www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Echipament


Guest preo
 Share

Recommended Posts

Scule: Squier Affinity HSS stratocaster (electrica)

Aria AW-20-RS(acustica)

Hora Turist(acustica)

Boss DS-1

Behringer Bass Chorus BCH100

Behringer Compression Sustainer CS100

Behringer Acustic Modeler AM100

Behringer Noise Reducer NR100

Korg Tone Works AX3G

BlueTech MS-1211

KOOL Sound KNX-01B

Shure PG48

Harley Benton HB40R

EKO PL-10

Warwick RockCable

Ibanez Strap

Teac HP-2-r

Cherub Guitar Tuner

Cateva stative+Dunlop Pickholder

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

 

Ca amplificare am un head Warwick Profet 3.3 + boxa Warwick WCA410. Sunt foarte multumit de ele, btw...

Iar ca bass am un Ibanez BTB200 care isi face treaba de minune. :)

PS: Poze cu amplificarea si bassul o sa postez putin mai tarziu, momentan nu le gasesc in calc...

 

le: wrong emoticon :)

Edited by RaresD
Link to comment
Share on other sites

Intre timp am gasit si pozele...

 

LE: Scuzati ca am mai facut un post, dar nu mi-am dat seama ca mai pot sa-l editez pe cel anterior.

post-6385-1253368819_thumb.jpg

post-6385-1253368866_thumb.jpg

Edited by RaresD
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest DEADSKULL

eu cik folosesc "o chestie" pe nume B.C. RICH WARLOCK seria Bronze, negru si suparat, pe 4 corzi si ca amplificare deocamdata duc lipsa... dar il mai strunesc prin placa de sunet de la PC... un soundblaster creative....

 

o poza...:

5A9tEo537367-02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu ma (in)cant cu un Ibanez SRX 355 NT si amplificare un combo Hartke B600. Impreuna suna mai mult decat decent.

 

Ce as schimba? Mi-as lua un Hagstrom HB-4BK http://www.thomann.de/de/hagstrom_hb_4_bk.htm

si as schimba difuzorul de 12" din comboul Hartke.

Btw, cu ce difuzoare de 12" ati avut experiente placute? Ce ati recomanda? Toata lumea imi zice de Eminence Basslite 2012 http://www.thomann.de/de/eminence_basslite_s2012.htm

A avut/are careva acest difuzor?

Link to comment
Share on other sites

eu cik folosesc "o chestie" pe nume B.C. RICH WARLOCK seria Bronze, negru si suparat, pe 4 corzi si ca amplificare deocamdata duc lipsa... dar il mai strunesc prin placa de sunet de la PC... un soundblaster creative....

 

o poza...:

5A9tEo537367-02.jpg

Banuiesc ca daca-ti spun ca arati ca dracu` o iei ca pe un compliment, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
Guest Adi *Korby*

Lemnu': Aria Pro 2 Magna Series MAB20/5, plin de praf şi deşte. Sorry!

Sunetu': B.B. Blaster BB10B făcut în Ceaina (totuşi, cu ştecher UK) + căşti Pioneer SE M290. Prefer să mă ascult așa pt. că-i mai clar și nici nu deranjez pe alţii.

Sârme: Un cablu Ibanez de 3m, care nu apare, şi un cablu destul de no-name de 10m, da' făcut mai serios decât Ibanez-u' menţionat.

Corzi: n-am idee, ask Mike. :)

 

Abţibild făcut mai din topor, de test. Acolo intenţionez să pun un sticker (doar literele, fără fundal) printat. Ştie cineva unde-mi pot face în Cluj?

post-14888-1282333969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Adi *Korby*

N-a mai postat nimeni de atâta vreme? Vai vai! :)

 

Lemnu': Aria Pro 2 Magna Series MAB20/5, curat şi lustruit de data asta!

Sunetu': Warwick Blue Cab 60.1 + căşti Pioneer SE M290. Vechiu' cub B.B. Blaster o să zboare cât de curând, îl returnez proprietarului fără nici un regret. :lol:

Sârme: Un cablu Ibanez de 3m, un cablu destul de no-name de 10m şi un mini-prelungitor home-made pe care intenţionez să-l "alipesc" pe corpul bass-ului, astfel încât să nu mai tot frec mufa. Mai am de lucrat la "design", ideea e să aibă mufă tată la 90*, însă ce am găsit până acum au fost destul de slabe şi nu ne-am... înţeles.

Corzi: Warwick, roase vai de mama lor. Reds incoming next week! Sau poate nu, oricum tre' să trag o fugă până la Florin, poate aştept şi cu corzile.

 

Cubu' Warwick e impresionant, după ce l-am adus l-am conectat ca să-l butonez un pic, dat volumu' pe la 20%, la care soaţa: "Dă mai înceeeeeeeeeeeeeet!". :lol: Plus calitatea incomparabil mai bună a sunetului.

post-14888-1289246438_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Si iar update...

