www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alternate Tuning


Hix
 Share

Recommended Posts

Eu acum 4 zile am descoperit acordarea chitarii cu un semi-ton mai jos... Si pot sa spun ca am ramas WOW. Mi se pare ca se aude mult mai bine ....mai cald desi si inainte se auzea super(Am un HOHNER HW420 din Siberian Willow - ce stiti de lemnul asta ? E bun ?...Eu asa citisem).

 

Avantaje : - Sunet mai placut (subiectiv pt. ca ascult foarte mult GNR si VR iar ei au chitarile acordate in Eb cam in toate melodiile)

- Corzi mult mai moi :), mi-a crescut viteza, bend-uri mai usoare greseli mai putine

- Se pot canta atat melodiile cantate original in Eb cat si cele in E cu barate facute mai sus cu una :)

 

 

Dezavantaje : - Mi-ul gros poate sa bazaie daca dai prea tare(am actiunea destul de mica, sau asa mi se pare fata de un prieten cu un Johnson Electroacustic cel putin e la 2/3 poate chiar mai putin din inaltime la mi-ul subtire la fret-ul 12

- Se duce naiba neck-ul ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Ar putea cineva explica va rog cum se face acordarea in drop C? Din cate stiu se preteaza la greutati.

 

Va multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Acordarea in drop C presupune acordarea chitarei in D si apoi coborarea corzii groase din D in C.

Prin urmare arata cam asa :

C G C F A D

(de la cea mai groasa la cea mai subtire).

Daca intr-un acordaj normal iei powerchordurile cu minim 2 degete intr-un acordaj drop e nevoie de un simplu barre peste cele 2 (sau 3) corzi.

Exemplu :

 

in acordaj in D

----------------
-----------------
-----------------
------3-----------
------3-----------
------1-----------

in acordaj in drop C

-----------------
-----------------
-----------------
------3----------
------3-----------
------3-----------

Link to comment
Share on other sites

Eu acum 4 zile am descoperit acordarea chitarii cu un semi-ton mai jos... Si pot sa spun ca am ramas WOW. Mi se pare ca se aude mult mai bine ....mai cald desi si inainte se auzea super(Am un HOHNER HW420 din Siberian Willow - ce stiti de lemnul asta ? E bun ?...Eu asa citisem).

 

Avantaje : - Sunet mai placut (subiectiv pt. ca ascult foarte mult GNR si VR iar ei au chitarile acordate in Eb cam in toate melodiile)

- Corzi mult mai moi :), mi-a crescut viteza, bend-uri mai usoare greseli mai putine

- Se pot canta atat melodiile cantate original in Eb cat si cele in E cu barate facute mai sus cu una :)

Dezavantaje : - Mi-ul gros poate sa bazaie daca dai prea tare(am actiunea destul de mica, sau asa mi se pare fata de un prieten cu un Johnson Electroacustic cel putin e la 2/3 poate chiar mai putin din inaltime la mi-ul subtire la fret-ul 12

- Se duce naiba neck-ul ??? :)

pai si corzile pe care le folosesti isi au o parte din vina (la bazait ma refer). Daca folosesti 0.08, e normal sa bazaie. Incearca corzi mai groase cu o marime-doua :(

Link to comment
Share on other sites

Lasarea TUTUROR corzilor cu un semiton mai jos nu este alternate tuning (acordaj alternativ). Daca relatia dintre corzi ramane aceeasi ("compatibila" EBGDAE), ala e tot acordaj standard.

Hendrix isi acorda mai tot timpul chitara cu un ton intreg mai jos. Nirvana Unplugged e cu un semiton mai jos.

Soundgarden folosesc o gramada de acordaje alternative.

Vezi aici sau aici care sunt alea chiar alternative si cu ce se mananca.

 

 

dă-mi voie să-ţi spun că Hendrix se acorda în marea majoritate a cazurilor doar cu UN SEMITON! mai jos( adică Eb).

Link to comment
Share on other sites

De obicei imi acordam chitara la ureche asa ca aveam "mi-ul" meu personal care se potrivea si pe voce ( avantajul de a canta singur) :) Acum de ceva vreme acordez dupa un reper standard adica tuner, acordaj normal, ceea ce ma pune in dificultate cand mai bag voce.

 

Intrebare : cu corzi de 0.09-0.46 pot acorda cu un semiton mai jos sau e musai nevoie de 0.10-0.52 ? Stiu ca e dupa preferinte dar asa sa-mi fac o idee. Vorbim de o chitrara de tip strat cu lungime normala a corzii.

Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma gandeam si eu, si mi-ai luat vorbile ... din taste :)

Asa este, la o singura chitara nu merita sa tot freci acordajele, pentru ca innebunesti corzile.Preferabil este sa ai doua chitari acordate diferit.Eu de exemplu tin yamaha-u de obicei in Eb si Gibsonu in E.Mai am si o acustica cu niste corzi beton (la propriu), cred ca-s 0.13-0.14, care o tin in Eb, ca sa pot canta la ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cant in E. Aproape tot timpul. Obisnuiam sa schimb acordajul mai des, dar nu imi ajung banii pentru atatea schimbari de corzi... se rup mult prea repede.

 

Acordajele ar depinde - daca as avea alta chitara ori va fi acordata in D ori in C#. Chiar pe B nu cred ca as merge decat cand as avea chef sa cant ceva de la Amon Amarth...

 

As dori un 7-string...:)

Link to comment
Share on other sites

De cand mi-am luat chitara am dat jos setul de corzi normale, 9-46 cred ca erau si mi-am pus un set de Dean Markley 12-54 si cant in drop B ( B F# B E G# C# ). Cant asa de 3 ani si sunt f multumit de posibilitatile acordajului, considerand o varianta apropiata spre 7 string, acum depinde doar de gusturile fiecaruia in parte. Totusi sunt de acord cu mentinerea unui singur acordaj al chitarii, indiferent care ar fi acesta ptr ca pot aparea probleme la griff, nu numai la corzi.

Edited by sheriff_dodiez
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ai slabit corzile gatul se indoaie in spate => scade incovoierea gatului si corzile se apropie de fretboard => bazzzz

nu seINDOAIE ci se INDREAPTA :) ,nu are cum sa se indoaie in spate,decat daca gasesti vreo modalitate sa-i pui corzile pe partea cealalta :) ,dar atunci devine un fel de sitar :)

Scuze pt.offtopic,da nu m-am putut abtine :(

Am o chitara care e acordata in E,ceea ce inseamna ca e acordata EBG#EBE,acordaj pe care il folosesc la slide.In rest la 440,desi mi-ar place si mie cu un semiton mai jos,si pentru voce,da ma injura Raul ca prea i se innegreste orizontul pe clape

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest paul-pantera

eu cant momentan in E, insa mai cant din cand in cand in drop E (lamb of god style). cant mai mult in e pt ca sunt la inceput (cant de un an jumate) si mai am unele chestii de pus la punct. Ma tenteaza dropu si o sa incerc sa fac mai multe piese in acest acordaj.

Link to comment
Share on other sites

Guest Shiryu

Si eu folosesc ceva mai "greu", doar ca fara drop. B E A D F# B , cu un set .10 - .60

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest psiho_pat

Cu corzi de 9-46, cu succes cant in drop C, chiar mi se pare mai usor din punct de vedere a rifurilor. acum ce sa zic, fiecare cu acordajul lui.

Buna ideea lui Jihad, uite ca de asta nu am shtiut...trebuie sa incerc shi eu...ca vreau sa sune mai dur. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu acum 4 zile am descoperit acordarea chitarii cu un semi-ton mai jos... Si pot sa spun ca am ramas WOW. Mi se pare ca se aude mult mai bine ....mai cald desi si inainte se auzea super(Am un HOHNER HW420 din Siberian Willow - ce stiti de lemnul asta ? E bun ?...Eu asa citisem).

 

Avantaje : - Sunet mai placut (subiectiv pt. ca ascult foarte mult GNR si VR iar ei au chitarile acordate in Eb cam in toate melodiile)

- Corzi mult mai moi :), mi-a crescut viteza, bend-uri mai usoare greseli mai putine

- Se pot canta atat melodiile cantate original in Eb cat si cele in E cu barate facute mai sus cu una :)

Dezavantaje : - Mi-ul gros poate sa bazaie daca dai prea tare(am actiunea destul de mica, sau asa mi se pare fata de un prieten cu un Johnson Electroacustic cel putin e la 2/3 poate chiar mai putin din inaltime la mi-ul subtire la fret-ul 12

- Se duce naiba neck-ul ??? :)

Parerea mea ca sunt avantaje si dezavantaje. Poate canti mai usor, cu bend-uri mai usoare, suna mai greu...etc. dar pe de alta parte i-ti tot f**i acordajele, corzile si in vreun live nu ti-ar conveni sa tot acordezi si tra-la-la si plus de asta te obisnuiesti si puturos ca sa nu mai spun ca te incomodeaza si trecerea dintre riff-uri intre solo-uri si invers (asta daca nu cumva esti vreun corifeu sau sau canti de nu stiu cati ani in drop-uri) sper sa nu deranjez pe nimeni. Parerea mea :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.