www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce V-a Determinat Sa Va Apucati De Chitara?


Guest crocodil
 Share

Recommended Posts

Guest adrianodisegnare

Eu am inceput cam de la Craciun (2008). Mergeam mereu la un prieten ca sa mai invat sa desenez si el asculta mereu rock. Intr-o zi nu am mai desenat nimic, ore intregi mi-a arat videoclipuri cu metallica guns n roses acdc queen michael jackson robbie williams etc... Cei mai buni in domeniu. Trebuie sa stiti ca pana la momentul ala eu ascultam numai manele, rapp si house. Din ziua aia am prins gust pt rock, iar de craciun tipul mi-a oferit o chitara acustica veche si aproape imposibila. M-am indragostit lulea mai ales cand am invatat inceputul de la nothing else matters - Metallica (prima melodie pe care am invatato) ... De acolo totul a fost natural, am lasat acustica aia imposibila in care mi-am si taiat pielea de pe degete si am imprumutat o copie Stagg si dai bataie ! Metallica la greu, GnR la greu... melodii intregi cap coada inclusiv solo...

Acum nici nu concep viata fara chitara , fara muzica rock,iar vecinii sunt in pragul disperarii :)) . Abia astept sa strang bani si sa imi iau o chitara adevarata si un amp. Preferatii mei sunt Slash , James Hetfield si Kirk Hammet , de departe !

Link to comment
Share on other sites

In decembrie 1990 am luat prima mea chitara din economiile mele de elev la seral, o clasica hora de prin '68, deci mai batrana si ca mine, cam obositoare la actiune, ceva fretbuzz pe la fretul 9 pe LowE si A. Pe ea am inceput sa ciugulesc intai clasica de unul singur, (cu note, nici vorba de tab-uri atunci) am avut acasa 2 metode, una de Carulli si una de Carcassi in rusa (harasho!), am bagat ceva de pe ele, m-am plictisit, am inceput ceva riff-uri, acorduri, m-am prostit niste ani. De anul trecut sunt prin cele crude strainatati asignat la un job cu durata fixa de 3 ani, intr-o zona strategica zic eu (la distanta de 270 km. de Koln, 250 de Paris, cam tot atata de Amsterdam). Aici m-a lovit pofta de electrica si studiu mai serios (prioritatile mele financiare sunt altele, asa ca am ales ceva ieftin si fara mari pretentii) si inca ma dor buricele degetelor dimineata (cand cant le simt calde, nu ma dor). Sunt si oleaca de computer geek, am dat deja jos vreo 20 de giga de lectii de chitara, taburi, software de simulare, reviste vechi guitar magazine cu transcrieri in format .pdf (astea m-au bucurat cel mai mult). Tot ce sper e sa nu moara microbul ca e pacat...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

varumio era obsedat de chitara si si-o luat o chitara acustica la prima vedere mie nu mi-o pasat dar dupaia si-o luat o chitara electrica si l-am rugat sa ma invete si pe mine sa citesc partitura si sa imi dea un cantec usor si am invatat o parte FOARTE mica din cantecul fear of the dark (partea aia 0-0-0-0-2-2-3-3-2-2-0-0-3-3 sau ceva de genu) nu am reusit sa o invat si era sa ma dau batut :) si dupaia am invatat come as you are cam in 1 ora :) apoi tot asa chestii usoare ca de ex inceputul de la beat it si dupa 1/2 de an mi-am luat o chitara acustica si planuiesc sa-mi iau de craciun si una electrica :)

Link to comment
Share on other sites

Mereu am vrut sã cânt la un instrument ºi trebuie sã recunosc cã de când sunt mic mi-a plãcut , îmi place ºi o sã-mi placã ....trombonul :) , deoarece eu sunt fan al muzicii ska-punk .Apoi ...am descoperit cã-mi plãceau Ramones , iar Johnny Ramone ( chitaristul ) mi se pãrea genial , nu aveam nimic habar despre cum se cântã la o chitarã .

 

Aºa cã am vizionat multe videoclipuri pe Youtube , am citit pe net , ºi am sfârºit prin a-mi cumpãra un Reghin , copie dupã strat , dupã care am învãțat primele acorduri :) Am avut noroc ºi cu tata care m-a sprijinit ºi mi-a cumpãrat un amplificator .

