www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Fretless


Guest
 Share

Recommended Posts

Doresc sa-mi fac o chitara fretless.

 

 

1. Ce lemn imi recomandati sa folosesc (corp/grif)?

 

2. Sa transform un grif sau sa folosesc unul ce nu a fost tastat pana acum?

 

3. Bolt-on, set-in, set-through sau neck-through?

 

4. Solid body sau hollow body?

 

5. Ce tip de doza (standard sau piezo)?

 

6. Mai este necesar un tremolo?

 

 

Presupun ca voi folosi corzi de tip flatwound. :)

 

 

:)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Doresc sa-mi fac o chitara fretless.

 

 

1. Ce lemn imi recomandati sa folosesc (corp/grif)?

 

2. Sa transform un grif sau sa folosesc unul ce nu a fost tastat pana acum?

 

3. Bolt-on, set-in, set-through sau neck-through?

 

4. Solid body sau hollow body?

 

5. Ce tip de doza (standard sau piezo)?

 

6. Mai este necesar un tremolo?

 

 

Presupun ca voi folosi corzi de tip flatwound. :)

 

 

:)

 

 

 

1 & 2. Potzi transforma un griff (neck). Elimina tastiera si pune în locul ei o limba de abanos (niciun alt lemn nu va rezista la un fretless, stiu asta din proprie experientza). Griff-ul potzi sa-l faci din paltin sau mahon, corpul nu-l face din tei k la Hora reghin SA, ci tot dintr-un lemn de esentza tare: paltin, mahon, nuc. Nu te zgîrci, nu folosi lemne proaste - ar fi pacat de munk...

 

3. Preferabil neck-through, dar asta nu e valabil doar la fretless... Sustain mai bun etc. Bolt-on ar fi, IMO, ultima optziune.

 

4. Solid Body

 

5. Doze electromagnetice.

 

6. Dak simtzi nevoia de tremolo, pune-i! (Caz în care trebuie sa folosesti neaparat doze electromagnetice). De exemplu, bass-ul meu e un fretless cu tremolo (menghina + fine tuning) fabricatzie proprie, dupa proiect propriu, derivat din Kahler, nu din Floyd Rose. Floydurile sunt mai ieftine, dar Kahler-urile sunt MULT mai fiabile - dak nu ma crezi, just ask Kerry King...

 

6 bis. Nu ai neaparat nevoie de corzi flat wound... Eu unul, le prefer pe cele "filetate", pt k suna mai agresiv.

 

Warning.

1. Cu acordurile va fi mai greu.

2. Corzile vor fi mai departate de griff (adik mai "înalte"). Altfel va zbîrnîi k drackqu'...

 

PS. Dak gaseshti pe undeva o bucata de abanos pt. înlocuit tastiera, just let me know - am si eu nevoie de una! Dupa finalizarea proiectului, let me know & post some pics!

Spor în ramura + BAPHTA!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Doresc sa-mi fac o chitara fretless.

 

 

1. Ce lemn imi recomandati sa folosesc (corp/grif)?

 

2. Sa transform un grif sau sa folosesc unul ce nu a fost tastat pana acum?

 

3. Bolt-on, set-in, set-through sau neck-through?

 

4. Solid body sau hollow body?

 

5. Ce tip de doza (standard sau piezo)?

 

6. Mai este necesar un tremolo?

 

 

Presupun ca voi folosi corzi de tip flatwound. :)

 

 

:)

 

Mai tii minte ce ti-am spus in "tunel", nu ?

 

1,2,3,4,6. Lemn rigid, rezonant, usor [Alder, Ash, Maple, Basswood, probabil si Walnut sau Zebra], probabil hollow sau semihollow. E mult mai simplu sa transformi un grif vechi decat sa faci unu nou [$$$]. Daca o faci Neckthrough nu mai poti sa o faci hollowbody, dar o poti face stringthrough. Daca ii pui trem, ai facut tot degeaba. Tastiera ebony sau materiale "noi".

 

cat despre doze, active sau piezo.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai chef de experimentat poti folosi fibra de sticla sau carbon pt. fretboard :)

Neck-through intr-adevar pentru cea mai buna calitate dar daca ai bolt-on o poti face fretted imediat daca doresti.

Iar tremolo la fretless... nu-i cam in plus?

Nu e ABSOLUT DELOC

Link to comment
Share on other sites

Eu am scos pur si simplu freturile de pe un bas romanesc,si a devenit fretless,am cantat asa cu el ani de zile,fara sa se distruga tastiera.Colegul meu,Paul Baciu si-a smuls si el tastele de pe basul sau Reghin de comanda :) in ziua in care si-a luat warwick :) Au trecvut vro 6-7 ani,si basul romanesc,tipul "Savoy " :) functioneaza ca fretless impecabil (spre deosebire de mine,el stie sa cante la el ).Asa ca asta cu "neaparat abanos"nush daca e chiar asa.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri! :)

 

@M.Marquis: Flatwounds folosesc pe basuri. Am folosit si pe electrica. Nu vreau roundwounds. :)

 

Nu imi fac griji in privinta acordurilor. Chitara fretless trebuie abordata diferit, poate asemeni unei viori sau unui violoncel. Btw, pot canta pe ea cu arcus? Pe electrica normala (chiar si pe bas) merge si suna frumos. :P

 

Cel mai simplu ar fi sa transform o chitara normala si sa dau griful cu epoxy. :D DAR, daca scot freturile si le astup cu epoxy, nu scade rezistenta grifului? Corzile flats exercita o tensiune mai mica asupra grifului, insa daca as folosi rounds as putea sa am probleme? Unii recomanda in acest caz acordarea cu o octava mai jos!

