www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Incepator


Guest k_ounu_eddy
 Share

Recommended Posts

Guest k_ounu_eddy

Salutare la toti.E al doilea topic al meu. Am reusit sa imi iau, in cele din urma, o chitara electrica Harley Benton, ca deocamdata de atatia bani am dispus :) Dar dupa ce o sa invat mai bine, o sa imi iau una mai buna. Oricum eu sunt multumit de ea cum suna .

1) Eu as vrea sa ma bazez mai mult pe solistica. E necesar sa invat f f bine acordurile? Ca am doi prieteni care canta si ei la chitara, si ei nu prea stiu bine acordurile. Totusi eu m-am gandit ca invatandu-le klumea, o sa am un avantaj(o sa mi se miste mana mai repede etc).

2)M-am gandit sa imi iau niste corzi de rezerva. Acum, ce sa zic... nu prea stiu de care sa imi iau. Ca am inteles ca si astea sunt de diferite grosimi, pt diferite tipuri de chitara etc. Avand in vedere ca am chitara asta http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbstset_2_black.htm , ce imi recomandati sa imi iau? Ideal ar fi sa aiba cam aceeasi grosime, ca eu m-am obisnuit cu ele.

Multam, si numai bine la toti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
Invata acordurile. Sunt de baza pentru cantatul la chitara si pe ele se bazea multe cantece.

 

sunt peste 2300 acorduri :)

probabil nu trebuie invatate toate...

Link to comment
Share on other sites

in libertatea de weekend - 69 de pozitii sexuale cu alina plugaru (asta daca ai intrebat la misto :D )

daca totusi nu ai intrebat la misto ... pozitiile le gasesti pe grif

 

hai noroc :P

 

 

:)

 

OnTopic : Invata ce-ti place tie, insa chiar daca vrei sa te bazezi pe solistica, tot trebuie sa inveti game...formate din note...mai multe note din aceasi gama un acord...in fine, invata ce vrei la inceput, dar tot ai sa ajungi sa stii acorduriile la un anumit nivel

 

 

:) :) :D

Link to comment
Share on other sites

Incepe cu acordurile majore si minore(celelalte se construiesc din acestea)

Galeme, sa ai habar unde se afla notele pe chitara si sa iti dezvolti digitatia.

Solistica...vine de la sine, dupa ce ti-ai insusit acest minim de cunostinte.

Solistica unei piese se face, de obicei, din gama in care e cantata piesa deci e important sa stii si acordurile :)

Totul se leaga...nu poti sa zici ca inveti numai game ca sa faci solistica...ca nu ai sa stii cu ce acorduri canta colegul ca sa faci solistica pe ele.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest k_ounu_eddy

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.

In legatura cu corzile nu am primit nici un raspuns.

App.Vorbeam ieri, cu un coleg si imi zicea ca G-ul se mai poate canta si asa:

 

|----3-------|

|----0-------|

|----0-------|

|----0-------|

|------------|

|------------|

 

E adevarat?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.

In legatura cu corzile nu am primit nici un raspuns.

App.Vorbeam ieri, cu un coleg si imi zicea ca G-ul se mai poate canta si asa:

 

|----3-------|

|----0-------|

|----0-------|

|----0-------|

|------------|

|------------|

 

E adevarat?

Merge și-așa, dar fãrã Re-ul ãla. Totuși sunã mai plin în forma clasicã și nici nu e greu de prins.

Cât despre corzi: un set de GHS/Ernie Ball/D'addario/Dean Markley/etc. (dupã gust și dupã probabilitatea de a le gãsi în magazin) de 9-42 ar trebui sã fie ok pt chitara ta.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
pe langa acordurile de baza ti-as recomanda sa inveti si septimele pt ca se mai folosesc.

 

Banui ca ai vrut sa zici cele cu septima. :) Pentru inceput cred ca ar fi bine sa le invete/repete bine doar pe cele cu terta simtind astfel diferentele sonore intre minor si major.Apoi poate trece la acorduri su septima;cu bare;compuse sau cu diferite alteratii.Mai cred ca ar trebui sa dea o tura prin coltul lui Toni unde ar vedea si practic ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Torque1981
Dar Re-ul ce are ca doar face parte din acord

 

Ai dreptate dar din cate stiu se recomanda ca prima nota din acord sa fie nota radacina "root note" cea care da numele acordului - suna mai bine, adica coarda libera SOL. :)

 

Rog colegii mai avansati in ale chitarii sa confirme sau nu......Va rog nu dati cu pietre daca e gresit. :)

