www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Cs-3 Vs Digitech Main Squeeze


Guest Cyrill Rictus
 Share

Compressor/ Sustainer  

16 members have voted

  1. 1. Boss vs Digitech vs DOD vs Other

    • Boss CS-3
      7
    • Digitech Main Squeeze
      1
    • DOD FX84 Milk Box
      1
    • Other
      7


Recommended Posts

Guest Cyrill Rictus

   Helow, tocmai mi-am luat un Digitech Metal Master, si vreau un sunet un pic mai bine conturat si mai clar la chitara. Am tot studiat problema si am inteles ca va trebui sa pun in fata pedalei de distors un compresor. Am doua variante momentan: Boss CS-3 si Digitech Main Squeeze. A avut cineva contact cu ambele sa-mi spuna doua vorbe despre ele? Am mai vazut deasemenea de la DOD un FX84 Milk Box, dar nu-mi inspira incredere prea mare pentru ca nu am gasit nicaieri niste specificatii tehnice, si in plus nu-mi place nici sistemul de la pedala de apasare, la DOD fiind destul de (in)sensibil.

Edited by Cyrill Rictus
Link to comment
Share on other sites

AM AVUT CS3 SI MILKBOX COMPRESSOR:)LE-AM FOLOSIT PE PUZIN JUMATATE DE AN(CHIAR AM SI FACUT COMPARATIE INTRE ELE) SI INTR-ADEVAR CS3 ESTE MAI BUN.NU ARE ROST SA EXPLIC CE INSEAMNA MAI BUN DAR ESTE.

 

INSA CHIAR NU AM AVUT OCAZIA SA PROBEZ UN MAIN SQUEEZ.ASHA CA NU MA PRONUNTZ LA VOT.

 

TE-AI GANDIT INSA SI LA VARIANTA

?ESTE DESTUL DE IEFTINA...ARE TRUE BYPASS SI MULT MAI TRANSPARENTA(POSED ACUM PEDALA ASTA SI MA MULTUMESTE MAI MULT DECAT CS3).pRETZUL EI NU ESTE EXAGERAT DE MARE, 260rON, INSA ABIA ACUM AM VAZUT CA L-AU SCUMPIT PANA LA 310 :)

 

SUCCES IN GASIREA PEDALEI POTRIVITE

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Guest Cyrill Rictus

Poate ca Rocktron-ul nu are true bypass, din cauza asta sa aiba caderile de volum in momentul dezactivarii...

 

Momentan tot spre Boss inclin, mi se pare o alegere sigura. Plus ca-mi place ca are reglaj de ton si de sustain, aceasta din urma am inteles ca poate functiona si ca un fel de noice gate. Am uitat sa mentionez ca eu bag chitara in pedala si apoi in calculator, intr-un X-Fi Xtreme Music si apoi intr-un set de Altec MX 5021. Restul de efecte le folosesc in host VST, de aia ma intereseaza compresorul, caci asta sta in fata distors-ului, deci ciuciu soft pentru asta. Cint numai acasa, asa ca please sa nu rideti, eu unul sint foarte multumit de combinatie. Am intrebat de Boss si de Digitech tocmai pentru ca la astea doua am vazut ca e prezent si butonul de ton si ala de sustain. Deci de Digitech nu stie nimeni nika?

Link to comment
Share on other sites

Dynacompul il folosesc sau l-au folosit cam toti chitaristii buni care au avut nevoie de un compresor transparent. Marea lui calitate e ca nu iti omoara tonul cum o fac alte compresoare, de exemplu Boss-ul. CS3-ul e un efect destul de bun, din pacate e destul de zgomotos (are fisss destul de mult) si strica destul de mult tonul chitarii. Acum tu alegi ce ti se potriveste mai bine, dar sa stii ca poti folosi un compresor software si sa scapi de o investitie, cel putin pt moment.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyrill Rictus
rocktron are true bypass:)

 

apoi...butonul ala de ton nu face totul...iar buton de sustain are si dynacomp.Acum na...depinde si cum iti suna tie tonu pe care il cauti:)

 

   So true, so true... Mie-mi plac la sound David Valdes, Michael Romeo, John Petrucci, Jennifer Batten... De Vai si Satriani nu are rost sa mai amintesc.

 

 

   Ei, oricum sint 100% convins ca-mi iau Boss-ul de 50 de euro si-mi suna chitara la fel ca a lor, nu-i asa?... :)

 

Blackthorn: Pai cum sa folosesc un compresor software daca trebuie sa-l pun in fata distorsului? Mie trebuie sa-mi intre semnal in distors. Abia apoi cred ca pot sa am pretentii sa sune clar. Daca in distors intra semnalul aiurea, dupa el e clar ca o sa fie si mai nasoala problema asta. Astia de la Boss zic ca e low-noice la ei pe site. Marketingul asta ma omoara...

