www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

Nu-ti fie cu suparare, zi-mi si mie de curiozitate, cum acordezi dubiosenia, daca n-are cap??? Chiar nu credeam ca exista si chitare headless, credeam ca is doar facute pe calculator, lol :tardlol: !

 

S-o canti sanatos, btw!

 

Pai nu se acordeaza, asa vine din fabrica. Daca se dezacordeaza o scoti la MP si iti iei alta.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Nu-ti fie cu suparare, zi-mi si mie de curiozitate, cum acordezi dubiosenia, daca n-are cap??? Chiar nu credeam ca exista si chitare headless, credeam ca is doar facute pe calculator, lol :tardlol: !

 

S-o canti sanatos, btw!

 

are acele 6 cilindre la trem de care strangi, au un ratio de 40:1 si nu trebuie sa strangi prea mult

 

 

faza e ca (pt hateri) eu daca am chef pot sa iau corzile jos si sa le bag inapoi in aproximativ 2 minute (si asta daca nu ma grabesc)

 

si daca, chiar sa spunem ca am probleme si nu gasesc corzi aici double ended(dar sunt), pot monta cu 40 de dolari un adapter special facut pt acel headpiece

 

chitara are in spate la trem si un fel de tremstopper...chiar nu inteleg...e foarte usoara de manevrat...o poti lua oriunde, nu ai probleme, gatul nu prea se misca in sus si in jos, nu fluctueaza sunetul ca la un strat sau ceva cand impingi de gat, singurul meu of ca sa zicem asa, sunt ca dozele sunt putintel prea low output pt gustul meu...dar in rest, e mai mult decat decenta pt o chitara koreana..are si acel brat care se extinde sa poti canta cu ea in pozitie normala, si e foarte easy to play; mi-as fi dorit sa pot gasi 9-46 double ended dar nu am vazut pt scale normal steinberger, doar transcale, dar, cum am zis, pot lua acea ,,menghina'' si am rezolvat problema ( http://www.headlessu...6229_718204.jpg )

 

deci care e problema ? :lol:

 

acordajul se face astfel: intai de toate se intoneaza , dupa se pune acel stopper care tine tremul , se acordeaza....ulterior se da jos acel clamp si se strange de acel cilindru mai mare care este prezent in poza, strangand sau lasand din arcul care trage tot sistemul, revenind astfel in pozitia clamped, si, dupa ce ai facut asta exact, poti sa il faci fixed sau nu, fara sa iti afecteze acordajul

 

 

gt_pro_dlx_3.gif

 

 

Daca imi voi permite pe viitor (am avut alte cheltuieli si de asta nu am luat alt model), fiti siguri ca voi lua un model cu fixed bridge si piezo, transcale sau un ZT3

Am luat asta sa ma familiarizez , si imi place.

Edited by Razvan S.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

are acele 6 cilindre la trem de care strangi, au un ratio de 40:1 si nu trebuie sa strangi prea mult

 

 

faza e ca (pt hateri) eu daca am chef pot sa iau corzile jos si sa le bag inapoi in aproximativ 2 minute (si asta daca nu ma grabesc)

 

si daca, chiar sa spunem ca am probleme si nu gasesc corzi aici double ended(dar sunt), pot monta cu 40 de dolari un adapter special facut pt acel headpiece

 

chitara are in spate la trem si un fel de tremstopper...chiar nu inteleg...e foarte usoara de manevrat...o poti lua oriunde, nu ai probleme, gatul nu prea se misca in sus si in jos, nu fluctueaza sunetul ca la un strat sau ceva cand impingi de gat, singurul meu of ca sa zicem asa, sunt ca dozele sunt putintel prea low output pt gustul meu...dar in rest, e mai mult decat decenta pt o chitara koreana..are si acel brat care se extinde sa poti canta cu ea in pozitie normala, si e foarte easy to play; mi-as fi dorit sa pot gasi 9-46 double ended dar nu am vazut pt scale normal steinberger, doar transcale, dar, cum am zis, pot lua acea ,,menghina'' si am rezolvat problema ( http://www.headlessu...6229_718204.jpg )

 

deci care e problema ? :lol:

 

acordajul se face astfel: intai de toate se intoneaza , dupa se pune acel stopper care tine tremul , se acordeaza....ulterior se da jos acel clamp si se strange de acel cilindru mai mare care este prezent in poza, strangand sau lasand din arcul care trage tot sistemul, revenind astfel in pozitia clamped, si, dupa ce ai facut asta exact, poti sa il faci fixed sau nu, fara sa iti afecteze acordajul

 

 

gt_pro_dlx_3.gif

 

 

Daca imi voi permite pe viitor (am avut alte cheltuieli si de asta nu am luat alt model), fiti siguri ca voi lua un model cu fixed bridge si piezo, transcale sau un ZT3

Am luat asta sa ma familiarizez , si imi place.