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate dar din cate stiu se recomanda ca prima nota din acord sa fie nota radacina "root note" cea care da numele acordului - suna mai bine, adica coarda libera SOL. :)

 

Rog colegii mai avansati in ale chitarii sa confirme sau nu......Va rog nu dati cu pietre daca e gresit. :)

 

Pai nu e gresit nici ce spui tu dar chestia cu "se recomanda" e aiurea. Re'ul respectiv are calitate de cvinta sau cvinta in bas si deci nu are cum sa sune rau, doar mai diferit avand in vedere ca mai "lipseste" sol in pozitia 3 pe coarda mi (care in mod normal ar fi fost radacina) si si'ul de pe coarda la.Parerea mea e ca acordul la modul prezentat poate ca e mai usor de tinut dar suna cam "nedefinit" (depinde si de context) tocmai din cauza lipsei notelor mai joase de care vorbeam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Torque1981
Pai nu e gresit nici ce spui tu dar chestia cu "se recomanda" e aiurea. Re'ul respectiv are calitate de cvinta sau cvinta in bas si deci nu are cum sa sune rau, doar mai diferit avand in vedere ca mai "lipseste" sol in pozitia 3 pe coarda mi (care in mod normal ar fi fost radacina) si si'ul de pe coarda la.Parerea mea e ca acordul la modul prezentat poate ca e mai usor de tinut dar suna cam "nedefinit" (depinde si de context) tocmai din cauza lipsei notelor mai joase de care vorbeam.

 

Da am inteles...Merci

 

Eu personal am invatat acordul complet de cand am pus prima oara mana pe chitara fara sa stiu note. E bine sa il invete de la inceput complet zic eu.

 

Chestia aia cu "se recomanda" am auzit-o si eu la un curs de chitara de la Lick Library - nu e vina mea :)

Link to comment
Share on other sites

PAREREA mea este ca ar trebui sa inveti teorie; sa inveti cum se fac toate acordurile si cum le poti transpune. Power chord, minor, major, diminuat, suspendat, augmentat, cu septima (si tipul), nona, undecima, tertdecima (deja o dam in jazz). Cand ai invatat teoria (in special intervalele) inveti si bazele acordurilor, iar apoi o sa inveti cum sa faci acordul, nu sa il inveti mecanic.

Link to comment
Share on other sites

PAREREA mea este ca ar trebui sa inveti teorie; sa inveti cum se fac toate acordurile si cum le poti transpune. Power chord, minor, major, diminuat, suspendat, augmentat, cu septima (si tipul), nona, undecima, tertdecima (deja o dam in jazz). Cand ai invatat teoria (in special intervalele) inveti si bazele acordurilor, iar apoi o sa inveti cum sa faci acordul, nu sa il inveti mecanic.

Oricum acordurile de super baza (majore, minore) se cam invata tot mecanic la inceput pentru ca altfel risti sa te pierzi in teorie si sa te plictisesti in notiuni fara a le aplica concret. Apoi incet incet construiesti pe langa aceste acorduri si inveti si construirea celorlalte tipuri. Ca altfel o sa te chinui mult sa retii pozitionarea tuturor notelor pentru a invata construirea acordurilor. Adevarul e undeva pe la mijloc, o combinatie intre mecanica acordurilor si pozitia notelor pe grif.

Incearca si la http://cursuridechitara.blogspot.com/

Te poate ajuta in primii pasi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pentru a canta solo-uri trebuie sa ai destul de multa precizie , daca nu foarte multa ... pentru a ti-o dezvolta la inceput e mai usor cu acordurile .ca sa nu stai tot timpul cu ochii intre corzi pentru a-ti da seama pe care fret e urmatoarea nota .. iti recomand acordurile dar poti sa incerci si ceva solo mai easy

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Pentru a canta solo-uri trebuie sa ai destul de multa precizie , daca nu foarte multa ... pentru a ti-o dezvolta la inceput e mai usor cu acordurile .ca sa nu stai tot timpul cu ochii intre corzi pentru a-ti da seama pe care fret e urmatoarea nota .. iti recomand acordurile dar poti sa incerci si ceva solo mai easy

 

si daca ai precizie si habar nu ai care e gama do major,ce faci?

sau prietenii canta un acord...Do de exemplu si tu faci solo in cu totul alta gama,ce faci?

Ca sa stii sa faci solouri trebuie sa stii acordurile si invers...daca nu, te faci lautar si canti dupa ureche :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.