www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Sign in to follow this  
Adi

Finala Concursului Rgc

Recommended Posts

hmm cam asa ceva cred ca as fi spus si eu dar nu am vrut sa ma obosesc. Dar e democratie, fiecare are dreptul al parerea lui. Tine de voi acum daca va faceti nervi pe chestia asta sau nu :)

Nu imi fac nervi, si nici macar nu m-a deranjat prea mult ca nu a fost multumit.. Nu-i poti multumi pe toti frate, e imposibil.

Dar m-a deranjat ultima lui afirmatie, ca juriul a demonstrat ca nimic nu s-a schimbat in Romania. Hai frate lasa-ma in pace, e probabil fratele mai mic a lu Malmsteen care e suparat si da vina, ca de obicei in Romania, pe false nepotisme, cand defapt nu are capacitatea intelectuala si muzicala de a-si da seama ca LukeBlue a meritat locul I

Guest Johnny I

unde este video-ul cu inmanarea marelui premiu???

Guest Sheriff

Si eu am fost usor dezamagit ... nu de concurs in sine, cat de concurenti.

First of all, locul unu a fost cu adevarat meritat.

Ma gandeam si eu ... ar trebui sa vand tot ce am eu legat de chitara, si tot nu as strange destui bani sa cumpar o chitara cum au avut concurentii (in majoritate).

Si airasai ma intreb ... ce ar fi putut face unii dintre ei cu chitara aia ? Unde ati vazut voi un tanar chitarist fara sanse in posesorul unei chitari ibanez de 500 E pe putin...

Totusi a iesit bine ... pacat ca nu s'a terminat cu un jam :)

ba, uite, ma simt la faza asta, k io aveam ibanez si am fost cam pe langa... :) . Faza tare e ca chitara aia mai mult m-a incurcat B) . Cat despre partea cu "fara sanse"... daca tu te simti in stare sa judeci chestia asta inseamna ca esti tare... :) Bafta.

PS: @ Malex: bestial, ca de obicei :(

Cat despre partea cu "fara sanse"... daca tu te simti in stare sa judeci chestia asta inseamna ca esti tare...

umm ... no offense meant ... cred ca de fapt e vb doar de gusturi acum (viteza elevilor domnului Cristi Marinescu e impesionanta, dar pur si simplu nu ma atinge unde trebuie).

Cat despre "fara sanse", i just got carried away. Nimeni nu e fara sanse ... trebuie doar sa stii ce si cand sa faci (a se vedea lukeblue - simplu , curat, frumos, bine lucrat si eficient :) ) .

BTW, cand am zis de ibanez nu la tine ma gandeam ... just keep my thoughts to myself now :):)

Later edit :

Cat despre faza cu juriul ... luand in considerare gusturile (banuite) ale lor, ni s'au parut extrem de corecti ! (am venit cu inca doi prieteni).

Edited by vektor

Guest Sheriff

umm ... no offense meant ...

None taken, really :).

...(a se vedea lukeblue - simplu , curat, frumos, bine lucrat si eficient :( ) .

Cat despre faza cu juriul ... luand in considerare gusturile (banuite) ale lor, ni s'au parut extrem de corecti ! (am venit cu inca doi prieteni).

atat cat pot spune de departe (ca nu am putut ajunge acolo, din motive personale si regretabile :)), nu vad ce alte probleme ar fi fost in privinta jurizarii, poate doar daca printre primii doi clasati s-ar fi strecurat altii, cu totul neaveniti. acum mai depinde si ce a contat pentru juriu (compozitia sau interpretarea, deh). piesele in sine sunt foarte diferite ca stil, ritm, viteza si orice alt criteriu, dar foarte bune fiecare pentru stilul ei, iar interpretarea (banuiesc ca) a fost la inaltime si din partea lui Luke (din clipul respectiv se vede ca le "zice" foarte bine si la Satch Boogie) cat si a lui Malmsteen, inca un motiv pentru care a fost greu sa se decida intre ei castigatorul. ar fi pacat sa fi existat si alte motive mai putin la locul lor in chestia asta, mai ales ca era greu de banuit gusturile muzicale ale membrilor juriului (mai putin ale lui Manu, sa zicem).

