www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce V-a Determinat Sa Va Apucati De Chitara?


Guest crocodil
 Share

Recommended Posts

Guest _Iustin_

Când eram de vreo 4 ani am vãzut la televizor un concert Iris si mi-a placut tare mult chitara electrica, toata ziua imitam cu gura efectul de wah. In scoala primara am vrut sa ma apuc de chitara, mi-au cumpãrat ai mei una, m-am dus la Palatul Copiilor din Timisoara sa ma inscriu la un cerc de chitara si profesorul mi-a zis cã am mâna prea micã. Mai zdrãngãneam la ea aiurea, cãci nu ºtiam nimic. Apoi într-o zi fratele meu mai mic a scãpat-o pe jos sau a fãcut ceva de i-a desprins gâtul de corp. Bunicul meu a reparat chitara dar povestea s-a repetat.

 

Când aveam vreo 14 ani o prietenã de familie mi-a fãcut cadou o chitarã Reghin veche (din placaj), pe ea am invãțat dupã niºte lecții video, apoi mi-am luat prima chitarã clasicã din banii mei ºi dupã un an ºi jumãtate am trecut pe electricã.

 

Probabil cã m-am apucat de chitarã dupã ce l-am vãzut un prieten cântând. Mi-a plãcut mult faptul cã o poți lua ºi pe vârf de munte. Un pian, mai greu. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest unclesamfatg

Prin 2007 am auzit pentru prima oara de Hendrix. WOW! Am dat click pe youtube pe "all along the watchtower" si ma aruncat pe spate primul solo. cand sa terminat muzica miam zis in minte "vrajitorie curata! trebuie sa incerc si eu asta! poate sami ia si 10 ani dar trebuie sa scot si eu aceleasi sunete."

 

Doua luni mai tarziu miam luat prima chitara acustica, naveam pick, naveam de gand sami iau, am cantat pe ea dezacordata timp de 5 luni pana cand miam luat electrica[o yamaha pacifica] si am luat siun tuner. de atunci am invatat o groaza de smecherii, tehnici, teorie, practica, multe. si desi miam schimbat mult influentele, daca dau si acum pe un clip cu hendrix...WOW! just wow!

Link to comment
Share on other sites

Guest Bolog Andrei

la 16 ani am vazut la un prieten cu canta introul de la fade to black apoi miam luat si eu o chitara cat am putut de repede

Link to comment
Share on other sites

Cum nu era voie sa ai par lung pe vremea comunistilor nu te puteai apuca de par asa ca ne-am apucat de chitara ..

 

Chitara este ca si fotbalul un sport ieftin ptr mase. Fara multa pregatire poti canta o serenada in parc .

 

Chiar daca ai bani de un pian si de profesor ...nu-l poti cara in parc .

 

Asa ca chitara este baza ..trei acorduri si lalai ceva text primitiv pe langa ...si iata "baiatul cu chitara" ..

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Octavian Burlan

M-am apucat de chitara pentru ca-mi place muzica, oricat m-as stradui sa evit acest raspuns banal, nu pot atribui asta unei formatii/parti de melodie etc :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest Quarter Punk

Adicã , nimeni nu s-o apucat de chitarã ca sã agațe mai multe gagici ºi-alte cele accesorii....:P

 

 

Acum gagicile nu se mai agata cu chitare, ci cu masini, bani si alte chestii de-astea... death.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Acum gagicile nu se mai agata cu chitare, ci cu masini, bani si alte chestii de-astea... :death:

 

Cel mai la moda sunt batraneii cu femei tinere si bani :lol:

Si sa nu ontopic m-am apucat de chitara deoarece datorita fiind faptului ca am primit prima mea chitara clasica de la unchiul meu la 9 ani.De atunci am fost foarte fascinat de acest instrument , desi o perioada m-am lasat <_< .Cantam floare de colt la serbarea de sfarsit de an pe clasa a 6 a :lol: dupa aceea un timp m-am lasat , iar pe clasa a 9 a mi-am cumparat prima chitara acustica , mi-am luat o Hora avand un unchi de lucreaza acolo , ajutandu-ma si mai tarziu am trecut la electricitate .:death:

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fiu sincer?...

 

Bine... Sunt sincer... Motivul meu a fost destul de simplu: Gacici ... iar pana acum chitara s-a dovedit destul de utila :yay:

 

referitor la cum am inceput, a fost un drum relativ simplu. Am gasit prin pod o Hora acustica de prin '73. Nu fusese folosita niciodata, deci imaginati-va cum ajunsese sa falseze. Am invatat cateva note pe ea, dupa care am trecut la o clasica Yamaha si am luat lectii de chitara clasica timp de aproape 4 ani. am trecut si pe electrica acum 2 ani, insa ma simt mult mai apropiat de clasica, nu stiu de ce...nu cred ca am cum sa explic.

