www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbarea Corzilor Rupte ?


Guest Mihai D.
 Share

Recommended Posts

Guest Mihai D.

daca ni se rupe o coarda..indiferent care-ar fi ea..ar fi bine sa le schimbam pe toate cu un set nou, sau doar coarda respectiva.. ma gandesc ca cele din fabrica-s diferite de cele "spare" ?

Link to comment
Share on other sites

daca ni se rupe o coarda..indiferent care-ar fi ea..ar fi bine sa le schimbam pe toate cu un set nou, sau doar coarda respectiva.. ma gandesc ca cele din fabrica-s diferite de cele "spare" ?

 

Corzile din fabrica de obicei nu sunt extraordinare.

 

Depinde acuma si cat timp ai cantat pe corzile respective. Daca au numa cateva saptamani cred ca poti sa schimbi numa coarda rupta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai D.

am intrebat din cauza ca..daca schimbi o coarda..e posibil sa se auda diferit de cea tocmai rupta...si-asa va exista o disconcordanta in sunet...ma gandeam ca cel mai bine ar fi sa le schimbi pe toate...mai ales ca un set de fender nici nu e scump.

 

iar daca se rupe o coarda nu-i obligatoriu sa se rupa si restul...se poate rupe din cauza c-am intins-o prea tare:D ..si-am facut-o intr-adevar pe acustica.. pe electrica sper sa n-am ghinion..k e dificil sa le montezi corect ..si s-arate si bine..

Link to comment
Share on other sites

te obisnuiesti.. vezi niste clipuri, cumperi un string winder.. e simplu sa schimbi niste corzi si e bine sa treci prin mai multe tipuri pana te lamuresti ce-ti place. va trebui sa faci mici ajustari dar nu e bai.

 

eu inca fac experimente si nu gasesc aproape niciodata ce stiu ca vreau de fapt sa cumpar :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Rayvann

Si in plus, daca schimbi numai unele, ramai cu seturi necompletate. Si e destul de naspa sa ti se rupa, de exemplu, un sol si sa vezi ca tocmai acea coarda iti lipseste din set.

Link to comment
Share on other sites

daca ni se rupe o coarda..indiferent care-ar fi ea..ar fi bine sa le schimbam pe toate cu un set nou, sau doar coarda respectiva.. ma gandesc ca cele din fabrica-s diferite de cele "spare" ?

Cele subtiri 1 . 2 si 3 oricum trebuie schimbate cel putin odata pana se uzeaza si cele groase ( matisate) deoarece nu se mai pot acorda dupa ce se intind prea tare ,Nu mai poti compensa din calusul reglabil.Cele groase raman mai stabile la acordajul octavei .

 

Oricum poti schimba cele subtiri oricand nu afecteaza soundul general , l cele matisate coarda noua va fi foarte "bright" fata de cele uzate si nu suna bine dar daca nu ai alta posibilitate e ok. se va murdari intr-o saptamana de cantat.

 

Se gasesc si corzi la bucata .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut..legat de schimbarea corzilor rupte..am si eu o intrebare..doar ce mi-am luat o chitara noua acustica Fender T Bucket 200....(o am de cateva zile) iar cand am incercat sa o acordez mi s-a rupt coarda 1,iar acum nu stiu ce sa fac..trebuie sa iau un set nou de corzi,banuiesc..dar nu sunt sigura ca le voi alege pe cele mai bune(sunt incepatoare)..m-ati putea ajuta cu un sfat,va rog frumos?Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

cumpara-ti un set nou si foloseste un tuner (programul aptuner sau unul electronic).

 

d'addario ar trebui sa fie ok, de .011 pt inceput ca sa nu fie prea tari pe degete. vei gasi in timp exact tipul care ti se potriveste cel mai bine tie si chitarii daca incerci un alt model la fiecare schimbare de corzi.

 

cumpara-ti si un string winder daca gasesti; te va scuti de niste nervi.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

salut..legat de schimbarea corzilor rupte..am si eu o intrebare..doar ce mi-am luat o chitara noua acustica Fender T Bucket 200....(o am de cateva zile) iar cand am incercat sa o acordez mi s-a rupt coarda 1,iar acum nu stiu ce sa fac..trebuie sa iau un set nou de corzi,banuiesc..dar nu sunt sigura ca le voi alege pe cele mai bune(sunt incepatoare)..m-ati putea ajuta cu un sfat,va rog frumos?Va multumesc!

 

daca ai citit mai sus vezi cum este vorba despre intinderea otelului , (descrisa in alte topicuri cu desen ilustrativ ) deci corzile subtiri se schimba cel putin idata ppana ce ajungi sa arunci corzile groase .

 

 

Deci poti sa schimbi si cate o coarda subtire ( nematisata) ,

 

Daca nu trebuie sa ai sunetul minunat bright cu inaltele frumoase ale corzilor matisate ptr inregistrare sau cantat live poti sa tii corzile ptr exersat acasa si 1000 de ani daca nu falseaza la octava ( de obicei cele groase se stabilesc si raman in octava mult timp ) cele subtiri musai schimbate caci se intinde otelul si nu se mai poate regla octava.

 

Dupa fiecare cantat sa stergi corzile sa nu ramana transpiratie ( acizi si particole de piele ) pe corzi care ataca materialul .

 

 

cumpara-ti un set nou si foloseste un tuner (programul aptuner sau unul electronic).

 

d'addario ar trebui sa fie ok, de .011 pt inceput ca sa nu fie prea tari pe degete. vei gasi in timp exact tipul care ti se potriveste cel mai bine tie si chitarii daca incerci un alt model la fiecare schimbare de corzi.

 

cumpara-ti si un string winder daca gasesti; te va scuti de niste nervi.

 

 

apropos de string winder , vezi ca se gasesc si din acelea ptr mai multe tipuri de chei !! de tip normal si de tip mini !

 

sa se potriveasca cu marimea cheilor altfel dai de nervi ( haha)

Link to comment
Share on other sites

va multumesc mult pentru sfaturi:)..am sunat la proguitar su mi-am luat corzi Fender Bronze 80/20..acum..nu mai am decat sa astept sa ajungasi sa o schimb pe cea rupta.Va multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Sunt incepator, am o chitara acustica Fender si aseara am vrut sa-mi schimb setul de corzi cu unele noi.. Insa pinii de pe brigde nu voiau nici in ruptul capului sa iasa! Am incercat sa-i scot din interios,nici asa.. Am tras de ei pana ce 3/6 s-au rupt..am turbat pur si simplu de ciuda... Cum pot sa-i schimb? Sunt din Suceava ,deci varianta ProGuitar cade... De unde pot achizitiona pini noi? PLs help!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.