www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Gasit Clei De Oase


dani
 Share

Recommended Posts

salutare:)

 

scuze ca incep un topic nou insa...dupa ce mi s-a rupt(desprins de fapt) cordarul de pe o chitara clasica...am decis sa o lipesc:)

 

am gasit intr-un final clei de oase si nu stiu exact cum sa-l prepar pt a-l folosi la lipit cordarul:(

 

va rog eu mult...care a mailucrat cu asha ceva...sa ma lamueasca(cat clei si cata apa in special)

 

multzam mult

Link to comment
Share on other sites

de ajutor ce ai gasit tu junkie:)

 

am facut deja amestecul s am lipit cordarul:)

 

am uitat sa precizez ca nu e chiar clei de oase:( e(dupa cum scrie pe ambalaj) clei de piele de iepure...iar tipa de la magazin zicea ca e mai lipicios decat cel de oase(sper sa fie asha)

 

am pus la presat si astept pana maine sa vad ce se intampla:)pe la pranz imi vin corzile si o sa scriu ce s-a intamplat.

 

va multumesc mult pt interesul acordat:)

Link to comment
Share on other sites

de ajutor ce ai gasit tu junkie:)

 

am facut deja amestecul s am lipit cordarul:)

 

am uitat sa precizez ca nu e chiar clei de oase:( e(dupa cum scrie pe ambalaj) clei de piele de iepure...iar tipa de la magazin zicea ca e mai lipicios decat cel de oase(sper sa fie asha)

 

am pus la presat si astept pana maine sa vad ce se intampla:)pe la pranz imi vin corzile si o sa scriu ce s-a intamplat.

 

va multumesc mult pt interesul acordat:)

dude...nu stii...cu ala se poate UMPLE si o gaura mai mare in lemn? Sa se intareasca sau? Unde pot gasi asa ceva

Link to comment
Share on other sites

cred ca se poate umple o gaura:)cand se usuca se face un plastic cu o tenta ushoara de cauciuc:)foarte lipicios:)daca scrii o scrisoare la moshu(vezi topicul:)) iti pot da eu din ce mi-a ramas:)

 

chestia e ca am dat 250 de mii pe 250 de grame de chestie d-asta....si pt ce ai tu nevoie(adica putzin) va trebui sa cumperi o nenorocita de punga:(Deci...iti dau eu fara nici o pretentzie:)lasa-mi datele tale si livrez prin posta:)asta daca esti de-acord:)

 

numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

cred ca se poate umple o gaura:)cand se usuca se face un plastic cu o tenta ushoara de cauciuc:)foarte lipicios:)daca scrii o scrisoare la moshu(vezi topicul:)) iti pot da eu din ce mi-a ramas:)

 

chestia e ca am dat 250 de mii pe 250 de grame de chestie d-asta....si pt ce ai tu nevoie(adica putzin) va trebui sa cumperi o nenorocita de punga:(Deci...iti dau eu fara nici o pretentzie:)lasa-mi datele tale si livrez prin posta:)asta daca esti de-acord:)

 

numai bine...Dani

mersi mult dar din pacate..se pare ca nu de clei am eu nevoie(damn it) si imi trebuie MULT, gaura are diametrul d 6 cm si adanca d 4....o sa use aracet putin cu rumegus :) Mersi oricum mult! Incearca sa vezi poate mai vrea cineva care are chiar nevoie de asa ceva IDENTIC :)

Link to comment
Share on other sites

mersi mult dar din pacate..se pare ca nu de clei am eu nevoie(damn it) si imi trebuie MULT, gaura are diametrul d 6 cm si adanca d 4....o sa use aracet putin cu rumegus :) Mersi oricum mult! Incearca sa vezi poate mai vrea cineva care are chiar nevoie de asa ceva IDENTIC :)

 

 

Posteaza niste poze inainte si dupa. Am facut si eu asa ceva, dar am folosit o alta metoda. Vezi aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=29849 :)

Link to comment
Share on other sites

se prepara "in baie de apa" 1.un vas mai mare in care pui apa,2.un vas mai mic care intra in cea mare,in asta pune cleiul si apa cat acopera stratul de clei,lasa asa o ora,doua pana cand devine moale,incalzesti si gata.

 

corect!!! daca nu se foloseste baie de apa cleiul se va prinde de vas si se va arde si in plus si pute de iti rupe nasu`. cleiul topit va avea consistenta mierii de albine.se aplica imediat pt ca se coaguleaza f repede. cam atat.

Link to comment
Share on other sites

jalnic:P

 

am incalzit prea tare cleiul si a fost cam dens(drept urmare s-a desprins atunci cand am pus corzile)

 

am refacut compozitia(de data asta mai fluida...cam cum e prenadezul...sau, dupa cum zicea cineva aici, ca o smantana subtzire:) si am luat procesul de la capat:)

 

maine pe la ora 5-6 ar trebui sa dau butoiashul de varza( :) ) jos de pe ea si sa vad cum sta treaba:)

 

din cauza ca am lasat cleiul prea mult pe foc acesta s-a facut cam tare(ca urmare a evaporarii lichidului din el) si nu am putut aplica decat un strat gros ce s-a facut un fel de cauciuc dupa uscare:(

 

imi doresc sa cred ca acum(strat subtzire) se va intari mai mult sub forma de plastic decat cauciuc.

 

maine va spun daca a functiunat:)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa-l faci mult mai subtire.

Ca un lapte batut mai degraba decat o smantana.

 

Dar trebuie curatat foarte bine locul in care lipesti, si piesa pe care vrei sa o lipesti.

Dupa aplicare iti trebuie cel putin 2-3 "clampe" potrivite ca dimensiune cu care sa presezi din ambele parti lipitura. Adica iti trebuie ceva care sa incapa pe gaura si sa apese din interior.

Trebuie sa lasi sa se intareasca cam 48 ore.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

daca mai intereseaza pe cineva....cliul de oase,la preparare nu trebuie sa fie incalzit la mai mult de 70 de grade celsius,daca nu,isi schimba ceva in compozitie ( temperatura mai mare determina ceva modificari in structura)si il face casant.inainte de a fi folosit el se lasa la inmuiat in apa in care va fi preparat,pana se umfla,ca sa nu depasesti cam 70 ,pui cleiu cu apa intr-un vas,care se pune in alt vas,in care este apa (baie de apa,sau ceva de genu)dupa preparare nu trebuie sa fie cleios,ca smantana,sau mai stiu cum,trebuie sa fie unpic mai gros ca apa,si tebuie lucrat repede,daca incepe sa se gelatinizeze nu mai merge....

 

 

 

daca vrei sa umplii o gaura in ceva lemn,iei rumegus de lemn ( ,,pilitura'',praf de lemn,ce ramane dupa ce tai la circular o bucatade lemn,sau dupa ce polizezi lemn,sau dupa slefuire)si il amesteci cu un adeziv transparent,care ramane transparent si dupa uscare,la nevoie poti folosi aracet

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.