www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lipizi, Adeziv, Clei, Etc


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Am citit despre lipirea cordarului. Si pana acum am ales ca varianta cleiul de iepure sau cleiul de oase. Dar ma gandeam ca poate exista ceva mai bun sau special pentru asta.

 

Ce este aia rasina alifatica fiindca am cautat putin pe net dar nu m-am lamurit.

 

Vreau sa lipesc grif-ul de cutia rezonanta la o chitara clasica. Pentru asta imi trebuie lipiciul.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

O sa am grija fiindca stiu cat de important este. Problema este ca grif-ul cum este prins acum joaca (nu este lipit) dar nici nu pot sa il dezlipesc de tot. Cum as putea sa il dau jos? Este o chitara acustica. Iar prin cutia rezonanta nu ajung la nici un surub deci sigur este altfel prins.

Pana la urma o sa folosesc clei peste tot dar dupa ce fac niste experimente pe niste bucati de lemn ca sa ma invet cu el. Macar daca gresesc sa pot repara greseala dupa.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru explicatiile despre rasina.

Daca puteti sa credeti am scos gat-ul (grif-ul) cu mainile goale. Asa de uscat si dezlipit era. Acum o sa urmez instructiunile date de red fiindca chitara Martin de acolo este 99% ca a mea (din punctul de vedere al constructiei).

Acum sa vad unde gasesc niste lipici cum trebuie.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Job done. Am gasit clei de iepure (piele/ramasite de iepure) la un coleg de pe forum Dani (multumesc mult). L-am preparat ca la carte si am lipit chitara. Mai intai am curatat locul de vechiul clei. Am mai "ras" ceva din suportul de lemn ca sa se aseze mai bine. Am bagat cleiul si am lipit. L-am lasat la uscat 24 ore si dupa a iesit tare ca piatra.

Dupa ce am facut asta am montat si fret-uri noi pe care le-am batut cu un ciocan de cauciuc. Si am dat destul de tare in chitara cu ciocanul. Si eu sunt socat ca este inca intreaga. Acum am grif-ul drept si lipit cum trebuie.

Distanta dintre coarda 6 si fret este de 2.5mm si intre coarda 1 si fret este de 2mm, asta la tasta 12. Eu zic ca am o actiune destul de acceptabila.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Lipici galben rasina alifatica. Alte informatii aici.

 

Salut! am si eu o probleme de acest gen ...am lipit cordarul aseara cu adezivul ;moment' o sa o las 2 zile la uscat si dupa montez corzile....crezi ca o sa tina?... am smirgheluit bine lemnul inainte de lipire si in primele 2 ore dupa lipire am pus o greutate de 2kg peste cordar... sper sa dea rezultate :)

Link to comment
Share on other sites

Salut! am si eu o probleme de acest gen ...am lipit cordarul aseara cu adezivul ;moment' o sa o las 2 zile la uscat si dupa montez corzile....crezi ca o sa tina?... am smirgheluit bine lemnul inainte de lipire si in primele 2 ore dupa lipire am pus o greutate de 2kg peste cordar... sper sa dea rezultate :)

 

sunt si eu curios.....oricum greutatea poti s-o dai jos , Moment-ul s-a uscat de mult (se usuca in cateva minute si se face ca un elastic) , daca nu e ok acum , incearca altceva . am folosit Moment la lemn , dar pe suprafete mult mai mici . chiar daca functioneaza , va mirosi un timp destul de tare.....

Link to comment
Share on other sites

Poate fi si super-glue o solutie, daca nu te deranjeaza ca vor fi aproape imposibil de facut viitoare modificari acolo. O problema cu super-glue e ca se intareste foarte repede, asa ca "primele doua ore dupa lipire" e prea tarziu pentru corectarea presiunii pe imbinare, si lipitura iese cu atat mai bine cu cat pelicula de lipici e mai subtire intre bucatile de lemn.

Succes.