 

Daca ai stii cat am umblat dupa asa ceva, prin anii 80 cand aparusera... A aparut una la un moment dat, la Sorin Chifi cand era prin Sfinx... Anyway, have fun with!

Link to comment
Share on other sites

Daca ai stii cat am umblat dupa asa ceva, prin anii 80 cand aparusera... A aparut una la un moment dat, la Sorin Chifi cand era prin Sfinx... Anyway, have fun with!

 

stiu ca cineva in tara a avut fix modelul asta dar cel calumea din carbon...nu stiu daca e inca in tara, as fi fost si eu curios

Link to comment
Share on other sites

Intre atatea Fendere, Gibsoane si alte alea, indraznesc si eu sa-mi prezint gear-ul:

 

Asta a fost "prima iubire", o clasica Hora, care m-a parasit toamna trecuta (oricum, nu mai era cantabila de mult...). Still, it was my very first love.

 

68367183.jpg

 

Urmeaza o Eko (made in Italy, cica) acustica double-six - 6 corzi, ca la 12 era moarte "de degete". Chitara asta (mi-au zis mai multi asta si tind sa le dau dreptate) chiar a fost chitara la viata ei, insa a fost used and abused, in special de fostii ei posesori. A fost sparta, griful i-a fost rupt, headstock-ul la fel, are o tasta lipsa, are taste tocite, falseaza etc. etc. Nu stiu ce au avut oamenii cu ea, cert e ca (,) chitara a trecut prin foc si sabie... e pe moarte, dar neavand alta acustica la dispozitie, ma descurc si eu cu ce am

 

28664899.jpg

 

89691750.jpg

 

And this is my current girlfriend :), una bucata Squier Bullet Strat. Craniul l-am facut eu, din autocolant (e versiunea mai "suparata" a craniului de pe chitara Eko). A humble, yet lovely guitar:

 

68232871.jpg

 

19975576.jpg

 

94814312.jpg

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ep.2: sa nu uitam clasicii

 

1994 Gibson LP Classic (Yamano special selection, Burstbuckers 1&2, RS Guitarworks premium vintage electronics upgrade kit), 2001 Fender American Deluxe Stratocaster (custom pickguard, Pearly Gates in bridge, Fender Vintage Noiseless in rest), 1993 Gibson LP Classic Plus (unul dintre primele 1000 de exemplare facute dupa trecere de la inscriptia "model" la inscriptia "classic" pe headstock, pt a le distinge de 1960 reissue-ul vremii, fata de care in vremurile respective nu exista nicio diferenta - inclusiv lemn - decat cea de pret, ba chiar clasicele "plus" erau mai "accurate" si uneori depaseau atat calitativ cat si ca "looks" varianta reissue, SD APH-1, KTS titanium saddles, RS Guitarworks premium modern electronics upgrade kit, custom "Slash" truss rod cover :) )

 

DSC_0350_3.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Hop și eu. Alin din Sibiu cu 1 buc Epiphone Les Paul Custom Plus recent achiziționatã de la colegul de pe forum @florianristea1 (nota 10).

Primul lucru fãcut dupã achiziție: nut din os, fãcut în totalitate de mine, plus curãțat și tratat grif urmat de reglarea acțiunii. În concluzie, sunt foarte mulțumit de ea! Vor urma în viitor și alte modificãri, dar e totul funcție de bani.

post-19800-0-91376900-1347115087_thumb.jpg

post-19800-0-58681000-1347115101_thumb.jpg

post-19800-0-68932300-1347115122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

My new girlfriend :P:

 

39025779.jpg

 

77616098.jpg

 

53575282.jpg

 

35981976.jpg

 

48879580.jpg

 

Ma rog, chitara e mult mai frumoasa in realitate decat in poze... atat a reusit camera telefonului meu sa surprinda...

 

Si, pentru incheiere, o "poza de familie" :):

 

30841438.jpg

Edited by mike KidLazy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.