www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare Pe Lampi Home-Made


Variant
 Share

Recommended Posts

Head-ul a fost livrat (personal) si proprietarul multumit :).

Datorita timpului scurt in care am finalizat cutia, sambata asta, am uitat sa mai fac poze, dar o sa faca owner-ul, in curand apar aici.

Inca o poza din timpul testelor.

post-3928-0-89496600-1291235373_thumb.jpg

 

Si una de interior:

post-3928-0-67678500-1291235466_thumb.jpg

 

Cum ideea a fost reproducerea cat mai fidela a unul Fender Deluxe Reverb, n-am facut rabat la calitate si am ales piesele pe masura.

Dupa cum se vede, toate trafurile sunt Hammond Fender Series, exact pe specificatiile originale, lampile sunt atent selectionate, dupa lungi documentari.

Avem prima lampa un General Electric 5751 NOS din 1968, apoi doua JJ ECC83, doua EH 12AT7, o redresoare JJ GZ34, si finalele o pereche de TungSol 6V6GC Reissue.

Rezistente carbon compozit in cvasitotalitate, condensatoarele Xicom, Mallory, Silver mica cele de picofarazi, potentiometre Alpha si CTS, restul - butoane, pilot light, mufe etc. - toate Fender originale, ca asta era ideea, cum am spus.

Am intervenit cu niste mod-uri, am unit cele doua canale intr-unul singur, selectabile dintr-un swtich de pe spate si altele.

Rezultatul e pe masura asteptarilor, dar o sa fie si exemplificat prin niste inregistrari in curand.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest firehorse2009

Salut!

M-ar interesa un head de 40-50W all tube, cu 2xEl34 finale, 1 canal clean, 1 canal overdrive, gain, volume, master, corectii bas, medii, inalte si effect loop (daca nu e prea complicat).

Cam cat ar ajunge?

De asemenea, cat ar fi in varianta combo si ce difuzor pui ?

Fender-ul arata super! Cu cat s-a dat?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am ramas dator cu pozele head-ului Deluxe Reverb, dar le-am primit si eu de curand. Iata-le:

 

post-3928-0-13918000-1292967679_thumb.jpgpost-3928-0-27479500-1292967695_thumb.jpgpost-3928-0-37933000-1292967847_thumb.jpg

 

Aceste poze sunt un bun prilej pentru un anunt IMPORTANT, adresat potentialilor mei clienti:

 

Deoarece primesc zilnic intrebari de tipul "ce amplificatoare pot face si LA CE PRET", urmatoarele precizari sunt necesare:

Amplificatoarele pe care le voi face sub sigla Variant, vor avea piese de import, originale sau substituenti de calitate, cel putin in zona componentelor definitorii pentru amplificatorului in cauza (sound, look, etc.)

Transformatoarele, lampile, dar si o serie de elemente pasive, sunt de baza in realizarea unui amplificator de buna calitate si fiabilitate.

De aceea, amplificatoarele mele vor fi realizate cu componente selectate in scopul garantarii calitatii, sound-ului dorit si fiabilitatii acestora.

 

Fac aceste precizari pentru a se intelege ce termeni intentionez sa lucrez in continuare, si a evita descutiile fara rezultat, in dorinta multora de a obtine anumite amplificatoare, dealtfel cu pretentii, pe sume ridicole.

Doresc putin (bun)simt al realitatii in momentul in care cineva ma solicita la un proiect de amplificator, si-si imagineaza ca se poate face cu pretul unui combo de 5W pe tranzistori ...

Nu m-am suparat pe nimeni, doar ca nu doresc sa-mi pierd timpul facand calcule de pret pe baza de componente unor persoane care nu au idee despre ce presupune, macar financiar, sa faci un amplificator ca Deluxe Reverb-ul asta, ca tot l-am dat de exemplu. E valabil pentru toate, dealtfel.

 

Partea cu "amplificatoarele de 300 de lei" si asa mai departe, din pacate, nu prea mai sta in picioare, asta e. Motivele sunt tot cele referitoare la componentele folosite, care au un pret. Transformatoarele bobinate sau recuperate sunt istorie pentru mine. Nu mai am si nici nu ma mai intereseaza sa mai fac. O parte din motive le-am explicat.

