www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce V-a Determinat Sa Va Apucati De Chitara?


Guest crocodil
 Share

Recommended Posts

Guest stigma

Motivul rational: neavand pian acasa a trebuit sa ma las de instrument, desi mergeam bine si-mi placea. Asa ca din frustrare am ales ce mi-era mai la-ndemana. O chitara grosolana de-a bunicului.

 

Motivul subconstient: pana sa m-apuc de chitara ascultasem atata muzica incat trebuia cumva sa am si un "output" pentru ea.

 

Motivul adevarat: am incercat si mi-a placut. M-a relaxat, m-a facut mai rabdatoare, m-a ambitionat. Mi-a ajutat vocea enorm. M-a extrovertit. Cu putinii oameni cu care am cantat am inchegat niste relatii cu totul si cu totul speciale. Si e singurul lucru cu adevarat curat din viata mea. Unul din putinele lucruri de care sunt mandra ca le-am facut singura.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto

Nevoia sa-mi extind orizonturile (a se citi "o femeie"). :)

 

De fapt... prima mea chitara am avut-o pe la 5-6 anisori, sa zic. Poate si mai mic. Mereu am fost frustrat ca am lasat-o de izbeliste, ca daca ma apucam de la varsta aia, acum probabil rupeam Metallica cu o placere aproape perversa. :) Inca sunt frustrat, ca acum sunt incepator, si am pierdut destui ani cu Photoshop, 3DS MAX, si alte tampenii. Si din moment ce m-am saturat de calculator (si de veri pierdute cu design, si alte treburi de genu asta)... am ales un hobby mai pamantean.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-au determinat Brain May si Queen sa ma apropii de chitara (eu fiind in prealabil pasionat de tobe, ritm)

 

Ca sa nu mai zic de momentul pe care parintii mei l-au regretat tot timpul: cadoul, pe care tot ei mi l-au facut, de 14 ani ..o chitara Reghin spaniol I

 

Si acum rad cum imi amintesc de boscorodeala lu taica-meu care zicea "ce tot iti rupi mainile pe sarmele alea? nu puteai si tu sa te apropii de un pian, clape .. ceva mai delicat? "

 

Deci as adauga la factorii determinanti si incapatanarea de a-i face in ciuda. Na!

Link to comment
Share on other sites

Poi am mers zilnic timp de -

saptamani pe strada unei colege unde venea un tip mai mare ca noi si ne canta la chitara, melodi de la: GNR ,pavel stratan, melodi facute de el pe niste poezi de arghezi. dupaia de ziua mea l-am batut pe taicameu la cap sami ia o chitara :) si din fericire m-am laes cu un Stagg electro-acustic....cant pe ea de vre-un an si ceva si ma bate gandu sa-mi iau o electrica :) mai trebuie doar sa-i conving pe ai mei sa scoata bani :) (mai greu pe criza asta)

Link to comment
Share on other sites

Guest arkanosi

La mine a fost simplu vroiam de pe la vreo 4 ani sa cant la chitara pentru ca aveam o acustica ce fusese a lu tata si am luat-o si zdranganeam pe ea pana cand m-a enervat odata tata si am dat cu ea de calorifer si a ramas in bucatzi :) ... si dupa acum un an mi-am luat o electro-acustica si m-a prins o dementa sa cant la chitara incat de paste mi-am luat electrica si acum cant dream theater :):):D ... deci a fost o chestie din instinct si pasiune pentru muzica buna in timp mi-am dorit mereu sa pot canta ca batio,vai,schuldiner,petrucci sau cristi gram...

