www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sterg Urmele De Marker De Pe Pickguard


Guest andrei09
 Share

Recommended Posts

Guest andrei09

salut, am si eu o problema, am scris cv cu un marker permanent pe chitara electrica pe plasticul alb....si vreau sa sterg si nuj cu ce sa dau....ma gandeam la vopsea alba....puteti sa ma sfatuiti va rog :)(

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei09
salut, am si eu o problema, am scris cv cu un marker permanent pe chitara electrica pe plasticul alb....si vreau sa sterg si nuj cu ce sa dau....ma gandeam la vopsea alba....puteti sa ma sfatuiti va rog :) (

 

 

Am dat cu spirt dar s-a intins markerul :)

Link to comment
Share on other sites

ªanse mari sã se ºteargã cu alcool tehnic sau sanitar (spirt). Dacã este un scris intens, atunci trebuie schimbat des ºervețelul îmbibat cu care se ºterge (pentru a nu lãsa sa difuzeze colorantul în suprafața de plastic).

 

Dacã nu merge cu alcool, urmatorul pas este tinnerul, apoi acetona, însã acestea pot ataca plasticul, deci intervenția trebuie fãcutã rapid, cu mãiestrie.

 

salut, am si eu o problema, am scris cv cu un marker permanent pe chitara electrica pe plasticul alb....si vreau sa sterg si nuj cu ce sa dau....ma gandeam la vopsea alba....puteti sa ma sfatuiti va rog :) (
Link to comment
Share on other sites

salut, am si eu o problema, am scris cv cu un marker permanent pe chitara electrica pe plasticul alb....si vreau sa sterg si nuj cu ce sa dau....ma gandeam la vopsea alba....puteti sa ma sfatuiti va rog :) (

 

Încearcã cu un pic de "after shave". :) Deºi dacã nu a mers cu spirt...

Frate-meu foloseºte sã ºtergã markerul scris pe CD-uri, când greºeºte. În proaspãt se ºterge bine.

 

(Încercarea moarte n-are, numai cel ce-ncearcã moare. :))

Link to comment
Share on other sites

vineri i-am dat profei de fizica marker permanent sa scrie pe tabla. dupa ce a umplut o tabla i-am zis ca e permanent. am incercat sa il stergem cu tot felu de kkturi si nu a mers. in final a mers cu guma de sters. nu stiu daca merge si in cazul tau, dar daca incerci ai grija ca guma sa fie CURATA ca altfel raman urme [pe care noi nu am reusit sa le scoatem cu nimic :)].

Link to comment
Share on other sites

nu cu mult timp in urma am avut aceeasi problema. am incercat si cu spirt, si cu apa. si in sfarsit, dupa mult googling :), m-am prins cum. Amesteci bicarbonat de sodiu cu pasta de dinti si pui cate un pic pe o carpa si stergi. Trebuie sa freci un pic totusi, e 'permanent'. Se duce sigur 100% si nu zgarie, nu lasa nicio urma. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

o sa ramana pata acolo.. de ce nu lasi asa? tu ai scris doar nu?

 

bafta!

 

 

d'asta am zis sa fie guma CURATA ca sa nu ramana urme. ca la noi in laborator se vede unde au sters cu gume jegoase si unde au sters cu gume curate:) in fine...

face cum vrea pana la urma:)

Link to comment
Share on other sites

Un sfat de bun simt ar fi sa scoti pickguardul de pe chitara inainte sa te joci cu acetona surorii tale pe el...daca ajunge pe lemn, nimic bun nu se va intampla cu finishul chitarii tale.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest floryn

dar daca am scris pe un perete? da... stiu nar fi trebuit da nush cum sal sterg. am incercat cu spirt si s-a cam dus da inca se mai vad urme. daca se poate datimi si mie nishte info. e cam offtopic da... :)

Edited by floryn
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Ma exact aceeasi prostie am facut si eu pe Les Paul .... singura solutie my friend .... smiglu sau smirghel sau cum s-o numi :) cauti mai fin

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.