www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest Matianu

SX72_TBC_12_05.gif

 

 

Am luat imaginea de pe google, dar eu am chitara, nu am putut sa fac poza pentru ca nu mai gasesc cablu de descarcat :) ... Va place :) ?

Link to comment
Share on other sites

SX72_TBC_12_05.gif

 

 

Am luat imaginea de pe google, dar eu am chitara, nu am putut sa fac poza pentru ca nu mai gasesc cablu de descarcat :) ... Va place :) ?

 

Am avut chitara asta acum mult timp in urma... Cu toate ca acum nu as mai canta pe o acustica de genul asta, modelul asta inca imi trezeste nostalgie...

 

Bafta la cantat!

Mihai

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cum suna lipsticku' ala.

 

Sunt ceva diferente majore (in ce priveste sunetul) fata de un humbucker standard?

 

Poti pune un sample?

 

lipstickul hb nu suna chiar a "humbucker"... suna mai mult a single coil lipstick... ceva mai gros. sa zic... ca o doza foarte buna single. dar pastreaza calitatile alea de hb (fara zgomot chiar si la nivele mari de gain.)

splitat in single suna a lipstick de tele cu output mic. (partea de la neck)... partea dinspre bridge (care nu pica pe harmonics) suna mai bassy dar si dull si s-ar preta mai bine pe acorduri.

 

ah... si intre ea si un humbucker "standard" este... o recunosti imediat... ca intre o doza de strat si una de tele... doar ca e la nivel de humbucker.

 

am sa pun si samples. asa pot sa vorbesc oricat, tot degeaba. as vrea sa pun cu ampliful preluat... ca asa prin line 6... nu prea are rost...

de-aia mai astept sa vina vreun careva-cineva c-un microfon pe la mine :)

 

recomand aceasta doza oricui...

ieftina (40$ + transport - si nu, nu platesti vama si astea pt ca cei de la GFS vor pune o valoare mai mica pe pachet (fuck the system :))) si tare buna...

 

dimarzio-ul din bridge e mai zgomotos decat lipstickul :)

 

p.s. am cantat vinerea asta cu barberu od al lui cristi de la old news in fenderu meu si era minunata doza :D

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Au mai facut pui kitarile mele in ultimele zile si au mai aparut o Aria AW20... f dragutza pt banii ei... si o Aria Pro II Thor Sound TS-600 din '79 Japan (cea din mijloc) - Neck-trough, string-trough body, mahon... preamp activ, freatboard de abanos, pragus de bronz, split-uri pe doze si phase shifter... tone switch pe 5 pozitii... cel mai comod gat din lume :)... totul original ... ce mai... the shit!! si am luat-o la un pret de nimic pe care nu o sa-l divulg :)

post-515-1256411460_thumb.jpg

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Au mai facut pui kitarile mele in ultimele zile si au mai aparut o Aria AW20... f dragutza pt banii ei... si o Aria Pro II Thor Sound TS-600 din '79 Japan (cea din mijloc) - Neck-trough, string-trough body, mahon... preamp activ, freatboard de abanos, pragus de bronz, split-uri pe doze si phase shifter... tone switch pe 5 pozitii... cel mai comod gat din lume :) ... totul original ... ce mai... the shit!! si am luat-o la un pret de nimic pe care nu o sa-l divulg :)

 

cred ca te-o costat mai bine de 150 de milioane (lei vechi) totul

anyway ... sa le canti (observati pluralul :)) sanatos

Link to comment
Share on other sites

Cristi, de unde ai luat Jack & Danny-ul si cum ti se pare?

 

De la Acrimo Sound in Ploiesti.

Ce sa zic,imi place la nebunie chitara asta.Am avut un Squier HSS la care imi schimbasem humbuckerul si pot sa zic ca SG'ul la jumatate din volum rupea in 2 Squieru'.

 

Doza din neck suna absolut superb,poti canta un clean cu delay,poti canta blues,jazz,Black Sabbath si chiar iese un ton murdar ca al lor.

 

Doza din bridge are si ea ce ii trebuie.Am scos o distorsie destul de "suparata",dar si un crunch mai old school.In viitor,doresc sa mi schimb doza din bridge cu un Seymour Duncan Invader ca sa mi fac o super chitara.

 

- ca finish este foarte bine pusa la punct,lacul este de calitate,nu prezinta zgarieturi.

-cheitele tin acordajul,deci nu se dezacordeaza usor.

-este foarte buna la mana.

-daca selectezi ambele doze o sa ai un sunet si cu joase si cu inalte - daca ii bagi un fuzz suna de rupe.

-NU falseaza

 

Nici nu stiu ce sa ti mai zic,eu sunt foarte incantat de ea,dar daca ai vreo intrebare,iti raspund la orice.

Link to comment
Share on other sites

Arata ciudat chitara aia.

 

Ma refer la faptul ca toata chitara arata uzata cu exceptia pickguard-ului, a dozelor, butoanelor si a ce mai este pe pickguardu ala.

 

de modelele Custom Shop Heavy Relic ai auzit? sau vrei un link si cu asta? :)

 

pana si lui ii place de nu-i vine s-o lase din mana.

 

valoroasa chitara, dar nu-i cu nimic mai prejos nici "userul" din fotografie! :):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.