www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

Primele mele 3 chitari produse de firma Grosmann:

post-1254-1233522907_thumb.jpgpost-1254-1233522953_thumb.jpgpost-1254-1233523009_thumb.jpg

 

sunt convins ca in mana ta suna bine chitarele astea si oricum conteaza ce iese din instrument si nu instrumentul, dar imi permit o observatie, pentru ca e vorba de poze cu chitare, deci de aspect: pentru un custom si mai ales pentru o chitara cu finish mat m-as fi asteptat la un lemn oleaca mai bun. poate sunt eu deplasat, dar cred ca oricine e pune oleaca de pret pe lemnul unei chitare poate observa instant ca mahonul din corp are striatii neuniforme si un nod urias pe "aripa" de sus, care face chitara sa arate oleaca "ieftin". Palisandrul din fretboard e la fel de deschis la culoare ca pe o chitara de 300 de coco :)

 

nu vreau sa generez o cearta si nu contest nici o secunda sound-ul acestor chitare, despre care nu pot sti mai mult decat ceea ce vad din poze. sunt doar cateva observatii (poate chiar subiective) despre "look"-ul lor.

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

sunt convins ca in mana ta suna bine chitarele astea si oricum conteaza ce iese din instrument si nu instrumentul, dar imi permit o observatie, pentru ca e vorba de poze cu chitare, deci de aspect: pentru un custom si mai ales pentru o chitara cu finish mat m-as fi asteptat la un lemn oleaca mai bun. poate sunt eu deplasat, dar cred ca oricine e pune oleaca de pret pe lemnul unei chitare poate observa instant ca mahonul din corp are striatii neuniforme si un nod urias pe "aripa" de sus, care face chitara sa arate oleaca "ieftin". Palisandrul din fretboard e la fel de deschis la culoare ca pe o chitara de 300 de coco :)

 

nu vreau sa generez o cearta si nu contest nici o secunda sound-ul acestor chitare, despre care nu pot sti mai mult decat ceea ce vad din poze. sunt doar cateva observatii (poate chiar subiective) despre "look"-ul lor.

 

Vreau sa fac niste precizari suplimetare ( care ar merita cu adevarat luate in calcul):

 

1. Corpul este din nuc american, nu mahon...acela nu este nod...asa este fibra lemnului ( cea de a doua chitara cu lemn mai rosiatic este din mahon)

 

2. Nu este finish MAT...ci OIL FINISH

 

3. Iar fretbordul nu este din palisandru ci din wenge

 

Parerea mea este sa te documentezi mai bine inainte sa faci oare ce afirmatii....si mai ales sa induci in eroare oamenii care nu stiu asa de multe aspecte despre o chitara ( asemeni tie).

Link to comment
Share on other sites

Postat si la fan club-ul Ibanez:

Deci "my baby", un Ibanez RG 7620, 1998 manufactured. Cea mai tare chitara cu 7 corzi existenta. Schecter-ul cu 7 corzi pare pe langa ea pistol cu apa. Momentan am pe drum un set de EMG 707's deci chitara in o saptamana va suna direct de "acolo".

 

Doze Dimarzio Blaze 7 actual pe ea, chitara este modelul venit direct din JPM-ul lui Petrucci. Este ultima serie de 7 strings fabricata in Japonia de Team J Craft. Este cu mult peste 7 strings-urile de dupa anul 2000, care au inceput sa fie facute in Coreea sau China.

 

Metalul este la prea mare inaltime cantat pe ea, nu se compara cu o chitara cu 6 corzi in acordaj de si, are un low end suparat si cald.

Este cu mult prea mult peste seria Apex sau S, cu dozele EMG da lectii si chitarilor din seria K7. Am cantat in strainatate pe un RG 7620 cu EMG si am ramas masca......Dream Theater meets Steve Vai.

 

Va necesita ceva munca doarece EMG-urile sunt ceva mai mari decat Dimarzio si vor trebui largite in chitara locurile dozelor. In curand va avea si o noua culoare "Royal Blue" so stay tuned....in cateva saptamani revin cu poze noi. In rest flawless.....cine stie ce inseamna 7 strings-urile de la Ibanez dinainte de 2000 poate sa aprecieze.

 

Pozele sunt facute cu telefonul asa ca scuzati calitatea, dar macar se inteleg cat de cat.

 

post-6816-1233589661_thumb.jpg

post-6816-1233589672_thumb.jpg

post-6816-1233589682_thumb.jpg

post-6816-1233589695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poze mai acatarii

 

post-6816-1233590666_thumb.jpg

post-6816-1233590671_thumb.jpg

post-6816-1233590661_thumb.jpg

post-6816-1233590655_thumb.jpg

 

mai exact cam cat de tare?

