SH pe rgc ... Tube Driver sau altceva ...

Discutam.

 

O poza cu TS-808-ul meu, care e de vanzare:

post-3928-1233686973_thumb.jpg

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In curand vor fi la vanzare urmatoarele pedale:

 

-TUBE DRIVER

-TUBE SCREAMER

-MXR DYNACOMP

-REBOTE DELAY 2.5

 

Aceste pedale sunt mai greu de reprodus datorita unor componente care nu se gasesc in tarisoara noastra, de aceea le-am ales. Adica, JRC4558 pt. Tubescreamer, CA3080 pt. Dynacomp, PT2399 pt. Delay etc.

 

Si ce e mai IMPORTANT, SUB PRETUL PIETEI de home-made-uri :) , SI CU LOOK ORIGINAL SI CALITATE MULT PESTE PIATA!!

 

Nu folosesc decat cutii originale tip Hammond 1590B si switch-uri 3PDT true bypass, nu Millenium bypass sau alte imitatii de carcase; orice comparatie cu produse "similare" nu-si are rostul.

 

P.S. E deschisa lista de abonamente.

Link to comment
Share on other sites

Aceste pedale sunt mai greu de reprodus datorita unor componente care nu se gasesc in tarisoara noastra, de aceea le-am ales. Adica, JRC4558 pt. Tubescreamer, CA3080 pt. Dynacomp, PT2399 pt. Delay etc.

 

JRC4558=RC4558=LM4558 - fara nici o diferenta - amplif operational , cel mai ieftin posibil si se gasesc peste tot. celalalte doua nu le-am folosit pana acum, dar probabil se gaseste varianta LM3080 (CA3080) . Echo-ul (2399) se poate sa fie mai rar intalnit pe la noi , prea putine aplicatii care-l folosesc si probabil destul de scump.

sus cu ele ca merita oricum ! :)

Link to comment
Share on other sites

JRC4558=RC4558=LM4558 - fara nici o diferenta - amplif operational , cel mai ieftin posibil si se gasesc peste tot. celalalte doua nu le-am folosit pana acum, dar probabil se gaseste varianta LM3080 (CA3080) . Echo-ul (2399) se poate sa fie mai rar intalnit pe la noi , prea putine aplicatii care-l folosesc si probabil destul de scump.

sus cu ele ca merita oricum ! :)

 

Aceste efecte NU SE FAC cu echivalente, din acelasi motiv pentru care doua lampi diferite, desi echivalente, nu suna la fel!

Deci, in TS808 se pune NUMAI JRC4558, nu alte surogate sau TL072 cum vad la unii, si-i zic Tube Screamer ... e doar o imitatie nereusita; vezi pe la case mai mari de DIY cum sta treaba. E valabil, cred, si pt. CA3080

Spune-mi si mie, te rog, unde cumpar in Romania circuitele astea, mi-ar fi de folos, sa nu le mai comand in SUA. Multumesc.

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

JRC4558 = RC 4558 = LM4558 - acelasi operational, facut de alt producator ! faptul ca in TS808 s-a folosit JRC-ul , asta nu modifica cu nimic datele problemei . semnalul la iesirea fiecarui operational depinde de rezistenta de intrare si cea din bucla de reactie. cred ca o atentie marita acordata componentelor pasive cu care se realizeaza montajul va aduce o imbunatatire a rezultatului final.

o reala problema este folosirea rezistoarelor si condensatorilor ieftini (care se gasesc din belsug in comert la noi), cu tolerante mari ,care au un efect mult mai negativ asupra soundului unei peale decat inlocuirea unui integrat cu unul echivalent.

 

cu toate astea , UP inca o data !

Link to comment
Share on other sites

Un Tube Screamer nou, in afara celui pe care-l aveam eu, primul facut. L-am terminat cam in 2 zile, cu tot cu cutia prelucrata.

 

post-3928-1235241827_thumb.jpgpost-3928-1235241840_thumb.jpgpost-3928-1235241877_thumb.jpgpost-3928-1235241899_thumb.jpgpost-3928-1235241911_thumb.jpg

 

Cum spuneam, cu originalul JRC4558D, si tranzistori 2N3904.

Am pus mai multe poze, asa cred eu ca trebuie sa arate o pedala ...

 

Pret pentru aceasta unitate, 210 RON, cum am spus mai demult.

Daca mai exista doritori grabiti, pot sa-l dau si pe celalalt, la o adica ...

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

salutare ! cam cat m-ar costa sa imi faci si mie un fuzz face ?

 

Daca vrei silicon, cu BC108, depinde de "ambalaj" ... dar sa stii ca tranzistori AC128 n-am, daca te intereseaza originalul; nu m-a interesat sa comand tranzistorii astia, desi eu incerc in tot ce fac sa respect originalul, in replica mea ... fie ca e tube amp, fie ca e pedala.

Vb. pe PM, sau mess.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL

Foarte frumos...imi place cum lucrezi, mai ales faptul ca le faci cat mai profi, cat mai originale :)

Felicitari, si bafta la vanzare :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Foarte frumos...imi place cum lucrezi, mai ales faptul ca le faci cat mai profi, cat mai originale :)

Felicitari, si bafta la vanzare :)

 

Am avut cateva comenzi de pedale in ultima vreme, si cam asta am facut, dar vreau sa anunt ca zilele acestea imi soseste o noua comanda de cutii si switch-uri. Nu multe, dar destule :) .

