www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

Review!!!!!!!!!!!!!!!!!!

S-o stapanesti sanatos !

 

Mersi.

Pentru review trebuie s-o mai testez un pic :)

 

 

Adi, chitara asta am vazut-o la Zapada agatata acolo. Exact chitara asta era. Lol, de acolo ai luat-o ? :)

 

Nu, aia a apraut acolo de curand, eu am comandat-o din state in septembrie. Stiu ca am vazut-o si eu ieri acolo si am fost socat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

super tare , esti incantat d ea? vreau si eu sa mi iau una ca aia ai dat 18 mil pe ea ?

esti incantat de ea? e facuta in japonia parca... e singura calumea din ce au aia p acolo... cum se comporta floyd rose u ala. de cand o ai?

Edited by caracatita
Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Personal DA.E o chitara buna....si din cate vad eu teapana.Made in Japan of course.Si da 18mil.Era 19 mil 600 dar cand am fost sa o iau scazuse pretul.Norocul meu :).Floyd Rose licentiat....se acordeaza ushor....iti dezacordeaza un pic corzile cand sunt noi dar dupa vreo 2-3 zile daca folosesti la greu floyd rose-ul mai faci doar acordaje fine de pe el.Griful e un pic curbat pe fret-uri....e subtire si rezistent se poate regla de asemenea.Depinde cum vrei sa-ti sune.Doze Duncan care sunt f bine atat H-ul cat si S-urile.Selector in 5 pozitii...tone(se simte cand il folosesti nu e la misto) volume....Cam asta ar fi.Sa stii ca nu e chiar usoara.E destul de grea.Si inca ceva.Daca te hotarasti sa ti-o iei ia-ti si un set nou de corzi.Eu mi-am pus fender.Corzile de pe ea sunau ciudat pe clean tone(un sunet metalic care personal mie nu mi-a placut).

 

Daca mai ai intrebari....iti raspund cu placere.

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

nu e ma nici o balarie dezvoltam subiectu , pe baza pozelor :)

 

hetfield ai cumparat o in rate? prin ce ieshi cu ea (amp chesti cabluri efecte) ce mai ai :) ?

Link to comment
Share on other sites

Asta e Reghinul meu "Iris", cea mai ieftina chitara de pe piata acum 3 ani, din 3-4 probate am reusit sa gasesc una cu griful drept si care nu falseaza (aproape :)) deloc.Din start am smuls de pe ea corzile Belson din fabrica si am pus D'Addario 0.09 parca, si merita fiecare banut in plus. Dozele sunt groaznice, intentionez sa mai schimb din ele, B) dar in rest corpul pare bun. Cele 2 butoane de Ton nu folosesc la nimic (reglajul e aproape insesizabil) . Maneta aia care imita un Floyd Rows e inutilizabila, la o miscare cat de mica dezacordeaza grav tot sistemul de corzi.

 

Poza e facuta acum 3 ani cand am luat-o si eram foarte incantat de noua mea achizitie. :(

 

A doua poza e ultima varianta de distors homemade, copiat dupa o pedala Ibanez,modificat un pic sa sune mai apropiat de ce vroiam eu. Din pacate si asta a avut viata scurta, l-am prajit acum 2 ani :) ;imediat dupa aia m-a parasit si un canal de la statie plus difuzoarele de bas de la boxe.Imbatranisera membranele :)

post-155-1112190947_thumb.jpg

post-155-1112190962_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest spyked88

Inca una bucata Stagg, si tot electro-acustica (mai mult acustica decat electro, dar isi face treaba.. doza functioneaza ok, dar n-am prea avut eu ocazia sa o folosesc). Is super multumit de ea avand in vedere ca suna muult mai bine decat o hora, fingerboard-ul e destul de usor la degete (am folosit-o la o gramada de solo-uri, desi cica nu ar fi facuta pentru asa ceva). O recomand oricarui folkist si persoanelor care inca nu au ajuns la un nivel prea pro.

 

PS: Pozele au iesit cam miscate.. eu is de vina :) .

post-160-1113324397_thumb.jpg

post-160-1113324411_thumb.jpg

post-160-1113324424_thumb.jpg

post-160-1113324437_thumb.jpg

post-160-1113324449_thumb.jpg

post-160-1113324464_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

- asta e Reghinul meu "Iris", cea mai ieftina chitara de pe piata acum 3 ani,

- am reusit sa gasesc una cu griful drept si care nu falseaza

- am smuls de pe ea corzile Belson din fabrica si am pus D'Addario 0.09 parca, si merita fiecare banut in plus. 

- dozele sunt groaznice, intentionez sa mai schimb din ele

- cele 2 butoane de Ton nu folosesc la nimic  (reglajul e aproape insesizabil).

- maneta aia care imita un Floyd Rows e inutilizabila, la o miscare cat de mica dezacordeaza grav tot sistemul de corzi.

Frate, dupa cum arata mesajul tau, am avut impresia la prima vedere ca l-ai postat ca sa-ti faci chitara de ras. :)

 

Era un banc cu unul care-si vindea calul care era chior, nu avea coada, nu putea face mai nimic.. iar cand a fost intrebat de ce l-a adus in targ omul a rapsuns ca a vrut sa-l faca de ras...

 

Eh, glumeam man... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu
hetfield ai cumparat o in rate? prin ce ieshi cu ea (amp chesti cabluri efecte) ce mai ai :) ?

 

Nu am amp.Ies cu ea printr-un zoom707II si mai departe prin boxele de la calc(5.1)Cabluri fender si proel.Am luat-o cu banii jos.

Link to comment
Share on other sites

Revin pentru ca am uitat sa specific ca Stagg-ul este de fapt ultima achizitie.

Aveti mai jos o lista "mai" completa. :)

_______________________

Prima e un Reghin acustic din anii '90 vopsit de subsemnatul in verde (cu pensula).

_______________________

A doua e un Seijong (coreana) - tot acustica, poza facuta in studio. Cu amarata asta s-au tras doua piese. Spun amarata pt ca pe la mijlocul grifului falseaza la greu nefiind recomandata solisticilor.

_______________________

La nr. 3 este un bas Rocon cu 4 corzi pentru ca io de parerea asta sunt, ca basul tre sa aibe 4 corzi si nu 5 corzi ()ma rog, cei care dau p-afara de muzica isi mai cumpara cate unul cu 5 cu toate ca ultima coarda nu o prea folosesc).

Atunci cantam cu HI-FI un fel de pop-rock.

_______________________

In poza urmatoare sunt cu un Westone tot corean, suna binisor mai ales pe solistici. Aici sunt in Clubul Biblioteca anul trecut cu trupa folk-rock Black. :(

_______________________

Iar pe ultima o stiti de mai sus. Este o super electroacustica de la firma Stagg. Suna excelent si e ultima mea achizitite. De data asta am ales o poza mai bunicica gasita pe siteul firmei Stagg. Dupa 17 aprilie "cica" reincepem in forta in alta forumula si cu alt nume :)

 

P.S. Sunt curios ce dreaq o sa iasa si de data asta ca m-am cam saturat. :)

post-169-1113548243_thumb.jpg

post-169-1113548270_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.