www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari Difuzor Cabinet


Sloby
 Share

Recommended Posts

Mda...imi fac cabinet. Vreau un difuzor 12-15", minim 100W, pana in 300 lei. Recomandari?

Difuzoarele de la MCMusic le-am vazut deja, si m-am oprit la Celestion Truvox 1218TC si Truvox 1225 la 260 respectiv 285lei. Dar am ceva retineri in legatura cu amandoua, motiv pt care vreau sa aud(citesc defapt) si alte sugestii...

Link to comment
Share on other sites

Mda...imi fac cabinet. Vreau un difuzor 12-15", minim 100W, pana in 300 lei. Recomandari?

Difuzoarele de la MCMusic le-am vazut deja, si m-am oprit la Celestion Truvox 1218TC si Truvox 1225 la 260 respectiv 285lei. Dar am ceva retineri in legatura cu amandoua, motiv pt care vreau sa aud(citesc defapt) si alte sugestii...

 

Pentru ghitara ? Atunci cauta difuzoare de tip G12__

Link to comment
Share on other sites

Mda...imi fac cabinet. Vreau un difuzor 12-15", minim 100W, pana in 300 lei. Recomandari?

Difuzoarele de la MCMusic le-am vazut deja, si m-am oprit la Celestion Truvox 1218TC si Truvox 1225 la 260 respectiv 285lei. Dar am ceva retineri in legatura cu amandoua, motiv pt care vreau sa aud(citesc defapt) si alte sugestii...

 

Vezi ca alea de le vrei tu nu-s speciale pentru chitara, uita-te pe site

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

te sfatuiesc un celestion G12 sau 2 V30

cele mai bune de calitate is Vintage 30

am auzit un marshall jcm 800 cu cab cu difuzoare cu g12 si cu v30 SI SUNA mult mai bine cu v39

 

 

pardon 30

Link to comment
Share on other sites

te sfatuiesc un celestion G12 sau 2 V30

cele mai bune de calitate is Vintage 30

am auzit un marshall jcm 800 cu cab cu difuzoare cu g12 si cu v30 SI SUNA mult mai bine cu v39

 

 

pardon 30

 

Eminence Man o War...mai ieftin decat v30 si din cate vad pe harmony central, e cel putin lafel de bun ca v30.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca Eminence Man O War nu prea suna in genul la V30-uri, e mult mai bright si are alt raspuns in bas. Eu m-as uita mai degraba la un Wizard de la Eminence sau la un Private Jack, asta daca urmaresti un sound mai british, daca vrei sound mai american incearca Swamp Thang sau Red White and Blues, mie cel putin astea mi s-au parut cele mai reusite din cate sapaturi am facut si cate difuzoare am auzit/probat de la Eminece. Raportul pret calitate la Eminence mi se pare mai mult decat ok, poti sa iei la bani putini un difuzor care sa sune foarte aproape de un Celestion sau Jensen, dar cu sensibilitate mai buna si cu un raspuns imbunatatit in anumite frecvente. Totusi e chestie de gusturi, totul se rezuma la 2 lucruri: ce amplificator ai si cam in ce fel ai vrea sa suni.

Link to comment
Share on other sites

Headul va fi unul facut de pfr(pink floyd rose), tocmai de aia vreau sa fac eu cabul nu sa cumpar altul sau sa il pun pe actualul.

Avand in vedere ca daca il fac inchis ma complic(asta pt ca trebuie sa tin cont de anumiti parametri), il voi face deschis.

Foarte probabil sa fie 2x12".

 

Gen muzical...greu. Thrash metal, new wave of british heavy metal, progressive metal. Chitara tenson strat corp basswood, doza luata de pe un epi les paul std plus in bridge, restul dozelor stock. Efecte...boss MT-2.

Link to comment
Share on other sites

Headul va fi unul facut de pfr(pink floyd rose), tocmai de aia vreau sa fac eu cabul nu sa cumpar altul sau sa il pun pe actualul.

Avand in vedere ca daca il fac inchis ma complic(asta pt ca trebuie sa tin cont de anumiti parametri), il voi face deschis.

Foarte probabil sa fie 2x12".

 

Gen muzical...greu. Thrash metal, new wave of british heavy metal, progressive metal. Chitara tenson strat corp basswood, doza luata de pe un epi les paul std plus in bridge, restul dozelor stock. Efecte...boss MT-2.

