www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreu Sa-mi Iau O Chitara Din Germania


Guest the_monk
 Share

Recommended Posts

Guest the_monk

Salut.

Sunt la un prieten in Germania (Koln) pana luni si ma gandeam sa-mi iau o chitara de-aici. Pana acum

am avut un reghin vechi bagat direct in calculator (sound naspa... dar pe el am invatat). Preferred style: heavy-metal.

 

Sa caut pe ebay.de? Sau sa ma duc intr-un magazin unde pot sa si pun mana pe ea inainte s-o cumpar?

Bugetul ar fi cam intre 100... 150 euro.

 

-in materie de shops:

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gitarre...GITARRE-GITEGIT

http://81.169.170.65/beyers/catalog/index....bea6ee653a46712

 

-ebay.de:

http://cgi.ebay.de/FENDER-Squier-Affinity-...A1%7C240%3A1318

http://cgi.ebay.de/FENDER-Squier-STRATOCAS...A1%7C240%3A1318

 

Mersi anticipat pentru sfaturi si sarbatori fericite.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa cauti intr-un magazin. Nu de alta dar ma indoiesc ca daca comanzi de pe Internet, fie Thomann sau Ebay, va ajunge la timp. Desigur, asta daca vrei sa iei acum chitara cu tine. Dar daca nu, trebuie sa mai iei in considerare si costurile de transport prin posta sau curier. Succes!

Edited by Rincewind
Link to comment
Share on other sites

Guest the_monk

(am scris din greseala "vreu" intitlul threadului si nu pot sa rectific)

 

Mersi pentru replies (in special Ciocanel). Post links daca mai vedeti ceva interesant. O sa ma duc maine sau poimaine la musicstore.de care e prin centrul Cologneului sa vad daca gasesc ceva second hand.

 

Maine il pun pe un prieten sa sune la rareguitar sa vedem in ce zile e deschis si daca mai au Squier Stratu made in Korea la 190 euro (la asta te refereai nu?).

Link to comment
Share on other sites

Guest apolodor

Eu una nu m-aº risa sã-mi comand chitara pe net. În primul rând pentru cã nu ai idee cum o sã ți-o expedieze, cât de bine va fi protejatã pe parcursul drumului + cum se vor purta cei de la poºtã cu ea.

Link to comment
Share on other sites

sunt curios: cei care nu recomanda cumpararea de pe net, au cumparat vreodata ceva din germania sau din state? au vazut vreodata cum sun impachetate sau isi dau doar cu parerea? am primit si prin dhl si prin usps sau ems, ba la posta, ba la vama postei, si din usa, si din germania, si din china, si din hong kong, niciodata nici o problema.

deci: voi care intrebati, chiar aveti exemple sau va dati doar cu parerea???

Link to comment
Share on other sites

Guest the_monk

N-am ajuns inca la musicstoreu din Koln. Am fost in schimb prin Bonn si am vazut interesant pe-acolo la un magazin de chitari un ESP la 200euro. Dar nu m-am bagat.

Sa vad cum fac cu Stratu ala de la rareguitar.. ca e in Munster.. si e cam departe.

Link to comment
Share on other sites

Guest apolodor
<br />sunt curios: cei care nu recomanda cumpararea de pe net, au cumparat vreodata ceva din germania sau din state? au vazut vreodata cum sun impachetate sau isi dau doar cu parerea? am primit si prin dhl si prin usps sau ems, ba la posta, ba la vama postei, si din usa, si din germania, si din china, si din hong kong, niciodata nici o problema. <br />deci: voi care intrebati, chiar aveti exemple sau va dati doar cu parerea???<br />

 

Mi-am luat din Germania obiectiv pentru camera foto ºi a ajuns super ok, dar mi-a fost fricã pentru el.

Din HK am comandat multe mãruntaie (nu legate de chitarã neapãrat) ci chestii precum cãºti, stick usb, card reader. 50% din cele venite direct acasã mi-au fost furate din cutia poºtalã. 25% din cele venite din HK au fost țepe iar 25% din HK au fost stricate ºi am fost nevoitã sã le trimit înapoi (2 luni mai târziu am primit produsul cum trebuie ºi scuzele lor). Deci da, am exemple.

