www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poze cu chitarele noastre


Cosu
 Share

Recommended Posts

4 hours ago, godless666 said:

@gtrmike Frumos foc ultimul telecaster. O singură întrebare despre el: nu era mai simplu să lași doar butoanele cum ai făcut la celelalte două, cu toată căblăraia ascunsă în spatele chitarei în loc de acel control panel de metal, care de altfel are și un switch ce pare inutilizabil? :D Întreb strict de curiozitate, dacă e vreo utilitate aparte sau doar estetic totul.

Poata că da, deşi nu mult mai simplu. Lemnul este stejar la ce galbenă... Ideea a fost să merg pe structură de Esquire, iar switchul e FOARTE important. Am rămas şi eu uimit de bogăţia de tonalităţi (3 poziţii) ce se poate obţine dintr-o singură doză... Mulţumesc de aprecieri!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gtrmike said:

Poata că da, deşi nu mult mai simplu. Lemnul este stejar la ce galbenă... Ideea a fost să merg pe structură de Esquire, iar switchul e FOARTE important. Am rămas şi eu uimit de bogăţia de tonalităţi (3 poziţii) ce se poate obţine dintr-o singură doză... Mulţumesc de aprecieri!

Cum suna corpul de stejar? Poti pune un demo?

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2018 at 18:31, apocapsile said:

@gtrmike Foarte, foarte mișto.

@vektor Eu zic să te înțelegi cu omul, faceți să fie bine, se vede că ai o mare lipsă :) în arsenal de atâta entuziasm la telecastere. În schimb, bătrâna doamnă kicks ass. Aș lua-o în fața oricărui ESP. Din alea mai găsești :)

Ai vazut  mai sus. 3 superstarturi hh. Toate diferite dar toate oarecum la fel. Vreau si o chitara cuminte :) 

Si straturile normale nu imi plac. Si nimic Gibson nu ma atrage [poate doar estetic]. Telecaster it is.

Link to comment
Share on other sites

On 03.02.2018 at 18:15, gtrmike said:

Reclaimed pine. Fostă căsuţă de prin curte, "mâncată" de vânturi şi de ploi... Cea care e gata a ajuns la Cluj, omul e foarte mulţumit. Chiar şi eu m-am desparţit cu greu de ea, aşa că am hotărât să mai comit una... bucuria a fost să dau peste ronţăielile cariilor... posibil să primească nişte ulei de in la final...

Şi încă una... de care uitasem...

20171213_221453.jpg

Deh, vârsta... şi de asta uitasem...

 

5a781b6a29202_2015-07-2918_58_05.thumb.jpg.a739a68b7925715a5c31dec5682177d2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Liviu.Pop said:

Apropos, ar fi o idee interesantă ca un copârșău să fie reciclat într-un arsenal de chitare. Poate le vin idei manufacturierilor noștri :D

:biglaff: Poate chiar dintr-un copârșău folosit, provenit de la vreo deshumare, cu "moastele" in el, sa faca din el ceva chitara pt. "death" :guitar::D 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
8 hours ago, Radu Burcea said:

Foarte frumoase! Cea seafoam green e revopsita? Dacă da, îmi poți spune unde găsesc și eu culoarea respectiva? 

Da, este revopsita. Am fost la un shop de vopseluri auto si m-am uitat in catalog. Din pacate nu mai am codul vopselei, il scrisesem pe ceva, dar cred ca am aruncat post-it-ul. 

Gasisem vreo 2 variante la renault parca: una era putin mai albastruie si asta care parea un pic mai vintage style asa, un surf putin ingalbenit.

Am luat 200ml si am dat cu pistolul un strat de vopsea si 2-3 straturi de lac acrilic auto. Trebuie un strat mai gros de lac pentru ca dupa ce se intareste trebuie frecat cu apa si smirghel de 2000 si polisat pentru luciu.

In ziua de azi iti poate baga vopseaua in spray, dar n-o sa iasa niciodata la fel ca atunci cand dai cu pistolul.

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.