www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Adriani
Tu chiar nu intelegi? Lasa sensibilitatile si sintagmele de genul "lumea rock-ului din Romania". Foarte bine ca ai pus poze cu chitarele tale, dar chiar era necesar sa precizezi la Despre chitarã > Poze cu chitarele noastre ca ele sunt de vanzare? Nu-ti ajungea Mica Publicitate? Despre asta este vorba aici!

 

PS: beneficiul ambelor parti? Nu cred ca inteleg. :)

pai sterge topicu' daca nu'ntelegi.

Lumea rock-ului e departe de voi.

Nu intelegi pentru ca probabil nu faci parte din ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ei, George, acum am primit raspunsul la intrebarea de acum cateva pagini si pe care n-ai inteles-o: 28. Sa-l canti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Si noua venita un Martin HD-28 din 1988 care arata excelent si suna ca un pian :D Cea mai buna acustica pe care am cintat vreodata :)

 

 

Guitarsforsale002-1.jpg

Guitarsforsale013.jpg

Guitarsforsale003-1.jpg

 

M-ai lasat fara cuvinte...chitara asta cred ca nu mai are nevoie de nici o prezentare :) :)

Link to comment
Share on other sites

Pai nu prea, o gasesti cam prin toate studiourile, deja a impus un standard in materie de sunet ( de fapt varianta originala D28, dar nici asta nu prea e departe).

 

Diferentele sint f mici fata de D-28, cosmetice. E considerata un D-28 care arata mai bine. Mie nu mi se pare ca ar fi vreo diferenta clara, dar imi place cum suna :)

Link to comment
Share on other sites

Diferentele sint f mici fata de D-28, cosmetice. E considerata un D-28 care arata mai bine. Mie nu mi se pare ca ar fi vreo diferenta clara, dar imi place cum suna :)

 

Este sa stii o diferenta mare intre ele...D-28 are Standard X Bracing, iar HD-28 are Standard X Bracing Scalloped...adica barele de rigidizare sunt "scalopate" pentru a permite o miscare mai ampla de vibratie pentru fata chitarii...de aici proiectia exdraordinara a modelului HD-28 si raspunsul PLIN de frecvente joase ...HD-28 e un TUN nu o chitara :) Relicvele de D-28 suna atat de bine pentru ca erau construite din materiale dinainte de anii 50 (Adirondack Spruce top, Brazilian Rosewood back and Sides si Honduras Mahogany neck si Brazilian rosewood sau Ebony fingerboard)...pe atunci majoritatea lemnelor folosite erau Master Grade pentru ca, productia de chitari fiind relativ mica, se gaseau lemne de foarte buna calitate pe "toate gardurile"...astazi lemnele amintite mai sus se gasesc in cantitati FOARTE mici si la o calitate mult inferioara...Dupa parerea mea HD-28 suna mult mai plin si mai puternic decat D-28...dar chestia asta e subiectiva :) Eu sunt tipul care prefera forta si profunzimea unui Les Paul decat chitzcaitul si definitia notelor unui Strat...Cam asta e diferenta si intre un HD-28 si un D-28 actual...oricum e o chitara exceptionala la care SIGUR o sa ii creasca valoarea in urmatorii ani...

Link to comment
Share on other sites

Este sa stii o diferenta mare intre ele...D-28 are Standard X Bracing, iar HD-28 are Standard X Bracing Scalloped...adica barele de rigidizare sunt "scalopate" pentru a permite o miscare mai ampla de vibratie pentru fata chitarii...de aici proiectia exdraordinara a modelului HD-28 si raspunsul PLIN de frecvente joase ...HD-28 e un TUN nu o chitara :) Relicvele de D-28 suna atat de bine pentru ca erau construite din materiale dinainte de anii 50 (Adirondack Spruce top, Brazilian Rosewood back and Sides si Honduras Mahogany neck si Brazilian rosewood sau Ebony fingerboard)...pe atunci majoritatea lemnelor folosite erau Master Grade pentru ca, productia de chitari fiind relativ mica, se gaseau lemne de foarte buna calitate pe "toate gardurile"...astazi lemnele amintite mai sus se gasesc in cantitati FOARTE mici si la o calitate mult inferioara...Dupa parerea mea HD-28 suna mult mai plin si mai puternic decat D-28...dar chestia asta e subiectiva :) Eu sunt tipul care prefera forta si profunzimea unui Les Paul decat chitzcaitul si definitia notelor unui Strat...Cam asta e diferenta si intre un HD-28 si un D-28 actual...oricum e o chitara exceptionala la care SIGUR o sa ii creasca valoarea in urmatorii ani...

