www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Sau Fender


Guest tkdmihai
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Daca asi avea eu de ales, asi alege Fender ... chitara asta i-am luat-o unui prieten de-al meu si imi place mult :)

Suna foarte bine dar are un sunet plin asa ... si un alt avantaj il are cutaway-ul.

Partea electrica e foarte simpla si se afla in partea de jos a chitarii unde bagi mufa. Nu are egalizator, dar parca are un potentiometru de ton :)

Din cate am auzit eu, nu stiu daca am auzit bine, dar Ibanezurile nu sunt foarte bune la acustice ... Avelo baftalo ! :)

 

P.S. Iti recomand varianta de Fender doar acustica ... e si mai ieftina si mai avantajoasa :D

Link to comment
Share on other sites

Dintre cele doua chitare nu poti alege decat Ibanezul.

De ce? Are solid top!

Ca sa vezi diferenta probeaza-le pe amandoua si ai sa te convingi, e diferenta de la cer la Pamant.

 

LE: Sa nu zica lumea ca vorbesc prostii. Eu am un CD-60 iar cel mai bun prieten al meu are, printre altele, si ibanezul in cauza.

Edited by NimVind
Link to comment
Share on other sites

daca vrei grif tip coada de lopata alege fender(plus probleme cu tremolo, etc)

Te-as sfatui sa incerci B.C.Rich Assassin PX33 (la Senia), o chitara de exceptie cu Floyd Rose Original, doze splitabile Rockfiel Mafia, chei GROVER,24 taste Jumbo,mahon, fretboard abanos, made in Korea.Evreo 2200ron, basca e si neck-through.Oam de vreo 5 luni si mi-am vandut strat-ul, unul americat intr-o mare viteza, no regrets....

Link to comment
Share on other sites

daca vrei grif tip coada de lopata alege fender(plus probleme cu tremolo, etc)

Te-as sfatui sa incerci B.C.Rich Assassin PX33 (la Senia), o chitara de exceptie cu Floyd Rose Original, doze splitabile Rockfiel Mafia, chei GROVER,24 taste Jumbo,mahon, fretboard abanos, made in Korea.Evreo 2200ron, basca e si neck-through.Oam de vreo 5 luni si mi-am vandut strat-ul, unul americat intr-o mare viteza, no regrets....

Nu te-ai uitat la ce vrea baiatul inainte sa postezi. El cauta o acustica!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea : uitete putin si la http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1621 putin mai scump sau http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1619 (dar merita mult mai mult)

 

 

 

 

PS:Chitarile acustice la Fender si Ibanez lasa de dorit te poti uita si la Yamaha dar nus cine aduce mult peste cele 2 firme.

Link to comment
Share on other sites

Dintre cele doua chitare nu poti alege decat Ibanezul.

De ce? Are solid top!

Ca sa vezi diferenta probeaza-le pe amandoua si ai sa te convingi, e diferenta de la cer la Pamant.

 

LE: Sa nu zica lumea ca vorbesc prostii. Eu am un CD-60 iar cel mai bun prieten al meu are, printre altele, si ibanezul in cauza.

+1

Avind de ales intre solid top si "placaj-top", nu vad de ce ai sta pe ginduri.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat zilele astea un Ibanez V72E si nu mi-a placut deloc cum suna, eu am un Fender CD-110E si crede-ma ca suna bestial poti sa atasezi orice corzi doresti ca suna tot la fel de bine, vorba lui iKarus pune-tti elixir si regleaza-ti putin distanta fata de griff cam cu 1 mm la corzile Mi la re si 1,5 mm la sol si mi. :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca la chitarile low entry de genul asta depinde si de noroc. Ibanez acustic nu am avut niciodata, dar am avut un CD-60, de care eram foarte multumit, nu falsa, nu se dezacorda. Din pacate a suferit un accident, mergeam pe strada si mi s-a rupt cureaua de la husa si cum o tineam doar pe un umar, a cazut direct in cap si s-a rupt griful. Am vrut sa o inlocuiesc cu una identica dar cum nu aveau pe stoc la guitar shop, mi-am luat CD-100. Teoretic ar trebui sa fie mai buna dar nu sunt la fel de multumit de ea. Are mici inexactitati suparatoare, de exemplu la acordare, mi pe coarda libera e putin mai jos decat mi pe coarda 2, tasta 5, la fel pentru toate corzile. La fretul 12 e o diferenta de 12 semitonuri jumate. Acum la nivelul la care cant (e mult spus) eu nu e neaparat o problema, de fapt nu e deloc. Mentionez ca nu se dezacordeaza. Daca esti incepator si banuiesc ca esti, ca altfel nu optai spre modelele astea, va trece multa vreme pana sa simti ca te limiteaza oricare din chitarile astea. Concluzia la teoria chibritului, pe care am facut-o aici e ca tine si de noroc la chitarile din categoria asta, daca nu te pricepi, eventual ia pe cineva cu tine, care sa testeze chitara.

Edited by cruci
Link to comment
Share on other sites

cel mai bine zic sa te duci sa probezi la rece ambele. si porma daca se poate (desi nu cred) sa le probezi pe ambele amplificate prin acelasi amp, pa, mixer. eu am avut un fender dg14sce. finisaj impecabil. o chitara superba. sunet f placut la rece. pe ibanez nu am pus mana.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

edit: in graba, nu am stat sa citesc si am crezut ca era vorba de chitari electrice, si am scris ce am scris mai jos. Long story short, cand vine vorba de acustica eu as lua Ibanez-ul.

 

Experienta mea:

 

Cand am inceput prima oara am vrut o chitara tare de tot si i-am pus pe ai mei sa-mi ia un Strat american, cel mai scump posibil, si s-au dus si l-au luat pentru copilul lor. Dupa vreo 2 ani de trecut prin diferite doze si ajustari si modificari ca nu imi placea cum suna, am luat un Ibanez ieftin de 13 milioane si a sunat incredibil de tare si inca il mai folosec (e chitara mea principala). Fender-ul a ramas la praf pana m-am intors acum din Anglia cu ceva mai multa experienta. Nu am alta chitara aici, asa ca am fost fortat sa scot Fenderul si nu mi-a venit sa cred cat de bine suna si cat de mult m-am inselat.

 

Concluzia mea: Stratocaster-ul e o chitara pentru chitaristi cu gust si tehnica rafinata. Daca vrei sa-ti iei o chitara relativ de inceput, ieftina, care sa-si faca treaba la shredding si heavy-ness, alege Ibanez-ul, dar pentru un sunet cremos si rafinat, ia fender-ul, pe care daca stii cum sa-l folosesti il poti transforma in orice sunet vrei.

 

Cand am cantat numai pe Ibanez am uitat cum suna fender-ul pe clean si am ajuns sa cred ca suna la fel si ibanez-ul. Boy was I wrong. Strat-ul suna divin. Iti trebuie amplificator bun, insa.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Sau asta: http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu..._name,D10S.html

 

Eu pe asta mi-am pus ochii de multa vreme, dar din lipsa de bani... salivez

Din review-uri de pe net iese bine: sunet bun si se canta f usor la ea (ceea ce caut eu, sa tin un barre corect...)

La dotari e ok, solid top, i-ar mai trebui un cutaway, dar nu exista o varianta asa...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.