www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Photo

Acorduri De Blues

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 intense-greed

intense-greed
  • Nume:Eddoo
  • Trupa:INTENSE GREED

Posted 18 December 2008 - 04:13 PM

Salut!

As vrea sa imi aprofundez cunostintele in materie de blues, si pentru vreau sa-mi trimita un cunoscator cateva diagrame sau link-uri utile de unde as putea invata noi acorduri...

Multumesc mult! :)

Edited by intense-greed, 18 December 2008 - 04:13 PM.

#2 cyfer

cyfer
  • Interests:Emptiness
  • Nume:Cyfer
  • Trupa:Cyfer Trio

Posted 18 December 2008 - 07:47 PM

Salut!

As vrea sa imi aprofundez cunostintele in materie de blues, si pentru vreau sa-mi trimita un cunoscator cateva diagrame sau link-uri utile de unde as putea invata noi acorduri...

Multumesc mult! :)

Cunoºti ceva teorie? Cât de bine înțelegi articolul meu despre moduri aplicate în blues?

Dacã înveți câteva poziții de acorduri desenate în diagrame, fãrã sã înțelegi ce reprezintã teoretic, nu te ajutã prea mult.

Documentații sunt destule pe internet: un exemplu de link pentru teorie.

Sper sã-mi fac timp în curând sã continui articolul despre moduri cu unul despre acorduri. :)

Vând

chitară Framus Myfield Pro Mahogany

Fender Stratocaster Vintage 1983

Blog - Improvizații semantice.

Meditaţii chitară: cum, unde, cu cât...

www.cyfer.ro - descarcă gratuit noul album „Blues La Prima”

Raspund la întrebari pe Cyfer's Corner on RGC

Echipament utilizat pe scenă (pagina necesită update)

#3 red

red

Posted 18 December 2008 - 10:09 PM

Incearca DVD-ul educational al lui Scott Ainslie, "Robert Johnson's Guitar Techniques". E de vanzare si pe Amazon.com, sau poate imprumuti de undeva o copie digitala. Vei gasi multe sugestii de rasturnari pentru acorduri de septima, si cateva acordaje alternative interesante.
Suzuki told an old Chinese folk tale about the difference between heaven and hell. In hell everyone has very short arms. They sit around tables full of sumptuous food, trying to eat with very long chopsticks, but they can’t get the food in their mouths because the chopsticks are too long and their arms too short. They try in agony to feed themselves, to no avail. In heaven everyone also has short arms, but everyone is feeding each other across the table and having a lovely time.

#4 hades

hades
  • Interests:Chitara, electronica, inginerie
  • Nume:Cristian
  • Trupa:Bluzor Solo

Posted 19 December 2008 - 12:31 AM

uita-te cu atentie peste posturile domnului Cyfer, sunt foarte bine explicate, in caz de neclaritate vei primi probabil si lamuriri si mai sunt si gratis :)

bafta la studiul acestui fain gen :)
Ingineria salveaza Romania !

Un Strat, Un Fir si-o Lampa.

#5 Les Paul 1960

Les Paul 1960
  • Interests:Guitars.
  • Nume:Mihai
  • Trupa:L'Enfant Sauvage

Posted 19 December 2008 - 08:29 PM

Eu sunt pasionat de blues si doresc sa invat sa cant acest stil dar nu am inteles nimic din lectie......uff...o sa ajung la 40 de ani sa cant prima melodie cap coada :) .

''If you suck and you buy this amp you'll suck with a really nice tone''

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users