www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Trebuie Pentru O Trupa?


Guest JeeFo
 Share

Recommended Posts

As vrea sa infiintez o trupa in care sa cante : 1 sau 2 chitaristi, 1 bassist , un baterist si 2 vocalisti..

 

Momentan avem urmatoarele : 2 chitari electrice: un ibanez si un fender

1 chitara bass : Hora

2 amplificatoare de chitara electrice cu tranzistori de : 60 W si 20 W

1 set de baterii : Stagg

1 procesor de chitara : Zoom G2.1U

 

As vrea sa-mi spuneti absolut tot ce ne mai trebuie pentru inceput in materie de scule.

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In primul rand, va trebuie amplificare pentru voce, care, in mod ideal, consta in microfon+mixer+putere+boxa. In al doilea rand, va trebuie amplificare pentru bas, cu o putere de cel putin 100W, iar, in al treilea rand, amplificatorul de chitara de 20W nu va face fata tobelor, mai ales daca bateristul loveste puternic. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Mai aveti nevoie de inca un procesor de chitara, ca vad ca numa unul aveti, sala de repetitii, cum a spus si Baumwolle, amplificare pentru voce, un mixer, si sa nu uitam timp liber, si trebuie sa fiti dedicati, si sa vreti sa cantati de placere, nu pentru bani... :)

 

LE : si eventual sa va izolati sala de repetitii cu cofrage de oua, sau burete antifonic.

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

pai in primu' rand iti trebe ceva amplificare pentru voce...cea mai covenabila solutie ar fi un mixer si niste difuzoare amplificate, sau un mixer amplificat si difuzoare pasive, si, bineiteles, microfoane si cablurile aferente :P

acum, mai depinde si la ce te gandesti cand spui scule. poate ca pentru repetat nu-ti trebe cine stie ce echipament, insa, daca vrei sa urci si pe scena, e nevoie sa te asiguri ca totu' va merge bine, ca sa nu ai surprize :D de exemplu, eu m-as gandi la un set de tobe mai de doamne ajuta, pentru ca de la un set low-cost, facut mai pe vapor, te poti astepta la o groaza de chestii neplacute. gandeste-te cum ar fi sa-i sara bateristului pedala in timpu' concertului...n-ar fi chiar frumos :)

apoi, tre' sa te asiguri ca toate instrumentele sunt setate ca lumea, sa nu ai fretbuzz, sa ai intonatia buna, si sa nu iti bazaie aiurea partea electronica, deoarece chestiile astea pot strica urat de tot un concert live foarte bun. de asemenea, tre' sa te gandesti si la wattaj, si as putea spune ca ce ai tu, in materie de ampuri de chitara, nu e de ajuns. in general, ar trebui sa ai cam pe la 100 W, ca sa te auzi bine in orice situatie ;)

mai departe, va mai orientati voi, mai ales in functie de buget, si in functie de nevoi. de exemplu, daca cantati intr-un garaj, 60 W sunt chiar suficienti, iar daca cantati punk, nu o sa observe nimeni fretbuzzu' nesimtit de pe bass :)

norock on :)

 

a...si uitasem de amp de bass :D daca nu aveti, puteti sa bagati bassu' si in mixer...merge chiar ok ;)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Vreti sa cantati jazz? :)

 

vrem sa cantam rock gen scorpions, Guns N'Roses..etc.

 

Sala de repetitii avem...una chiar foarte mare..o hala :)...si pot face cat zgomot vreau acolo(sper sa am cu ce sa fac zgomot :)) ) cateva luni presupun ca o sa ramanem la stadiul de garaj..

Link to comment
Share on other sites

daca nu aveti, puteti sa bagati bassu' si in mixer...merge chiar ok :)

 

Si eu tot asa am cantat in fosta trupa, cu bassu prin mixer, ca pe degeaba cantam pe un combo de 160 de W, ca atunci cand intra toba, nu mai auzeam bassu, chiar daca dadeam la maxim combo-ul :), noroc cu un om care ne-a imprumutat niste boxe si o putere [putere de 600 de W,2 sateliti de 600 W, si 2 woofere de vreo 800 W], pacat ca trupa s-a destramat.... :)

Link to comment
Share on other sites

pt mine(am trecut prin cateva experientze) cel mai important este ca membrii trupei sa se intzeleaga bine...si sa existe prietenie intre ei:).