Prioritatea lor va fi catre cei care vor dori efecte custom, dar am in plan si cateva surprize :D

Pedalele pe care le-am enuntat mai sus, adica

-TUBE DRIVER

-TUBE SCREAMER

-MXR DYNACOMP

-REBOTE DELAY 2.5

sunt inca disponibile pentru comanda, pentru ca mai am integratele cu pricina, precum si orice altceva va doriti, daca exista schema realizabila, se poate discuta.

MXR-ul Dynacomp n-a fost achizitionat, asa ca cel care vrea un compresor excelent, il poate avea in 2 zile. Pretul poate fi negociat.

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

Am avut cateva comenzi de pedale in ultima vreme, si cam asta am facut, dar vreau sa anunt ca zilele acestea imi soseste o noua comanda de cutii si switch-uri. Nu multe, dar destule :) .

Prioritatea lor va fi catre cei care vor dori efecte custom, dar am in plan si cateva surprize :)

Pedalele pe care le-am enuntat mai sus, adica

-TUBE DRIVER

-TUBE SCREAMER

-MXR DYNACOMP

-REBOTE DELAY 2.5

sunt inca disponibile pentru comanda, pentru ca mai am integratele cu pricina, precum si orice altceva va doriti, daca exista schema realizabila, se poate discuta.

MXR-ul Dynacomp n-a fost achizitionat, asa ca cel care vrea un compresor excelent, il poate avea in 2 zile. Pretul poate fi negociat.

 

revin cu anuntul - in acesta saptamana imi soseste comanda de cutii si switch-uri, si cateva piese rare :)

n-ar fi rau sa va exprimati din timp dorintele, poate va faceti cu ceva efecte pentru care, in original, n-ati avea bani :D

daca doriti cutii si switch-uri, si daca nu sunt alocate pentru vreun efect, se poate solicita, gen kit-urile de pedala vandute anul trecut

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cu titlu de prezentare doar, pentru ca sunt destinate unor useri, doua tipuri diferite de line selector/looper:

 

post-3928-1241809715_thumb.jpg

 

Primul comuta intre doua bucle de efect diferite si total independente, semnalizate prin doua leduri rosu si verde.

Al doilea incorporeaza un efect de feedback pe bucla, decuplabil prin comutator separat SPDT; bucla are si reglare de volum separat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Frusciante19

Am vrut o copie a pedalei asteia. Am primit-o si sunt foarte multumit. Pe baza unor scheme de pe net pe care i le-am trimis, Iulian a facut o treaba foarte buna. Pretul si durata de livrare au fost foarte convenabile. Voi apela din nou la el cand mai gasesc un proiect interesant!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Se vand urmatoarele pedale, conform pozelor:

 

post-3928-1244139252_thumb.jpgpost-3928-1244139256_thumb.jpgpost-3928-1244139261_thumb.jpg

post-3928-1244139266_thumb.jpgpost-3928-1244139270_thumb.jpgpost-3928-1244139275_thumb.jpg

 

1. MXR Distortion+ mai demult facuta, doar cu switch 2PDT plastic - 70 lei

2. DOD 280 compressor - optical compresor - 160 lei

3. MXR Dynacomp - cel mai bun compresor existent - 180 lei

4. A/B line selector/looper - se selecteaza alternativ cu un singur switch doua bucle send/return independente, evidentiate separat de LED-urile rosu/verde - 110 lei

5. GREEN RINGER Octave-up - octave up cu potentiometru de mixare clean/octave - 130 lei

6. DUNLOP Fuzz-Face - tranz. Si BC108 - 160 lei

 

In afara de prima, restul sunt toate cu cutii tip Hammond 1590B si switch-uri 3PDT.

Link to comment
Share on other sites

1. MXR Distortion+ switch 2PDT plastic - 70 lei

2. DOD 280 compressor - optical compresor - 160 lei

3. MXR Dynacomp - cel mai bun compresor existent - 180 lei

4. A/B line selector/looper - se selecteaza alternativ cu un singur switch doua bucle send/return independente, evidentiate separat de LED-urile rosu/verde - NU MAI E VALABIL

5. GREEN RINGER Octave-up - octave up cu potentiometru de mixare clean/octave - VANDUT

6. DUNLOP Fuzz-Face - tranz. Si BC108 - 160 lei

7. EH Pulsar - VANDUT

Link to comment
Share on other sites

1. MXR Distortion+ switch 2PDT plastic - 70 lei

2. DOD 280 compressor - optical compresor - 160 lei

3. MXR Dynacomp - cel mai bun compresor existent - 180 lei

4. A/B line selector/looper - se selecteaza alternativ cu un singur switch doua bucle send/return independente, evidentiate separat de LED-urile rosu/verde - NU MAI E VALABIL

5. GREEN RINGER Octave-up - octave up cu potentiometru de mixare clean/octave - VANDUT

6. DUNLOP Fuzz-Face - tranz. Si BC108 - 160 lei

7. EH Pulsar - VANDUT

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.