www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

chiar ca ti se pare...poza e facuta dintr-un unghi lateral(e normal sa se vada asa)...cred ca ai lipsit de la ora de geometrie in spatiu :)

din nefericire pt mine,omul chiar are dreptate.intr-adevar doza de neck se potriveste perfect,dar polii de la bridge nu sunt deloc corect aliniati.o sa cercetez problema mai adanc,dar e f ciudat

Link to comment
Share on other sites

Se vede din poza ca polii de la bridge sint la fel ca cei de la neck, in concluzie nu e f spaced. Foarte ciudat, daca am inteles eu bine e noua chitara? Nu iti fa prea mari probleme, nu e mare diferenta ca sunet, nici eu nu am f spaced pe a mea si nu ma deranjeaza absolut deloc.

da e noua chitara,dozele astea nu sunt cele originale,ci sunt evouri cumparate separat de pe forum.dozele originale nu aveau problema asta,acum ca ma uit in pozele cu ea dinainte de schimbarea de doze,ar fi fost si imposibil doar e un instrument prestige.

nu ma panichez,pana la urma e vina mea ca nu am verificat chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

chiar ca ti se pare...poza e facuta dintr-un unghi lateral(e normal sa se vada asa)...cred ca ai lipsit de la ora de geometrie in spatiu :D

 

La ceea ce te referi tu, se numeste eroare de paralaxa :D Si spre uimirea ta, te anunt ca am fost olimpic la matematica asa ca stiu foarte bine geometria in spatiu :D Poza se vede ca a fost facuta la un unghi aproape de 90 de grade pe planul chitarii si de aceea am facut si observatia...care s-a dovedit pana la urma a fi corecta !!!... :) De ce scrieti doar ca sa va aflati in treaba??...niciodata nu am inteles chestia asta... :)

 

PS: Scuze tutuor pentru micul off-topic :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Mr_ORL

O poza mai veche cu 3 surate:

post-10122-1236264402_thumb.jpg

La stanga, un Reghin(avea si are parca, coarde Fender), la mijloc o Doina destul de rara si de colectie care e momentan dezmembrata pt a o face functionala(are niste mici bube), iar la dreapta, prima mea chitara, cea mai proasta chitara pe care am tinut-o vr'odat' in mana dar cu care mi-am facut ucenicia.O clasica cu coarde metalice de 100 de mii(deh, nu ma pricepeam eu pe atunci, si in poza ii si lipseau vr'o doua) si cu spatiu intre ele si griff de aproape 1 cm, care im facea degetele salam, dar care fiind prima dragoste, va fi si cea mai mare iubire :) In timp si-a primit coardele originale de nylon si o folosesc pt diverse solo-uri si improvizatii, cu sunet de muzica "primavaratica", cum ii zic eu...ma mangaie pe suflet in unele momente sunetul de clasica...

 

Apoi am facut rost de o electrica imprumut, o electrica intr-o stare mai...ciudata, care cred ca a fost folosita de vr-un soldat roman in transeele de pe Dragoslavele, judecand dupa aspectul si functionalitatea ei :D

Dovada: post-10122-1236265442_thumb.jpg (a se ignora chilotii si alte accesorii vestimentare, ii tineau de cald cand ii faceam poza)

Griff-u era parca facut cu un topor de catre un orb cu parkinson purtand manusi de box, iar dozele mergeau cand vr-oiau, pe rand.N-am desfacut-o sa o aranjez ca deh,nu era a mea...

 

Apoi a aparut chitara cu care mi-am petrecut multe clipe la munte/mare sau prin parcuri si chefuri cantand de placere cu prietenii, o Hora(paca modelul Western):

post-10122-1236265078_thumb.jpg (cea din dreapta...set coarde D'addario)

 

In peisaj a mai aparut o chitara rece, micuta, tot de folkist, dar care am dat-o pe 100 de mii unui baiat pasionat, sa invete sa cante.Banii nu i-am mai cerut pana la urma, ca oricum chit ca era asa, o suma sa nu fie de moca, am lasat-o pe o bere :) Nu i-am mai facut poza.

 

Dintre cele reci, nu voi da niciuna, ba chiar in viitorul apropiat sau indepartat sper sa mai achizitionez cateva piese mai rare, de preferat tot romanesti, inclusiv o cobza, o chitara normala dar mica mica(pt copii) si o uke...Deh, am boala boala strangerii de vechituri :) Inclusiv o husa pt cea veche, pt ca fiecare chitara are husa ei, mai putin ea...