 

 

 

OK, renunt la tremolo. Eram doar curios. Nici mie nu mi se pare necesar. ;)

 

 

@Dimitriyus: Nu ar fi prima incercare. Au mai fost. Acum ridic stacheta. :D

 

Stimate co-forumist, :) ,

Ai, intr-adevar dreptate in privintza faptului k un instrument fretless e ALTCEVA decît unul cu taste... Nu numai k timbru!!! BTW, pe mine tot un violoncel m-a determinat sa trec pe fretless, mi-a placut cum suna... La capitolul tremolo, it's entirely up to you! Alegerea o faci in functzie de genul muzical abordat. Daca vrei sa faci jazz si hippiotzisme ca în anii '60, atunci într-adevar un tremolo nu prea este necesar. Daca vrei sa cîntzi metal, atunci the tremolo is a must have, cu sau fara taste pe griff! Dar în nici un caz nu dauneaza, asa cum afirma unii! O chitara neck-through-body cu tremolo va avea un sustain mai bun chiar decît una fara tremolo dar cu bolt-on neck. Crede-ma k STIU PERFECT ce spun - de 17 ani cînt pe un bass fretless cu tremolo... Asta nemaivorbind de faptul ca am fabricat cîteva zeci de chitari la viatza mea!

 

Indeed, e mai ieftin sa mofifici o chitara preexistenta, dar e mai cusher sa inlocuiesti complet tastiera (e si mai elegant, si mai rezistent). Da, merge si fibra de carbon, am uitat sa mentionez, dar la acest capitol sunt eu cel conservator: prefer lemnele si detest plasticele (cu exceptia capacelor si ramelor de doze, pe care le prefer negre). Lemnele pe care ti le-am indicat eu sunt cele cumva mai usor gasibile, arinul negru (ash), desi este si el esentza autohtona, e mai rar decît mahonul si esentzele exotice. Bine e sa nu te zgîrcesti si sa-i faci un corp din lemn de esentza tare, autohton sau exotic. Muncesti degeaba nu dak îi pui tremolo, ci dak folosesti un corp Reghin din lemn de tei...

A!!!!! Era sa uit!!!! Vezi de unde-tzi procuri lemnele!!!!! Cei de la fabricile de mobila sustzin (sau chiar îsi închipuie) k uscarea artificiala este suficienta. FALS. Dupa ce a fost scos din uscator, lemnul mai tre' lasat cîtziva ani buni sa se mai usuce pe cale naturala - chitara nu e mobila!!!!! Eu, unul, cînd mi-am meshterit bass-ul, am dat iama in rezerva unui sculptor batrîn, care avea lemn de nuc vechi de vreo 20 de ani (la ora aia)...

Mai trebuie sa stii ceva: pe un instrument fretless, vei fi tentat (fara sa-tzi dai seama, la început), sa cîntzi în gama netemperata, în timp ce pe o chitara cu taste, vrei - nu vrei, lucrezi in tonalitatzi temperate. Ceea ce inseamna k, dak bassistul sau celalalt chitarist au taste pe griff, uneori veti suna un pic dezacordatzi, desi vetzi fi acordatzi perfect! (Kestia asta va fi un pic mai evidenta la un solo fretless decît la un bass fretless).

One more thing: nu e nevoie sa te acordezi cu o octava mai jos. Lucreaza cu corzi decalate, pe care le vei acorda cu o cvarta mai jos. E suficient.

Ce-ar mai fi... Dak nu îi pui tremolo, atunci e într-adevar mai bine s-o faci cu cordar strings-through-body - sustainul e mult mai bun asa, si nu numai sustainul!

Dak îtzi pot fi de folos cu ceva pe partea asta, dak vrei informatzii suplimentare, itzi stau la dispozitzie, arunca-mi un PM...

M.Marquis

Link to comment
Share on other sites

Eu am vrut chitara fretless dupa ce l-am vazut pe Erkan Ogur in concert (pe DVD). Apoi am vazut si la Frank Zappa. :)

 

Cateva clipuri (ca sa va faceti o idee):

http://www.youtube.com/watch?v=-bYlZRG6hgM

http://www.youtube.com/watch?v=UdIGHPTitrE

http://www.youtube.com/watch?v=mLU3P6fuFfM

 

 

Multumesc. Acum astept raspunsuri. :)

daca iti place Erkan Ogur atunci pe langa fretless fa-o si headless :) , aia da ghitara exotica, take a look at this one http://www.youtube.com/watch?v=a8YZyFoWM5Y...feature=related

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.