www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Da, chitara este fake. Un "Chibson" autentic. Dar este ieftina, si cu cateva modificari (schimbare doze, cheite de acordare, potentiometre) iese o chitara decenta, si tot nu ai ajuns cu pretul la 500 de dolari (cu tocul si transportul inclus).

post-9656-0-15328600-1373652475_thumb.jpg

post-9656-0-75442300-1373652475_thumb.jpg

post-9656-0-12837400-1373652476_thumb.jpg

post-9656-0-53051600-1373652476_thumb.jpg

Edited by szeki
Link to comment
Share on other sites

Oricum, am avut un Vintage AFD, in comparatie "Chibsonul este net superioara.

 

Chiar vrei sa-ti enumar de ce nu-i buna chinezaria aia? cu toate ca ai schimbat pe ea chestii? Cam ce materiale crezi tu ca se folosesc intr-o chitara ce costa 240-280 $ de noua? hai mai intai sa ne uitam la bidingul de pe ea (este si hilar pentru ca nici acu 1 luna am probat exact un custom din asta chinezesc,da era un model mai nou, care nu avea chiar atatea neajunsuri).

 

In primu rand ia in mana bridge-u, bucatile alea de fier sa vezi cat is de usoare. Apoi uita-te la biding cum e pus si cat de subtire e, tranzitia de la gat la neck este neuniforma. Ai investit o suma frumusica de bani (500 $) si te-ai ales cu o chitara prost finisata care nu are nici o treaba cu originalul ( nici dozele, nici electronica, nici piesele metalice, nici nutul, nici tastele, nici macar lacul de pe ea). Intelegi ce vreau sa zic? DA! recunosc este o chitara, da se poate canta pe ea, insa eu prefer oricand ca investitia de bani sa fie in ceva sigur. In fine, fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui, sa o canti sanatos.

Link to comment
Share on other sites

Chiar vrei sa-ti enumar de ce nu-i buna chinezaria aia? cu toate ca ai schimbat pe ea chestii? Cam ce materiale crezi tu ca se folosesc intr-o chitara ce costa 240-280 $ de noua? hai mai intai sa ne uitam la bidingul de pe ea (este si hilar pentru ca nici acu 1 luna am probat exact un custom din asta chinezesc,da era un model mai nou, care nu avea chiar atatea neajunsuri).

 

In primu rand ia in mana bridge-u, bucatile alea de fier sa vezi cat is de usoare. Apoi uita-te la biding cum e pus si cat de subtire e, tranzitia de la gat la neck este neuniforma. Ai investit o suma frumusica de bani (500 $) si te-ai ales cu o chitara prost finisata care nu are nici o treaba cu originalul ( nici dozele, nici electronica, nici piesele metalice, nici nutul, nici tastele, nici macar lacul de pe ea). Intelegi ce vreau sa zic? DA! recunosc este o chitara, da se poate canta pe ea, insa eu prefer oricand ca investitia de bani sa fie in ceva sigur. In fine, fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui, sa o canti sanatos.

 

Citeste putin din asta. http://www.chinalawb..._kalamazoo.html

 

Deja suntem offtopic, daca vrei putem continua in PM...dar nu ma poti convinge ca un Gibson Custom Les Paul chiar costa (cheltuieli de fabricatie, materiale, hardware etc.) 3500 de dolari (cel mai ieftin) sa nu mai vorbesc de cel mai scump de 22200 de dolari.

Edited by szeki
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Citeste putin din asta. http://www.chinalawb..._kalamazoo.html

 

Deja suntem offtopic, daca vrei putem continua in PM...dar nu ma poti convinge ca un Gibson Custom Les Paul chiar costa (cheltuieli de fabricatie, materiale, hardware etc.) 3500 de dolari (cel mai ieftin) sa nu mai vorbesc de cel mai scump de 22200 de dolari.

 

Păi ar fi absurd ca Gibson să facă chitare non-profit. Când cumperi un Gibson, cumperi o chitară premium. Ca şi în cazul bijuteriilor, atenţia la detalii se plăteşte scump. La un bijutier cunoscut, plăteşti de sute de ori mai mult să-ţi facă un inel decât ai plăti la Bijuteria de la colţul blocului, chiar dacă se folosesc aceleaşi materiale.

Tu nu plăteşit doar lemnul, fierul şi plasticul de pe chitară. Plăteşti şi japonezul care progamează maşinăriile ca să-ţi facă routing-ul, plăteşti şi mexicanul care vopseşte chitara, promovarea, echipamentele scumpe pe care fabrica le deţine, etc. Toate astea contribuie la preţ. Nu în ultimul rând, principiul cererii şi ofertei. Dacă Gibson, dintr-un motiv sau altul s-ar trezi că ar avea scăderi drastice de vânzări, ar putea să scadă liniştiţi preţurile, profitul ar exista. Cât timp fabrica produce la capacitate maximă şi nu stau cu chitarele pe stoc, e normal ca preţurile să fie cât mai mari.

Link to comment
Share on other sites

 

 

de la stanga la dreapta

 

Tele Alba cu single coiluri & Eric Clapton Layla Booster active preamp

Reghin hollow-body electric la care mai lucrez din cand in cand

Ibanez GRG121

Flame Les Paul fara hardware

Copie explorer cu upgrade-uri (cheite ibanez, ToM Wilkinson, pickguard aluminiu, EMG 81/81)

Dean ML Black Gold cu SD SH8 in bridge si o doza ibanez vintage in neck

Bass Headless

Proiect Flying V (neck hondo japan vintage, cheite ibanez japan, pickguard aluminiu, doza Jackson CRV in bridge si Dean DMTd in neck)

Edited by Cryptopsy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aveam si eu doua chitari, clasicele les paul si stratocaster:

2cyl3pz.jpg

 

Peste noapte s-au transformat in doua printese, mai batranele ce-i drept ( strat 2001 si lp 2004) totul stock.

fxs8z8.jpg

 

 

Mai trebuie sa-mi cumpar un amp ca sa nu se simta singure, dar inainte de toate trebuie sa invat sa stau pe ritm!

 

Im having a nice threesome cu sunbursta Lena si bruneta Mărie. " Iera" sa uit, cine observa ceva ciudat la strat? :))

 

LE: @Razvan nu este legat de numarul de taste.

Edited by Deenman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yep diferenta este la bridge, chitara este intradevar hardtail - (bridge fix cu alte cuvinte pentru cei care nu suporta englezisme) si e string thru body (acelasi format ca si la telecaster) nu cred inca miturile cu bulshiturile de sustain marit sau ca astea ar fi mai bune , am luat chitara fiindca am avut ocazia sa schimb 2 din chitarile mele si acest exemplar se afla intr-o stare excelenta(uzura minima). Dozele stock alnico imi plac mult mai mult decat Vintage Hot noiseless care erau ceramice (11k output), asta la prima impresie. Am sa o trag in chip ca se vede foarte fain quater sawn-ul maple din gat si grain-ul de la alder din body.

 

Cu mai multe impresii am sa revin dupa o utilizare indelungata.

 

Mersi

Răspopitu' .

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

fxs8z8.jpg

 

 

Mai trebuie sa-mi cumpar un amp ca sa nu se simta singure, dar inainte de toate trebuie sa invat sa stau pe ritm!

 

Im having a nice threesome cu sunbursta Lena si bruneta Mărie. " Iera" sa uit, cine observa ceva ciudat la strat? :))

 

LE: @Razvan nu este legat de numarul de taste.

 

Sa le stapanesti sanatos :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.