 

Hai sa pun si o poza cu mine in pijamale, langa iubite(din poza lipseste Doina), poza de acum aproximativ 4 ani:

post-10122-1236266184_thumb.jpg

 

Si ultima achizitie, "Moldocaster"-ul cumparat de pe acest forum de la @Mad_Max924, care detine niste doze de pe un Epiphone...suna dragut.Asadar, inculpata:

post-10122-1236264287_thumb.jpg

 

Acum, sper ca nu v-am plictisit cu povestioara care a insotit pozele, dar nu imi placea idea de a arunca asa niste poze(mai ales in calitate de nou venit pe acest forum) si am zis sa spun cate ceva despre ele.Dar cum zicea si Radu Tudoran in "Toate panzele sus", "fiecare epava are taina ei", am zis sa pov cate ceva despre ele...

 

PS: modelul chitarei Doina, pt ca mi-au mai cerut cativa chitaristi de pe acest forum sa vada o poza:

post-10122-1236266344_thumb.jpg

:D

 

Toate cele bune si spor la zanganeala! (nu stiu sa urez in tema, ca in motociclism - asfalt uscat, sau in pescuit - fir intins, deci sa-mi fie cu iertare, mie imi place cuvantul zanganeala) :D

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

Frumos tele Felix , ala e un Lace Sensor acolo?

 

thx man, promit ca asta e ultima... oricum, ce vreau eu de la fender nu se face pe stanga deci, in afara de custom shop nu prea mai am ce sa imi doresc. Chitara e in configuratie standard, exact asa cum a venit din magazin acum 5 ani si pare cam necantata. N-am apucat sa o pun pe amp momentan ca sa imi fac o idee de ce poate si e setata cu actiune cam mare.

Link to comment
Share on other sites

thx man, promit ca asta e ultima... oricum, ce vreau eu de la fender nu se face pe stanga deci, in afara de custom shop nu prea mai am ce sa imi doresc. Chitara e in configuratie standard, exact asa cum a venit din magazin acum 5 ani si pare cam necantata. N-am apucat sa o pun pe amp momentan ca sa imi fac o idee de ce poate si e setata cu actiune cam mare.

 

De ce oare nu te cred ca e ultima?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
thx man, promit ca asta e ultima...

 

Sunt sigur, am mai auzit asta ... De la @fenderaru, @Blackthorn, @George.

Si eu zic de fiecare noua achizitie ca e ultima.

 

Cert e ca telecasterul pe care l-am dat in toamna se va intoarce acasa.

Iar spre sfarsitul anului urmeaza un SG.

 

Promit ca e ultima :)))))

Link to comment
Share on other sites

Hai sefu, ca nu exagerez. Strat, Tele, LP si SG.

Promit sa pun poze cu ele cand se va reintregi familia de chitari.

 

Mihai, de ce plang chitarele? Pentru ca nu ai inca un Gibson hollowbody (335/175). :)

Link to comment
Share on other sites

Mihai, de ce plang chitarele? Pentru ca nu ai inca un Gibson hollowbody (335/175). :)

 

:)

 

Sau un Gretsch, cum ne-ar propune prietenul nostru Alex.

 

Hai sa-ti zic un secret de stat ...

Spre sfarsitul anului se profileaza ceva cu mahon de honduras, corp/gat dintr-o bucata, chiar si nut de os :)

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Primul meu Ibanez din seria S ! Este S5470F-RVK si e "capul" de serie. Griful este la fel ca si la seria RG Prestige.

 

Aseara am avut deosebita placere de a pune mana pe aceasta chitara.

Mahon de Honduras, flamed maple top, walnut fretboard.

 

Sa mai comenteze careva ca Ibanezurile nu-s bune :)

 

dap... da asta e ultima...

:):D

 

Sunt absolut sigur...

Asta e din seria de povesti romanesti de genul "dezbraca-te ca nu iti fac nimic" sau "de maine ma apuc de invatat"

:)

Link to comment
Share on other sites

nu sunt bune. :)))))))))))

 

Hai sa nu fim rai ... Limitele in ceea priveste cantatul ne sunt date in primul rand de posibilitatile noastre si foarte rar de instrument.

Chitaristii buni canta bine si pe o troaca.

 

Mai bine sa lasam pe Cristi Gram, Rares sau Calin sa ne spuna vreo doua vorbe despre Ibanez Artist AR5000RE.

Cu toate ca dozele nu se asorteaza cu inlayul, nu e totusi chiar o chitara mizerabila cum ar zice unii ...

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.