www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Echipament


Guest preo
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Gear-ul meu suna cam asa:

 

Bass: 1. un Stagg BC300 cu 5 corzi, negru, forma de Ibanez, doze 2*jazz (la origini cica e bass de fusion), foarte slabe, corzile sunt la o distanta destul de mare(am incercat sa cobor si aparea minunatul fret-buzz), potentiometre de tot *******, o adevarata lopata :))

2. Squier Standard Precison Bass (atentie nu modelul Affinity care e jalnic), 4 corzi, rosu cu alb, forma Fender Precison, 2 doze una jazz, una precision, grif extrem de comod si de placut, corzi apropiate fara fret-buzz, setat 90 % din fabrica + sunet pe care mi-l doresc de mult, daca mi l-ar fura careva m-as duce si mi-as la altul fara sa stau pe ganduri.

 

Pedale: Un procesor Digitech BP80, sunt foarte multumit de el, 40 de preseturi din fabrica foarte ingenioase + 40 pe care poti sa le editezi cum vrei, un manual in care se explica ce face fiecare efect in parte, pana acum am reusit sa pun in practica fiecare efect care-mi rasarea in creier la orele de mate.

 

Amp: un amarat de Fender Rumble de 15 w dar care se aude destul de bine si de clar. Am in plan de ceva timp o achizitie in segmetul asta.

 

Numai bine si sa cantati si voi sanatosi gear-urile voastre! :)

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am si eu o copie de Jazzbass facut la Reghin sau prin Bulgaria, nu stiu exact (initial avea chei cu fluturele facut dintr-un plastic sidefat - ceva idei?), din care nu a ramas original decat gatul si corpul. Doza de inalte e manarita dintr-una de chitara romaneasca, si chiar suna,cu carcasa de plastic negru facuta de mine, doza de joase nu mi-a iesit asa de bine ca prima, desi i-am aplicat cam acelasi tratament, doar ca are carcasa mai groasa. Tastiera am schimbat-o cu ocazia inlocuirii tijei din griff (cea veche s-a rupt in mana unui chitarist de 2 lei vechi), l-am retastat si cam atat. ...A si pt ca tot am mania carpitului am luat un Squier P made in China cu corpul fisurat, pe care urmeaza sa-l lipesc, si care la proba pe care am facut-o inainte sa-l desfac, suna surprinzator de bine.

 

La capitolul amplificare, am probat un cubulet de bass Fender care mi s-a parut extrem de firav, mic si slab, si de aceea la aceeasi bani (570 lei noi) am luat o pereche de boxe 2x20 cu amplif incorporat care de fapt sunt facute pt karaoke (2 intrari de mic si un line in pe RCA-uri, cu volume independente pe intrarile de mic pe de o parte, si pe line in pe de alta). Mie mi se pare ca suna decent, nu sunt foarte experimentat pe scule bune, si deoarece si amp-ul este chinezesc, nu voi avea probleme de compatibilitate... :)

 

 

 

Am pus Squier-ul la punct si suna intr-un fel anume...Colegii de trupa sunt multumiti si ei... So I am happy :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Echipamentul meu suna cam asa: bass HB400TBK 4-string,doua doze una JB si una PB,active Electronic, mapleneck with rosewood fingerboard, Saddle width. 24 Frets, Scale 86cm, Basswood body, die-cast machine heads, chrome Hardware, colour: transparent black ,un efect Korg AX3B de care sunt multumit,am avut si un Digitech PB80 pe care l-am vandut.Ca amp. am un home made combo de 60watti cu dif de 15'care suna destul de binisor. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest gogu

halo

 

cam astea sunt sculele mele (de bass):

 

- fender jazz (1992) (rosu), 4 corzi - asta e proiectul meu: - suna de mori, canta ca untul, nume de cod: "balena"

- corp alder / gat maple / fretboard rosewod 20 taste

- 2 doze singlecoil pasive fender samarium cobalt noiseless

- bridge leo quan badass II

- cheite schaller

- pickguard / metal plate / butoane negre (se gasesc greu pana si pe aici prin SUA, a trebuit sa le comand din Canada...)

