www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

Iti explica Greg Koch, la 1:50:

ei na.. daca vrei tot juice ul scoti doza din neck si compari sa vezi cam cat juice iti ia :P

sau - daca vrei sa fie estetica treaba(am zis bine domnu 57?) scoti doar magnetul din doza de neck si gata.

sau - poti renunta la doza/ magnetul din bridge si ai tot juice ul in neck..

:P

DSC0002.jpgDSC0007.jpgDSC0010.jpg

fosta mea chitara - adica primul meu strat - suna destul de ok din cate tin io minte

Link to comment
Share on other sites

Suna foarte bine, am scos tonuri gen RHCP, Hendrix, SRV, fara prea mare efort.

Are dinamica si twangul caracteristic si raman la ideea ca e cea mai comoda chitara.

Singurul lucru care ma deranjeaza, este ca trebuie sa ii indrept gatul (foarte putin) si nu am un acces facil la road.

Trebuie dat pickguardul jos si mi-e scarba deoarece iam pus corzi noi si nu mai am chef sa le dau jos (lenea e mare).

 

P.S. : avea dozele schimbate cand detineai chitara? Acum are Texas Custom.

 


fosta mea chitara - adica primul meu strat - suna destul de ok din cate tin io minte

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

Suna foarte bine, am scos tonuri gen RHCP, Hendrix, SRV, fara prea mare efort.

Are dinamica si twangul caracteristic si raman la ideea ca e cea mai comoda chitara.

Singurul lucru care ma deranjeaza, este ca trebuie sa ii indrept gatul (foarte putin) si nu am un acces facil la road.

Trebuie dat pickguardul jos si mi-e scarba deoarece iam pus corzi noi si nu mai am chef sa le dau jos (lenea e mare).

 

P.S. : avea dozele schimbate cand detineai chitara? Acum are Texas Custom.

Mai simplu e sa demontezi griful cu totul

Iti explica Greg Koch, la 1:50:

Daca era cazul de juice sigur ii puneau o portocala in loc de doze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[...] Trebuie dat pickguardul jos si mi-e scarba deoarece iam pus corzi noi si nu mai am chef sa le dau jos (lenea e mare) [...]

 

Slabeste corzile suficient cat sa nu mai stea in tensiune, pune un capodastru pe fretul 1 (ca sa nu-ti zboare corzile) si da-i grif-ul jos cu tot cu corzi (din cele patru suruburi de pe spate). Atentie sa nu rasucesti corzile cand dai grif-ul la o parte si nici sa nu faci asta de prea multe ori sa nu se rada 'filetul' din corp. Eu am avut un Strat care mai strangea doar intr-un surub si nu era chiar placut. Evident problema e remediabila, dar preferabil e sa nu ajungi acolo.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu o sa fac asta des, deoarece eu folosesc doar corzi de 10-46, elixir, deci nu cred ca o sa fie o diferenta asa de mare de la un set la altul.

Slabeste corzile suficient cat sa nu mai stea in tensiune, pune un capodastru pe fretul 1 (ca sa nu-ti zboare corzile) si da-i grif-ul jos cu tot cu corzi (din cele patru suruburi de pe spate). Atentie sa nu rasucesti corzile cand dai grif-ul la o parte si nici sa nu faci asta de prea multe ori sa nu se rada 'filetul' din corp. Eu am avut un Strat care mai strangea doar intr-un surub si nu era chiar placut. Evident problema e remediabila, dar preferabil e sa nu ajungi acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
8 string custom ran crusher 30"

 

 

How much was the fish ?

nu o sa spun cat e exact din bun simt fata de RAN, insa pretul se situeaza intre 2000-2600 euro ( am avut noroc sa dau comanda la ei cand inca aveau preturi mai ieftine ) :)

in caz ca sunteti curiosi cum suna (dozele sunt bkp warpig , versiunea ceramica; corpul din nuc american; gatul din 5 bucati de ovangkol; ss frets):

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.