 

Bass : Ibanez BTB 556

Pedala : MXR M80 Bass DI+

Cabinet : Yorkville BC 115

 

De vandut, bass Yamaha RBX 270 si compresor-limter Symetrix 501 .

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

Si iar update...

 

Bass : Ibanez BTB 556

Pedala : MXR M80 Bass DI+

Cabinet : Yorkville BC 115

 

De vandut, bass Yamaha RBX 270 si compresor-limter Symetrix 501 .

 

Nu iti mai trebuie cumva si o putere intre DI si cabinet? E pacat sa tii cabinetul degeaba.

 

Vad ca in ultimul timp ai facut o adevarata pasiune pentru seria BTB de la Ibanez. Sa fie tonul, griful sau scala de 35"?

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Nu iti mai trebuie cumva si o putere intre DI si cabinet? E pacat sa tii cabinetul degeaba.

 

Vad ca in ultimul timp ai facut o adevarata pasiune pentru seria BTB de la Ibanez. Sa fie tonul, griful sau scala de 35"?

 

Salut...pe masura ce vand ce mai am de dat o sa iau si puterea...oricum am gasit sala si incep cu niste prieteni un proiect nou, asa ca imi va trebui repede.

Pasiunea pentru BTB vine din raportul calitate-pret. E un bass mare, cu griff sanatos, string spacing decent, si un ton corect. Probabil ca va urma si un upgrade la doze, acum l-am lasat pasiv, fara eq. Cred ca o sa iau Norstrand + Aguilar OBP 3. Tonewise, prefer Warwick :D si daca se poate broadneck...dar asta costa mult.

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si iar update...

 

Bass : Ibanez BTB 556

Pedala : MXR M80 Bass DI+

Cabinet : Yorkville BC 115

 

De vandut, bass Yamaha RBX 270 si compresor-limter Symetrix 501 .

Am mai adaugat si o putere R500 InterM Reference Amp

 

 

Stie cineva care este diferenta dintre reference amp si alte categorii de power amp-uri (si care ar mai fi aceste categorii)?

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

Am mai adaugat si o putere R500 InterM Reference Amp

 

 

Stie cineva care este diferenta dintre reference amp si alte categorii de power amp-uri (si care ar mai fi aceste categorii)?

 

Reference amps sunt in general puteri care sunt folosite in studio pentru ca nu coloreaza aproape deloc sunetul

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ăla e RS210 de la TC? Cum se comportă?

 

Da e RS210. Detalii tehnice foarte amanuntite nu iti pot da foarte multe. L-am desfacut de curiozitate si am vazut ceva nemaintalnit de mine pana acum......are si driver care e pozitionat in mijlocul unuia dintre difuri, adica prin el. :blink:

 

Ideea e ca, facand o simpla comparatie cu Warwick-ul 2x10" TC-ul e cu ani lumina inaintea lui. Suna foarte bine, in combinatia cu Hartke-ul de jos ce are difuri Eminece Legend BP102, in sensul ca TC-ul scoate foarte bine mediile-inaltele (fiind asezat si deasupra), de exemplu cand faci slapuri sau ceva de genu. In fine, una peste alta oamenii sunt foarte multumiti, in sensul ca rigul asta de bass reuseste sa impace cam toate cerintele basistilor si basurilor.......cel putin astia care au trecut pe la mine. A........si sa nu uitam sala are doar 20 mp si de obicei se canta pe bass la volum de la 1 la 3.

 

Odata l-am imprumutat unui prieten sa cante pe scena, adica statia Hartke HA3500 si TC-ul. L-am intrebat cum a fost si a zis ca nu are nevoie de mai mult (pe scena de club). A mai fost forjat si cu o statie Bugera BVP5500, si acolo si-a facut bine datoria.

 

In concluzie, dintre toate caburile 2x10" cunoscute de mine (nu sunt foarte multe) TC-ul isi merita fiecare banutz (desi e scump ca dracu), plus ca il poti cara oriunde. In alta ordine de idei sunt foarte curios cum suna celelalte cabinete de la TC, desi nu stiu cand o sa apuc sa aud asa ceva.

Edited by Biggy
Link to comment
Share on other sites

am vazut ceva nemaintalnit de mine pana acum......are si driver care e pozitionat in mijlocul unuia dintre difuri, adica prin el.

Difuzoarele concentrice se folosesc încã de prin anii '40 (v. Tannoy și alții). Dacã ții sã faci o incintã cât mai compactã sunt o soluție bunã.

Mai sunt și alte configurații similare, precum cele cu con parazit (whizzer): http://en.wikipedia.org/wiki/Full-range_speaker

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Stefan Gordin

A testat cineva un Aria STB-PJ? sau un Aria in general? Multumesc.

Eu am STB-PJ.E ok dar daca vrei ceva mai bun si cam la acelasi pret iti recomand Ibanezuri, MC music aproape numa de astea are, preturi asemanatoare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.