- pragus carbon teflonat (graphtech)

- corzi dean markley sr 2000

 

- sx jazz vintage fretless (2006) (forma fender jazz) (3 tone flame maple sunburst) - chiar are sunetul ala "vintage", foarte frumos, si un atac de crapa

- corp alder / gat maple / fretboard rosewod fretless

- 2 doze singlecoil pasive

- cheite schaller aurite

- bridge, metal plate, butoane aurite

- corzi d'addario flatwounds (sau roundwounds cateodata)

 

- amp univox minimax (1971)

- 15", 100W

- se tine tare bine asta micu, avand in vedere ca din 1971 doar difuzorul a fost schimbat

 

pedale/efecte nu folosesc. a, ba da, am un acordor boss cromatic pe care il mai pun la treaba pe la cantari. da ala e mai mult pedala decat efect, lol

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

De la squier incoace mi s-au mai intamplat niste scule adevarate...Un Warwick Corvette STD Bubinga 5 custom(35" wenge bolt-on neck in 5 laminatii, bubinga body, brass nut Just A Nut I - patentat de Warwick, black hardware) un amp ProFet 5.1 de 500W, cu doua cabinete, WCA 115 Pro (1 difuzor de 15") - 300W si WCA 211Pro (2 diff-uri de 12") tot de 300W. Bass-ul a venit cu RockCase by Warwick, corzi EMP pe el si de rezerva un set in User Kit. Squierul P-Bass va suporta o operatie de defretare si de implant a unei doze noi langa bridge...probabil un Twin J de la MEC. Posibil sa-i pun si un circuit activ cu corectii de ton pe 3 benzi...Cam atat...deocamdata :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut!

---As vrea sa imi suneti si mie mai multe despre o pedala de efecte...adica cu o astfel de pedala ( http://www.proguitar.ro/poza-zoom.php?poza...867145_zoom.jpg ) cate efcte pote sa scot? vad ca pe ea scrire DISTORTION, asta inseamna ca nu poate sa face alte efecte decat distors?am vazut ca la unele, la descriere, scire ca pot scoate multe sunete...ce e drept sunt total diferite...

 

---A doua problema este: eu un amplificator cu procesorul inclus ( e vb de G-DEc-ul de la Fender - http://www.proguitar.ro/poza-zoom.php?poza...973105_zoom.jpg , daca ati auzit de el) . inrebarea esta: daca am un astfel de amp...mai merge sa folosesc o pedala? adica cand conectez pedala la amp, se va face abstractie de efectele amplificatorului si se vor auzii doar cele facute de pedala?

 

---A treia problema: stiu ca cu o pedala pot sa schimb foarte usor sunetul(in timpul melodie), dar cu ea se pot face si alte chestii mai inteesante, de ex sa apas pe ea si sunetul sa se schimbe usor( un fel de vibrato, sau cum se zice, DAR FARA SA SE SCHIMBE EFECTUL, adica sa NU treca de la distors la clean) ceva gen Wah pedal...ce vreau eu mai exact e sa stiu daca cu o pedala pot sa fac si alte chestii interesante, in afara sa schimb efectul in timpul melodie si sa inregistrez...

 

---A parta intrebare: ce mufe are o pedala? ce cabluri imi trebuie? si cum se conecteaza la amp (ma refer la mufe, adica in ce mufe)?

 

---Si ultima intrebare : cam cat costa o pedala buna (pana in 5 mil)?

 

stiu ca am intrbat o gramada de chestii, dar pls ajutati-ma

 

ms anticipat

:)

Edited by Skynet
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest sebknot

as avea si io niste intrebari....vreau sa mi iau un bass si am cateva variante....is asa cam disperat...ma gandesc sa nu mi iau unu nou doar ca e ibanez si sa fie de tot rahatu...sincer io daca as vedea pe cineva care ar cere asa ceva ca mine n-as baga in seama....da se gaseste cineva sa ma bage si pe mine in seama :)....va rog....