Felicitari castigatorilor si succes pe viitor! :)

de apreciat fair-play-ul din posturile celorlalti participanti, care merita felicitati pentru faptul ca au ajuns in finala! :)

Guest Lucata

Mare dreptate a avut Bubu de la bloc, cu ceea ce a scris.Fratilor mai aveti de stat cu picioarele in apa rece mult timp ca sa puteti aprecea ce inseamna sa canti la chitara.Concurentii sunt incepatori inca in ale chitarii,dar juriul?Inafara de Borobeica........restul..........

Domnule Lucata aka stratocaster aka vad ca va place mult forumul. E cel putin jenant sa iti faci 4 conturi si sa te aprobi de unul singur. Am inteles nemultumirea insa modul mahalagistic in care e prezentata nu imi place deloc. Datul in spectacol nu o sa ajute cu nimic.

Avem in vedere inchiderea acestui thread si banarea conturilor + ipului de la care au fost accesate.

Malmy.. foarte urat ce ai facut. Cred ca 70% din forum daca ar fi castigat alea le-ar fi tinut ca pe un fel de trofeu sau.. sau daca nu le trebuia.. le dona(prin absurd) Chiar daca ti se cuvin ca esti bun sau.. jignesti.. inevitabil. In chestia aia s-au bagat bani si SUFLET. Pentru ce? Pentru inca un topic de vanzare? Rusinos..

nu tre sa ma justific.. dar sunt baiat bun si o fac.. eu am un amp de 2 x 60, net superior, iar cu tremolo nu am ce sa fac.. asa vroiam sa le preschimb in alte accesorii tot pt chitara..vroiam s aimi iau un noise gate sau un pod, de care ma voi folosii,nu sa le tin ca trofee

Nimeni nu spune ca nu ai dreptate. Le pare rau probabil ca nu ti-au putut asigura mai mult.. dar are si lumea sentimente mai. Ti-am spus.. s-a pus mult suflet pentru chestia aia. Nu ai de ce sa te justifici.. just pay some attention.

Guest Steven

Pacat ca se ajunge la chestii de genul asta...S-a pus mult suflet in concursul asta, iar acum incepe sa se arunce cu noroi in stanga si in dreapta...pacat...pacat...

N-am reusit sa ajung la eveniment din pacate. M-am uitat si eu acum la filmulete. Toti cei 3 premianti au aratat ceva deosebit. Lukeblu a aratat compozitie si subtilitati tehnice, Malmsteen o tehnica absolut impresionanta si Jacksonman energie si "vibe". E greu sa alegi intre astea, si pina la urma e chestie de gust. Topul dupa gusturile mele ar fi aratat altfel. Insa peste acestea Lukeblu a aratat totusi ceva peste ceilalti. Si anume o abordare mai profesionista, siguranta in executii, chestii care il recomanda pe viitor ca un chitarist serios, care sigur va ajunge undeva. Poate asta a apreciat pina la urma juriul si de asta l-a declarat cistigator.

Malmsteen, se pare ca tu ai participat la concursul degeaba si nu ai inteles nimic. In primul rand concursul a fost pentru chitaristi debutanti asa ca lasa grandomaniile la o parte. In al doilea rand, concursul a fost pentru oameni care aveau nevoie de scule nu ca sa le vanda. In al treilea rand ar trebui sa te bucure faptul ca ai fost printre cei 8 finalisti si ca ai participat la primul concurs de acest gen din Romania.

Nu cred ca lukeblue isi va vinde chitara castigata pe forum sau ca jacksonman isi va vinde premiul obtinut la locul 3. Premiile astea au o valoare simbolica mult mai mare decat valoarea lor materiala. Daca vrei sa faci un gest frumos, doneaza-le cuiva care duce lipsa de asa ceva. Povestile cu ce scule ai tu nu impresioneaza pe nimeni atat timp cat nu faci nimic cu ele :).

Guest om__bun

Malmsteen, se pare ca tu ai participat la concursul degeaba si nu ai inteles nimic. In primul rand concursul a fost pentru chitaristi debutanti asa ca lasa grandomaniile la o parte. In al doilea rand, concursul a fost pentru oameni care aveau nevoie de scule nu ca sa le vanda. In al treilea rand ar trebui sa te bucure faptul ca ai fost printre cei 8 finalisti si ca ai participat la primul concurs de acest gen din Romania.