 

 

Sarcasm kills again.....pai sa ma explic pt cei mai inceti.

 

Exact atat de tare cat imi permit pt buzunarul meu. Raportul calitate-pret este cel mai bun la o astfel de chitara. Daca vei cauta pe net vei vedea ca este considerata intre primele 2 chitari 7 strings la Ibanez, exceptand artists signatures. Mai exact, la vremea ei era cam 2000-2200 dolari US, pretul de catalog. Nu exista comparatie intre asa ceva si seriile "cheap crap" gen 370 Dx or alte asemenea bazaconii.

 

Cand o sa fac bani din muzica o sa ma prezint cu un Universe, pana atunci ma multumesc cu ea :)))

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa fac niste precizari suplimetare ( care ar merita cu adevarat luate in calcul):

 

1. Corpul este din nuc american, nu mahon...acela nu este nod...asa este fibra lemnului ( cea de a doua chitara cu lemn mai rosiatic este din mahon)

 

2. Nu este finish MAT...ci OIL FINISH

 

3. Iar fretbordul nu este din palisandru ci din wenge

 

Parerea mea este sa te documentezi mai bine inainte sa faci oare ce afirmatii....si mai ales sa induci in eroare oamenii care nu stiu asa de multe aspecte despre o chitara ( asemeni tie).

 

mersi de informatii si stai linistit ca nu incerc sa induc pe nimeni in eroare. tu poate stii mai multe despre chitara, daca ai stat prin atelier la grosman, eu habar nu am, ca in germania nu sunt lutieri. tipul care se ocupa de chitarele mele creca nici el nu are vreo treaba, chiar daca are in fiecare an stand la musikmesse in frankfurt. in orice caz, ce am vazut eu pe la el aratau ca niste chitare cu adevarat custom hand-made, nu ca proaspat iesite din fabrica de mobila :)

Link to comment
Share on other sites

Metalul este la prea mare inaltime cantat pe ea, nu se compara cu o chitara cu 6 corzi in acordaj de si, are un low end suparat si cald.

Este cu mult prea mult peste seria Apex sau S, cu dozele EMG da lectii si chitarilor din seria K7. Am cantat in strainatate pe un RG 7620 cu EMG si am ramas masca......Dream Theater meets Steve Vai.

 

... care nici Vai nici Petrucci nu canta cu doze EMG :)

Link to comment
Share on other sites

... care nici Vai nici Petrucci nu canta cu doze EMG :)

 

 

Deci forumul asta deja e plin de troli. Cum spune cineva ceva, apar 2 sau 3 "profesori" in viata si incep contrazicera. Cine a zis ca Vai sau Petrucci canta pe EMG?????

 

Am vrut sa spun ca SEAMANA cu Petrucci si cu Vai, evident cu setup potrivit si head-ul+cabinet+procesare aferente.

 

Deja credeam ca este evident pt orice INTELIGENT de pe aceasta planeta ca nu poti sa suni IDENTIC cu marii chitaristi decat daca ai sculele lor. Deci e vorba de o asemanare.

 

Ma rog, deja am o experienta trista cu forumul asta asa ca nu mai polemizez.

 

PS: a compara un 7 string cu un 6 string este prostie crasa.

 

 

 

PS:

Link to comment
Share on other sites

Postat si la fan club-ul Ibanez:

Deci "my baby", un Ibanez RG 7620, 1998 manufactured. Cea mai tare chitara cu 7 corzi existenta. Schecter-ul cu 7 corzi pare pe langa ea pistol cu apa. Momentan am pe drum un set de EMG 707's deci chitara in o saptamana va suna direct de "acolo".

 

Nu te enerva. :)

Dacã-i pui 707, care crezi cã o sã fie diferența dintre un Schecter Hellraiser 7 cu aceleași doze EMG și Ibanez?

Link to comment
Share on other sites

Deci forumul asta deja e plin de troli. Cum spune cineva ceva, apar 2 sau 3 "profesori" in viata si incep contrazicera. Cine a zis ca Vai sau Petrucci canta pe EMG?????

 

Am vrut sa spun ca SEAMANA cu Petrucci si cu Vai, evident cu setup potrivit si head-ul+cabinet+procesare aferente.

 

Deja credeam ca este evident pt orice INTELIGENT de pe aceasta planeta ca nu poti sa suni IDENTIC cu marii chitaristi decat daca ai sculele lor. Deci e vorba de o asemanare.

 

Ma rog, deja am o experienta trista cu forumul asta asa ca nu mai polemizez.

 

PS: a compara un 7 string cu un 6 string este prostie crasa.

 

 

 

PS:

 

chill man, it's all good :)

Link to comment
Share on other sites

Nu te enerva. :)

Dacã-i pui 707, care crezi cã o sã fie diferența dintre un Schecter Hellraiser 7 cu aceleași doze EMG și Ibanez?