Link to comment
Share on other sites

Primul contact cu muzica buna se datoreaza surorii mele. Eram mic, prin clasa a 4 - 5-a. Toata ziua auzeam Likin' Park, Evanescence, Nickelback etc. De atunci ascult incontinuu. Primul contact cu chitara sau gandul de a canta la una se datoreaza trupei "Delirious?" adus tot de sora mea :). Era un dvd cu un concert live. Cand am l-am vazut pe Stu G., o inceput sa se invarta rotisioara. Dupa asta am inceput sa caut tot felul de video-uri cu chitaristi, carti pt. chitara(inca nu aveam una). Intr-o buna zi(de fapt noapte), pe la ultimele minute ale anului 2008(aveam 13 ani), am pus prima data mana pe o chitara a unui amic din bloc, care era transmisa din generatie in generatie. L-a rugat pe taica-sa sa mi-o imprumute putin pana imi iau eu un pack de electrica de la Plus etc. I've got it! O Hora Iris, cu 5 corzi ramase(si alea ruginite). Sdranganeam pe corzile deschise, am descoperit vibrato-ul si whammy barul(umm... defapt era cheita de acordaj :)). In fine, dupa 2 zile am dat-o inapoi. De atunci pana in iunie sau iulie am sacait-o pe maica-mea la cap sa ma lase sa imi iau o chitaraaaaaaaaaaaaa. Pe la sfarsitul clasei a 7-a am luat-o. Hora Reghin W12204 cutaway, negresa :). Am inceput sa invat(autodidact), m-am lasat de vreo 2 ori, am luat-o din nou, am invatat un cantec cap - fara solo - coada(nothing else matters) acorduri etc. Acum am 15 si 2 luni iar chitara are 1 an si 1 luna.

 

Heck, this was a long story.

Link to comment
Share on other sites

Guest slash09

pai ce sa spun eu cant la chitara de 7 ani....adik din cls I...faceam muzica instrumentala, si am vazut o chitara. A fost dragoste la prima vedere...si am inceput sa cant...eu dintre toti prindeam cel mai repede pentru ca simteam muzica.Am inceput sa ascult Nightwish la 10 ani si mia placut....asta ma impins spre rock....acum doi ani am ascultat GNR cu Celebra Sweet Child O Mine...Solourile au fost best part...a inceput si sa fiu mare fan Slash...ehh si am inceput sa iuncerc slolurile...miau iesit...si am prins curaj si am incercat si alte melodii...Acum Ma multumesc cu One de la Metallica si Cu titlul Cel tanar si mai bun chitarist intalnit de profu meu de muzica :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest darklord

eu in clasa a 4-a sau a 5-a am vazut un clip cu Bon Jovi...It's my life parca....:))))) si de atunci am vrut sa ma apuc de chitara...si din clasa a 5-a din greseala m-am apucat...:) si fac de atunci...da nu-mi pare rau ca m-am apucat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sterben

eu is de la tara si am aflat abia in clasa a 6-a ce-i aia rock; da' tin minte c-am vazut ceva concert la tv cand aveam 7-8 ani si dintr-o bucata de scandura pe care am taiat-o in forma de V sa semene cu chitarele de genu mi-am facut si eu una :)) si cu cateva bucati de sarma de cupru mi-am facut "corzi". si 7 ani mai tarziu am avut chitara pe bune :)

Link to comment
Share on other sites

Prima mea tendinta de a canta la chitara a fost in clasa a patra desi nu am nici cea mai mica idee de ce.Nu ascultam rock, nici folk, nimic la chitara.Imi amintesc vag doar ca mi-ar fi placut sa imi ia parintii una, desi nu le-am spus asta.La vremea aia ascultam hip-hop, rap si ceva rahaturi comerciale gen animal x and shit...

 

In clasa a sasea aparusera niste desene faine de tot pe jetix, Orasul Purceilor se numeau :) erau super tari, personajele principale erau niste porci rockeri, care aveau o formatie de heavy metal si in serial prezenta viata lor.Melodia de inceput si de sfarsit era super, si a reprezentat prima melodie metal pe care am ascultat-o.Mi-a placut de moarte si am intrebat pe un tip de vreo 23 de ani care e faza cu rocku, mi-a dat niste casete inregistrate, cu melodii de la o gramada de formatii.Stiu ca ma impresiona ACDC cu Shoot To Thrill, Guns cu 14 years si inca niste melodii pe care nu le tin minte, caci caseta nu era originala.Ala a fost momentul cand am schimbat macazul pe rock, in defavoarea rapului...