Edited by Cyrill Rictus
Link to comment
Share on other sites

Daca ti-a intrat ca vrei Boss-ul, atunci ia-l, daca nu iti place poti sa il revinzi relativ usor. Cel mai bine cauta unul SH, macar in momentul cand il vei revinde vei pierde mai putin la el. Daca esti din Bucuresti cel mai bine ar fi sa te duci pana la Guitar Shop si sa probezi CS3-ul, Digitechul si Dynacompul si sa te hotarasti tu ce iti place mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyrill Rictus

Gind la gind cu tine Blackthorn la chestia cu SH-ul. Cit despre testat, nu sint din Bucuresti si chiar daca as fi nu cred ca ma ajuta prea tare. Ma duc la Pro Guitar si cei de acolo o sa-mi dea o chitara si un cub, deci ceva cu totul diferit fata de ce folosesc eu. Sa vin tocmai in Bucuresti cu chitara si Metal-Master-ul meu (asta ca sa am cit de cit ceva cu care voi folosi compresorul) e complicat tare. Plus ca rezultatul pe un cub, chiar daca folosesc aceiasi chitara si acelasi efect e total diferit de cel computer-VST-boxe in cazul meu. De aia am si intrebat de pedalele astea aici. Intradevar, eram setat pe Boss de la inceput, mi-a placut ideea Digitech-ului pentru ca am deja un distors de la ei de care sint foarte multumit. Dar de compresorul de la ei nu prea am gasit multa vorbaraie pe net, despre CS-3 in schimb peste tot. Ma gindeam ca poate dau peste un detinator de asa ceva aici. :)

 

Blackthorn: Zici ca e zgomotos tare Boss CS-3?

Edited by Cyrill Rictus
Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat zgomotos, eu l-am folosit la un moment dat in urmatorul fel: chitara - CS3 - Digitech Hot Head - Digitech Digidelay - amplificator. In momentul in care activam compresorul aveam un fissss destul de sesizabil ca si atunci cand dai amplificarea foarte tare (ca un fasait de preamplificare , ceva genul la cum se aude televizorul cand nu are semnal - bine nu chiar asa de tare). Si facea asta si pe baterie si pe adaptor de priza. Cablurile erau niste Cordial noi care nu au facut niciodata nici o problema.

 

La Dynacomp fasaitul este mult mai mic si mi se pare ca pastreaza mai bine tonul original al chitarii. Deaj ala distorsiuni mai grele nu te mai intereseaza ca sa sune compresorul transparent, dar daca folosesti compresorul cu tnuri de clean sau overdrive usor e bine sa ai un compresor cat mai transparent, care sa nu schimbe deloc tonul chitarii.

 

Din ce am citit pe internet si ce mostre am ascultat as inclina mai degraba catre Digitech decat catre Boss, mi se pare ceva mai bun. Bineinteles nu e decat parerea mea subiectiva, inca nu am probat nici un Main Squeeze, am probat doar Rocktron Big Crush, CS3 si Dynacomp. Daca ar fi sa fac un clasament bazat pe preferintele mele din cele 3 ar fi cam asa: Dynacomp locul 1, Rocktron (daca s-ar rezolva problema cu acea cadere de volum cand este dezactivat, de sunat suna foarte bine, este posibil ca cel pe care l-am probat eu sa fi fost defect)) locul 2, Boss CS3 locul 3.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema o aveam si eu cu cs3-ul:(imi baga un fasait+putin bazait pe frecvente inalte:(...din motivul asta l-am vandut...)

 

apoi am cantat pe un milkbox compressor:)suna binishor si ala(numai ca avea atacul cam mare...chiar daca il setai spre minim, ma refer la pac pac-ul ala de se aude in nota cand lovesti)...

 

apoi mi-am facut rost de un boss cs-2.Aceasta in cauza a fost cea mai buna pedala folosita pana atunci.Zgomotul de fond era f mic, abia il auzeai,era mai transparenta decat cs3...si nush...imi suna mie mai bine:)

singurul aspect care nu-mi placea in totalitate(deshi uneori era folositor) era ca avea un f ushor overdrive atunci cand dadeam sustainul mai tare(sau atacul...nu mai stiu) si ma cam enerva atunci cand imi trebuia un clean curat curat:)

 

Acum folosesc Dynacomp de la mxr si in sfarshit asta cautam:)

imi place ca poti intra mult mai ushor in microfonie controlata cu ea.Are ceva-ul ei...care impreuna cu ceva-ul chitarei mele...imi unge ceva-ul din mine:))

 

Pe distors(ashezat inaintea acestuia) rotunjeste tonul distorsiunii si-i da(in functie de setare) un atac calumea tare.Distorsul meu(bulldog distorsion vox) nu are atat gain cat imi trebuie cate-odata...insa dand volum mai mult din compressor maresc gainul distorsiunii.

 

succes

Link to comment
Share on other sites

si despre rocktron big crush se spun chestii bune. cica ar fi peste cs3

eu le-am avut pe amandoua.

1. cs3 are zgomot mare de fond (si nu are true bypass)

2. big crush este mai bun, cu true bypass si mult mai putin zgomot de fond.

 

in rest...e chestie de gusturi si de setari...cu ambele se pot face chestii faine

 

a:

cs3 cumparat din Israel...iar big crush...de pe thomann

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Cyrill Rictus

Mi-am luat Boss CS-3... Incintat si dezamagit in acelasi timp; caut pe net sa-l modez, am inteles ca sint niste "kit-uri" pentru asa ceva. Pun si un "sample", poate nu chiar cine stie ce relevant...

untitled.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.