www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce V-a Determinat Sa Va Apucati De Chitara?


Guest crocodil
 Share

Recommended Posts

Guest adrian003

poate o sa radeti de mine dar eo st de vreo 2 ani la popi unde se face muzica la greu..si intr-o zi ma uitam la camp rock si l-am vazut pe nick jonas:D si mi-a venit ciuda ca eo nu stiu sa cant la un instrument:D:P chitaristi celebrii stiu decat de handrix si gary moore dar nu am ascultat .

foarte mult mi-a placut nothing else metters la acustica de Igor Presnyakov defapt cea mai frumoasa mel care am ascultat-o:D

 

poate o sa radeti de mine dar eo st de vreo 2 ani la popi unde se face muzica la greu..si intr-o zi ma uitam la camp rock si l-am vazut pe nick jonas:D si mi-a venit ciuda ca eo nu stiu sa cant la un instrument:D:P chitaristi celebrii stiu decat de handrix si gary moore dar nu am ascultat .

foarte mult mi-a placut nothing else metters la acustica de Igor Presnyakov defapt cea mai frumoasa mel care am ascultat-o:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

"The song of the guitar" un film facut de Andres Segovia in 1976 acolo muzica este atat de "simpla" de fireasca si pare atat de usor de facut gestul mainii pe instrument incat am hotarat ca asavoi canta si eu, au trecut 34 de ani de atunci si inca muncesc.... 

Link to comment
Share on other sites

Nici chitaristii pe care ii admir si nici prietenii nu m-au determinat "sa ma apuc" de chitara, ci am inceput sa studiez chitara (foarte tarziu) din nevoia de a ma "exprima" ca si individ. Nu ma mai visez demult "rock star" (iar atunci cand inca eram la varsta la care inca mai visam, nu am facut nimic in aceasta directie) insa atunci cand exersez la chitara simt o multumire sufleteasca extraordinara si parca ma simt mai implinit ca si om.

 

LIR

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nici chitaristii pe care ii admir si nici prietenii nu m-au determinat "sa ma apuc" de chitara, ci am inceput sa studiez chitara (foarte tarziu) din nevoia de a ma "exprima" ca si individ. Nu ma mai visez demult "rock star" (iar atunci cand inca eram la varsta la care inca mai visam, nu am facut nimic in aceasta directie) insa atunci cand exersez la chitara simt o multumire sufleteasca extraordinara si parca ma simt mai implinit ca si om.

 

LIR

 

 

Chiar frumos spus, iti apreciez 'drive-ul' interior/motivatia pe care il/o ai.

 

Eu unul am avut prin casa o chitara acustica Reghin de 18 freturi de prin '74-'76, cadou pentru tatal meu din partea fratelui sau. Insa nu se putea canta la acea chitara din pricina corzilor, care erau vai de steaua lor (dar mic fiind, n-am stat eu sa le inlocuiesc), avea si actiunea foarte inalta (cel putin asa mi se parea atunci), si tunerul pentru Mi-ul de jos era rupt, si n-o puteam acorda (dar nici nu stiam atunci). Pur si simplu mai izbeam corzile din cand in cand, dar din ele iesea doar zgomot. De cativa ani chitara a fost inapoiata unchiului meu, insa acum realizez ca se putea reconditiona putin chitara si iesea o minunatie din ea.. lemnul nu era crapat si arata bine in rest. Poate o voi recupera in viitorul apropiat :) Ca tot am pofta de-o acustica.. Asa,back to my life story, am facut cam 5 ani de scoala de muzica - pian, teorie, cor (da..cor..) dupa care am renuntat. Am reluat pasiunea pentru a canta la un instrument de-abia cand am intrat la facultate, o mare influenta asupra mea avand-o Mikael Akerfeldt (Opeth). Atunci m-a 'lovit' sa-mi iau direct o electrica (pe care o am si acum) si sa incep sa invat de unul singur, gandindu-ma ca ma vor ajuta anii de teorie si pian de demult. Si ajuta intr-o mare masura.

