www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sighisoara Blues Festival 2009


Guest
 Share

Recommended Posts

Sighisoara Blues Festival 2009

http://www.blues-festival.ro/

 

Data: 19 Februarie 2009 - 21 Februarie 2009

Loc: Sighisoara , Sala Mihai Eminescu

 

 

Program Sighisoara Blues Festival 2009

 

Joi 19 Februarie 2009

 

* Sonny & his Wild Cows (Hungary)

* Lil Dave Thompson & Band (USA)

 

Vineri 20 Februarie 2009

 

* Rag, Mama Rag (UK)

* John Primer & Band (USA)

 

Sambata 21 Februarie 2009

 

* Ana Popovic & Band (Serbia)

* Lucky Peterson & Band (USA)

 

 

Prezinta Berti Barbera, in fiecare seara cu incepere la orele 19:30.

Vor avea loc 2 concerte pe seara a 80 min concertul.

Jam session-urile vor avea loc in crama hotelului Sighisoara.

Link to comment
Share on other sites

Sighisoara Blues Festival 2009

http://www.blues-festival.ro/

 

Data: 19 Februarie 2009 - 21 Februarie 2009

Loc: Sighisoara , Sala Mihai Eminescu

 

 

Program Sighisoara Blues Festival 2009

 

Joi 19 Februarie 2009

 

* Sonny & his Wild Cows (Hungary)

* Lil Dave Thompson & Band (USA)

 

Vineri 20 Februarie 2009

 

* Rag, Mama Rag (UK)

* John Primer & Band (USA)

 

Sambata 21 Februarie 2009

 

* Ana Popovic & Band (Serbia)

* Lucky Peterson & Band (USA)

 

 

Prezinta Berti Barbera, in fiecare seara cu incepere la orele 19:30.

Vor avea loc 2 concerte pe seara a 80 min concertul.

Jam session-urile vor avea loc in crama hotelului Sighisoara.

 

Va spun eu NU VA DUCETI LA FESTIVAL CA E NASPA, been there, don`t like it...it sux :)

Link to comment
Share on other sites

Bravo tie, eu unul am sa stau acasa, nu merita nici-un efort sa ma duc, e aiurea :).

 

Tinand cont de descoperirile tale muzicale ... :)

 

 

Argumente inseamna sa ne spui ce nu ti-a placut la festival: muzica, organizarea etc.? :)

Link to comment
Share on other sites

Tinand cont de descoperirile tale muzicale ... :)

 

 

Argumente inseamna sa ne spui ce nu ti-a placut la festival: muzica, organizarea etc.? :)

 

Ce ma crezi ca daca ascult Black/Death/Thrash Metal, nu ascult blues, habar n-ai ce vorbesti...esti aiurea :D .

Ca de obicei comentezi fara sa sti, ai fost tu la Festival sa vezi, sigur nu ai fost, eu am vechime in Sighisoara, stiu ce spun, ca la alti li s-au parut misto e altceva, dar eu stiu ce vorbesc :P. Si nu mai abera, daca nu iti convine ce muzica ascult INGHITE.

Nu cred ca forumul acesta este facut numa pentru Blues :)

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Ce ma crezi ca daca ascult Black/Death/Thrash Metal, nu ascult blues, habar n-ai ce vorbesti...esti aiurea :) .

Ca de obicei comentezi fara sa sti, ai fost tu la Festival sa vezi, sigur nu ai fost, eu am vechime in Sighisoara, stiu ce spun, ca la alti li s-au parut misto e altceva, dar eu stiu ce vorbesc :). Si nu mai abera, daca nu iti convine ce muzica ascult INGHITE.

Nu cred ca forumul acesta este facut numa pentru Blues :)

 

Si tot nu ne-ai spus ce nu este OK la festival. Deci? Argumente.

Link to comment
Share on other sites

in primul rand:

Junkyard are dreptate...vrem un argument pentru care acest festival e atat de nasol pe cat zici tu :) nu ma bag aiurea in discutie...chiar as vrea sa merg si eu la Blues Fest, si nu mi-ar placea deloc sa nu fie ok...

 

in al doilea rand:

mai invata si tu un pic de gramatica...nu ti-ar strica, la varsta asta :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Uita-te in primul rand de unde sunt, si daca chiar vrei argumente hai la festival, sa vezi ce misto e :)

 

LOL... tu habar n-ai cine e si cu ce se mananca ana popovici... numa' sa-o vad pe ea m-as duce... ca e frumoasa... da' si muzica pe care o face ii intrece de 10 frumusetea :)

 

dar poate ca pt tine bluesu inseamna john mayer si hoochie coochie man :D

 

argumentul meu :P (daca nici pt ana nu merita... atunci... hai sa stam acasa si sa cantam bad to the bone :) )

 

Link to comment
Share on other sites

N-ati auzit oameni buni. S-a decretat ca e "naspa". "Stati linistiti la locurili voastre".