 

Sper ca n-am deranjat pe nimeni, si va astept cu comenzi serioase :).

Edited by pfr
Link to comment
Share on other sites

Am ramas dator cu pozele head-ului Deluxe Reverb, dar le-am primit si eu de curand. Iata-le:

 

post-3928-0-13918000-1292967679_thumb.jpgpost-3928-0-27479500-1292967695_thumb.jpgpost-3928-0-37933000-1292967847_thumb.jpg

 

Aceste poze sunt un bun prilej pentru un anunt IMPORTANT, adresat potentialilor mei clienti:

 

Deoarece primesc zilnic intrebari de tipul "ce amplificatoare pot face si LA CE PRET", urmatoarele precizari sunt necesare:

Amplificatoarele pe care le voi face sub sigla Variant, vor avea piese de import, originale sau substituenti de calitate, cel putin in zona componentelor definitorii pentru amplificatorului in cauza (sound, look, etc.)

Transformatoarele, lampile, dar si o serie de elemente pasive, sunt de baza in realizarea unui amplificator de buna calitate si fiabilitate.

De aceea, amplificatoarele mele vor fi realizate cu componente selectate in scopul garantarii calitatii, sound-ului dorit si fiabilitatii acestora.

 

Fac aceste precizari pentru a se intelege ce termeni intentionez sa lucrez in continuare, si a evita descutiile fara rezultat, in dorinta multora de a obtine anumite amplificatoare, dealtfel cu pretentii, pe sume ridicole.

Doresc putin (bun)simt al realitatii in momentul in care cineva ma solicita la un proiect de amplificator, si-si imagineaza ca se poate face cu pretul unui combo de 5W pe tranzistori ...

Nu m-am suparat pe nimeni, doar ca nu doresc sa-mi pierd timpul facand calcule de pret pe baza de componente unor persoane care nu au idee despre ce presupune, macar financiar, sa faci un amplificator ca Deluxe Reverb-ul asta, ca tot l-am dat de exemplu. E valabil pentru toate, dealtfel.

 

Partea cu "amplificatoarele de 300 de lei" si asa mai departe, din pacate, nu prea mai sta in picioare, asta e. Motivele sunt tot cele referitoare la componentele folosite, care au un pret. Transformatoarele bobinate sau recuperate sunt istorie pentru mine. Nu mai am si nici nu ma mai intereseaza sa mai fac. O parte din motive le-am explicat.

 

Sper ca n-am deranjat pe nimeni, si va astept cu comenzi serioase :).

 

 

 

domnule FELICITARI

arata perfect ce construiesti

 

bafta la vinzare

Link to comment
Share on other sites

Salut! Un head Variant care sa aduca foarte foarte foarte mult a Orange AD30 Twin Channel m-ar interesa. Inainte de toate, as dori sa stiu cam pe unde se ridica suma..banuiesc ca vreo 2-3 sute de euro. Multumesc!

 

Orange, nu prea cred ca fac, deocamdata nu stiu prea multe scheme si detalii despre ele.

Nu stiu daca e chiar acelasi lucru, insa cu siguranta s-ar putea face un VOX AC30, cu normal si treble channel. Sau modificata mai spre Orange schema ...

Cu pretul ........ Poate mai mergi cu uratul! tongue.gif

Glumesc. Daca te intereseaza asa ceva, da-mi un mail, si-ti spun cam cum ar veni.

Edited by pfr
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor!

 

Eu sunt posesorul Deluxe Reverb. Sunt fff multumit de amp. Suna asa cum ar trebui sa suna un Deluxe autentic. Sunet cristal, punchy, cu posibilitatea de a avea multe inalte dar fata de fenderul original care este cunoscut ca nu are un reglaj de bas suficient, Variant are cat trebuie. Niciodata nu am avut nevoie sa rotesc reglajul de bas sau inalte la maxim.

 

Pentru un Fender ampul este destul de OD (lafel si deluxe reverb original). In sensul ca cu doze SD p-rails pe setarea humbucker ampul incepe sa rupa clean-ul pe la 3 din 10. Dupa 4 in sus e deja e overdrive in toata regula. Cu dozele P-Rails puse in setarea single coil (strat like), ampul incepe sa rupa pe la 5. Celalta chitara, Epiphone Emperor Swingster are doze mai slabe care se scot mai putin (chiar daca sunt humbuker) si am ampul e clean la volume mai mari.

