www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender American Standard Stratocaster


Guest chitaristu88
 Share

Recommended Posts

sau poate intre timp Fender a facut americane cu 21 de taste,cu bridge in 6 suruburi si fara micro tilt ... dar poate nu a aflat lumea inca :)

s-au fabricat si se fabrica americane cu aceste caracteristici, dar de la seria american vintage reissue in sus, dar alea au inscrisa seria pe neckplate si incepe cu un V si are altfel de capac (1 ply cu 6 gauri) la cavitatea arcurilor vibratorului. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101
Mexicana clar.

 

Costa 399 dolari (USD) pe site-urile americane.

 

Dozele sunt de mexicanca standard se vede din poza.

Neck Plate

Taste

Head stock

Bridge

 

etc...

 

nu ca n-ar fi buna...

pai pentru cat costa e ok de fapt e ok, dar el spune ca a dat 1200 de $ pe ea...

 

iar SN-ul pare a fi unul de american std

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Sunt multe vorbe pentru nimic, pana la urma.

 

Evident ca e ceva dubios in spate (ori nestiinta, ceea ce ar fi scuzabil pana la un anumit punct) ori marlanie. Si aici functioneaza NU regula tertului exlcus, adica e posibil sa mai fie motive de scepticism in spate.

 

StratMan are si decenta si dreptate si vreau sa intaresc ideea ca tocmai detaliile, inscriptionarile, s.a.m.d te pot face sa iei un produs al fabricii respective pana la urma.

 

In ideea ca Fender are un standard inalt de calitate (CTC-ul lor), incadrarea produsului ca ORIGINAL, iti poate aduce un somn mai linistit, ce-i drept.

 

Deloc intamplator si sunetul si feel-ul (cele mai de apreciat caracteristici) cu siguranta vor fi bune.

 

C-or fi si exceptii la Fender, nu neg. Numai ca va doresc sa nu fiti posesorul unei astfel de exceptii nefericite.

 

Si DA, e o chestie de obraz sa vii cu incercari ieftine pe un astfel de forum, unde lumea se pricepe.

 

Numai bine si sinceritate!

Link to comment
Share on other sites

Mexicana clar.

 

Costa 399 dolari (USD) pe site-urile americane.

 

Dozele sunt de mexicanca standard se vede din poza.

Neck Plate

Taste

Head stock

Bridge

 

etc...

 

nu ca n-ar fi buna...

perfect de acord, dar nu vad HEAD STOCK-ul! :) (fie vorba intre noi, nici nu prea cred c-o sa-l vedem :) )

@Gyzmo :)

Link to comment
Share on other sites

ce mai conteaza cat a platit ? in viata, prostia si frumusetea se platesc !

fiecare recenzie e buna , fie ea gresita sau corecta ! macar inveti ca poti sa iei teapa in stil mexican , sau ca nu poti sa vinzi castraveti gradinarului... :) asa ca pe viitor, aviz amatorilor !

PS : noi inca asteptam pozele cu headstocku...

Edited by marsuleu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ce mai conteaza cat a platit ? in viata, prostia si frumusetea se platesc !

fiecare recenzie e buna , fie ea gresita sau corecta ! macar inveti ca poti sa iei teapa in stil mexican , sau ca nu poti sa vinzi castraveti gradinarului... :) asa ca pe viitor, aviz amatorilor !

PS : noi inca asteptam pozele cu headstocku...

 

Naiba stie. Eu am un mexican luat anul trecut de la Thomann. Griful e identic (cred- corecteaza-ma, te rog, Strat Man daca gresesc) cu cel din poza omului, dar corpul nu. Dozele si butoanele par a fi la fel cu ale mele. Cordarul nu, al lui pare a veni de la un model mai "avansat". Chitara mea nu e rea, dar vreo 4-5 hibe au aparut imediat. Pot reveni cu detalii daca e cineva interesat.

Insa pina la urma pare-mi-se ca ar conta mai mult cum se "simte" chitara, or asta e ceva foarte personal. In ce ma priveste am avut un Fender Stratocaster facut in Japonia undeva un anii 80. Splendid instrument, il regret si acum.

Link to comment
Share on other sites

Naiba stie. Eu am un mexican luat anul trecut de la Thomann. Griful e identic (cred- corecteaza-ma, te rog, Strat Man daca gresesc) cu cel din poza omului, dar corpul nu. Dozele si butoanele par a fi la fel cu ale mele. Cordarul nu, al lui pare a veni de la un model mai "avansat". Chitara mea nu e rea, dar vreo 4-5 hibe au aparut imediat. Pot reveni cu detalii daca e cineva interesat.

Insa pina la urma pare-mi-se ca ar conta mai mult cum se "simte" chitara, or asta e ceva foarte personal. In ce ma priveste am avut un Fender Stratocaster facut in Japonia undeva un anii 80. Splendid instrument, il regret si acum.