Link to comment
Share on other sites

as avea si io niste intrebari....vreau sa mi iau un bass si am cateva variante....is asa cam disperat...ma gandesc sa nu mi iau unu nou doar ca e ibanez si sa fie de tot rahatu...sincer io daca as vedea pe cineva care ar cere asa ceva ca mine n-as baga in seama....da se gaseste cineva sa ma bage si pe mine in seama :) ....va rog....

Da-mi add pe mess si incerc sa te ajut. ID-ul e la profil :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salutare!

 

Gear-ul meu suna cam asa:

 

Bass: 1. un Stagg BC300 cu 5 corzi, negru, forma de Ibanez, doze 2*jazz (la origini cica e bass de fusion), foarte slabe, corzile sunt la o distanta destul de mare(am incercat sa cobor si aparea minunatul fret-buzz), potentiometre de tot *******, o adevarata lopata :) )

2. Squier Standard Precison Bass (atentie nu modelul Affinity care e jalnic), 4 corzi, rosu cu alb, forma Fender Precison, 2 doze una jazz, una precision, grif extrem de comod si de placut, corzi apropiate fara fret-buzz, setat 90 % din fabrica + sunet pe care mi-l doresc de mult, daca mi l-ar fura careva m-as duce si mi-as la altul fara sa stau pe ganduri.

 

Pedale: Un procesor Digitech BP80, sunt foarte multumit de el, 40 de preseturi din fabrica foarte ingenioase + 40 pe care poti sa le editezi cum vrei, un manual in care se explica ce face fiecare efect in parte, pana acum am reusit sa pun in practica fiecare efect care-mi rasarea in creier la orele de mate.

 

Amp: un amarat de Fender Rumble de 15 w dar care se aude destul de bine si de clar. Am in plan de ceva timp o achizitie in segmetul asta.

 

Numai bine si sa cantati si voi sanatosi gear-urile voastre! :)

Cheers!

 

Vorbesc FOARTE SERIOS!

Am acelasi echipament in afara de al doilea bass al tau(Squier), iar in loc de 80 eu am 50'u, cel fara pedala. Aaa, si basul e pe 4 B). sunt foarte multumit, mai ales ca suntem si o trupa mica, dar pt repetitii, cantari & stuff sculele sunt foarte bune :). Consider ca noi 2 am facut o alegere corecta

PS Potentiometrele fac cateva figuri, dar cred ca e din cauza ca am tras de ele sau am lovit basul, asa ca o sa'mi pun altele :(

'Ai Noroc!

Link to comment
Share on other sites

A testat cineva un Aria STB-PJ? sau un Aria in general? Multumesc.

 

Eu am testat Aria Pro II, cant pe asa ceva :) Dar poate ca basul de care zic facut acum 30 de ani nu are mare lucru in comun cu noile modele Aria (pe care nu le-am incercat), in afara firmei care le face... Daca ai ocazia sa cumperi un Aria Pro II intreaba-ne si iti zicem si noi cate ceva, pot fi surprinzator de bune, mai ales la banii pe care ii dai.

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
De la squier incoace mi s-au mai intamplat niste scule adevarate...Un Warwick Corvette STD Bubinga 5 custom(35" wenge bolt-on neck in 5 laminatii, bubinga body, brass nut Just A Nut I - patentat de Warwick, black hardware) un amp ProFet 5.1 de 500W, cu doua cabinete, WCA 115 Pro (1 difuzor de 15") - 300W si WCA 211Pro (2 diff-uri de 12") tot de 300W. Bass-ul a venit cu RockCase by Warwick, corzi EMP pe el si de rezerva un set in User Kit. Squierul P-Bass va suporta o operatie de defretare si de implant a unei doze noi langa bridge...probabil un Twin J de la MEC. Posibil sa-i pun si un circuit activ cu corectii de ton pe 3 benzi...Cam atat...deocamdata :)

 

 

 

Si un update...Tigrul meu are acum doze active si eq activ in trei benzi...suna killer! Squierul a plecat la plimbare si a ajuns la calduramare.