Nu cred ca lukeblue isi va vinde chitara castigata pe forum sau ca jacksonman isi va vinde premiul obtinut la locul 3. Premiile astea au o valoare simbolica mult mai mare decat valoarea lor materiala. Daca vrei sa faci un gest frumos, doneaza-le cuiva care duce lipsa de asa ceva. Povestile cu ce scule ai tu nu impresioneaza pe nimeni atat timp cat nu faci nimic cu ele :).

frumoase cuvinte..dar din pacate...este adevarat si ptr mine....am bagat aproape 20 de mil in scule si ma uit la ele cum stau frumos si ma asteapta sa le bag in seama..:)

aveau drepate aia de la akcent in melodia aia Poveste de viata...in loc sa ma preocup de cantat,io ma preocup de ce upgrade-uri as putea sa mai fac...

Guest Lucata

Domnule Lucata aka stratocaster aka vad ca va place mult forumul. E cel putin jenant sa iti faci 4 conturi si sa te aprobi de unul singur. Am inteles nemultumirea insa modul mahalagistic in care e prezentata nu imi place deloc. Datul in spectacol nu o sa ajute cu nimic.

Avem in vedere inchiderea acestui thread si banarea conturilor + ipului de la care au fost accesate.

sunt maria lucata si imi pare rau ca ati interpretat gresit ceea ce am scris si mai ales faptul ca as fi persoana cu numele stratocaster numai pentru ca am fost nevoita sa ma conectez pe acest site de pe calculatorul lui stratocaster.eu neavand inca posibilitate.Iar ca sa ii reprosati nu stiu cui ca ar fi facut asemanea gesturi precum scrie mai sus imi pare rau dar nici macar nu ii cunosc pe nici unul din concurenti,stiu doar cum au cantat si atat.si fiecare este liber sa aiba o parere.imi cer inca o data scuze daca nu ati inteles.cu stima si respect Maria Lucata

Nu cred ca lukeblue isi va vinde chitara castigata pe forum sau ca jacksonman isi va vinde premiul obtinut la locul 3. Premiile astea au o valoare simbolica mult mai mare decat valoarea lor materiala. Daca vrei sa faci un gest frumos, doneaza-le cuiva care duce lipsa de asa ceva. Povestile cu ce scule ai tu nu impresioneaza pe nimeni atat timp cat nu faci nimic cu ele ;).

sunt maria lucata si imi pare rau ca ati interpretat gresit ceea ce am scris si mai ales faptul ca as fi persoana cu numele stratocaster numai pentru ca am fost nevoita sa ma conectez pe acest site de pe calculatorul lui stratocaster.eu neavand inca posibilitate.Iar ca sa ii reprosati nu stiu cui ca ar fi facut asemanea gesturi precum scrie mai sus imi pare rau dar nici macar nu ii cunosc pe nici unul din concurenti,stiu doar cum au cantat si atat.si fiecare este liber sa aiba o parere.imi cer inca o data scuze daca nu ati inteles.cu stima si respect Maria Lucata

in sfarsit mi-am luat si eu inima in dinti,si m-am hotarat sa postez.incep prin a multumi celor ce au facut posibil acest concurs minunat,ce din pacate nu a iesit chiar asa cum trebuia,din punctul meu de vedere.ii felicit din toate inima pe cei premiati! a castigat cine trebuia sa castige! nu exista dubiu! pentru mine a fost o sansa foarte mare in care am dat cu bata....niciodata nu mi s-a mai intamplat sa am emotii in halul ala.asta poate si pt. ca a fost unul din cele mai mari evenimente din viata mea.mi-ar fi prins f. bine oricare dintre premiile acelea (bineinteles,cel mai mult fenderul),dar nu a fost un concurs de "cine are cel mai prost echipament" :). de asemenea,cred ca as fi prins un loc pe podium daca s-ar fi premiat compozitiile,but than again,nu a fost nici un concurs de compozitie. una peste alta,cum am scris si mai sus,premiile s-au dus bine (avand in vedere ca a fost concurs de interpretare).