 

cred ca sunt necesare niste poze cu strat-ul tau, pt. a putea stabili eventualele puncte comune si diferente. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

cred ca sunt necesare niste poze cu strat-ul tau, pt. a putea stabili eventualele puncte comune si diferente. :)

 

Chiar imi pare rau dar nu am nici o poza cu ea, si nici posibilitatea de a transfera o poza de telefon. Oricum a mea arata asa: http://www.thomann.de/gb/fender_std_strato..._mn_bk_2009.htm. Singurele diferente pe care le vad la a mea fata de cea din fotografia de la Thomann sint la abtibildul de pe headstock si la cel de pe pickguard- a mea a avut unul pe pickguard si unul pe corp, in spate. A si la pret. A mea a fost ceva mai ieftina. Corpul, cordarul, griful si dozele arata identic. Numarul de serie al instrumentului meu e MZ7052728

Link to comment
Share on other sites

iar se discuta despre poze si altele necontrolabile...

 

acu doua zile am incercat un Strat cu un sound super la "rece " cand l-am bagat in statie am ramas traznit .nu se auzeau doar corzile G si D celelalta sub jumate volum !!!!!!????????

 

American ...bla , bla doze vintage ...nu m-am uitat la restu doar la lemnul corpului ce parea ok. gatul material mediocru dar artar ....asa ceva n-am mai vazut/auzit.

Am ioncercat alte trei chitre "identice" toate de la 2000$ in sus , una singura era super buna ...

 

Asa ca nu are rost sa vorbim de poze .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

iar se discuta despre poze si altele necontrolabile...

 

acu doua zile am incercat un Strat cu un sound super la "rece " cand l-am bagat in statie am ramas traznit .nu se auzeau doar corzile G si D celelalta sub jumate volum !!!!!!????????

 

American ...bla , bla doze vintage ...nu m-am uitat la restu doar la lemnul corpului ce parea ok. gatul material mediocru dar artar ....asa ceva n-am mai vazut/auzit.

Am ioncercat alte trei chitre "identice" toate de la 2000$ in sus , una singura era super buna ...

 

Asa ca nu are rost sa vorbim de poze .

 

@karpi ai perfecta dreptate, dar pozele sunt doar pt. identificarea modelului de instrument, nu si pt. acordarea vreunui calificativ in ceea ce priveste calitatile lui. sa nu uitam ca discutia a inceput de la incadrarea gresita a instrumentului in alta categorie de modele. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza ce scrie pe o chitara , mai nou pot scrie si eu ce vreau , pot cumpra logouri si placi si suruburi pe care sa scrie ce vrea muschi mei .Am vazut rable care au fos impopotonate cu tot ce doresti .ca sa fie mai originale decat originalul.

 

Vreau sa vad chitara desfacuta , sa vad daca e "piscina" sau e facuta ca la carte

 

FRATILOR NU MAI ARATATI SURUBURI INSCRIPTIONATE SI SCANDURI VOPSITE !! NU AU ABSOLOT NICI O RELEVANTA !!

 

Toate aceste "recenzii" nu au ABSOLUT nici macar valoare artistica .

 

 

Chitara desfacuta sa vedem corpul , greutatea masurata si alte din astea

 

SI!!!!!!!!!

 

Sampleuri cum suna ,

 

Ma doare-n cot de ce" scrie " pe fiecare milimetru patrat daca nu are nimic comun cu sunetul de Strat .

 

Demonstratia sunetului sa fie pe toate pozitiile si cu toate combinatiile de doze si reglaje de ton atat pe chitara plus si reglajele statiei sau al preampului .

 

O poza este buna doar sa vezi cum este finisajul si daca se potriveste la poseta lu soacra-mea.

 

Orice chitara este buna ,nu conteaza ce scrie pe ea , dar sa aiba caracteristicile necesare unui instrument bun .

 

Cred ca alea sunt cele mai adevarate afirmatii care le-am citit vreodata undeva :)

 

SI ca sa revin, nu sunt expert in fender, dar ala nu e american standard

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest Tomy Fingers

Ce complicate sunt chitarile Fender :blink:. Atatea detalii... daca as vrea sa-mi iau un Fender ar trebui sa merg cu un expert in Fendere ca eu nu le am cu toate aceste detalii :lol:. Sa o folosesti cu sanatate!

Link to comment
Share on other sites

Ce complicate sunt chitarile Fender :blink:. Atatea detalii... daca as vrea sa-mi iau un Fender ar trebui sa merg cu un expert in Fendere ca eu nu le am cu toate aceste detalii :lol:. Sa o folosesti cu sanatate!

 

Nu stiu daca ai observat, da ultimul reply la topicul asta a fost acum 2 ani.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.