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Si un update...Tigrul meu are acum doze active si eq activ in trei benzi...suna killer! Squierul a plecat la plimbare si a ajuns la calduramare.

 

 

Si inca un update...compressor Symetrix 501 de rack...o scula buuuuuna. Sa-mi traiasca!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest calduramare

Da da, exact , Squier-ul a ajuns la mine si pot spune cu mana pe inima ca suna al dracului de bine cu corzi EMG. spunea careva mai sus ca modelul Affinity e jalnic.... cred ca a probat el unul naspa sau nu stie sa aprecieze.... ma rog, eu i-am schimbat corpul cu unul de mahon, i-am mai pus o doza j iar acum suna exact asa cum am visat. sustain mai lung de-atata cred ca nu exista. Florine sa stapanesti sanatos sculele alea !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Da da, exact , Squier-ul a ajuns la mine si pot spune cu mana pe inima ca suna al dracului de bine cu corzi EMG. spunea careva mai sus ca modelul Affinity e jalnic.... cred ca a probat el unul naspa sau nu stie sa aprecieze.... ma rog, eu i-am schimbat corpul cu unul de mahon, i-am mai pus o doza j iar acum suna exact asa cum am visat. sustain mai lung de-atata cred ca nu exista. Florine sa stapanesti sanatos sculele alea !

 

 

Corzi EMP.... :) Multam fain!

Link to comment
Share on other sites

am si eu un Hohner B bass cu 4 corzi, neck-thru, 24 freturi, doze Dual Select EMGtm J-Style, Active Preamp w/ Dual Vol, Stacked Bass/Treble cut/boost, active/passive switch, Hip-Shottm Y-Type, D-Tuner on Low E, bridge steinberger w/Fine Tuners si recent am luat un Gallien-Krueger backline 210 de care sunt foarte multumit deocamdata.

a si folosesc corzi fender, inca nu am reusit sa iau elixir sa vad cum sunt dar sunt cat de cat multumit si de astea

post-3211-1212928792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

basistul de la noi are:

un Ibanez cu 5 din lutita cu ceva piezo in el nu stiu exact modelul

 

Mesa M Pulse 350 cu boxe Hartke (de la Negura, a fost de vinzare pe rgc acum vreun an) si e din nou de vinzare acum, tot la 1800 de euro, pentru ca si-a luat un

 

 

Laney Nexus, cu tot cu boxa originala 8X10, nou.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hmmmzzz...

1. Istorie (sper sa mai tin minte tot ce am avut):

- Bass: Reghin > Ural (rusesc) > Fender Jazz MIM > Spector Legend Custom & ESP B50 > Ibanez SR500 & EDB550 > Ibanez BTB205 + GSR205 + Cort Action + Schecter Damien...cred ca mi-a scapat totusi ceva :)

- Amp/combo: cateva boxe de ascultat muzica (pe care evident le-am terminat scurt...pe vremea aia - a copilariei - nu stiam ca pentru instrumente trebuie amplificare speciala, hehe) > combo Taifun (rusesc) > Behringer BX600 > Hartke VX3500

- pre-uri/multieffecte: mmm...multe...si majoritatea de pomana (am ajuns in timp la concluzia ca nu-s bune decat de "omorat" si "murdarit" sunetu'...cel putin la bass); din ce mai tin minte...un multiefect Boss ME6B, Behringer V-Amp Pro si Hartke VXL Bass Attack Pedal

 

2. Prezent

- Bass: Ibanez EDB700, 550 & 555, SR400PB; Cort Artisan C4 & C5H

- Rig: GK 700RB-II Amp & 2 cabinete Warwick WCA 411 Pro, Korg DTR-2000 si un power conditioner Phonic (PPC800E); inca ma gandesc daca & ce compresor...

