www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Introducere In Studiul Chitarei Electrice


Guest arosulescu
 Share

Recommended Posts

Guest arosulescu

"Introducere în studiul Chitarei electrice" este o metodã de chitarã electricã, una din puținele cãrți -de aceastã naturã- publicate în limba românã. Va apãrea la Editura Muzicalã în anul 2009, Bucureºti.

 

Are 142 de pagini color ºi cuprinde cele mai importante noțiuni de teorie, armonie, tehnicã ºi improvizație necesare oricãrui chitarist începãtor sau intermediar. De asemenea, conține un CD cu 69 de trak-uri cu diferite exemple ºi exerciții, dar ºi 4 dintre piesele mele.

 

În curând, cartea se va gãsi la toate magazinele M&C Music din România.

 

 

aproximez ca in trei saptamani se va gasi de vanzare.

 

Voi mai reveni cu un anunt la momentul potrivit.

 

Va multumesc!

 

http://chitaraelectrica.blogspot.com/

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest arosulescu

Imi pare foarte rau dar pretul va fi destul de piperat... printarea policromiilor este devastator de scumpa...va fi undeva la 70 de roni bucata. Dar are o calitate grafica impecabila (am deja 20 acasa dar sunt vandute)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Vreau una cu autograful autorului, te rog.

 

Da-mi PM cu contul si iti virez suma.

 

Multumesc.

 

 

esti dragut! :) multumesc pentru sustinere!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Poate o sa organizezi o lansare de carte la magazin la Cluj, iti cumperi un pix nou, ne anunti si pe noi si te onoram cu prezenta :)

 

 

da ar fi foarte frumos numai ca nu ma pricep la evenimente cu caracter festiv (adica le urasc) ... am un blocaj mental in astfel de situatii... :) dar probabil ca ar fi o oportunitate si pt mine sa vand mai multe carti. Poate cu ocazia asta o sa incep sa le inteleg (pe ele evenimentele) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Ma bucur ca a aparut, astept exemplarul meu, toate cele bune,

Barni.

P. S. Cat mai multe exemplare vandute!

 

 

sigur ! nu am uitat!

 

 

"deja ma gandesc ce o sa fac cu banii.... :) "

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Eh...ai timp sa te gandesti ce faci cu ei, poate o chitara noua, un amp nou, ceva pedale, gasesti tu ce sa faci cu ei :)

 

Bafta la vanzare :)

 

sigur gasim noi ceva :)

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

e laudabila orice initiativa de genul asta mai ales ca piata este cam saraca in lucrari inteligibile. ca o sugestie: ar fi extrem de utila si o vanzare online cu validare pe internet pt un sg utilizator. de ex cum se face la ableton live. si in cazul asta pretul ar fi probabil si mai accesibil iar numarul clientilor ceva mai mare. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
e laudabila orice initiativa de genul asta mai ales ca piata este cam saraca in lucrari inteligibile. ca o sugestie: ar fi extrem de utila si o vanzare online cu validare pe internet pt un sg utilizator. de ex cum se face la ableton live. si in cazul asta pretul ar fi probabil si mai accesibil iar numarul clientilor ceva mai mare. :)

 

 

da este o idee care mi-a mai fost adusa in atentie dar sunt doua probleme: 1 functia copy paste care devine inevitabila in cazul unui pdf,

2 nu stapanesc inca aceste tehnici ale internetului. Ar trebui sa ma upgradez umpic dar ... varsta nu imi mai este favorabila pe latura asta IT (sau cum sa o numesc).

3 apoi nu stiu daca editura ar fi de acord cu asa ceva. Tre sa ma interesez.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Draga arosulescu. Ai putea face o lista EXACTA cu ce se va discuta in cartea ta? Si cateva pagini sample?

Acasa mai am o gramada de carti de chitara pe care am dat cel putin 50 RON fiecare, si doar din una am invatat cate ceva nou si util. Multumesc.

 

uite am sa va atasez cuprinsul cartii si un track unde contextualizez muzical gama hexatonala (explicatiile le veti gasi in carte). Mai mult de atat nu pot face.

 

uite am sa va atasez cuprinsul cartii si un track unde contextualizez muzical gama hexatonala (explicatiile le veti gasi in carte). Mai mult de atat nu pot face.
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Multumesc Adriano. Referitor la ce mi-ai scris in mesajul personal .... " DE CE NU SE FACE PUBLICITATE MAI MARE?" PENTRU CA NU TE BAGA NICI DRACU IN SEAMA... acesta este motivul ...nu intere pe nima decat daca platesti sume astronomice.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
felicitari pt realizare. stiu ca muncesti de ceva vreme la aceasta carte si sper sa-ti fie rasplatita munca.

numai bine!