 

in cazul in care nu tine lipitura cu moment se poate curata ca sa o lipesc din nou cu aracet? stiam ca in general se foloseste aracet dar tipul de la magazin mi-a recomandat adezivul moment in locul aracetului si am zis sa incerc....

 

sunt si eu curios.....oricum greutatea poti s-o dai jos , Moment-ul s-a uscat de mult (se usuca in cateva minute si se face ca un elastic) , daca nu e ok acum , incearca altceva . am folosit Moment la lemn , dar pe suprafete mult mai mici . chiar daca functioneaza , va mirosi un timp destul de tare.....

 

n cazul in care nu tine lipitura cu moment se poate curata ca sa o lipesc din nou cu aracet? stiam ca in general se foloseste aracet dar tipul de la magazin mi-a recomandat adezivul moment in locul aracetului si am zis sa incerc....poxipol ar fi ok? ...cu clei de oase e prea aiurea ca stau la bloc si nu cred ca o sa iasa mirosul asa de usor...

 

Bai fratilor, Moment si Prenadez sunt facute pt. ceva (imbinari relativ elastice), cianoacrilatul pentru ceva (vedeti ca cedeaza la tensiune destul de mica) iar cleiul de oase, Aracetul sau alti adezivi pt. lemn pt. altceva.

 

sa inteleg ca nu o sa tina...

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi s-a recomandat Adezivul ala :|. In fine o sa il testez pe altceva si am sa vad.

 

Am incercat si cu clei si cu aracet but fails.

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Fratilor problema este spinoasa. Pentru chiatare (cel putin pentru cele acustice) se foloseste doar clei de oase. Nu exista ceva mai bun. Marea problema a lui este ca se foloseste foarte greu, adica este critica temperatura pana la care se incalzeste si intervalul de temperatura in care poate fi aplicat. Daca nu ma insel intre 80 grade si 70 grade se aplica. Daca scade sub temperatura asta nu mai lipeste cum trebuie si daca il incalzesti pentru 80 grade isi pierde proprietatile.

Cel mai usor este de cautat pe net cum se foloseste.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

da de ce tre sa dezlipesti grifu? :) ...nu vad un mesaj despre asta pe aici,vad numa despre cum sa lipesti,nu cum sa dezlipesti

 

cleiul de oase se prepara la 70 de grade,iti tre termometru.....daca se raceste se gelatinizeaza si nu mai prinde bine,daca e mai cald iarasi nu-i bine ca isi schimba proprietatile

 

trebuie sa lucrezi repede cu el ca sa nu se gelifice (tre experienta),dupaia il pui sa stea cuminte cateva zile cu o greutate pe el....el e foarte sensibil la apa deci cred ca cu apa il poti inmuia;ai grija ca si lemnul e sensibil la apa si de aburi nu mai zic (deschide porii ,il face maleabil,se poate increti sau indoi,sau dezlipi de rest,sau poti numai sa strici finisul)

Link to comment
Share on other sites

Pardon, greseala mea. Precizez ca si eu as re-lipi griful unei chitari clasice vechi, deoarece este desprins, iar actiunea la fretul 12 e de cam 1 cm. minim. Dat fiind ca dispun de resurse limitate, intreb care este cea mai usoara metoda de a face chestia asta. Daca e vorba numai de caldura, as folosi un uscator de par, na. Daca se foloseste neaparat si aburul, e ceeva mai dificil. Astept sfaturi din seria "Lutierie for dummies"  :) . mersi

Link to comment
Share on other sites

Salut, daca grif-ul este dezlipit atunci totul este foarte simplu. Cureti vechiul clei prin diverse metode mecanice dupa care se lipeste totul exact cum am facut eu mai sus.

Daca vrei sa il dezlipesti atunci este putin mai complicat. Eu am vazut ca se dezlipesc cu aburi. Adica ai un fel de tub subtire care se baga acolo unde este grif-ul lipit si se da drumul la aburi. Dupa 1-2 minute se dezlipeste fara sa strice chitara. Dupa care se face la fel ca mai sus.

Uite aici un fim cum se dezlipeste:

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.