www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare Pe Lampi Home-Made


Variant
 Share

Recommended Posts

Salut, din cate am inteles faci headuri la comanda?

 

Ma intereseza un head integral pe lampi mai puternic decat ce ai tu la vanzare, 80-100w, doua canale, constructie robusta a cutiei.

 

Ma intereseaza si un cabinet tot custom (pentru ca ies mai ieftin:) potrivit pentru el.

 

Cererea mea este serioasa, sunt din Bucuresti, putem vorbi live sau la telefon despre?

Link to comment
Share on other sites

Va pleca si mini JCM800-ul ... STOC ZERO! :)

Asta nu inseamna ca nu putem face pe comanda altele ... am inceput lucrul la unul deja, pe comanda ferma.

Veti vedea alt nivel de prezentare si calitate, pentru ca si preturile, componentele si caracteristicile sunt altele.

Stay tuned. :)

 

WOW! Felicitari :)

Asteptam cu interes... Cand o sa mai creasca bugetul ... poate ma gandesc si eu la o "comanda" custom ... uhhh ... ma mananca in palma ... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Va pleca si mini JCM800-ul ... STOC ZERO! :)

Asta nu inseamna ca nu putem face pe comanda altele ... am inceput lucrul la unul deja, pe comanda ferma.

Veti vedea alt nivel de prezentare si calitate, pentru ca si preturile, componentele si caracteristicile sunt altele.

Stay tuned. :)

 

Mini JCM800 a ajuns la mine.Suna excelent si se apropie mult de original dar in 6-8 watts.Asta ii va permite fiului meu sa repete acasa.Mi-a placut atat de mult sunetul ca am cumparat un cabinet Framus 2x12" Celestion Vintage 30, 100watts 8 ohms.Impreuna suna exact cum isi dorea pustiul meu de 12 ani.Intre AC/DC si Judas Priest.Sunt atat de multumit de calitatea amp-ului ca i-am propus lui Iulian sa colaboram in viitorul apropiat la un alt nivel desi ne separa... 2000km!

Deci in concluzie:amp de calitate, conform descrierii din anunt, si un tip pasionat modest si serios.Merci Iulian

post-12692-1261990890_thumb.jpg

post-12692-1261991061_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest hammerphilosopher

salut, si pe mine m-ar interesa un head de la tine...

5/10w cat o fi.. intr-un pret bun.

Daca imi poti spune niste detalii in legatura cu ce ai fi dispus sa faci momentan :)

Link to comment
Share on other sites

Guest hammerphilosopher

v-am trimis 2 pm-uri domnule iulian, nu sunt obijnuit cu forumu, mi se misca greu, si nu stiu daca le-ati primit sau nu :-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Guest Rayvann

Salut,

 

Am lãsat câteva mesaje pe privat dar nu am primit rãspuns de ceva timp.

Dacã dai peste mesajul acesta, ai putea sã îmi rãspunzi?

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Scuze de intarziere, amplificatorul tau e gata, cum ti-am zis saptamana trecuta, dar n-am avut timp sa ti-l pun la posta, mai exact sa fac coletul ... maine va fi expediat, ti-am scris si in PM.

Daca tot ai deschis vorba despre el, iata cum arata si ce caracteristici are (pentru interesati):

- 5W - finala 6V6

- 2 canale - clean (1 lampa) si gain (2 lampi) foot-switch-able cu pedala de footswitch

- corector TMB

- redresare cu lampa

post-3928-1271189912_thumb.jpgpost-3928-1271189924_thumb.jpg

post-3928-1271189934_thumb.jpgpost-3928-1271189943_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Rayvann

A trecut timpul repede și nici nu mi-am dat seama.

Amplificatorul a ajuns cu bine, și este o bijuterie. De prea mult timp aveam nevoie de un amplificator adevãrat, nu de fel de fel de jucãrii. A fost o plãcere sã discut despre cum vroiam sã fie amplificatorul, ce se poate construi și ce poate fi îmbunãtãțit. Sunt și voi fi mult timp un amator și un începãtor, dar experiența a fost ceva de neînlocuit. Am aflat mai multe despre amplificatorul acesta înainte sã-l primesc decât aș fi aflat dacã aș fi încercat 10 minute un amp într-un magazin din România. Și nu am fost dezamãgit când a ajuns. Recomand în special începãtorilor, care prea mult timp pierd cãutând instrumentele care sã-i avantajeze și eventual mai și renunțã. Dacã Iulian s-ar fi apucat de sportul acesta mai devreme și auzeam și eu de el, m-ar fi scutit de niște investiții nesatisfãcãtoare în tranzistori și integrate care tot la vânzare au ajuns. Chitara și amplificatorul sunt pânã la urmã lucruri cât se poate de personale, prin ele (încerci) sã faci muzicã, de ce sã te iei dupã jocuri publicitare, sã-ți spunã alții ce vrei și ce ai nevoie?

