www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ai O Chitara Cu 7 Corzi Si Te Gandesti La Una Cu 8?


Seru
 Share

Recommended Posts

foarte foarte fain :)

stie careva ce acordaj a folosit? adica cele 3 corzi is acordate ca la o chitara cu 6 corzi standard: e b G???

sau foloseste alt tip de acordaj??

thanks for the link :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte misto.

@ Les7: Cica se acordeaza E-E-A, primele doua corzi fiind acordate la fel, dar se poate acorda si G-B-D ca sa se cante mai usor chitaristii. Nu e prea usor sa-ti dai seama din calitatea clipului exact ce face cu degetele dar parca el nu ar avea primele 2 corzi acordate la fel, deci probabil e acordata in al 2-lea stil.

Link to comment
Share on other sites

tipul e super tare...dar eu nu inteleg...de ce trebuie sa se faca cate un topic pentru fiecare filmulet vazut pe net?

Aia nici macar nu e chitara...care e legatura cu chitara de 7 sau 8 corzi?

:)

Total inutil acest topic.(vezi ca ai topic cu Video lipit,agatat sau cum vrei tu sa ii zici)

Link to comment
Share on other sites

tipul e super tare...dar eu nu inteleg...de ce trebuie sa se faca cate un topic pentru fiecare filmulet vazut pe net?

Aia nici macar nu e chitara...care e legatura cu chitara de 7 sau 8 corzi?

:)

Total inutil acest topic.(vezi ca ai topic cu Video lipit,agatat sau cum vrei tu sa ii zici)

 

Hai sa clarific un pic situatia (poate ar fi trebuit sa o fac de la inceput).

 

La randul meu am primit acest link de la un bun prieten care mai ironiza pentru faptul ca mi-am luat chitara cu 7 corzi...

Nici nu m-am suparat dar nici nu m-am straduit macar sa-i explic ca bla...bla stii tu, Si-ul ala imi da si alte frecvente joase pe care nu le puteam obtine cu o chitara obisnuita... bla...bla... s.a.m.d... stiti voi mai bine.

 

Undeva subtil prietenul asta al meu mi-a sugerat - trimitandu-mi acest link - ca poti canta extraordinar numai pe 3 corzi... atat a vrut sa spuna doar, exemplul e mai mult decat elocvent... aveti dreptate, titlul topicului nu are nimic de a face cu linkul atasat! :)

 

Numai bine, :)

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

Dap , asta cam asa e.....

Pai nu sunt multi chitaristi care isi pun 4 corzi pe chitara , basistul de la D.A.D. (D-A-D...sau cum ii mai cheama mai nou) are numai o coarda sau 2 pe bass.....am glumit :)

Foarte fain filmuletul .

 

super chitara din poza,e si ibanez pe deasupra,modelulul pt ciumeci

 

nu stiu ce sa zic.....nu-mi place headstock-ul :) , nu as vrea asa o chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Yup , Max Cavalera mai mereu a folosit 4 corzi si parca si Scott Ian . Si acuma canta pe ceva signature model ESP cred , chitara aia cu steagul Braziliei, care se vinde cu 6 , dar el foloseste doar 4 .

 

5453_file_8766_3-1.jpg

Uitati aici cel mai fain bass :) , Stig Pedersen (D-A-D)

 

then again :)

http://www.gopromusic.com/get.php?id=1235

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.