www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Zoom G2.1u


Guest junkie
 Share

Recommended Posts

Guest junkie

De vreo doua zile imi scartie pedala de expresie de la procesor, nu ca m-ar deranja sgomotul dar merge si sacadat, stie cineva care poate fi cauza ? :)

 

Si culmea pedala este noua, ca am luat-o de craciun :)

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

  :) mie g2.1u  mi se pare extrem de solid. si totusi la cati bani e g9 te-ai astepta sa fie mai de calitate  :) oricum cat timp e in garantie totul este bine, teoretic  :)

Link to comment
Share on other sites

Am avut un ZooM 505...nu 505II..prima varianta...si de atunci am zis ca nu mai cumpar nimic marca zoom.

Sunet sintetic,pretul mare pentru ceea ce poate,fragila etc.

Am vazut si am cantat si pe G-uri...aceleasi probleme.

De atunci s-au schimbat trei generatii de procesoare .Cum vrei sa sune un DSP doar acesta este intentia sa sune "altfel".

Dar am un Ecou Zoom508 pe 32KHz/16bit functioneaza super calitativ si 15KHz banda este super .

Ptr sunet "nesintetic " canti pe scule adevarate, daca nu ai posibilitatea canti pe ce se poate.

Sculele trebuiesc intretinute , curatate ,unse etc .Cu atata praf ce intra in ele nu-i de mirare ca se duc componentele mecanice.

 

Am si eu la un Korg problema cu butoanele , trebuie schimbate micrcrocontactoarele ,cu din acelea din "mouse" ce rezista la multe comutari.Se intampla din pacate sa se monteze calitate mai slaba.R un Korg nou nout dupa 2 luni nu mai functionau doua din butonele de setare!!Le -am schimbat.

 

Zoom sunt ieftine tocmai din cauza "ambalajului" mai slabut,dat si celelalte firme fac la fel.

 

Zoom are unul din cele mai bune procesoare la ora actuala de 96KHz/32bit de viteza destul de mare , se poate compara viteza processoarelor ascultand latenza la Pitch/Bend .si la Octave up sau down(pitch) .

Link to comment
Share on other sites

Am fost dezamagit,sa stii ca am mai probat si alte generatii,dar nu m-au satisfacut.(am scris mai sus)

Am fost multumit de Korg Ax30G-super ieftin si super bun,are 7ani si merge impecabil.

Acum cant cu pedale, cu ala cant la casti in casa.

E parerea mea personala nu e cazul sa fie luata in seama :)

Link to comment
Share on other sites

Zoom G9.2tt suna bine dar nu e fiabil. Se face praf repede pentru ca piesele interioare sunt de proasta calitate si cedeaza usor..... Stiti cumva pe cineva care poate sa le ilocuiasca fara sa il strice ;:) :)

Da , chinezisme .Nu inteleg , la un "mouse" fac mi si mii dr click-uri iar la o pedala nu rezista 100 de clickuri?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.