www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Din punctul meu de vedere merita ... singura alternativa pe care o ai e Ibanez sau ESP/LTD  iar ca si calitate e foarte ok primesti exact ce platesti, nu dai bani aiurea pe branduri si magarii ... eu nu-s mare fan Ibanez dar au scos anul trecut si anul asta niste modele foarte misto cu 7 corzi si affordable la vreo 450-500 euro si arata si se simt de 1000. Eu mi-am luat chapman ca stiam ca se fac in aceeasi fabrica ca si PRS-SE cu un quality control ceva mai bunicel.

Daca vrei sa iei o chitara noua si sa nu ai mofturi sau second thoughts ... dute pana in Ungaria este acolo un magazin unde au tot ce trebuie si au si chapman .... testezi doua - trei modele si de la Ibanezi si de la Chapman. Fiecare chitara e diferita chiar daca is facute in serie si numai tu poti sti care ii aia buna dupa cum o simti in mana. Altfel comanzi si speri sa fie ce ti-ai dorit :D Eu nu imi regret decizia , mi-ar fi placut modelul pro dar deja pretul sarea mult si la banii aia ma indreptam spre ESP probabil, iar un upgrade la doze second e mai lesne din punct de vedere financiar. Sunt foarte ok si dozele stock ... Epiphone, Squier, Ibanez consider ca nu dau doze stock la fel de bune in pretul asta... parerile is impartite.

Comparabil cu PRS-SE din orice pozitie.

 

Ps. Apropo dozele sunt Guitarnivore.. am gresit eu in postul initial

Edited by autumnal hysteria
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iata chitara mea ...  :rolleyes:

 

Este un REGHIN achizitionat de mine prin 1968.

Gatul este plat si are latimea, la pragus, de 46,4 mm, ceea ce ar indica o chitara clasica.

Cu toate acestea chitara avea corzi de metal iar inaltatorul cordarului era inclinat (compensat).

Chitara este in varianta cu tasta "zero".

Cordarul s-a dezlipit, pragusul din lemn s-a spart, panoul frontal a crapat in doua locuri, are urme de mici lovituri si nenumarate zgarieturi dar nu foarte adanci.

M-a insotit o viata. Mi-a oferit momente placute. Cred ca este randul meu sa-i ofer ceva.

Si ce poate fi mai interesant decat o reconditionare in regie proprie?

Specializarea mea nu are nici o legatura cu prelucrarea lemnului sau fabricatia instrumentelor muzicale. Cu toate astea ma incumet sa purced la reconditionare.

S-o dau cuiva sa o faca n-are haz si nici sens.

O sa ia ceva timp.

 

Va deveni chitara clasica cu pragus din os, cordar nou cu inaltator din os fara compensare, corzi de plastic, taste noi, cheite noi, crapaturile vor fi reparate iar finisajul va fi refacut in totalitate.

N-am mai facut niciodata asa ceva dar pentru toate este un inceput, nu?

Voi posta aici poza finala atunci cand voi termina.

post-16723-0-37764100-1459760183_thumb.jpg

Edited by bombicri
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.