 

Eu unul as opta pentru Eminence Governor sau Wizard sau Celestion Vintage 30. Pentru genul pe care vrei tu sa il canti cred ca este mai bun un cabinet 2x12 inchis.

Link to comment
Share on other sites

Salut,am si eu o intrebare si anume:Am un amp peavey solo 15 w,daca deconectez ampu de la difuzorul lui original si il conectez la un cabinet 1x15" 100w 8 ohm primesc un sunet mai voluminos incat sa ma aud mai bine fata de tobe?

 

Posibil da, posibil nu. In principiu totul tine de randamentul difuzorului de 15" fata de cel cu care este dotat comboul si de impedanta. Daca difuzorul din combo este pe 4 ohm este foarte posibil ca pe cabinetul extern sa te auzi mai incet.

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101
Mda...imi fac cabinet. Vreau un difuzor 12-15", minim 100W, pana in 300 lei. Recomandari?

Difuzoarele de la MCMusic le-am vazut deja, si m-am oprit la Celestion Truvox 1218TC si Truvox 1225 la 260 respectiv 285lei. Dar am ceva retineri in legatura cu amandoua, motiv pt care vreau sa aud(citesc defapt) si alte sugestii...

 

asta e o chestie extrem de personala.

 

as zice sa incepi cu un difuzor care a capatat titlul de "universal" cum ar fi un Celestion g12t-75. si in functie de cum iti place il schimbi cu alt model.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
dap, sigur

Diful de chitara este proiectat ptr chitara , simplu NU ?

 

Boza inchisa nu trebuie doar sa o faci dupa m^3 minim necesari dati de fabricant .

 

Boxa deschisa trebuie sa fie calculata si proiectata atent dupa dif !!! ca sa sune unde vrei !!

La boxa inchisa undele din spatele membranei nu ajung sa se amestece cu cele din fata difului in asa fel nu ai probleme de multa proiectare .Cutia din PAL ( grea si relativ "antirezonanta" la frecventele de lucru al chitarei) si volumul minim de aer recomandat de fabrica de difuri ,,,de obicei 50Litri la un dif de 12" deci la doua difuri 100 litri.

Link to comment
Share on other sites

Boxa deschisa trebuie sa fie calculata si proiectata atent dupa dif !!! ca sa sune unde vrei !!

La boxa inchisa undele din spatele membranei nu ajung sa se amestece cu cele din fata difului in asa fel nu ai probleme de multa proiectare .Cutia din PAL ( grea si relativ "antirezonanta" la frecventele de lucru al chitarei) si volumul minim de aer recomandat de fabrica de difuri ,,,de obicei 50Litri la un dif de 12" deci la doua difuri 100 litri.

 

Eu stiam ca boxa inchisa trebuie proiectata dupa dif.

Treaba cu volumul nu stiam...multam fain.

Link to comment
Share on other sites

Boxa deschisa trebuie sa fie calculata si proiectata atent dupa dif !!! ca sa sune unde vrei !!

La boxa inchisa undele din spatele membranei nu ajung sa se amestece cu cele din fata difului in asa fel nu ai probleme de multa proiectare .Cutia din PAL ( grea si relativ "antirezonanta" la frecventele de lucru al chitarei) si volumul minim de aer recomandat de fabrica de difuri ,,,de obicei 50Litri la un dif de 12" deci la doua difuri 100 litri.

 

Nu e chiar asa simplu ... 50 L sunt valabili pentru un dif de 12" pentru medii-joase in incinta hi-fi inchisa, cu bass-reflex si maxim ~200 W :) ... asta asa, ca exemplu

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa simplu ... 50 L sunt valabili pentru un dif de 12" pentru medii-joase in incinta hi-fi inchisa, cu bass-reflex si maxim ~200 W :) ... asta asa, ca exemplu

si eu ce am scris ? 2 difuri 100 litri . la chitara nu se prea folosesc difuri de 15" (cu toate ca exista si ptr chit) iar cele de 10" singure nu suna.

difurile speciale ptr chit in majoritate sunt de 12" sunt exceptii ( comerciale)

 

Nu se trece de 50W nominal deoarece nu mai suna a dif de chitara ,

 

Cele pe care scrie "mai nou"250W de fapt sunt de max 30W.Alta treaba este faptul ca aceste difuzoare sun facute sa reziste la suprasolicitarilor ca sa poti forta linistit.Dar "clean" suna cam pana la 25-30W

 

Si fara basreflex ptr chitara ! ca nu mai suna basii cum astepti la estomparile pe corzile groase nu mai "sare" diful !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.