 

Chaos AD concret ce nu ti-a placut? E scump ? E sunetul prost? Sunt artistii de calitate inferioara? E frig in sala de spectacole ? Sunt organizatorii neseriosi ? Se face scandal ?

 

E organizarea naspa, si sunetul prost, cel putin mie asa mi-se pare, daca vreti mergeti, eu nu ma duc...mai bine astept medievalu.

 

Si nu am nimic cu muzica Blues imi place, spun asta doar ca sa stie lumea, ca vad ca se comenteaza la ce muzica ascult...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Transmit direct de la Sighisoara. Atmosfera super tare. Sunetul ireprosabil inafara de cateva mici defectiuni in timpul cantarilor.

Festivalul s-a incheiat aseara cu Lucky Peterson care a oferit un show de exceptie. Mai rar vezi asa ceva. Toata lumea a fost multumita si s-a simtit bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cum a ramas cu cele scrise mai sus, inainte de festival? De exemplu, "E organizarea naspa, si sunetul prost, cel putin mie asa mi-se pare, daca vreti mergeti, eu nu ma duc...mai bine astept medievalu." Ma bucur ca te-ai dus. Poate data viitoare nu ai sa mai fii atat de vehement. :)

 

Si daca iti spun ca am fost sunat de unul dintre Organizatori Fesivalului si ma chemat inainte cu o zi de Sighisoara Blues Festival, ca are nevoie de un om care sa ii ajute pe baietii de la TetraVision, la carat scule, si a spus ca ma plateste.

 

M-am dus i-am ajutat, si au spus ca mai au nevoie de mine in toate zilele festivalului, au spus ca ma platesc, mai mult am stat si am baut/mancat... ce am lucrat a fost in prima seara a festivalului ca m-au pus la Reflectorul de lumina, a 2 a zi nu s-a folosit si am stat pe degeaba, m-am uitat la concert si am facut poze :), si da anu asta a sunat mai bine sunetul, chiar daca au fost cate-va probleme pe aici pe acolo...

 

Si normal ca mi-a convenit sa ma duc sa lucru si sa mai iau si bani, si sa beau si sa mananc gratis :D, cei de la Tetra vision, m-au considerat un membru de-al lor, mi-au dat si tricou cu TetraVision, mi-au luat numarul de telefon, fiindca la anul tot ei vor veni la Blues Festival, si au spus ca mai au nevoie de mine :D

 

Si daca nu ma suna unul dintre Organizatori...nu mergeam, fiindca nu deadeam eu 40 de lei pe zii pentru 2 concerte...chiar daca merita, si chiar merita, dar nu imi permiteam sa dau atata.

 

Daca vrei poze sa imi spui ca am.

 

P.s.

Am facut schimb de mail cu Liviu pop [tobosar] si cu Lil Dave Thompson, ca sa le trimit pozele din concert si un film de la repetitia lor inainte de concert :D

 

Si am gasit si o pana a lui Ana Popovici, e Fender pana, cant relativ ok cu ea ;).

 

P.s.2

Nu uita ca am spus ca sonorizarea e naspa si organizatori...si da asa e, hai ca anul asta sunetul a sunat foarte bine, cu mici defecte la un moment dat, si de organizatori...sa nu mai spun...ei trebuia sa ma plateasca pe mine...si desigur, nu s-a intamplat...si m-au platit cei de la Tetra Vision :)

Link to comment
Share on other sites

Teaser picture de la festival. De fapt este de la jam sessions din crama lu' hotel Sighisoara, iar doamna este nevasta lu' nea Lucky Peterson. In curand mai multe pe blog.

 

petersonwife.jpg

 

PS. Este al treilea an cand ma duc la acest festival, si pot sa spun ca:

 

1. A evoluat din multe puncte de vedere, ceea ce nu e neaparat bine (mai multa popularitate - mai multa inghesuiala)

2. Romanii au avut loc anul asta, in deschidere la donshoara Ana au cantat niste tineri intre 8 si 14 ani care PROMIT domnule.

3. Multe lucruri se pot imbunatati, de exemplu sound-ul la aceeasi donshoara Ana a fost SLAB

Acestea sunt pareri pur personale, nu dati cu parul.

 

Peace

G.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.