 

Acum pot spune cã acest instrument e viața mea :) deºii trombonul rãmâne în top

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest CarmenPunkGirl

Toate formatiile de rock care imi plac. Cand vedeam cu cata pasiune traiesc pe scena.. atunci s-a declansat ceva :)

Edited by CarmenPunkGirl
Link to comment
Share on other sites

de mic mi-ar fi placut sa cant la chitara.dar nu mi-am exprimat dorinta asta cum ar trebui decat pe la 16 ani...asa ca cu chiu cu vai, mi-am cumparat o prima chitara electrica, squier stratocaster, pe care usor usor am invatat sa cant.acum am un an de chitara si se vede progresul.dar nu ma opresc aici.

vreau sa ating un nivel mult mai mare (asta, si sa invat sa cant blues)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Rifful de la "Smoke on the Water" si doua piesutze ale lui Van Halen: "Eruption" si "Spanish Fly"... Atunci m-am intoxicat. Am mai avut pe de-asupra norocul sa fi facut 8 ani de vioara si paralel 3 ani de pian, plus teorie si o gramada de solfegii (deh, Scoala de Muzica)... Mi-am zis "n-o fi mai greu decat vioara... plus ca e mai cool"

Link to comment
Share on other sites

Guest Juninio

ambitia...imi placea sa sunetul scos de chitara:X am inceput sa cant la chitara din august si ma descurc pot sa fic bn:X:X har domnului

Link to comment
Share on other sites

M-am apucat de chitara in clasa a 2a. A fost ceva in genu : Se fac niste cursuri de chitara, vrei sa mergi? Eu: DA!

Si uite asa dupa 7 ani(cu un an si ceva pauza) postez aci:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Guitar Hero

Mick Thompson de la Slipknot m'a inspirat sa imi incep activitatea de chitarist. M'am apucat acum 3 luni si pot spune ca ma descurc foarte bine.

Desi am vrut sa ma apuc mai devreme de chitara... nu am avut posibilitatea, dar acum ca o am... nu ma mai pot lasa.

Riffurile lente, zdrobitoare, joase sunt preferatele mele

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest catalindinuion

Eu aveam un prieten care era chitarist si am decis sa facem un schimb de experienta. El avea sa ma invete pe mine chitara iar eu trebuia sa-l invat graphic design. A venit la mine cu o Hora neagra si groaznica. Mi se parea ca se aude bestial :)) Eh, si tot asa am inceput cu zdranga zdranga pana cand m-am decis sa transform asta in hobby. Bineinteles a urmat si prima chitara, un squier bullet de care am fost prea multumit pentru varsta mea. Timpul a trecut, m-am lasat de chitara ca apoi sa ma reapuc. Iar acum... Acum aproape ca dorm cu ea in pat si cant in fiecare zi. O iubesc din ziua in care am vazut-o :)

Link to comment
Share on other sites

Am rasfoit toate paginile acestui topic si am dat de un user care zicea ca s-a apucat tarziu la chitara (15 ani).

 

Ei bine, eu m-am apucat la 18 ani, mai exact acum o saptamana. Pentru ca imi place muzica rock buna.

 

Exersez in fiecare zi intre 20 minute si o ora, acuma sa vedem ce s-o alege de mine. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless

Ei bine, eu m-am apucat la 20. Adica acum vreo 2 luni. M-am apucat pentru ca ... efectiv imi place cum suna instrumentul asta. Atat. Nicidecum pentru agatat, sau mai-stiu-eu-ce.

Acu'... e cam tarziu, dar asta e. Sunt convins ca de invatat pot invata, doar ca o sa ma prinda probabil varsta de 30-40 de ani pana cand o sa fiu multumit de "skill-urile" mele. Oricum ar fi, sper ca intr-un final sa ajung sa pot canta piesele lui Andy Mckee. Sunt absolut superbe (i.e

,
s.a.).

 

Deci da, imi plac acusticele si nu sunt innebunit dupa electrice, in special nu dupa piesele alea cantate incredibil de repede, din care oricum nu inteleg nimic, si care sunt compuse dintr-o succesiune cel putin ciudata de note; in plus, sunetul e prea dur si prea putin armonios; evident, tot ce-am scris aici e foarte subiectiv.

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

M-am apucat la chitara dintr-o razvratire. Cu o palarie de ani in urma, cand eram relativ mic (opt ani de scoala generala) am studiat destul de obligat-fortat pian. Studiu la modul cel mai serios, cu teorie, profesori, scoli de muzica, concursuri, examene, ce mai, tot tacamul. Cand aceasta perioada s-a incheiat i-am promis mamei (artizanul) ca cel putin un an de zile n-o sa mai ating pianul, nici macar sa-l sterg de praf, si mai mult, ma apuc de chitara. Au trecut destui ani de-atunci, inca mai cant la chitara, chiar daca nu mai sunt asa de vehement (in zilele astea sterg pianul de praf, si nu numai :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.