www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce V-a Determinat Sa Va Apucati De Chitara?


Guest crocodil
 Share

Recommended Posts

Guest crocodil

Ce v-a determinat sa va apucati de chitara? Va place sa faceti asta? Eu am inceput sa cant atunci ca auzeam colegi de ai mei ca isi vor cumpara chitari.. aveam si eu una pe acasa.. apoi am inceput si mi-a placut :) . Nu vreau sa-mi fac NEAPARAT un mod de a trai din asta (cant din placere), dar cine sti ce se poate intampla in viitor. Asa ca spuneti-mi voi povestioarele voastre. [daca considerati acest topic inutil, gresala mea, am vrut doar sa aflu despre altii]

Edited by crocodil
Link to comment
Share on other sites

Guest Mi_Cald

 Solourile din November Rain. :)  Defapt asta a fost factorul determinant,ca eu tot vroiam chitara de mult timp,dar cand am inceput sa scult GnR la greu,si desigur NR,am zis ca nu se mai poate asa,trebuie sal cant si eu. Restul e cancan.

Link to comment
Share on other sites

Simplu...am cunoscut un tip...Gabi [aka in prezent " Frate-mio"] el canta la chitara...ieseam in fiecare zi in cetate [sunt din sighisoara], la o bere pe undeva pe acolo...si el venea mai tot timpu cu chitara...si i-am spus sa ma invete si pe mine o melodie ceva din acorduri...sa cantam impreuna...si al dreaq...ca acum mor de nu cant la chitara...cool.gif

LE : Sau ceva de genu..pana mea, nu mai tin minte :) !!

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Eo.. cand am invatat sa umblu si sa arat semnul international cu degetul mijlociu mam'mea mi-a pus chitara in mana, fireste ca nu mi-a placut la inceput, apoi cu timpul au aparut niste chestii ciudate in varful degetelor :) asa ca m-am trezit azi investind bani in muzica mai mult decat in c*r*e :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever

Acum 4 ani, intr-o zi, m-a intrebat tata daca as vrea sa cant la un instrument, (Mie imi placea de Steve Vai) si i-am raspuns cu da. Fiind un fan al acestuia, am ales chitara si nu imi pare rau. :)

 

Deci tata si Steve m-au facut sa imi placa chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Acum 4 ani, intr-o zi, m-a intrebat tata daca as vrea sa cant la un instrument, (Mie imi placea de Steve Vai) si i-am raspuns cu da. Fiind un fan al acestuia, am ales chitara si nu imi pare rau. :)

 

Deci tata si Steve m-au facut sa imi placa chitara :)

 

As vrea sa fie si tata asa de intelegator cu mine :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu de mic voiam sa cant la chitara(nici macar nu stiam cum arata una :D) si cand m-au vazut mai convins mi-au luat chitara :)...adica dupa cativa ani :)).....de pe la 6 ani ceream chitara :))...si la 12 mi-au luat-o :D...si la 14 ani mi-am luat electrica( acum 3 luni :P )

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Pai eu incepusem sa ascult rock,metal si d-astea cam pe la 10 ani(daca nu ma insel la un prieten de familie acasa canta nightwish melodia Crownless-introul cu Emppu la chitara rupe tot si de acolo a inceput placerea pt genul asta de muzica) apoi m-am axat stict numa pe melodii unde iesea chitara in evidenta :) si in sfarsit...acum un an si ceva la 16 ani am strans bani si mi-am luat o chitara electrica;acum sunt la a 2a.si imi place de 100x mai mult ca la inceput muzica asta precum si sa cant la chitara. :)

Edited by eXtr3m3
Link to comment
Share on other sites

Pe cand aveam 5 ani aveam niste prieteni de familie cam cu vreo 10 ani mai mari ca mine. Stateam usa in usa si toata ziua eram pe la ei. Numai metal bagau. De la ei am auzit de Metallica, de Guns N' Roses, de Greenday si de Andre :)

 

Apoi am inceput sa ascult si e acasa. Bunica-mea m-a dus la pian pe la 7 ani, dar profesoara a facut greseala de a ma lua doar cu teorie si de a nu-mi arata si mie nici o melodie simpla pe care sa o pot canta. Asa ca, mi-am pierdut interesul rapid.

 

M-am apucat de chitara acum 7-8 luni fiindca se apucasera si 3-4 colegi de-ai mei. Acum doar vreo 2 ne mai tinem de treaba.