 

Cu un an inainte de facultate, eram la un majorat 'intarziat' si venise un prieten de-ai sarbatoritei cu o chitara electrica Ibanez, neagra si lucioasa, conectata la un combo Marshall destul de mare (nu mai tin minte ce model era, dar spunea atunci individul ca ar fi dat aproape 500 de euro pe el). Atunci am vazut eu pentru prima oara chitara electrica cu ochii mei si poate pare pueril, dar am fost efectiv dumbstruck. Ma si temeam sa ma uit la ea, zau, daramite sa-mi fac curaj sa o zdranganesc si eu (desi nu stiam sa cant). Poate pentru multi nu pare un big deal prima incursiune cu o electrica, dar pentru mine chiar a fost, sincer va spun. Atunci m-am decis de fapt sa imi iau electrica (odata cu piticii Akerfeldt care imi tot sopteau sa imi iau), fapt care, cum spuneam, s-a concretizat efectiv la facultate. N-am stat sa invat in tot timpul asta pe cat ce mult as fi vrut.. chiar in primul an a stat mult si s-a prafuit pana ce mi-am gasit un amplificator cat de cat pe gustul meu. Dar si cand l-am gasit, am descoperit placerea in a invata/canta. Incerc in asa fel incat sa nu treaca o zi fara sa nu incerc sa cant ceva... tentativa reusita uneori, alteori nu. Dar in fine, sunt multumit de alegerea facuta. Si nu ma las pana nu pun la punct cap-coada macar o melodie suparata de la Opeth (cele mai putin suparate mai merg ele cum mai merg). Anyway, multumesc ca ati citit :lol:

 

P.S. Traseul meu pana acum cu invatatul: Metal Method si GuitarPro+ultimate-guitar.. ma pusesem la un moment dat si pe Learn&Master Guitar, dar ritmul mi s-a parut muuuult prea lent, n-am mai avut rabdare cu DVD-urile respective.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Mourning Palace

Cand eram mai mic ascultam muzica comerciala , ce se dadea pe la T.V , si cand mi-a pus un prieten sa ascult Iron Maiden am fost fascinat de mesajul pe care il transmiteau prin muzica , asa ca mi-am zis ca vreau si eu sa cant. Vocal am incercat si nu a mers cine stie ce , dupa am luat chitara in brate si a ramas pasiunea vietii mele . :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Danyel the Best

Pai sa va spun sincer eu nu am auzit nicio piesa,niciun solo,dar totusi a fost cineva care m-a influentat si anume cel mai bun prieten al meu!L-am vazut cantand la chitara si mi-am spus atunci pe loc in gandul meu ca mi-as dori si eu sa zangani una si pana la urma am inceput cu o clasica Hora veche de 25 ani ramas de la mami si mai tarziu cu un Ibanez V72ECE black!Suna superb si sa zik sincer ii un Gift bine primit de sus!

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

PINK FLOYD ...categoric. Dar au fost si alte motive, mai putin muzicale. M-am apucat cam tarziu de chitara, la 21 de ani, vad ca multi de aici aveau chitara de la 12-14 ani :(

Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am apucat destul de tarziu zic eu, la 17 ani si pentru ca am vazut pe YouTube un clip al lui Sungha Jung- Smells like teen spirits pe acustica . Dar varsta nu e o problema, si o spun din proprie experienta, daca iti place chitara si esti determinat poti invata la fel de bine ca si unul care s-a apucat de chitara la 13-14 ani.

Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am apucat destul de tarziu zic eu, la 17 ani si pentru ca am vazut pe YouTube un clip al lui Sungha Jung- Smells like teen spirits pe acustica . Dar varsta nu e o problema, si o spun din proprie experienta, daca iti place chitara si esti determinat poti invata la fel de bine ca si unul care s-a apucat de chitara la 13-14 ani.

 

Da se poate invata pana la adanca batrenete orice ...asa ca si hobby in timpul liber.

 

Cine se pregateste mai bine zis este pregatit ca sa devina profesionist la 17 ani trebuie sa fie deja foarte bun sa castige toate concursurile si sa ia toate premiile .Asa are sansa ca la varsta de 20 de ani sa fie o "vedeta ".

 

Dar te poti apuca sa pictezi si la 80 de ani ...mai trece timpul..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Da se poate invata pana la adanca batrenete orice ...asa ca si hobby in timpul liber.

 

Cine se pregateste mai bine zis este pregatit ca sa devina profesionist la 17 ani trebuie sa fie deja foarte bun sa castige toate concursurile si sa ia toate premiile .Asa are sansa ca la varsta de 20 de ani sa fie o "vedeta ".

 

Dar te poti apuca sa pictezi si la 80 de ani ...mai trece timpul..