 

Cand folosesc Hagstrom-ul Select Super Swede P-rails (chitara LP) trebuie sa deschid inaltele destul de mult, si sa inchid din bass. Cand folosesc Epiphone exact invers. Ampul raspunde f bine la ambele chitare.

 

Dupa ce incepe sa rupa, OD-ul este fantastic, distors cald de lampa, "clar", melodios, vintage 100%.

 

Ca si volum, cu dozlele p-rails, care mi se par f puternice, volumul la 3 este deja putin prea tare in comparatie cu celelalte instrumente. Aici trebuie sa specific ca sala mea este aproape surda ( absoarbe destul de mult ), si ca volumul general al repetitiilor este unul mediu (in sensul ca atunci cand terminam repetitia inca auzim ok fara a ne fi obosit urechile). Ampul este destul de puternic. Daca vreau distors de lampa trebuie sa rotesc volumul peste 5 si in cazul asta cam deranjez colegii de trupa, inclusiv totbosarul. Daca totusi vreau OD de lampa la volum mai mic folosesc un microamp Variant care rupe :).

 

Deci cei 22 W - (in relailtate cu trafurile si piesele folosite cred ca sunt mai multi) sunt mai mult decat suficienti pentru mine pt a avea clean impreuna cu trupa.

 

Ampul mai are reverb cu arc Fender si vibrato care respecta intocmai sunetul specific Deluxe reverb. Cele doua efecte le folosesc cu un switch cu doua canale livrat imipreuna cu ampul. Iulian a mai adaugat un switch pentru injumatirea puterii ( bun pt OD la volum mai mic, si pt inregistrari ) si un switch care face bypass la reverb si tremolo pentru a pastra schema originala deluxe cu cele doua canale.

 

Mai ramane sa spun ca ampul se aude printr-un cab Orange 2x12 closed back cu difuzoare Jensen C12Q folosite in general impreuna cu ampurile Fender.

 

Ampul nu a fost f ieftin, la banii astia exista deja pe piata si alte ampuri decente pe lampi, inclusiv de la Fender, doar ca Variant nu este un amp decent, este un amp de calitate superioara hand made. Ampurile de genul asta (hard wired) pe piata se ridica la alte costuri, mult mai sus decat se vinde Variant.

 

Intre timp am mai luat de la Variant, Big Muff, Tube Screamer, Microamp, un pedalboard, un traf cu 10 iesiri, toate impecabil lucrate.

 

Peste toate astea adaug ca Iulian este de cuvant, respecta dl-urile stabilite impreuna, si este f pasionat. Eu sunt o persoana exigenta de fel si nu am absolut nimic de reporsat.

 

In curand voi posta si niste sample-uri.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am promis niste sample-uri de la Deluxe Reverb, iata-le:

Sunt inregistrate cu un Zoom cu doua microfoane dar mai multe despre el nu stiu sa va spun...Chitara (Hagstrom Select Super Swede cu doze P-Rails Seymour Duncan) intra direct in amp fara nici un o pedala, reverb, etc.inregistrarea nu are nici o modificare, este exact cum s-a tras cu Zoom.

neck hagstrom clean strat.mp3

brige hagstrom crunch humbucker2.mp3

brige hagstrom crunch humbucker3.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Noutati !

 

De vanzare, de data asta, un sistem format din head si cabinet, si anume o clona de Fender Vibrochamp, Blackface era, anii 60' !

L-am inceput mai demult, dar alte proiecte la comanda l-au pus in stand-by, acum e gata.

post-3928-0-57440000-1296680091_thumb.jpgpost-3928-0-09309800-1296680100_thumb.jpg

Cateva specificatii:

AMPLIFICATOR: (head)

- putere 4-5W cu o lampa tip 6V6 (6P6S) - un canal, clean superb de Fender, crunch dupa 2/3 de volum

- preamp cu o lampa tip ECC83 (6N2P-EV)

- o lampa pentru circuitul de efect vibrato, decuplabil prin footswitch on/off

- controale: Speed, Intensity (pentru vibrato), Bass, Treble si Volum

- pedala footswitch pentru tremolo.

