www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Creatie Proprie


eM.
 Share

Recommended Posts

Am ascultat [am si downloadat melodia ca imi place], meriti 5 stele pentru melodia asta :)

Ai folosit chitara electro-acustica, sau chitara acustica cu un microfon ?

 

Felicitari , 10 cu filtru ,m-ar interesa si pe mine un ghid detaliat cum inregistrezi direct in mp3, program ceva etc daca folosesti amplitube sau guitar rig intelegi tu :)

Link to comment
Share on other sites

Felicitari , 10 cu filtru ,m-ar interesa si pe mine un ghid detaliat cum inregistrezi direct in mp3, program ceva etc daca folosesti amplitube sau guitar rig intelegi tu :)

salut. ms mult :) am folosit guitar rig pt unele efecte de chitara. chitara e electro-acostica. iar pentru ritmica am folosit adobe audition (fara efecte) si tot din asta se poate exporta si mp3. tobele si bassu sunt facute in fruity loops. tobele nu sunt cele din FL ci sunt din EZ drummer si Addictive Drums (combinate).

 

PS: poate cineva sa ii dea un nume? ca eu nu am idee...

Edited by rageOrSilence
Link to comment
Share on other sites

salut. ms mult :) am folosit guitar rig pt unele efecte de chitara. chitara e electro-acostica. iar pentru ritmica am folosit adobe audition (fara efecte) si tot din asta se poate exporta si mp3. tobele si bassu sunt facute in fruity loops. tobele nu sunt cele din FL ci sunt din EZ drummer si Addictive Drums (combinate).

 

PS: poate cineva sa ii dea un nume? ca eu nu am idee...

 

Asta voiam si eu sa sugerez, sa ii dai un nume, ca eu o am pe pc cu numele " 01 ".

Link to comment
Share on other sites

salut. ms mult :) am folosit guitar rig pt unele efecte de chitara. chitara e electro-acostica. iar pentru ritmica am folosit adobe audition (fara efecte) si tot din asta se poate exporta si mp3. tobele si bassu sunt facute in fruity loops. tobele nu sunt cele din FL ci sunt din EZ drummer si Addictive Drums (combinate).

 

PS: poate cineva sa ii dea un nume? ca eu nu am idee...

 

salut, e foarte reusita piesa :)

potzi sa detaliezi cum ai combinat tobele din FL cu trackurile trase in audition?

cum ai facut? ai importat tobele in audition sau invers in FL ai importat mp3u cu chitarele si numa dupa ai "compus" si tobele?

thanks and keep it up :)

Link to comment
Share on other sites

Am facut tobele + bassu + pianul in fruity loops apoi le-am exportat mp3. apoi am inregistrat vreo 2 chitari in guitar rig apoi am exportat ce a iesit in wav. wav-u l-am bagat in adobe audition unde am inregistrat alte 2 chitari apoi am exportat mp3 si "voila"!

 

Aa, am uitat sa zic ca tobele le-am folosit mereu ca si "backing track" adica nu le-am combinat dupaia. am inregistrat peste ce aveam inainte (tobe, bass, pian)

Edited by rageOrSilence
Link to comment
Share on other sites

Am facut tobele + bassu + pianul in fruity loops apoi le-am exportat mp3. apoi am inregistrat vreo 2 chitari in guitar rig apoi am exportat ce a iesit in wav. wav-u l-am bagat in adobe audition unde am inregistrat alte 2 chitari apoi am exportat mp3 si "voila"!

 

Aa, am uitat sa zic ca tobele le-am folosit mereu ca si "backing track" adica nu le-am combinat dupaia. am inregistrat peste ce aveam inainte (tobe, bass, pian)

 

ahaaaa

thanks a lot :)

tocmai aia vroiam sa stiu...daca tobele is facute dupa sau inainte :)....

o singura chestie mi se pare cam ciudata...daca ai exportat un singur fisier din FL si l-ai importat in audition inseamna ca la mix&master nu ai asa un control mare asupra tobelor...???

Adica nu mai potzi controla volumul fusului ci doar volumul per total...right??

cum te-ai descurcat in cazul asta?? adica ce-ai facut ca sa sune ok??

Link to comment
Share on other sites

ahaaaa

thanks a lot :)

tocmai aia vroiam sa stiu...daca tobele is facute dupa sau inainte :D ....

o singura chestie mi se pare cam ciudata...daca ai exportat un singur fisier din FL si l-ai importat in audition inseamna ca la mix&master nu ai asa un control mare asupra tobelor...???

Adica nu mai potzi controla volumul fusului ci doar volumul per total...right??

cum te-ai descurcat in cazul asta?? adica ce-ai facut ca sa sune ok??

Fusurile si alea alea de la tobe (nu prea ma pricep la tobe) suna bine pentru ca sunetele de tobe sunt din addictive drums nu din FL.

Si ca sa explic: calculatorul meu nu e prea performant si nu pot sa fac tobele cu cubase sau altceva si sa folosesc un VST de tobe pentru ca chestia asta necesita multi rami asa ca am gasit un VST host cu care am deschis addictive drums si am inregistrat fiecare sunet de toba, apoi am salvat ca si wav, am "taiat" doar ce imi trebuia, le-am salvat pe fiecare in parte (ex: snare drum, kick, etc.) si le-am adaugat in FL la lista de instrumente (e inventiv romanu la nevoie :) ).

Si acum raspunsul: nu! Nu ai control decat asupra BT-ului (per total) si nu asupra fiecarei tobe in parte. Dar nu a fost nevoie de mix&master pentru ca mi s-a parut ca suna foarte bine. Deci ce se aude e varianta "bruta" sa zic asa fara mix sau alte chestii :P

 

3:33 in the morning :)

Link to comment
Share on other sites

Misto piesa ta, dar am o remarca: metalul care se bazeaza pe repetitie devine rapid obfuscant daca nu are un chorus care sa sprijine partea aia care se repeta. E maiestrie sa creezi metal instrumental care sa se repete la nesfarsit fara sa devina enervant pentru ureche, cum face (clasicul exemplu) Burzum pe Filosofem sau ca sa iti dau un exemplu mai "in grai" cum fac Metal Church pe Burial at Sea. Stiu ca cantecu de la Metal Church nu e instrumental dar poti sa faci usor abstractie de partea vocala. Sa te binecuvanteze muza.

Link to comment
Share on other sites

:) ...este foarte tare piesa :)...si totusi..la chitara nu e ceva prea complicat:)...m-ai facut sa inteleg ce mi-a spus chitaristul de la fosta travka "ca sa fii un chitarist bun nu trebuie doar sa faci atletism pe chitara".. :) 10 stele pentru "Dreams"
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

a facut un prieten niste versuri pt melodia asta. se ofera cineva sa le inregistreze? :) nu neaparat versurile astea asa cum sunt!! le poate modifica dupa cum vrea. linia melodica e liber sa o faca cum vrea. echipament prost/bun nu conteaza! numa sa sune ceva peste chestia asta ca e cam plictisitoare.

 

 

 

PS: dau o bere celui care inregistreaza versurile. ce mai... dau o bere la tot forumu' daca inregistreaza cineva versurile!!!

Edited by rageOrSilence
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.