 

s-a enumerat mai sus cam tot ce avetzi nevoie...so...la munca cu voi:))

 

da..asa e :) :)...asta exista si va exista :)

Link to comment
Share on other sites

in cazul asta ma bucur din tot sufletul:) in trupa mea s-au schimbat pana acum o droaie de basisti,toboshari si clapari:(...am ramas mereu eu si vocalul(care mi-e frate)...

 

apropo de hala si de ecou(ce a zis mai sus si tudor).nu e bine sa repeti intr-o sala prea mare...mai ales ca nu avetzi scule puternice:(...ori delimitatzi un spatiu mai micutz...ori nush.

 

numai bine si succes la cantat

Link to comment
Share on other sites

in cazul asta ma bucur din tot sufletul:) in trupa mea s-au schimbat pana acum o droaie de basisti,toboshari si clapari:(...am ramas mereu eu si vocalul(care mi-e frate)...

 

apropo de hala si de ecou(ce a zis mai sus si tudor).nu e bine sa repeti intr-o sala prea mare...mai ales ca nu avetzi scule puternice:(...ori delimitatzi un spatiu mai micutz...ori nush.

 

numai bine si succes la cantat

 

Intr-un garaj ar fi cel mai ok :). Multe trupe au inceput repetitiile intr-un garaj, i wish i hade one too :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am spus un garaj :) !

 

ar fi ceva un garaj...dar...locuiesc in Focsani...nu mai exista nici o trupa...si garaje nici atat...in tot orasul nu cred ca exista 20 de garaje...si care sunt sunt ocupate de masini.....

 

cam care ar fi dimensiunea ideala pentru o sala de repetitii?:)

Link to comment
Share on other sites

@JeeFo

Nu stiu ce dimensiuni ar trebui sa aiba o sala de repetiti, sala in care faceam repetitii cu trupa era undeva la 7 m lungime, 6 metri latime, si vreo 2.5m inaltime, si eram 2 chitaristi, 1 bassist [eu :) ], 1 tobar, si o voce, si aveam destul loc sa ne plimbam prin sala in timp ce cantam si chestii de genu, :)

Link to comment
Share on other sites

ar fi ceva un garaj...dar...locuiesc in Focsani...nu mai exista nici o trupa...si garaje nici atat...in tot orasul nu cred ca exista 20 de garaje...si care sunt sunt ocupate de masini.....

 

cam care ar fi dimensiunea ideala pentru o sala de repetitii? :)

 

nu degeaba zice lumea garaj. nu exista IDEAL. ideea e sa iti incapa sculele, si sa mai ai loc sa te misti....si in garaje de obicei ai loc suficient. dar nici sa nu fie prea mare....ca ai probleme cu ecou si alte nebunii.

si legat de scule :mixer, putere boxe, microfoane, si un bass. ai mai avea nevoie. comboul de 20w e inutil intr-o sala de repetitii. a doua chitara si bassul poti sa le dai prin mixer, daca nu ai bani de inca 2 combouri. si 60w pe tranzistori e discutabil. acum depinde si de baterist...cata galagie face.Noi cantam(la trecut) cu chitara si bassul in mixer,puterea 2x250W si boxe 2x400W si era extrem de ok. ti-ar mai trebui la cealalta chitara macar un distors acolo daca nu inca un procesor, si in rest....multa rabdare si multa bere.

succes!