 

Nu ma enervez, doar imi sustin parerea :)

 

Pai cam ce am gasit eu: un ibanez destul de apropiat ca cel care il am eu dar cu active:

 

Si un Schecter Loomis, care , cred eu, este la mare distanta de hellraiser:

 

Cred ca este diferenta mare. Foarte mare. Ibanezul e mai cald, Schecter-ul e mai zgomotos, mai muddy.

 

Parerea mea ultra personala.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma enervez, doar imi sustin parerea :)

 

Pai cam ce am gasit eu: un ibanez destul de apropiat ca cel care il am eu dar cu active:

 

Si un Schecter Loomis, care , cred eu, este la mare distanta de hellraiser:

 

Cred ca este diferenta mare. Foarte mare. Ibanezul e mai cald, Schecter-ul e mai zgomotos, mai muddy.

 

Parerea mea ultra personala.

ie de la amp-ul ala line6 zgomotul muddy :)

Link to comment
Share on other sites

ie de la amp-ul ala line6 zgomotul muddy :)

 

Se poate :)

 

Desi nu cred ca ala cu ibanezul canta pe vreun mesa. Se poate sa ai dreptate.

 

Ideea este ca TREBUIE sa fie diferite. La mica publicitate exista un anunt al meu ca vand un Schecter C-1 Exotic Star. Chitara, ca de altfel excelenta si pe care nu as fi vandut-o daca nu vroiam sa trec pe 7 corzi, a plecat la userul Wadafac la Iasi. Congrats. Deci am avut si Schecter si stiu cum suna. De asemenea in Avatar am cantat pe ea aproape un an, pe Schecter-ul in cauza. Inainte de Schecter am avut un Ibanez 1550 pe care l-am vandut tot unui user de pe acest forum, canta in timisoara, are poze cu ea cateva pagini mai in spate, tot aici la acest thread, Dennis_Symbolic e numele lui, cred. 1 an si jumatate am cantat tot in Avatar cu ibanezul 1550 si deci le-am auzit, si Ibanezul si Schecter-ul si la repetitii, si pe scena mare , si in cluburi, etc.

 

Este foarte mare diferenta intre Ibanez si Schecter, si, extrapoland, intre chitarile cu 7 corzi, indiferent ca sunt echipate cu active sau pasive se mentine aceeasi diferenta si e normal, altfel doar Ibanez sau Schecter ar fabrica chitari pe lumea asta.

:)

Link to comment
Share on other sites

Se poate :D

 

Desi nu cred ca ala cu ibanezul canta pe vreun mesa. Se poate sa ai dreptate.

 

Ideea este ca TREBUIE sa fie diferite. La mica publicitate exista un anunt al meu ca vand un Schecter C-1 Exotic Star. Chitara, ca de altfel excelenta si pe care nu as fi vandut-o daca nu vroiam sa trec pe 7 corzi, a plecat la userul Wadafac la Iasi. Congrats. Deci am avut si Schecter si stiu cum suna. De asemenea in Avatar am cantat pe ea aproape un an, pe Schecter-ul in cauza. Inainte de Schecter am avut un Ibanez 1550 pe care l-am vandut tot unui user de pe acest forum, canta in timisoara, are poze cu ea cateva pagini mai in spate, tot aici la acest thread, Dennis_Symbolic e numele lui, cred. 1 an si jumatate am cantat tot in Avatar cu ibanezul 1550 si deci le-am auzit, si Ibanezul si Schecter-ul si la repetitii, si pe scena mare , si in cluburi, etc.

 

Este foarte mare diferenta intre Ibanez si Schecter, si, extrapoland, intre chitarile cu 7 corzi, indiferent ca sunt echipate cu active sau pasive se mentine aceeasi diferenta si e normal, altfel doar Ibanez sau Schecter ar fabrica chitari pe lumea asta.

:)

corect...tot ce am vrut sa zic cu post-ul ala e gresit sa compari doua chitari auzindu-le pe amplificari diferite...singurul mod corect dupa parerea mea prin care se pot compara doua chitari ( in afara de cantatul la rece pe ele ) este pe acelasi amplif cu acelasi cablu :) ...si eventual unul bun pe lampi :)

Link to comment
Share on other sites

corect...tot ce am vrut sa zic cu post-ul ala e gresit sa compari doua chitari auzindu-le pe amplificari diferite...singurul mod corect dupa parerea mea prin care se pot compara doua chitari ( in afara de cantatul la rece pe ele ) este pe acelasi amplif cu acelasi cablu :) ...si eventual unul bun pe lampi :)

 

Super mare dreptate :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Evil Uadafac
Se poate :D

 

Desi nu cred ca ala cu ibanezul canta pe vreun mesa. Se poate sa ai dreptate.

