www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
yjm-ul e american sau japonez? cum te descurci cu el? te obisnuiesti greu cu tastatura "scalopped"? e o chitara doar pt shred?

 

American.Cu griful sunt obisnuit pentru ca am avut o chitara cu care am patit oarecum ca Malmsteen.Am avut o tentativa de strat din cate stiu eu facuta tot de Fender, Sunn Mustang o chema.Cand am cumparat-o avea griful mizerabil si m-am gandit sa-l curat cu smirghel si pe urma sa-l dau cu bait si sa-l lacuiesc.Zis si facut, numai ca dupa ce am terminat mi-am dat seama ca spatiile dintre taste sunt cam adanci (nu chiar in halul in care-i yjm) si nu mai prea seamana cu ce a fost.Nu mai aveam ce-i face asa ca am folosit-o ca atare, atat m-am obisnuit cu griful incat imi parea ciudat cand puneam mana pe un grif normal. Eu sunt obisnuit cu el asa ca nu stiu cat de obiectiva e parerea mea, eu ti-as spune ca e o chitara absolut normala pe care poti canta orice, dovada cea mai buna e chiar Malmsteen care-si canta toata muzica pe ea. Apropo mi-ar place sa stiu pe unde a ajuns chitara aia, am vandut-o prin 2002 prin magazinul Barock din Cluj

Link to comment
Share on other sites

dap, io eram curios sa aflu de la proprietar cum ii se pare...io am cantat putin pe una da a fost pe fuga si n-am apucat sa-mi fac o parere calumea.

 

 

eu sunt foarte multumit de ea, am avut multe chitari clasice dar de asta sunt cel mai multumit, este foarte comoda pentru o chitara clasica, are griful mai ingust si permite tehnici care nu prea-ti sunt de regula la indemana pe chitari de genul acesta, de ex. sweep sau tapping, bine eu am luat-o exclusiv pentru muzica clasica si face treaba buna, adica faptul ca are cutie de rezonanta mai mica nu-i afecteaza calitatea sunetului si ma repet are un grif FOARTE comod, cu alte cuvine e o chitara prietenoasa

Link to comment
Share on other sites

eu sunt foarte multumit de ea, am avut multe chitari clasice dar de asta sunt cel mai multumit, este foarte comoda pentru o chitara clasica, are griful mai ingust si permite tehnici care nu prea-ti sunt de regula la indemana pe chitari de genul acesta, de ex. sweep sau tapping, bine eu am luat-o exclusiv pentru muzica clasica si face treaba buna, adica faptul ca are cutie de rezonanta mai mica nu-i afecteaza calitatea sunetului si ma repet are un grif FOARTE comod, cu alte cuvine e o chitara prietenoasa

 

Ah...ca veni vorba de cutia de rezonanta...scuze ca deranjez din nou, dar as mai avea o intrebare in legatura cu Stratacoustic...Suna mult mai incet(la rece, bineinteles...) decat o chitara western, Stratacoustic-ul avand cutia de rezonanta mai mica?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea suna la fel de tare ca o acustica normala. si are un timbru foarte placut

 

ce inseamna o acustica normala? volumul cutiei de rezonanta are o influenta majora asupra sunetului, din motivul asta exista diferite tipuri de constructii si dimensiuni ale corpului: dreadnought, OM (orchestra model), GA (grand auditorium), parlour, etc. o chitara thinline nu e facuta sa sune unplugged in nici un fel, ci doar amplificat. corpul foarte plat ii ofera un handling foarte bun, iar materialul din care e facuta (fiberglass) are un sunet cumva electric (ca si chitarele ovation). ca volum sonor unplugged, o chitara thinline din plastic suna incomparabil incet decat un dreadnought sau chiar GA din lemn masiv. valabil si pentru ovation.

Link to comment
Share on other sites

ce inseamna o acustica normala? volumul cutiei de rezonanta are o influenta majora asupra sunetului, din motivul asta exista diferite tipuri de constructii si dimensiuni ale corpului: dreadnought, OM (orchestra model), GA (grand auditorium), parlour, etc. o chitara thinline nu e facuta sa sune unplugged in nici un fel, ci doar amplificat. corpul foarte plat ii ofera un handling foarte bun, iar materialul din care e facuta (fiberglass) are un sunet cumva electric (ca si chitarele ovation). ca volum sonor unplugged, o chitara thinline din plastic suna incomparabil incet decat un dreadnought sau chiar GA din lemn masiv. valabil si pentru ovation.

Cat se poate de corect. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.