 

Am cerut un head de putere micã, sã-l pot trece printr-un cabinet cu un singur difuzor de 12 țoli, douã canale comutabile printr-un footswitch, și lãmpi cât cuprinde :) . Primul canal intrã într-un overdrive bestial dacã lovești tare corzile, al doilea te duce pânã pe la Black Sabbath și te invitã sã-i pui pedãluțe în fațã. Nu am vrut sã mã complic cu buclã de efecte și nici cu alte reglaje, la salã avem stații, eu aveam nevoie de un amp solid, sã-l pot folosi linștit în garsonierã la facultate și sã-mi redea clar ce cânt și nimic altceva.

post-3017-1272307705_thumb.jpg post-3017-1272307828_thumb.jpg post-3017-1272307832_thumb.jpg post-3017-1272307835_thumb.jpg

Untitled__2_.wma Untitled__3_.wma Untitled__4_.wma Untitled__5_.wma Untitled__6_.wma Untitled__7_.wma Untitled__8_.wma

 

Asta e ce am reușit sã înregistrez în prima searã - am pus laptopul în fața cabinetului, de aceea se aude așa încet. Mi s-au și bâlbâit degetele, n-am mai cântat de mult timp printr-un amplificator, mai mult prin boxele de la calculator :) , nici n-am stat sã retușez sau sã reglez, eram prea hyper la ora respectivã. Chitrara direct în amplificator, cam toate butoanele pe la 12, pânã când mã obișnuiesc cu el.

Îmi cer scuze cã sunt în format wma, și pe mine mã scoate din sãrite cã nu le pot, dar tocmai instalasem Windows 7-le și altceva nu aveam la dispoziție.

Când gãsesc niște timp, voi trage niște mostre mai serioase; eventual și vreun fel de preamp, am un microfon pe aici prin casã dar dacã îl conectez direct la placa de sunet a laptopului scoate numai mizerii. Promit sã revin și cu imagini mai detaliate, deși vãd cã Iulian a pus niște poze care aratã foarte bine ce anume e în stare sã lucreze. Prevãd alte colaborãri pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am avut o pauza pe acest topic, drept pentru care s-a si inchis, desi am mai facut doua amplif-uri de atunci.

Oricum, concediul si alte probleme ce le-am avut s-au cam terminat, si, daca si caldurile se potolesc, voi reincepe lucrul la amplificatoare si pedale in septembrie.

Ne auzim cu noi comenzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Arata foarte bine poza, poti sa dai mai multe detalii despre ce este vorba?

 

Era o ghicitoare ... blush.gif

 

post-3928-0-97992300-1290784715_thumb.jpg post-3928-0-11520600-1290784735_thumb.jpg

 

E head-ul pe care l-am terminat acum. FENDER DELUXE REVERB '65 ... nu reissue, ci original.

Are ceva modificari (in bine, zic eu) fata de original, detaliem dupa ce o sa fie "incapsulat" si livrat proprietarului, care a promis sample-uri de calitate.

Cutia head-ului e in lucru, dar tot Fender o sa arate, de la Tolex pana la maner :). Maine ar trebui sa fie gata.

Ma gandesc ca o sa fie unul din cele 3-4 modele pe care le pregatesc ca variante de head-uri/combo-uri de-acum inainte.

Link to comment
Share on other sites

Era o ghicitoare ... blush.gif

 

post-3928-0-97992300-1290784715_thumb.jpg post-3928-0-11520600-1290784735_thumb.jpg

 

E head-ul pe care l-am terminat acum. FENDER DELUXE REVERB '65 ... nu reissue, ci original.

Are ceva modificari (in bine, zic eu) fata de original, detaliem dupa ce o sa fie "incapsulat" si livrat proprietarului, care a promis sample-uri de calitate.

Cutia head-ului e in lucru, dar tot Fender o sa arate, de la Tolex pana la maner :). Maine ar trebui sa fie gata.

Ma gandesc ca o sa fie unul din cele 3-4 modele pe care le pregatesc ca variante de head-uri/combo-uri de-acum inainte.

 

Si cam cat e halatul? Cred ca sunt destule persoane interesate, mai ales in varianta head, cabinete se mai gasesc.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.