 

Ideea este ca TREBUIE sa fie diferite. La mica publicitate exista un anunt al meu ca vand un Schecter C-1 Exotic Star. Chitara, ca de altfel excelenta si pe care nu as fi vandut-o daca nu vroiam sa trec pe 7 corzi, a plecat la userul Wadafac la Iasi. Congrats. Deci am avut si Schecter si stiu cum suna. De asemenea in Avatar am cantat pe ea aproape un an, pe Schecter-ul in cauza. Inainte de Schecter am avut un Ibanez 1550 pe care l-am vandut tot unui user de pe acest forum, canta in timisoara, are poze cu ea cateva pagini mai in spate, tot aici la acest thread, Dennis_Symbolic e numele lui, cred. 1 an si jumatate am cantat tot in Avatar cu ibanezul 1550 si deci le-am auzit, si Ibanezul si Schecter-ul si la repetitii, si pe scena mare , si in cluburi, etc.

 

Este foarte mare diferenta intre Ibanez si Schecter, si, extrapoland, intre chitarile cu 7 corzi, indiferent ca sunt echipate cu active sau pasive se mentine aceeasi diferenta si e normal, altfel doar Ibanez sau Schecter ar fabrica chitari pe lumea asta.

:)

 

se scrie cu U ca e mai true :) enaugh of this :P

 

la posibilitatile si experienta mea nici nu pot sa-mi imaginez o chitara mai buna ca schecteru ala. E cea mai comoda chitara din toate pe care am avut posibilitatea sa cant... si au fost ceva... nume mari & stuff + ca suna incredibil de bine chiar si cu dozele stock... set neck-u e extrem de confortabil si impreuna cu string thru are shitloads of sustain. E si foarte versatila... poti sa canti orice pe ea si suna bine.. mai are si dozele splitabile that helps... um... pt mine e perfecta :D

 

am si o poza mai recenta... if only i can find it....

zere shi iz ;):)

post-8170-1233599210_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

se scrie cu U ca e mai true :) enaugh of this :D

 

la posibilitatile si experienta mea nici nu pot sa-mi imaginez o chitara mai buna ca schecteru ala. E cea mai comoda chitara din toate pe care am avut posibilitatea sa cant... si au fost ceva... nume mari & stuff + ca suna incredibil de bine chiar si cu dozele stock... set neck-u e extrem de confortabil si impreuna cu string thru are shitloads of sustain. E si foarte versatila... poti sa canti orice pe ea si suna bine.. mai are si dozele splitabile that helps... um... pt mine e perfecta :)

 

am si o poza mai recenta... if only i can find it....

zere shi iz :D:)

 

Ma bucur ca iti place ;):D Nu as fi dat-o, dar pt mine 7 string e deja nevoie :P asa ca baga mare pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Baieti si fete,o venit ziua sa pun poze cu zongora mea :)

 

Ibanez Rg 2550z Prestige,made in Japan,doze Dimarzio Evolution Dp 158 si Dp 159

o tratez cu straplockuri Dimarzio ca asa se cuvine

 

Foarte frumoasa chitara ...sa o stapanesti sanatos :) Din prima poza mi se pare ca doza din bridge nu e aliniata corect cu corzile...cred ca trebuia sa cumperi pentru bridge o doza F-spaced...sau o fi string-spread-ul mult mai mare la noile Edge Zero-uri ? ..nu cred ...Sa fii atent la treaba asta pentru ca altfel pierzi mult din ton... :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa chitara ...sa o stapanesti sanatos :) Din prima poza mi se pare ca doza din bridge nu e aliniata corect cu corzile...cred ca trebuia sa cumperi pentru bridge o doza F-spaced...sau o fi string-spread-ul mult mai mare la noile Edge Zero-uri ? ..nu cred ...Sa fii atent la treaba asta pentru ca altfel pierzi mult din ton... :)

mie nu mi s-a parut nimic suspect,dar poate ca eram vrajit de faptul ca inca miroase a nou:) cand ajung acasa verific desi sunt sigur ca dozele sunt f spaced :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa chitara ...sa o stapanesti sanatos :)Din prima poza mi se pare ca doza din bridge nu e aliniata corect cu corzile...cred ca trebuia sa cumperi pentru bridge o doza F-spaced...sau o fi string-spread-ul mult mai mare la noile Edge Zero-uri ? ..nu cred ...Sa fii atent la treaba asta pentru ca altfel pierzi mult din ton... :)

 

chiar ca ti se pare...poza e facuta dintr-un unghi lateral(e normal sa se vada asa)...cred ca ai lipsit de la ora de geometrie in spatiu :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.