 

 

asa este Neuron... cuget de vreo 10 ani la proiectul asta si tehnoredactez si corectez la text de vreo 10 luni...

 

multumesc si numai bine iti doresc si tie.

 

ps: tre sa mentionez ca m-am consultat cu Neuro si Alin Ilies (wild alien) in privinta unor aspecte teoretice. De altfel am reusit sa iau contact si cu domnul Frank Gambale care a fost foarte amabil si mi-a raspuns la toate intrebarile pe care i le-am adresat. Domnia sa a dorit chiar sa aiba un exemplar din metoda (evident ca nu i-am putut refuza aceasta doleanta care m-a onorat foarte mult).

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
unde se poate gasi cartea?

 

 

Salut.

 

Astept cu nerabdare sa imi vina isbn-ul si CIP-ul de la editura si respectiv de la Biblioteca Nationala a Romaniei. Aceste formalitati dureaza din pacate. Apoi va intra la printat si legat. Cred ca mai dureaza cel mult doua saptamani. Si eu vreau sa nu lungim treaba prea mult pentru ca nu are niciun rost. Cum o am, voi da un nou anunt oficial (ca sa zic asa). Va dati seama ca eu sunt cel mai nerabdator sa o vad la mc music in rafturi.

 

Asadar, cartea se va gasi, in prima faza, la toate magazinele M&C MUSIC din Romania. Trebuie sa ii multumesc lui Calin ca a fost de acord cu aceasta colaborare. Apoi, daca se vine, voi face inca un rand de manuale pe care voi incerca sa le distribui si la librarii.

 

Multumesc pentru sustinere.

Link to comment
Share on other sites

bravo Andrei, felicitari. o sa vreau si eu una cu tot cu dedicatie. sper ca toti colegii forumisti sa sprijine acest efort al tau si sa comande cartea, chiar daca ii ajuta sau sunt deja informatii pe care le cunosc. o alta viziune nu strica niciodata. si acuma, vizavi de pretul piperat, sa fim seriosi... daca va ganditi cata munca este in spate, cata sudoare si ore consumate nu e chiar asa. 15-20euro ii "spargem" mare parte din noi la o iesire la pizza sau bere. acum ajutam un muzician in demersul lui de a promova acest instrument, de a-l populariza si de a fi de folos celor care vor sa se apuce de cantat la chitara.

 

felicitarile mele inca o data. sunt multi oameni care apreciaza treaba asta. poti fi fericit.

Link to comment
Share on other sites

bravo Andrei, felicitari. o sa vreau si eu una cu tot cu dedicatie. sper ca toti colegii forumisti sa sprijine acest efort al tau si sa comande cartea, chiar daca ii ajuta sau sunt deja informatii pe care le cunosc. o alta viziune nu strica niciodata. si acuma, vizavi de pretul piperat, sa fim seriosi... daca va ganditi cata munca este in spate, cata sudoare si ore consumate nu e chiar asa. 15-20euro ii "spargem" mare parte din noi la o iesire la pizza sau bere. acum ajutam un muzician in demersul lui de a promova acest instrument, de a-l populariza si de a fi de folos celor care vor sa se apuce de cantat la chitara.

 

felicitarile mele inca o data. sunt multi oameni care apreciaza treaba asta. poti fi fericit.

 

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Multumesc pt sustinere. Da... daca s-ar vinde 7000 de exemplare cati useri sunt pe forum .... ar fi o treaba. Sigur ca nu sper la asa ceva (nici nu ar fi bani pt un asemenea tiraj).

 

Sper sa va fie de folos.

Link to comment
Share on other sites

Guest Daniella

Daca ma puteti ajuta .. caut violonista pentru o colaborare , max 22 de ani si aspect fizic placut .(Bucuresti)

In cazul in care cunoasteti si imi puteti recomanda pe cineva va rog lasati mesaj ..

Multumesc frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sustinere. Da... daca s-ar vinde 7000 de exemplare cati useri sunt pe forum .... ar fi o treaba. Sigur ca nu sper la asa ceva (nici nu ar fi bani pt un asemenea tiraj).

 

Sper sa va fie de folos.

BRAVO...BRAVO...BRAVO.

 

acum intrebare:

mai sunt exemplare de vanzare (bineinteles cu autograful autorului :) )....sau asteptam la MC Music?

 

bafta la vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.