Link to comment
Share on other sites

N-am ajuns inca la musicstoreu din Koln. Am fost in schimb prin Bonn si am vazut interesant pe-acolo la un magazin de chitari un ESP la 200euro. Dar nu m-am bagat.

Sa vad cum fac cu Stratu ala de la rareguitar.. ca e in Munster.. si e cam departe.

 

Daca crezi ca pot sa te ajut cumva cu Strat-ul, eu te ajut. Dar sa stii ca nu am mai cumparat vreodata o chitara electrica si chiar nu am experienta in acest domeniu. Si oricum ar fi mai bine sa vezi tu si sa-ti faci singur o parere, nu sa te bazezi pe altcineva.

Edited by Rincewind
Link to comment
Share on other sites

am luat un canon xti cu obiectiv scump din state, din hk am luat prostioare dat toate mi-au venit la vama postei, totul a fost ok. din china am luat si a fost ok. nu am luat nici o tzeapa niciodata. nu mai pun la socoteala cumparaturi de pe stewmac (mai multe) si nici alea de pe ebay, destul de multe si ele. nevasta-mea si-a cumparat si atze de impletit din norvegia si au fost ok.

poate esti ghinionista.

stii bancul ala: un tip pe patul de spital, langa el nevasta-sa. el ii spune: draga mea, mi-ai fost alaturi cand am avut accidentul de masina, m-ai sprijinit cand am fost concediat, ai stat la capataiul meu cand am fost in spital. auzi fã, cred ca imi porti ghinion!!! :)

Link to comment
Share on other sites

eu ti-am zis de Korean ca am cantat pe al lui marsuleu si e la fel de bine facut ca un fender mex din zilele noastre (spre ex am cantat pe al lui hades) (poate cheitele dupa atatia ani au trebuit schimbate, insa finishul de pe grif <era de maple la amandoua> era mai bun ala korean)

de shomaster nu stiu ca nu am pus mana. dar daca vad eu bine e un floyd acolo (in orice caz- un 2 point trem) si s-ar putea sa ai probleme... du-te si probeaz-o daca-i aproape :)

desi... e mai buna pt metale ca ai humbucker :) dar asta nu inseamna ca nu-i poti pune un hum koreanului peste o perioada si iesi mai bine :)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest the_monk

Tot la magazinu unde am vazut Showmasteru e si asta:

 

80's HEAVY STR*T,name on headstock removed,"Made in Japan" sticker on back of headstock:

* alder body finished in white,pretty clean

* maple neck with rosewood fingerboard,pointy headstock design

* 1 single coil plus 1 humbucker

* standard tremolo

* low action

 

E 2nd hand. Merita 227 euro?

 

Linkul catre shop:

http://stores.ebay.de/music-outlet-shop_EL...3QQftidZ2QQtZkm

Edited by the_monk
Link to comment
Share on other sites

Daca tot esti in Koln du-te si probeaza asta la MusicStore. Eu am probat un model mai scump de la Fame si mi-a placut cum era lucrata si cum suna. Din cate stiu eu seria Forum de la Fame este facuta la Mayones in fabrica, este posibil ca si modelul asta sa fie facut pe undeva prin Europa.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest the_monk

A trecut si anul nou, sa revenim...

 

Observ ca-s mai scumpe chitarile in Germania. Asa ca m-am hotarat sa-mi iau cand ajung in Bucuresti un Ibanez GRG170DX sau un RG370DX.

 

P.S. Pana la urma am schimbat si bugetul si locatia.

Edited by the_monk
Link to comment
Share on other sites

A trecut si anul nou, sa revenim...

 

Observ ca-s mai scumpe chitarile in Germania. Asa ca m-am hotarat sa-mi iau cand ajung in Bucuresti un Ibanez GRG170DX sau un RG370DX.

 

P.S. Pana la urma am schimbat si bugetul si locatia.

ibanezurile sunt mai scumpe in strainatate decat la mcmusic, da in rest nu prea sunt multe chitari mai ieftine(din cate am vazut eu)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.