 

 

 

basistul de la noi are: un Ibanez cu 5 din lutita cu ceva piezo in el nu stiu exact modelul

 

Ceva in genul asta: http://ibanezregister.com/images/BASSES/im...da905nms-04.jpg ? :)

Link to comment
Share on other sites

am si eu un Hohner B bass cu 4 corzi, neck-thru, 24 freturi, doze Dual Select EMGtm J-Style, Active Preamp w/ Dual Vol, Stacked Bass/Treble cut/boost, active/passive switch, Hip-Shottm Y-Type, D-Tuner on Low E, bridge steinberger w/Fine Tuners si recent am luat un Gallien-Krueger backline 210 de care sunt foarte multumit deocamdata.

a si folosesc corzi fender, inca nu am reusit sa iau elixir sa vad cum sunt dar sunt cat de cat multumit si de astea

 

BUNA ,AM O INTREBARE 

 

POT SA FOLOSESC O COMBINA PE POST DE STATIE?

 

am si eu un Hohner B bass cu 4 corzi, neck-thru, 24 freturi, doze Dual Select EMGtm J-Style, Active Preamp w/ Dual Vol, Stacked Bass/Treble cut/boost, active/passive switch, Hip-Shottm Y-Type, D-Tuner on Low E, bridge steinberger w/Fine Tuners si recent am luat un Gallien-Krueger backline 210 de care sunt foarte multumit deocamdata.

a si folosesc corzi fender, inca nu am reusit sa iau elixir sa vad cum sunt dar sunt cat de cat multumit si de astea

 

BUNA ,AM O INTREBARE 

 

POT SA FOLOSESC O COMBINA PE POST DE STATIE

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
BUNA ,AM O INTREBARE 

 

POT SA FOLOSESC O COMBINA PE POST DE STATIE  :):):D:P:D

 

 

 

NU, nici nu se aude bine, si in plus ai sansa sa strici si combina. Vinde-o si cumpara un combo de 30W, si ai un amp de exercitiu acasa ;)

 

Am un bass unknown si tre'sa apara cat de curand un Fender P-bass...

bass combo Warwick sweet 15.2

post-3461-1224774048_thumb.jpg

post-3461-1224774057_thumb.jpg

 

 

Bassul tau nu e unknown, e un Reghinar Made in Romania. Ai avut noroc de doze OK pentru vremea aia pe la noi, au fost echipate si in alte variante. Am avut si eu unul care m-a slujit bine ani de zile. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
De la squier incoace mi s-au mai intamplat niste scule adevarate...Un Warwick Corvette STD Bubinga 5 custom(35" wenge bolt-on neck in 5 laminatii, bubinga body, brass nut Just A Nut I - patentat de Warwick, black hardware) un amp ProFet 5.1 de 500W, cu doua cabinete, WCA 115 Pro (1 difuzor de 15") - 300W si WCA 211Pro (2 diff-uri de 12") tot de 300W. Bass-ul a venit cu RockCase by Warwick, corzi EMP pe el si de rezerva un set in User Kit. Squierul P-Bass va suporta o operatie de defretare si de implant a unei doze noi langa bridge...probabil un Twin J de la MEC. Posibil sa-i pun si un circuit activ cu corectii de ton pe 3 benzi...Cam atat...deocamdata :)

 

 

 

Squier-ul l-am dat de un an, acum o saptamana am dat si Profetul ...

 

Am dat Warwick-ul custom pe un Ibanez BTB Prestige si am luat un amplif Warwick Tubepath 10.1 (1000W) din diferenta luata la bass. Compresorul Symetrix 501 inca il mai am si il pastrez. Ma mai asez cu banii si vand cabinetul 211 (2 difuzoare de 10") pentru a lua un 411. Si ma opresc o vreme. Cand ma vor da banii afar' din casa voi comanda un alt custom la Warwick :). SI GATA!

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.