 

Bai, merci frumos de informatii, chiar nu stiam. Am luat-o pentru ca am prins un deal bun. Inaintea ei am ratat un D-28 din 1970 la mustata. Cind am hotarit ca vreau acustica am ascultat samples pe net si prima data m-am indragostit de Gibson Hummingbird, si Gibson e marca mea preferata. Dar pe nesimtite balanta s-a inclinat spre D-28, nu stiu de ce. Iar pe asta am luat-o pe nevazute.

Ca sa intru in paralela ta cu chitarile, si eu sint om de Les Paul. Insa chitara asta are claritate pe basi ca un strat, doar ca e echilibrata ca un LP ca nivel basi vs. inalte.

Link to comment
Share on other sites

Este sa stii o diferenta mare intre ele...D-28 are Standard X Bracing, iar HD-28 are Standard X Bracing Scalloped...adica barele de rigidizare sunt "scalopate" pentru a permite o miscare mai ampla de vibratie pentru fata chitarii...de aici proiectia exdraordinara a modelului HD-28 si raspunsul PLIN de frecvente joase ...HD-28 e un TUN nu o chitara :) Relicvele de D-28 suna atat de bine pentru ca erau construite din materiale dinainte de anii 50 (Adirondack Spruce top, Brazilian Rosewood back and Sides si Honduras Mahogany neck si Brazilian rosewood sau Ebony fingerboard)...pe atunci majoritatea lemnelor folosite erau Master Grade pentru ca, productia de chitari fiind relativ mica, se gaseau lemne de foarte buna calitate pe "toate gardurile"...astazi lemnele amintite mai sus se gasesc in cantitati FOARTE mici si la o calitate mult inferioara...Dupa parerea mea HD-28 suna mult mai plin si mai puternic decat D-28...dar chestia asta e subiectiva :) Eu sunt tipul care prefera forta si profunzimea unui Les Paul decat chitzcaitul si definitia notelor unui Strat...Cam asta e diferenta si intre un HD-28 si un D-28 actual...oricum e o chitara exceptionala la care SIGUR o sa ii creasca valoarea in urmatorii ani...

 

Nu am spus ca D28 suna neaparat mai bine, doar ca D28 este poate cel mai cantat model de Martin din toate timpurile, este definitia chitarii cu corpul Dreadnought. In legatura cu sunetul fiecare alege ce ii place, mie de exemplu D28 mi se pare extrem de echilibrata ca balans intre basi si inalte (am cantat pe una in urma cu ceva timp si mi se pare chitara ideala de studio).

Link to comment
Share on other sites

Gibson les paul standard 2001 cu WCR american steele

Fender Telecaster crafted in japan(nu stiu din ce an)

 

Ma pteti ajuta caeva cu asta?

Pe theguitardaterproject.com ii dau serialul ( p090288)

 

si daca nu bifez "crafted in japan printed on headstock" , ceea ce corespunde realitatii pt ca ii printed la baza gatului, zice asa:

 

Your guitar was made at the

Fuji-gen Plant (for Fender Japan), Japan

in the Year(s): 1993 - 1994

Ceea ce e greu de crezut pt ca primul proprietar, de la care am cumparat-o, a cumparat-o de noua in 2007

 

daca bifez optiunea (ceea ce n-ar fi tocmai adevarat), zice asa:

 

Your guitar was made at the

Fuji-gen Plant (for Fender Japan), Japan

in the Year(s): 1999 - 2002

 

si chiar si asa rezulta ca a stat destul prin magazine

post-6773-1224105246_thumb.jpg

post-6773-1224105329_thumb.jpg

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aegis, ce Squier este ala, chiar arata binisor lucrat?

 

 

Squier Classic Vibe Stratocaster '50s cumparat de la Proguitar. (Sunt foarte multumit de chitara asta)

Link to comment
Share on other sites

sunt micuța japonezã, îmi place sã stau în C ºi nu am învãțat decât arch enemy... pt cã am floyd, stãpânul nu îmi schimbã corzile decât din an în paºti.

 

The doomsday machine

Created by man,

Like a black dawn rising,

To conquer - conquer and destroy.

 

Mechanic god creation,

Enter annihilation.

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.