www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

Avea initial un Seymour Duncan JB - TB4 in bridge si inca doua Seymour single. Propietarul (care am inteles ca e si tehnician pe partea de chitari) are convingerea ca DiMarzio suna mai bine procesate digital decat Seymour, asa ca le-a schimbat cu un Super Distortion (Dual Sound) in bridge, un single coil "no hum" (doua bobine in antifaza, insa pastreaza cumva sunetul de single-coil) in middle si un "stack-humbucker" in neck (care in mod normal am inteles ca se pune in bridge la Telecastere). Middle-ul se numeste Virtual Vintage Blues iar minihumbuckerul Fast Track 2.

 

Mie nu mi-a placut Super Distortion-ul, care ducea parca destul de mult spre tonuri gen Maiden sau cum sa zic.... "loud heavy metal", nici nu i-am dat prea multe sanse ce-i drept, asa ca l-am schimbat cu un DiMarzio Super-3 (nu se mai fabrica - Greg Howe sau Vinnie Moore au cantat pe modelul acesta), pe care o sa-l pastrez momentan pt ca sunt destul de multumit de el si "ne stim bine" toti trei - eu, doza, procesorul. E legat in serie, iar pe pozitia a doua a switchului am middle-ul impreuna cu bobina alaturata a Super-3ului, obtinand astfel un sunet f misto de clean (in genul Strat). Doza are un caracter minunat, insa nu are o prezenta / inalte f puternice, asa ca poate in viitor o sa incerc sa vad cum suna un DiMarzio Evolution pe ea sau un SD Screaming Demon ceva... (Ok, cer scuze moderatorilor dc deja am intins cam mult discutia pe tema asta :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

felix dar in poza cu "familia" ta de kitari e un strat right hand? tu n-ai ce face cu el nu mi-l dai mie? :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am obiceiul sa-mi instrainez chitarile. Nu le imprumut, nu le vand si nu le dau pe gratis. Fiecare din chitarile alea are cate o poveste si povestile sunt extrem de personale. De fapt asta e si sfatul meu... daca va cumparati o chitara la un moment dat, inseamna ca alti facut un efort si ca a insemnat mult pentru voi chitara aia. Eu imi iubesc fiecare chitara la fel de mult si nu le voi instraina niciodata, indiferent de situatie.

 

Iubiti-va chitarile :)

Link to comment
Share on other sites

Stativu'... inca n-a lasat urme si cred ca nici nu va lasa pen'ca materialul ala pare de consistenta buretelui. Crezi cumva ca imbatrinirea cauciucului ii va crea oaresce aderenta (va deveni lipicios)? Eu unul nu cred, dar daca tu ai asemensa dubii, solutia ar fi: wrap around niste leucoplast

 

Hohneru nu e cu abanos (mi-ar fi placut) dar nici vopsit nu este - este "tinted maple". Aici e o intreaga istorie, griful fiind refacut de curand - reshaped, refreted, retinted and so on. Ma bucur ca batranica a atras atentia cuiva, pentru ca este o chitara care suna BETON ( :) tot tziganu' isi lauda ciocanu :) ) si care poate ingropa multe scule moderne (si asta chiar cu dozele ei originale, intre timp schimbate cu SD din motive mai mult subiective). Ma rog... nu mai dau detalii - poate pe altii chiar nu-i intereseaza.

 

EMG...hmmmm... incerc sa fiu obiectiv. Pe clean, in orice combinatie suna intr-adevar superb (mai ales in variante cu split coil). Dar avand in vedere ca sound-ul pe care-l genereaza nu este ceea ce ma coafeaza :) (vreau ceva mai rotund, poate un pic mellow - EMGurile sunt mult prea bright), chitara va suferi in curand un transplant cu Seymour. EMG urile sunt de vanzare la sectiune Publicitate, aici pe site :(

Acordajul e foarte stabil, dar asta e subiectiv pen'ca nu prea ma joc cu manivela (dar l-am testat la modul brutal B) si n-am avut surprize). Am avut si io dubii dupa atatea pareri pro/contra citite despre Licensed Floyd, dar acu sunt linistit. Vedem cu timpu'...

 

If any other questions, just shoot ;)

 

PS Detaliu cu mai mult lumina :o

post-201-1119010319_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hai servus. am si eu niste chitari destul de ******. am avut eu mai multe, da am pastrat doar un squier tele custom (prima chitara pe care m-am simtit eu bine, 200 de coco o costat, destul de super-****** pt pretul asta), un epiphone les paul gold top cu doze seymour duncan p-90 stack, si my precious Music Man Axis Super Sport Black Sparkle.

Cant la un ENGL E530, cu un overdrive Hughes & Kettner Tube Factor (sau Boss SD-1), in FX Loop un Behringer Virtualizer (care nu mai ramane mult in rack), la la lu lu.

Link to comment
Share on other sites

:) asa e mai, Tube Factor e tare de tot. Music Man-ul meu are doze Di Marzio "fierbinti" de tot, iar ENGL-ul gain destul, si cu toate astea nu eram eu prea multumit de sunetul lead, chiar si cu boss SD-1 in fata preampului (care - dupa urechea mea - e si cam galagios si cam "harsh", desi e subiectiv cazul, Axis-ul nu produce tocmai cel mai "cald" ton :) ). Am comandat pedala asta orbeste dupa ce am citit review-urile pe Harmony Central si n-as putea fi mai multumit. :) .... ba da ... trebuie musai sa inlocuiesc Virtualizerul ala, ca imi strica bunatate de sunet, folosesc acum doar un reverb minimal, altfel suna ca dracu. m-am decis pentru tc electronic G-Major. Stie cineva care-i treaba cu jucaria asta? Eu ceva mai bun pentru chitara nu am vazut sub 500 de euro. Poate doar Lexicon MPX 550. Dar, pare-mi-se, G-major e mai puternic. Daca stie cineva ceva sa zica repede, ca acusi vine salariul... :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest spyked88

mai adaug la postul meu anterior inca unul cu noua mea roscata, un Squier Standard Stratocaster... asta ca sa am o "familie" fericita de chitare :) .

post-160-1124115889_thumb.jpg

post-160-1124115905_thumb.jpg

post-160-1124115930_thumb.jpg

post-160-1124115958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.