au fost cateva lucruri care m-au deranjat cam tare (de-aia am zis ca nu a iesit chiar cum trebuia).unul din ele a fost barul (or should i say dughena) big mamou.am iubit mult localul asta,dar de la un timp a inceput sa-mi provoace o sila nestapanita (cam de cand s-a mutat din vechea locatie).barmanul a prins un fel de tiranie si a cam uitat de zicala "clientul e stapanul" (e o poveste mai lunga...). ce m-a deranjat in seara concursului ? sunetul,in primul rand! a fost groaznic,iar domnul sunetist ne trata cam cu curul.nu a prins nici unul dintre noi mai mult de 2 minute de soundcheck si asta s-a vazut in timpul cantarii - toate negativele s-au auzit infect! in al doilea rand m-a deranjat frigul (care amestecat cu emotiile nu e bun).barul are o droaie de calorifere,in schimb nu se inchid bine usile si ferestrele...

m-a mai intristat atmosfera ostila,rece,ce batuia prin public.e o chestie destul de romaneasca asta.cand e cineva la pamant,dai si mai rau in el.ne aducem mama,tata,bunica,pisica sa ne incurajeze sau sa tipe mascari la coechipieri (nu imi place sa ii numesc adversari) ?

una peste alta,am vazut initiativa ca pe un concurs,dar si ca pe un prilej de-a ma simti bine,alaturi de ceilalti participanti,prieteni,amici,bla bla,sa stam sa bem o bere si sa incantam publicul.din fericire,concurs a fost.din pacate,partea a doua nu s-a realizat.poate data viitoare.

multumesc inca o data pentru aceasta sansa! felicitiari castigatorilor si mii de scuze celor pe care i-am dezamagit cu prestatia mea.

le: bai,scuze.chiar nu vreau sa supar pe nimeni cu postul asta.intr-adevar,din diplomatie,cand sunetistul striga la tine " gata????? esti gata???? hai,ca mai sunt si altii!!!! " nu am mai vrut sa insist.

le @ Adi's le: nu-i nimic.nu trebuie sa iti ceri scuze.oricum,chiar daca era sunetul mai bun,tot prost cantam :)

Edited by Moisoiu

Nu o sa intervin sa comentez asupra a ceea ce vad pentru ca fac parte din juriu si din echipa de organizare. Voi spune doar ca sunt profund dezamgit de ce vad. Pot doar sa-mi imaginez ce simt cei care au facut eforturi mai mari decat mine si care au dat de la ei pentru ca acest concurs sa fie posibil.

Simt nevoia sa imi cer scuze pentru problemele legate de sunet pentru ca eu m-am ocupat de partea asta din partea organizatorilor. Trebuie sa mentionez ca nu am favorizat pe nimeni, tot ce trebuia era sa spuneti ca ceva nu va convine si as fi facut tot posibilul sa repar. Din pacate sigurul care a semnalat o problema a fost jacksonman si, dupa cum ati vazut, i s-a mai acordat timp. Poate si eu paream grabit si ati vrut sa fiti diplomati, imi cer scuze pentru asta...

Poate pentru cei ce nu au fost acolo nu a fost clar cum s-a desfasurat concursul. Dupa proba in care concurentii si-au interpretat melodiile juriul a desemnat un clasament in care Lukeblue era deja pe locul 1. Pentru locurile 2,3,4 a fost necesar un baraj care a insemnat interpretarea melodiei Satch Boogie. Cei 3 concurenti din baraj au fost Evilpath, jacksonman si Malmsteen. Juriul a fost cat se poate de impartial si format din oameni cu gusturi muzicale diferite, dar care au cazut toti de acord in privinta castigatorului.

le @ moisoiu's le : Nu l-am auzit zicand asta... Oricum, noi eram presati de timp, nu el. Daca imi ziceai mie se rezolva... Imi cer scuze oricum...

A fost un concurs.. nu a fost o donatie,asa ca nu mai priviti lucrurile ca si cum as fi primit premiile de mila.

"Povestile cu ce scule ai tu nu impresioneaza pe nimeni atat timp cat nu faci nimic cu ele :)."

Uite ca am facut cate ceva.. locul 2 chiar si cu tine in juriu :).

hai mai scutiti-ma ca am de repetat la chitara,nu stau pe net sa ma cert cu voi.papa

Guest Baumwolle

Malmsteen, sa nu uiti sa ne scrii! :)

Ok , toata lumea si-a spus parerea. Evenimentul fiind consumat nu vad de ce mai trebuie lasat threadul asta deschis. Daca cineva mai are ceva de adaugat si tine neaparat sa o faca sa imi dea un PM si rezolvam noi cumva.

In alta ordine de idei daca se mai iveste ocazia speram sa mai facem lucrari d-astea.

Succes mai departe tuturor!

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.