www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

La Inceput De Chitara.


Guest Noxified
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified

salut, am si io o rugaminte...imi place foarte mult chitara...dar as avea nevoie de ajutor.am o chitara electrica,reghin-hora,foarte veche,functionala,si as vrea foarte mult sa invatz.daca ati putea sa ma ajutati si pe mine,sa`mi ziceti fiecare pas,sa`mi ziceti teorie si tot ce ar trebui sa invat...cu ce exercitii ar trebui sa incep, ce acorduri,cum schimb,unde pun degetele etc.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

habar n`am.am gasit si io o gramada de chestii..dar nu stiu cu ce sa incep.cred k mi`ar prinde foarte bine niste ajutor.

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

sunt mai multe probleme aici.

 

1. la ce conectezi chitara aia? si daca ai corzi vechi pe chitara cumpara-ti neaparat unele noi

 

2. cum vrei sa inveti? poti lua o metoda de la inceput sau poti invata niste melodii simple. sau iti poti crea niste exercitii folosind tabele de acorduri/game .. daca stii/ai rabdare sa inveti niste teorie muzicala de baza ar fi mult mai usor sa intelegi niste chestii.

 

3. google este prietenul tau cel mai bun. si youtube, si forumul asta, si ultimateguitar si tot internetul. poti downloada multe lucruri din 'varii' surse deasemenea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

pai, o pot conecta la calculator, am cablu chitara[plus adaptor]-calculator.dak o conectez la calculator in jack`ul de la microfon sau de la line in,pot sa aud ce cant,m`am jucat putin cu amplitube,dar nu prea stiu sa il folosesc..si as vrea sa invat sa cant..nu sa zdrangan..mi`ar placea sa invat si teorie,nu m`ar deranja.acorduri orice.dar sa mi se explice pas cu pas, ca la oameni prosti:|

Edited by Noxified
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

Ai putea pentru inceput sa faci exercitii de digitatie, de exemplu: pozitiile 1 2 3 4 pe fiecare coarda, si apoi invers. Faci chestia asta sa zicem 10 minute pe zi, pe urma inveti niste acorduri simple sa poti canta un cantecel. O sa trebuiasca sa te inveti sa schimbi rapid acordurile, si pentru asta iti poti gasi o bataie care sa iti placa si sa iei pe rand cateva acorduri care le stii. De exemplu D-Am-C-G , faci chestia asta 10 minute, si pe urma alternezi: Am-G-D-C . In felul asta vei invata sa schimbi acordurile repede. Oricum, cel mai recomandat e sa cauti pe tabulaturi.ro cantece care iti plac si sa incerci sa le canti. Bataia iti dai tu seama cum trebuie sa o faci, asculti melodia atent si vei reusi.

 

Pentru partea de teorie ai putea invata niste game simple, pentru inceput, ti-am pus si un fisier cu o parte din ele :)

Daca nu stii sa citesti o tabulatura ar trebui sa gasesti pe forum niste explicatii, iar daca stii niste cantece potrivite pentru inceput ar fi: Nirvana- come as you are , Iris - somn bizar (o gasesti pe forum la sectiunea tabulaturi). Acum depinde si ce iti place tie, incearca, experimenteaza si citeste tot ce prinzi despre chitara! Bafta la zdranganit! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest KingAndrulici
salut, am si io o rugaminte...imi place foarte mult chitara...dar as avea nevoie de ajutor.am o chitara electrica,reghin-hora,foarte veche,functionala,si as vrea foarte mult sa invatz.daca ati putea sa ma ajutati si pe mine,sa`mi ziceti fiecare pas,sa`mi ziceti teorie si tot ce ar trebui sa invat...cu ce exercitii ar trebui sa incep, ce acorduri,cum schimb,unde pun degetele etc.... :)

 

Pai pentru incuput ar trebui s ainvtei acordurile principale: G(sol), C(do) si D(re); iar apoi TAB-uri usoare si apoi gamele :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.