 

In clasa a 7-a eram rocker cu acte in regula m-am dus de vreo 3 ori la clubul copiilor sa invat chitara.Imi facusem caiet si de toate dar am fost dezamagit cand am vazut ca tot ce urma sa facem era pe acustica.SI am plecat...

 

In clasa a 11 cu 3 saptamani inainte de ziua mea, stateam cu un prieten si ascultam Sweet Child Of Mine pana la incandescenta.Si cum stateam la mine in camera,tolaniti si gustand melodia, cand a inceput soloul i-am zis in gluma:Ai mah, ce zici sa strangem niste bani si sa ne luam o electrica?

(Eu pana atunci aveam ideea ca o electrica nu are cum sa fie sub 15-20 de milioane)

El m-a aprobat desi nu avea de gand, credea ca e inca una din tampeniile mele care imi mai vin uneori, cum a fost odata cand i-am propus sa aducem un cal in laboratorul de informatica, situatie in care nu am ajuns deoarece cand a vazut ca eu vorbesc serios si am venit cu calul la scoala a abandonat ideea brusc.

 

CUm urma sa fac 18 ani si puteam intra in posesia unei mici sume, m-am interesat pe net cam vreo 30 de ore de urmarit rgcul si alte siteuri, documentandu-ma.Atunci am aflat ca pentru a avea o chitara electricaa trebuie musai un amplificator :D

I-am zis ca vorbesc serios si ca nu glumesc si a zis ca nu se baga, ca nu simte nevoia sa cane sau asa ceva, ca nu-l atrage, dar eu in zilele alea cand ascultam soloul de la Don't Damn Me simteam ca o iau razna efectiv, si nici nu imi puneam problema sa nu ma apuc.Dar am sfarsit prin a da banii pe altceva si iar am ramas fara.

 

Dar dupa 6 luni am reusit iar sa intru in posesia unei sume din care trebuia sa imi iau niste imbracaminte, niste suplimente, etc.Dar am dat banii pe o chitara Encore cica, copie Fender de la un user de pe forum.

 

Eramin buc si trebuia sa plec in ziua aia.SI mi-am zis ca nu plec fara chitara.SI am cautat pe forum pana am behait si am gasit o lopata pe care nu o vroia nimeni :D .Imediat ce am vazut anuntul l-am sunat pe gagiu si i-am zis sa o aduca peste 2 ore la Universitate.A adus-o, a facut un mic sample cu un mini-amp portabil si suna ok.Ma rog, putea sa sune ca o drujba si tot nu m-as fi prins :)

 

I-am dat banii si ziua urmatoare imi luam un amp de la Craiova.Se intampla pe 1 octombrie 2008.

 

In concluzie, motivele pentru care m-am apucat au fost solourile de la Sweet Child O'Mine si Don't Damn Me.

De acolo si dragostea mea pentru Les Paul-uri, si Veneratia pentru Gibson Lp Goldtop si Tobbaco SunBurst.

Si Slash-chitaristul meu favorit. :)

Link to comment
Share on other sites

El m-a aprobat desi nu avea de gand, credea ca e inca una din tampeniile mele care imi mai vin uneori, cum a fost odata cand i-am propus sa aducem un cal in laboratorul de informatica, situatie in care nu am ajuns deoarece cand a vazut ca eu vorbesc serios si am venit cu calul la scoala a abandonat ideea brusc.

 

Nu ai fost normal =))

Link to comment
Share on other sites

Pai m-am apucat de chitara pentru ca o consider o arta si imi plac mult formele ei ce exprima putere dar motivul principal a fost ca fetele cedeaza mai usor :)

Link to comment
Share on other sites

primul motiv: am un hobby in care deja sunt foarte bun, am adunat cateva medalii cupe si diplome, nu prea mai invat lucruri noi in domeniu ...

