www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Review Johnson Clarity


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Link: http://www.fretstore.com/detail.aspx?ID=445

 

Acum vreo luna jumate am cumparat o chitara Electro-Acustica Johnson Clarity de la Magazinul Muzica.

Chitara este de culoare albastra si arata exact ca cele de la linkul de mai de sus. Pe site era vreo 185$ dar de la magazin am luat-o cu 7 milioane. Am preferat asa, fiindca pe site nu aveam cum sa ma joc putin cu ea, sa vad cum suna.

 

Ce mi-a placut la ea:

 

- Imi este foarte usor sa ma misc pe grif

- Suna curat ca lacrima

- Are un sound diferit de toate electro-acusticele pe care am cantat pana acum

- Am avut ocazia sa cant de vreo 3 ori live cu ea pentru public si am primit feedback pozitiv legat de sound-ul ei, comparativ cu o chitara Stagg electro-acustica pe care cantam inainte (care era imprumutata)

- Sistemul de prindere a curelii este exact ca la chitara electrica, spre deosebire de alte chitari electro-acustice care le-am vazut, care aveau prinderea langa cheile de acordaj.

 

Ce nu mi-a placut:

 

- Spatele rotund poate provoca alunecarea de pe picior a chitarii daca nu esti atent :)

 

Mai are cineva o chitara lafel? Imi poate spune ce a mai descoperit bun sau rau la ea?

 

In secunda asta sunt internat in spital, asa ca nu pot posta nici poze cu chitara, nici un demo de sound. Dar cum ies din spital, promit sa o zdrangan putin pentru voi :)

 

Numai noroc!

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Link: http://www.fretstore.com/detail.aspx?ID=445

 

Acum vreo luna jumate am cumparat o chitara Electro-Acustica Johnson Clarity de la Magazinul Muzica.

Chitara este de culoare albastra si arata exact ca cele de la linkul de mai de sus. Pe site era vreo 185$ dar de la magazin am luat-o cu 7 milioane. Am preferat asa, fiindca pe site nu aveam cum sa ma joc putin cu ea, sa vad cum suna.

 

Puteai sa o testezi in magazin...sa vezi daca iti place, si sa o cumperi de pe site. te scoteai mai ieftin. La ce e bun guitar shop? :)) pariu ca 60% din cei care testeaza scule acolo au intentia de a le cumpara de pe net mai ieftin...daca se poate, asta dupa ce au auzit live ce pot face. :) . o chitara care isi merita banii... chiar si cei 7 milioane....

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu mai de mult .. se chema Clarity , cred ca e aceeasi treaba ... suna foarte bine chitara , dar aceeasi problema , cadea de pe picior ... si suna foarte incet acustic in comparatie cu o acustica obisnuita ... si intr-o zi a scapat-o n prieten in headstock si a crapat grifu .. si am dat-o dupa aia rapid !

Link to comment
Share on other sites

@Bong: Nu, eu stiam de dinainte sa o cumpar ca modelul in sine suna foarte bine. M-am interesat la cineva care a vazut ceva chitari in viata lui. Numai ca eu am vrut sa o iau din magazin, fiindca unele chitari au defecte din fabricatie. Si pe net nu ai cum sa stii daca o anumita chitara are sau nu defecte, chiar daca este un model recunoscut.

 

@Alex_Strat69: Merci pentru feedback. Si da, normal ca suna putin mai incet. Camera de rezonanta este pe jumate cat la una normala. Dar pentru asta am luat-o.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.