 

 

Nu a spus nimeni ca vrea sa devina profesionist. Si nu cred ca sunt foarte multi care s-au apucat de chitara pentru a deveni "vedeta" (luand in calcul multiplele sensuri ale acestui termen).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nu a spus nimeni ca vrea sa devina profesionist. Si nu cred ca sunt foarte multi care s-au apucat de chitara pentru a deveni "vedeta" (luand in calcul multiplele sensuri ale acestui termen).

Ca si hobby-st nu ai timp suficient sa inveti ca si unul care la timpul potrivit din frageda pruncie a inceput instruirea .

 

Toate la timpul lor .Daca ai pierdut trenul ..este dus nu se mai intoarce...si nici nu ai cum sa-l ajungi din urma.

 

Deci nu poti sa inveti la fel ca si unul care invata / este instruit de mic copil.

dar unii pescuiesc , unii colectioneaza timbre altii ca si noi cantam acasa ... ...cei mai desptepti beau bere si se uita la meci la TV.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru chitara clasica cei care m-au determinat au fost parintii.:))

Pentru cea electrica riff-urile lui Dan Donegan(Disturbed) si solo-urile lui M.tremonti(Alter Bridge,Creed).

Link to comment
Share on other sites

Ca si hobby-st nu ai timp suficient sa inveti ca si unul care la timpul potrivit din frageda pruncie a inceput instruirea .

 

Toate la timpul lor .Daca ai pierdut trenul ..este dus nu se mai intoarce...si nici nu ai cum sa-l ajungi din urma.

 

Deci nu poti sa inveti la fel ca si unul care invata / este instruit de mic copil.

dar unii pescuiesc , unii colectioneaza timbre altii ca si noi cantam acasa ... ...cei mai desptepti beau bere si se uita la meci la TV.

 

Asta nu inseamna ca unul care a inceput la 17-18 ani nu il poate ajunge si chiar intrece pe unul care a inceput la 13 ani. Asta depinde pur de persoana, de vointa si pana la urma de talent.Este adevarat ca inveti mult mult mai usor in " frageda pruncie" dar asta nu inseamna ca e imposibil, sau ca nu mai pot fi si exceptii. Eu asta cred, domnule karpi stiu ca sunteti un chitarist experimentat dar ma indoiesc ca veti putea sa imi schimbati convingerea asta! ( asta e parerea mea, nu stiu cat e de corecta si adevarata , insa asta e mentalitatea mea -nu o pot schimba oricat as incerca)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Asta nu inseamna ca unul care a inceput la 17-18 ani nu il poate ajunge si chiar intrece pe unul care a inceput la 13 ani. Asta depinde pur de persoana, de vointa si pana la urma de talent.Este adevarat ca inveti mult mult mai usor in " frageda pruncie" dar asta nu inseamna ca e imposibil, sau ca nu mai pot fi si exceptii. Eu asta cred, domnule karpi stiu ca sunteti un chitarist experimentat dar ma indoiesc ca veti putea sa imi schimbati convingerea asta! ( asta e parerea mea, nu stiu cat e de corecta si adevarata , insa asta e mentalitatea mea -nu o pot schimba oricat as incerca)

 

Subscriu, doar ca as ordona cam asa: pe primul loc talentul (caci unii au si ii ajuta sa aibe un start clar mai bun ca altii), vointa poate compensa in buna masura o oarece lipsa de talent (adica un start care sa ceara mai multa munca), si abea in final geometria mainilor fiecarei persoane care, daca primele doua sunt prezente, conteaza intr-o destul de mica masura; eu m-am apucat la 25 si totusi imi vine foarte usor sa fiu increzator in continuare DAR ma saboteaza serviciul...

 

mi-am postat motivul mai demult pe topic, nu am intentionat sa deturnez discutia.