 

Mai demult gasisem un citat care spunea " Gaseste ceva ce iti place sa faci si apoi traieste o viata care sa dovedeasca acest lucru " si cred ca este 100% valabil si in cazul instrumentelor muzicale. Cred ca toti ar trebui sa incercam sa gasim un instrument prin intermediul caruia sa ne exprimam emotiile. Nu exista fiinta (umana) care sa nu simta muzica, iar de asta cred ca toti suntem datori sa aducem la suprafata muzicalitatea din suflet.:lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest UmbraUnuiNor

Cred ca as putea scrie o carte legata de acest titlu. As vrea sa mentionez intai ca datorez tot ceea ce sunt azi tatalui meu, el mi-a fost si inca imi este un mentor in tot ceea ce inseamna arta. El impreuna cu fratele sau au confectionat instrumente in special chitari incepand din 83 pana in zilele noastre si din cate mi-a spus el, ei au fost primii din tara care eu confectionat instrumente "Hand Made" pe cont propriu, intr-un atelier improvizat chiar la noi acasa sub numele de " Adam's ". In ciuda faptului ca am crescut printre instrumente nu am fost atras imediat de chitara. Cred ca pe la 15 ani m-am apucat mai serios si am dezvoltat o pasiune pentru acest instrument. Desi sunt nenumarati artisti care m-au influentat intr-o oarecare masura si m-au ambitionat sa continui sa merg pe aceasta cale, pot spune ca Woodstock-ul m-a impresionat foarte mult. In prezent inafara faptului ca nu trece o zi fara sa cant la chitara, am inceput sa invat arta lutieriei (confectionarea instrumentelor cu corzi). Cred ca am devzoltat un pic cam mult ideea asa ca o sa inchei acum : )) Peace.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Saikoo

M-am apucat acum 5 luni cand am vazut acest videoclip

De atunci ma duc la palatul culturii la cursuri, momentan exersez pe o clasica piese de pe partitura.. avansez incet dar sigur.

Am un fender ce ma asteapta in dulap [ cadou de la niste prieteni din Spania ] si sper ca peste un an-doi sa pot sa improvizez pe un ritm de blues ca domnul din urmatorul videoclip

De asemenea m-am apucat si pentru ca simteam ca prin muzica ma descarc, anul trecut mama mea decedand.. ascultam foarte multa muzica blues. Daca atunci cand ascultam muzica ma descarcam, cand am cantat prima mea piesa de pe partitura va imaginati cum ma simteam: pentru prima data linistit. :)

 

Toate cele bune!

Edited by Saikoo
Link to comment
Share on other sites

Asta nu inseamna ca unul care a inceput la 17-18 ani nu il poate ajunge si chiar intrece pe unul care a inceput la 13 ani. Asta depinde pur de persoana, de vointa si pana la urma de talent.Este adevarat ca inveti mult mult mai usor in " frageda pruncie" dar asta nu inseamna ca e imposibil, sau ca nu mai pot fi si exceptii. Eu asta cred, domnule karpi stiu ca sunteti un chitarist experimentat dar ma indoiesc ca veti putea sa imi schimbati convingerea asta! ( asta e parerea mea, nu stiu cat e de corecta si adevarata , insa asta e mentalitatea mea -nu o pot schimba oricat as incerca)

 

 

 

 

 

Asa este, Michael Padget de la Bullet for my Valentine a inceput sa cante la 18 ani si uite ce a ajuns!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ce v-a determinat sa va apucati de chitara? Va place sa faceti asta? Eu am inceput sa cant atunci ca auzeam colegi de ai mei ca isi vor cumpara chitari.. aveam si eu una pe acasa.. apoi am inceput si mi-a placut :) . Nu vreau sa-mi fac NEAPARAT un mod de a trai din asta (cant din placere), dar cine sti ce se poate intampla in viitor. Asa ca spuneti-mi voi povestioarele voastre. [daca considerati acest topic inutil, gresala mea, am vrut doar sa aflu despre altii]

 

Pe mine m-a atras chitara de cum am ajuns mai cu picioarele pe pamant(cred ca pe la 16) il tot auzeam pe fratele meu cum canta,si pe multi altii si simteam pur si simplu ca TREBUIE sa invat. De atunci chitara e parte integranta din viata mea.Chiar nu imi pot imagina ce as face daca mi-ai lua chitara:))) [probabil te-as urmari pana la marginile pamantului]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca intrebarea din titlu se refera la chitara, dar imi las si eu aici bucatica de nostalgie (sunt pianist) :

Aveam trei ani, si tot ce imi doream era sa cant "Rhapsody in Blue" de G. Gershwin.

Aprox. 20 de ani mai tarziu o cantam la Ateneu cu orchestra Cons.-ului. (si nu, nu "mai" am 23 de mult...).

Intre timp am studiat multe alte piese de pian, concerte, sonate, dar inca ma "inmoi" cand aud Rapsodia...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Bon Jovi.

Cand mi-a aratat mama It's my Life i-am zis imediat ca vreau chitara(stiind cum suna de la tatal unui prieten)Atunci eram prea mic si nu am fost luat in serios.

Pe la 8-9 ani cand intelegeam si yo cum e cu lumea din juru meu si ca se fac cursuri de chitara in destul de multe locuri am inceput sa insist,atunci am fost luat in serios dar parintii mei nu vroiau sa investeasca atatia bani cu profesor acasa chitara etc. deci....

Pana la urma la 11 am gasit un loc ieftin de facut cursuri,unde mi s-a aprins mai tare pasiunea cand ii vedeam pe cei mai mari cum canta @-)

Acum am 13 ani si amintirile sunt inca proaspete :))

Edited by GuitarTovaras
Link to comment
Share on other sites

Pai avea varamea o chitara.. apoi ma uitam in fiecare zi cum cantau astia pe youtube la chitara si era fain... Si am zis ca neaprat trebuie sa incerc si eu... Apoi am luat o chitara mai naspa sa vad daca imi place si o sa stiu.. Apoi " l-am intalnit pe Slash " ( din nou pe youtube :)) ) Si am zis ca imi trebuie imediat o chitara mai buna , mi-am luat una acustica ( mare greseala ) :)) Si pot sa zic ca a fost dragoste la prima vedere :D In fiecare zi cant la chitara... Cand aud corzile cum tremura ma simt asa de bine , zici ca-s putea zbura...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.