BOXA: (cabinet)

- 1x12" speaker cabinet - dimensiuni 475x500x300 mm

- open back

- difuzor JENSEN Special Design 12" / 35W, model C12Q - ceramic series, specific sound-ului Fender.

 

Head + Cabinet + Footswitch la pretul de 1000 lei.

Edited by pfr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest danutzursc

scuzati`mi modul de a vorbi domnule PFR, da esti foarte "tzapan" in domeniul head`urilor :o:O..pe langa ca urmaresc cu interes posturile dumneavoastra in domeniul construirii amp`urilor, pot sa spun ca sunteti un hell of a good head designer :X , si designul care il folositi pentru exterior arata ca si o firma well known on the market . Deci pot sa spun ca dupa ce ma scap si eu de combo Fender 2x12 pe tranzistori frontman , am sa apelez la dumneavoastra pentru ceva "jucarii " .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, in primul rand felicitari ptr realizari :respect: , sunt interesat de un Deluxe Reverb sau de un AC 30 ( ceva vintage cu reverb) ''fara economie la componente''. Imi poti spune un pret aproximativ si o durata de executie. Multumesc

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In curand, Marshall JCM800 2203 (master volume):

- 3 x JJ ECC83-uri, 4 x JJ EL34-uri finale

- transformatoare made in Italy, custom made dupa specificatiile originale Dagnall - scumpe, dar bijuterii!

- piese una si una - JJ Cap can, Orange Drops, etc. etc.

- realizarea si design-ul/calitatea sunt by default ...

Cu sau fara cabinet de 120W.

Cine e interesat, se poate inscrie. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Metalzone91

Salut. Sunt interesat sa colaborez cu tine pt un amp pe lampi. Daca se poate, sa-mi lasi o adresa de mess pe PM te rog sa putem discuta mai lejer. Respect

Edited by Metalzone91
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Metalzone91

sunt interesat de jcm800. v-am dat add pe messenger, niciun raspuns.

 

Dai PM pe RGC, aici sau trimite-i e-mail la aceeasi adresa. Nu intra pe mess, am fost in aceeasi situatie. Sper ca am fost de ajutor. Cheers.

Link to comment
Share on other sites

Ultima realizare: 15W, doua canale, selectie cu footswitch, gain separat pe cele 2 canale, tone-stack comun, master, presence, bucla efecte.

Foarte foarte classy. Imi place vinilinul ala cu care le-ai acoperit. De altfel am si eu un cabinet 1x12 - facut de mine - unde exact acelasi vinilin l-am pus. In fata difuzorului am pus panza de sac, si coltarii i-am facut din metal. Sunt curios cum suna ampul asta al tau. Adica a ce amp standard "aduce" ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

E facut cu 2 canale de preamp 2204 (JCM800) . Unul clean si unul gain, cab-ul avand un dif Celestion 30w Vintage. Ajunge maine la pranz la mine. Abia astept. O sa postez maine mai multe poze si niste sample-uri. Dau o bere cand trec prin Vaslui. :respect:. Multumesc Iulian.

Link to comment
Share on other sites

E facut cu 2 canale de preamp 2204 (JCM800) . Unul clean si unul gain, cab-ul avand un dif Celestion 30w Vintage. Ajunge maine la pranz la mine. Abia astept. O sa postez maine mai multe poze si niste sample-uri. Dau o bere cand trec prin Vaslui. :respect:. Multumesc Iulian.

 

Da shit. Holy grail :) abia astept review-ul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Am scris niste prostii... diff-ul e de 60W :P .. si amp-u e de 15W :P .. Cleanul am cerut sa fie ceva de genul cleanului crystal de fender care sa dea intr-un overdrive punchy si un channel de gain care de asemenea sa fie punchy si cu un ton vintage de heavy metal (Ugly Kid Joe ca formatie de referinta pt ton) . :)

Edited by Metalzone91
Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Amp-ul a ajuns la mine. Deocamdata nu am timp sa scriu prea multe despre el cum acesta a devenit noua mea patima, dar voi face un review curand. Tot ce pot spune este ca am cerut un amp cu canal de gain in genul metalului din anii 80 si am primit un MONSTRU :) (in a good way, ofc:) ). Multumesc mult Iulian. Topicul acesta merita un Sticky acolo sus langa celelalte :). Merita vazut de lume cand intra pe forum :D. Toata stima.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.