www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Postez aici ultima chitara pe care am cumparat-o, eu am fost surprins cand am vazut-o la magazin (Magazinul Rapsodia), acum 6-12 luni costa 950 de lei, acum o luna s-a redus la 667 >:) si nu am rezistat (fiind fan seven string).

E un strat cu sapte corzi, facut la Reghin, nu stiu exact materialele, gatul pare artar+nuc, corpul e un lemn destul de tare, dar alta culoare decat artarul din gat (am transpirat ceva pana am pus strap-lock-ul in el).

Am scos un buton de ton, facandu-l pe cel ramas master tone, am instalat un semi-fret pe pozitia 22, am mutat jack-ul in partea de jos, plus gauri pe placajul din spate sa pot sa schimb corzile fara sa fac febra musculara de la desurubat 11 suruburi.

Pozitive:
- pretul (nu imi vine sa cred :D)
- neck-through
- dozele suna bine, desi sunt doar designed by Kent Armstrong, si au magnet sub polii metalici, nu poli magnetici
- fretboardul e bine lucrat
- chitara rara, seven string cu 3 single coils...

Negative
- gatul e un pic cam gros, daca ar fi C-shaped si nu D, ar fi okay grosimea, oricum, mie imi place sa cant la ea
- butoanele de volum, ton si switch foarte aproape
- 21 de freturi (dar e loc pt inca unul)
- butonul de strap combinat cu jask, pozitionat la mijloc
- ecranare 0 (adica lemn curat inauntru)- ecranare 0 (adica lemn curat inauntru)

P.S.: Cand am luat-o coarda nr 7 era de bass :D

Nu vreau sa fac reclama, oricum cred ca era ceva prototip si s-ar putea sa nu mai fie altele, dar la pretul asta mi se pare chilipir (si la 950 ma batea gandul, dar aveam deja doua LP-uri cu 7 corzi si incercam sa ma abtin :D) . Pozele cu chitara intreaga sunt la putin timp dupa achizitie, pe "close-up" se vad ultimele modificari.

O saptamana faina la toata lumea!

 

20170418_203425.jpg

20170418_203451.jpg

20170605_204127.jpg

Edited by robinfinity
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vektor said:

Sugestie - Lasa doar volume pot in pozitia de jos, scoate tone pot. Pune-i un fixed tone control [cu mini switch sau push-pull pot la volum - eg: https://www.premierguitar.com/articles/21112-three-must-try-guitar-wiring-mods?page=7 ] daca vrei. 

Yep, nu e o idee rea, si chiar am un push pull de 250 prin casa, am facut odata asta pe un Aria goal rush :).

Link to comment
Share on other sites

partea cu 7 string si neck-through la banii astia - ok, insa dpdv constructiv are 2 parti pentru care eu nu cred ca as fi luat-o:

1. controalele sunt prost pozitionate, puteau sa lase mai mult loc intre ele.

2. felul in care au scobit-o in spate mi se pare bataie de joc, o lucratura si solutie tehnica mai proasta nu cred ca puteau sa faca.

Link to comment
Share on other sites

...si tremolo-ul mai bine lipsea. Si dozele sunt mediocre [Korean made, branded]. Si SSS pe un 7-string ? Really ? Why ...

Si totusi, lemnul e bun [aripile par palisandru, care e tot o specie de artar [maple]]. Arata chiar bine. Are potential destul de mare de modare. Si a costat cat un Squer bullet. Si e neck-through. Si e 7-string.

Controalele pot fi refacute si mutate. Routingul poate fi umplut/refacut/mutat. Ambele fara eforturi enorme.

Daca as fi stiut ca exista as fi fost tentat si eu sa o iau.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, vektor said:

Acum cativa ani erau pe forum cel putin 2 persoane care lucrau la Hora.

Btw, is it just me sau chitara asta arata mai mult a bass modificat decat a strat ?

Exact asa mi se pare si mie, cel putin formele de la corp si gat, la grosimea gatului, mai ales. Decupajul din corp (strict S-S-S) si freturile sunt de chitara. Totusi, este o poza pe site-ul de prezentare de la magazin, unde e langa cateva bass-uri neckthru tot Reghin, se vede asemanarea.

Pe de alta parte, faptul ca e SSS pt mine e ceva special si binevenit, nu stiu daca o luam altfel, adica am deja doua 7stringuri cu humbuckere (chiar daca am coil split pe ele).

Legat de controale pozitionarea e intr-adevar cam nashpa, dar dupa ce am scos unul, a devenit okay. Lemnaria in schimb e foarte bine lucrata. Mentionez aici ca inca nu am avut chitari peste 500 de euro :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

No... cand esti fan... esti fan, csf, ncsf !!! :)  Ride Yellow Puta !!!

Work in progress (asta e... daca te plicti sambata).

PS: Nu va luati de headstock ca e gresit, corzile nu se alineaza... etc, e doar o chitara de show off, perfect functionala, asa am vrut eu sa-l tai, mie imi da impresia de ''speed' si ''corner''.Si daca mie-mi place... restul e istorie :) 

IMG_20170805_191351.jpg

Edited by red man
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.