 

al doilea motiv (principal) : cred ca nu sunt multi in varsta mea (la 30 de ani) care se apuca, dar un rocker ramane rocker pe toata viata :) ... orice muzica ascult in care aud ghitara electrica (eh bine cu overdrive mai mult) deja ma simt mai bine . Ca multi alti din generatia mea, am crescut pe Metallica, G'n'R, Alice Cooper, AC/DC, Kreator, Black Sabbath, Megadeth, Nirvana si multe multe alte ... cateodata simt nevoia sa joc la ghitara :) ...

Hmmm , de multe ori am avut in mana ghitara acustica (asa pe clipe) , dar nu mi-o prins, am si uitat absolut tot ce am invatat in internat ... apoi am adunat cu prietenii din strainatate , au anuntat ca ei aduc scule, tobe ghitare etc - cred ca eu am fost sungurul care nu stia sa scoate doua sunete din ghiatara :) . Am fost atent ce si cum fac ei si cre'ca am luat razna pe loc, am prins curaj , peste 2 saptamani am luat ghitara electrica si dai bataie :D ... acum chinuesc cu o piesa de Offspring (the kids aren't ....) , soloul ala in slow e o frumusete , parca venea din suflet ... Deci astea si inca cateva concerte rock live :D

Link to comment
Share on other sites

al doilea motiv (principal) : cred ca nu sunt multi in varsta mea (la 30 de ani) care se apuca, dar un rocker ramane rocker pe toata viata :) ...

ba mai sunt,eu m-am apucat la aproape 28 si bag tare inainte,exersez zilnic :) . Daca o sa reusesc sa cant blues decent pe la 35 ,voi muri impacat :) !

Inca de la 16 ani regretam ca n-am invatat chitara pentru ca aveam impresia ca trebuie sa te apuci de la 5-10 ani ca sa faci o branza si sa ai un prof foarte bun la indemana.A trecut mult pana am aflat ca majoritatea chitaristilor mei preferati au inceput pe la 15 ani si mai mult decat atat,la vremea lor au invatat pe cont propriu mai mult dupa ureche...n-aveau acces la youtube si jdemii de tutoriale cu ultrachitaristi,metode elaborate ,tablaturi,etc...

Link to comment
Share on other sites

ba mai sunt,eu m-am apucat la aproape 28 si bag tare inainte,exersez zilnic :D . Daca o sa reusesc sa cant blues decent pe la 35 ,voi muri impacat :) !

Inca de la 16 ani regretam ca n-am invatat chitara pentru ca aveam impresia ca trebuie sa te apuci de la 5-10 ani ca sa faci o branza si sa ai un prof foarte bun la indemana.A trecut mult pana am aflat ca majoritatea chitaristilor mei preferati au inceput pe la 15 ani si mai mult decat atat,la vremea lor au invatat pe cont propriu mai mult dupa ureche...n-aveau acces la youtube si jdemii de tutoriale cu ultrachitaristi,metode elaborate ,tablaturi,etc...

 

Asa am gandit si eu , dar dupa ce am invatat si alte lucruri la care ziceau unii ca e imposibil am zis ca nu e tarziu nici odata daca chiar vrei sa faci ... asa ca trag la corzi ... in zilele trecute spre mirarea mea iar am evoluat o treapta :)

Acum urmeaza sa ma stabilesc la un "prof" sa mi-l arata tehnicile , ca sa mearga mai rapid invatatul ...

aoleo cat de mult am vrut sa scap de scoli, si acum , cat mult vreau sa invat ! :)

Edited by _sanya
Link to comment
Share on other sites

eu m-am apucat la acum 5 ani in clasa a 2a.aveam un reghin vechi in casa care saracu' avea si 2 corzi lipsa si o tot zdranganeam asa aiurea prin casa toata ziua.vazand ca imi place chitara iam pus pe ai mei sa imi ia un cd cu muzica folk pasarea colibri era...apoi iam avertizat pe ai mei ca daca nu ma duc la chitara ei ma duc eu singur.si uite asa am invatat primele lucruri...si de la reghinul de atunci am inceput sa strang bani si am cam investit pana acum in muzica.tin sa mentionez ca acum am 13 ani deci cant de 5 ani...cam asa am inceput eu :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.