www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alternate Tuning


Hix
 Share

Recommended Posts

standard tuning 4ever :) . cantam eu intr-o vreme si in drop D oleaca, pana mi-am dat seama ca tuningul standard poa sa sune super-heavy daca ii folosit cum trebe.

Link to comment
Share on other sites

Guest paul-pantera

Cu corzi de 9-46, cu succes cant in drop C, chiar mi se pare mai usor din punct de vedere a rifurilor. acum ce sa zic, fiecare cu acordajul lui.

Buna ideea lui Jihad, uite ca de asta nu am shtiut...trebuie sa incerc shi eu...ca vreau sa sune mai dur. :)

 

deci zici ca sunt bune corzile de 9.46 pt CGCFAD ? ca am un set de 9.46, dar nu lam montat inca :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Faza asta cu alternate tuning mi se pare mie cam... Ultimul nivel de desavarsire in intelegerea instrumentului. Adica, in momentul in care TE RUPI de ce pot sa faca mainile tale pe chitara si scrii cu... sufletul? Ma rog, in momentul in care auzi muzica in cap si observi ca nu poate fi cantata pe acordaj normal. Daca ITI DAI seama ca piesa se poate canta, dar sucind un pic corzile, ei, atunci esti chiar meseriasi. Inseamna ca deja chitara a devenit un fel de... extensie a ta.

 

Cu toate ca nu cunosc personal pe nimeni care sa fie asa de smecher...

Link to comment
Share on other sites

Faza asta cu alternate tuning mi se pare mie cam... Ultimul nivel de desavarsire in intelegerea instrumentului. Adica, in momentul in care TE RUPI de ce pot sa faca mainile tale pe chitara si scrii cu... sufletul? Ma rog, in momentul in care auzi muzica in cap si observi ca nu poate fi cantata pe acordaj normal. Daca ITI DAI seama ca piesa se poate canta, dar sucind un pic corzile, ei, atunci esti chiar meseriasi. Inseamna ca deja chitara a devenit un fel de... extensie a ta.

 

Cu toate ca nu cunosc personal pe nimeni care sa fie asa de smecher...

 

Ai absoluta dreptate,noi nu putem memora cinci acorduri si ne ustura de alte alea...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.