Link to comment
Share on other sites

@JeeFo

Nu stiu ce dimensiuni ar trebui sa aiba o sala de repetiti, sala in care faceam repetitii cu trupa era undeva la 7 m lungime, 6 metri latime, si vreo 2.5m inaltime, si eram 2 chitaristi, 1 bassist [eu :D ], 1 tobar, si o voce, si aveam destul loc sa ne plimbam prin sala in timp ce cantam si chestii de genu, :P

 

mersi ..am intrebat..deoarece am o pivnita la casa...care este ceva de genu cat asta care ai zis tu...poate chiar putin mai mare...si ma gandeam sa depozitez totul acolo si sa izolez cu cartoane de la oua....pivnita e chiar sub viitoarea mea camera :):) ...o sa ma mut la casa cam in 5 luni asa ;)

 

mersi ..am intrebat..deoarece am o pivnita la casa...care este ceva de genu cat asta care ai zis tu...poate chiar putin mai mare...si ma gandeam sa depozitez totul acolo si sa izolez cu cartoane de la oua....pivnita e chiar sub viitoarea mea camera :):D ...o sa ma mut la casa cam in 5 luni asa

 

este buna o pivnita?;)

Link to comment
Share on other sites

mersi ..am intrebat..deoarece am o pivnita la casa...care este ceva de genu cat asta care ai zis tu...poate chiar putin mai mare...si ma gandeam sa depozitez totul acolo si sa izolez cu cartoane de la oua....pivnita e chiar sub viitoarea mea camera :):) ...o sa ma mut la casa cam in 5 luni asa :D

 

 

 

este buna o pivnita? :P

 

Numa buna o pivnita :D, te apuci de ea sa fie cat de cat ok, bagi sculele, si dai bataie, si sa nu uit o CANAPEA,o masa, scaune, chestii de genu sa aveti pe acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Numa buna o pivnita :) , te apuci de ea sa fie cat de cat ok, bagi sculele, si dai bataie, si sa nu uit o CANAPEA,o masa, scaune, chestii de genu sa aveti pe acolo :)

 

mersi pentru tot...asta e..am vorbit cu parintii :D "pivnita scrie pe noi" :))

Link to comment
Share on other sites

daca ai de gand sa decorezi cu cartoane de oua...iti recomand mobila sa fie veche....second hand...eventual rupta. ai nevoie obligatoriu de o canapea...si de 1 sau 2 fotolii.

deci...intelegi? RUPTA si cu jegul de rigoare...

si obligatoriu e un scaun de lemn...foarte vechi...pe care nu o sa stea nimeni pentru ca mai are putin si se dezmembreaza.

 

nu fac caterinca. Crede si nu cerceta!

 

cand vei face cele descrise de mine vei intelege DE CE.

 

chiar vorbesc serios...

Link to comment
Share on other sites

daca ai de gand sa decorezi cu cartoane de oua...iti recomand mobila sa fie veche....second hand...eventual rupta. ai nevoie obligatoriu de o canapea...si de 1 sau 2 fotolii.

deci...intelegi? RUPTA si cu jegul de rigoare...

si obligatoriu e un scaun de lemn...foarte vechi...pe care nu o sa stea nimeni pentru ca mai are putin si se dezmembreaza.

 

nu fac caterinca. Crede si nu cerceta!

 

cand vei face cele descrise de mine vei intelege DE CE.

 

chiar vorbesc serios...

 

am gasit alt loc(camera frigorifica)...antifonata....in care voi sta pana in martie cand termin pivnita..pentru ca..tocmai mi-am dat seama ca...nu...are....usa...

Link to comment
Share on other sites

cand vei face cele descrise de mine vei intelege DE CE

Da bine in videoclip.

 

Multe sfaturi pe topic-ul asta, dar tare ma tem ca urmatoarea intrebare va fi "am luat X si Y, acum ce fac cu ele?" si raspunsul "pai X nu merge cu Y, tre' sa-ti iei un Z".

Asa ca hai sa raspundem la cateva intrebari inainte sa ne ducem la cumparaturi:

- ai zis ca ai un procesor si doua amplificatoare; care si cum canta? Cum v-ati construit fiecare sunetul?

- basul suna bine? Aveti nevoie de efecte si pt. el?

- bateristul cunoaste notiunea de dinamica sau bate tobele ca pe covoare?

- cat cascaval aveti de cheltuit :)?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.