Link to comment
Share on other sites

Prima data cand mi-am dorit sa invat sa cant aveam vreo 7 ani dar ai mei nu aveau experienta in acest domeniu si considerau orice chitara scumpa (desi cred ca puteau la vremea aia sa gaseasca o chitara foarte ieftina , ceva cu o cutie de rezonanta si corzi pe care sa invat). Timpul a trecut, eu am cam uitat de vechea pasiune, vremurile s-au schimbat. Cand a implinit sora mea 9 ani (eu aveam 16), i s-a nazarit ei ca ar vrea sa cante la chitara, asa ca i-au luat "fetei tatii" o reghin clasica (eu m-am ofticat un pic dar nvm). Apoi a trebuit sa o duc la cursuri de chitara la palatul copiilor din orasul meu. Ideea era ca trebuia sa o invat eu acasa cele mai multe chestii, fiind mica trebuia dadacita. In scurt timp am prins eu insumi gustul cantatului si am "convins-o" pe sora-mea ca nu-i mai place sa mearga la cursuri. Am fost cam bulangiu stiu dar este stresant sa incerci sa stai cu copchilu sa invete spilu la chitara. That's it! Cheers :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eu pur si simplu am intrat in casa cu o electrica, fara sa ii anunt inainte pe ai mei. Aveam niste bani ramasi de la organizarea de rockoteci si alte evenimente (niste resturi pe care nu am avut ocazia sa le cheltui pe bere), si bunicii mei mi-au dat 60 de lei pentru ca le-am varuit balconul (nu le-am cerut bani, dar au prins foarte bine; din ei mi-am luat primul set de corzi, cablu si strap). Ai mei m-au ajutat cu prima pedala de drive (de majoratul meu) si taica-meu cu un set de boxe (fara amplificare), care l-am schimbat pe ampul pe care nu cred ca il voi vinde vreodata (am ramas uimit cand m-i s-a propus acel schimb).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am invatat sa cant pe la 11 ani pe o Hora 3/4 pe care am luat-o vazand-ul pe Stefan Banica Jr. in concertele de Craciunlaugh.gif.Acum am un Ibanez acustic pe care in viitorul apropiat vreau sa il vand si un Les Paul Special II de care vreau sa scap cat mai repederolleyes.gif.Si de cand cant la chitara mi-am dat seama ca muzica o descoperi pe zi ce trece pana la un punct.Acel punct este limita fiecaruia(pe care unii nu o aulaugh.gif;exemple ar fi: Steve Vai,Joe Satriani,Carlos Santana,David Glimour etc.)

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Am invatat sa cant pe la 11 ani pe o Hora 3/4 pe care am luat-o vazand-ul pe Stefan Banica Jr. in concertele de Craciunlaugh.gif.Acum am un Ibanez acustic pe care in viitorul apropiat vreau sa il vand si un Les Paul Special II de care vreau sa scap cat mai repederolleyes.gif.Si de cand cant la chitara mi-am dat seama ca muzica o descoperi pe zi ce trece pana la un punct.Acel punct este limita fiecaruia(pe care unii nu o aulaugh.gif;exemple ar fi: Steve Vai,Joe Satriani,Carlos Santana,David Glimour etc.)

 

Indraznesc sa te contrazic .

 

Nu exista domeniu limitat ! Vorbind de muzica , se descopera permanent alte tehnici / notiuni teoretice (nu le descopera orice muritor de rand si nu se descopera in fiecare zi ). Poti fi limitat doar refuzand sa evoluezi , mereu va fi ceva nou de studiat , descoperit ...etc etc .

 

O zi buna !

Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel asta incercam sa spun si eu.Ca in muzica sunt o multime de chestii care sunt descoperite si limita aceea si-o fixeaza feicare.respect.gif

Link to comment
Share on other sites

Indraznesc sa te contrazic .

 

Nu exista domeniu limitat ! Vorbind de muzica , se descopera permanent alte tehnici / notiuni teoretice (nu le descopera orice muritor de rand si nu se descopera in fiecare zi ). Poti fi limitat doar refuzand sa evoluezi , mereu va fi ceva nou de studiat , descoperit ...etc etc .

 

O zi buna !

 

De evoluat oricum evolueaza fiecare , de dezvoltare mai putem vorbi .

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa fie si tata asa de intelegator cu mine :)

 

Si eu as vrea...closedeyes.gif

 

Au am inceput sa cant la chitara din dragoste pentru muzica si instrument.

 

....cum spuneam, mi se mai baga strambe de la tata care vrea el oricum sa ma departeze de rockrulez.gif

 

glare.gif...... ar trebui sa-i spun ca nu prea se poatewink.gif

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Pai da, topicul este despre ce te-a determinat sa intri pur si simplu in casa cu o electrica..

 

Eram baut. Altfel intram pur si simplu in casa cu un bass electric. Initial aveam de gand sa invat bass.

Aparitia unei chitari electrice in mana mea a fost oarecum intamplatoare.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.