Link to comment
Share on other sites

Eu am observat la un moment dat ca tipii care cantau la chitara in jurul focurilor de tabara primeau toata atentia dupa ce se faceau "muci" (in sensul ca erau ingrijiti de restul tribului si pupati si culcati in cort , asta ca sa nu pateasca ceva ...ca deh, si maine e o zi si cineva trebuie din nou sa cante...) . In tot acest timp ceilalti care se "muceau" (de bunavoie, sa nu intelegeti gresit...) erau complet ignorati si desi nu erau cu nimic mai prejos decat "el mariachi", adesea ramaneau cu shalele goale pe afara, pe jos, langa focul stins, pana dimineata. Trageti voi concluziile... :) (acesta a fost un pamflet...)

 

Acum sa lasam gluma deoparte si va zic de fapt ce m-a impins spre chitara: John Lee Hooker si magicul sau stil de cantat blues. :)

Link to comment
Share on other sites

Ce v-a determinat sa va apucati de chitara? Va place sa faceti asta? Eu am inceput sa cant atunci ca auzeam colegi de ai mei ca isi vor cumpara chitari.. aveam si eu una pe acasa.. apoi am inceput si mi-a placut :) . Nu vreau sa-mi fac NEAPARAT un mod de a trai din asta (cant din placere), dar cine sti ce se poate intampla in viitor. Asa ca spuneti-mi voi povestioarele voastre. [daca considerati acest topic inutil, gresala mea, am vrut doar sa aflu despre altii]

 

Am avut ceva incercari si mai inainte dar impulsul final il zic pe scurt ca sa nu plictisesc :

fosta vecina de la 3; pe care tineam musai s'o impresionez ca june tinerel ce eram :) Rezultatele atunci n'au fost pe masura asteptarilor mele; anii au trecut; vecina s'a mutat;s'a maritat; e fericita... iar eu am castigat o "prietena" pe viata :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai .... o chitara reghin veche de vreo 30 de ani cu griful dislocat de corp, care statea degeaba prin casa, o minte deschisa si visatoare, un spirit revoltat, o carte de muzica de clasa a 7-a, metal cat cuprinde, MULT timp petrecut inchis in camera mea .... si, evident .... incurajarile calduroase primite de la parinti ..."IAR ZDRANGANI ??" .

 

In cele din urma, muzica a devenit realitatea primara in care imi petrec timpul, iar in lipsa ei ... probabil mi-as fi luat gatul de multa vreme.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fratele meu,canta la chitara(mergea la cursuri la Palatul Copiilor) si am inceput sa fur de la el cate un acord,doua...si mi-a placut sa cant(puteam sa imi exprim sentimentele si sa ma descarc prin chitara) Mai tarziu in clasa a 9-a am luat lectii de chitara clasica-doar 8luni de zile(am continuat singur,profesorul meu a trecut intr-o lume mai buna)

Link to comment
Share on other sites

Am avut o chitara acustica reghin din '74 in casa de cand ma stiu. Este chitara de cantat la focul de tabara in studentie a tatalui meu. Am inceput si eu prin clasa a zecea cu un curs de chitara clasica la scoala populara de arte din Oradea, curs din care am facut doar 2 trimestre din cauza unui accident nasol la mana stanga, in urma caruia am ramas cu doar doua degete functionale si nu mai puteam sa prind nici Mi minor. Si mi-am zis: BA PE-A MA-TII ! si m-am ambitionat si dupa vreo doi ani am reusit sa-mi folosesc relativ normal toate degetele.

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat prin '93, din joacã. Prima chitarã a fost un Reghin acustic trei sferturi, cado de la un clãpar coleg de liceu (cel care m-a convins cã pot și cu care am început sã zdrãngan Child In Time). Am învãțat ceva acorduri din cartea lui Petric și dã-i și luptã.

Prin '95 am schimbat chitara cu un Reghin Spaniol II de la Moșu', pe care în neștiința mea am încredințat-o spre vopsire unui preten artist plastic. A iesit neagrã, cu Tri Ryche pe headstock, "inlay-uri" lightning din autocolant verde (nah, numai de culoarea aia aveam...), "Pile of Skullz" si "Scorpion" (habar n-am de ce, pentru cã nu-i semnul meu zodiacal, dar arãta wicked) pictate cu vopsea albã pe corp. :) Cu chitara asta am trecut la agãțat. Și a mers. :)

Prima electricã pe care am pus laba a fost o bulgãreascã împrumutatã cateva zile de la asistentul de Geologia României, pletos dar non-chitarist. Pe post de amp: un deck și stație Electronica.

La final de facultã am lãsat-o treptat și m-am reapucat acu' trei ani; de data asta, având ceva cașcaval și fiind total lipsit de informație, mi-am tras un Behringer de toatã frumusețea. Pe vremea aia, forumiștii nu erau atât de vehemenți cu privire la respectivul brand. :D

Restul se știe... Ce-i mai nasol e cã nici acu' habar n-am sã cânt. :)

 

Later: Nah c-am gãsit și-o pozã cu frumușața de Reghin pictatã:

post-734-1231494925_thumb.jpg

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.